Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο για τις msi carbon krait και την rog της asus και αυτες δεν εχουν τα καλητερα vrm.αμα ειναι να δωσεις 120 ευρω για b350 δωσε 30 παραπανω και παρε χ370. το vfm εινα β350 μεχρι 100 ευρω.

 

Θα ήθελες να μας δώσεις κάποια πηγή για αυτά που γράφεις;

Ποια Β350 έχει καλύτερο VRM από αυτές τις 2 μητρικές;

Τα 120-130 ευρώ είναι ταβάνι για μερικούς και υπάρχουν περιπτώσεις όπως αναφέρω που η αγορά του ακόμα ακριβότετου X370 με αντίστοιχο VRM είναι πεταμένα λεφτά. Για αυτό και έγραψα για λύσεις από τα 92 ευρώ μέχρι τα 125-130 σε B350.

 

Επίσης μπερδεύεις το VRM με το chipset. Υπάρχουν μητρικές Χ370 που είναι για τα σκουπίδια και μητρικές Β350 με σοβαρό VRM.

 

Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελες να μας δώσεις κάποια πηγή για αυτά που γράφεις;

Ποια Β350 έχει καλύτερο VRM από αυτές τις 2 μητρικές;

Τα 120-130 ευρώ είναι ταβάνι για μερικούς και υπάρχουν περιπτώσεις όπως αναφέρω που η αγορά του ακόμα ακριβότετου X370 με αντίστοιχο VRM είναι πεταμένα λεφτά. Για αυτό και έγραψα για λύσεις από τα 92 ευρώ μέχρι τα 125-130 σε B350.

 

Επίσης μπερδεύεις το VRM με το chipset. Υπάρχουν μητρικές Χ370 που είναι για τα σκουπίδια και μητρικές Β350 με σοβαρό VRM.

 

Φιλικα.

Για ποιες αναφέρεσαι ? 

Εδώ για VRM

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

 

Και μια λίστα με όλα τα B-Die 

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/die-ultimate-hardwareluxx-samsung-8gb-b-die-liste-alle-hersteller-26-09-17-a-1161530.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κυρίως για MSI με τα χαμηλότερης ποιότητας NIKOs που χρησιμοποιούν ακόμα και σε boards των 200 ευρώ.

Η λίστα που αναφέρεις επιβεβαιώνει πλήρως αυτά που έγραψα , έχω τσεκάρει σχεδόν όλα τα boards , ένα προς ένα τον τελευταίο μήνα.

Σε ευχαριστώ για το λινκ , μακάρι να το είχα βρει νωρίτερα , τα έχει σχεδόν όλα μαζεμένα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εγω το εχω ψαξει ριξε μια ματια στο internet για τις θερμοκρασιες των vrm της msi. Τελος παντων, οταν αγορασεις ή αγορασει καποιος αλλος απο εδω με το καλο μια b350 της msi και βαλει εναν 8πυρηνο και ισως καποιο μελος απο δω (μπορει και εγω να κανω upgrade), ας γινει μια σύγκριση για τα vrm temps και το oc σε αυτες της μητρικες. Προς το παρον ολες οι μητρικες των 80 και 100 ευρω δεν νομιζω πως απεχουν τοσο απο τις μητρικες που λες εσυ στα 120. Αλλα αυτες των 120 νομιζω ξερουμε ποσο απεχουν απο αυτες των 150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για VRM η x370 gaming X έβαλε χειρότερα VRM.

 

Fatal1ty X370 Gaming X has more cheap VRM based on ISL95712 instead of K4 have IR35201 like top motherboards.
IMHO overclock will be limited by controller, like on all other more cheap motherboards.

 

http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=5700&title=x370-gaming-x-fixed-voltage-mode-and-llc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έχει IR35201 (4 + 2) η ASRock X370 SLI Killer και δεν έχει η κατά 30 euro ακριβότερη Fatal1ty X370 Gaming X ...  :wacko:

 

Πηγή http://forums.hardwarezone.com.sg/hardware-clinic-2/amd-ryzen-7-1700-asrock-x370-sli-killer-personal-thoughts-review-5637744.html#post108631158

 

Πάντως από ότι βλέπω στην Asrock οι προχειρότητες με την ψήκτρα και την κόλλα συνεχίζονται ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εγω το εχω ψαξει ριξε μια ματια στο internet για τις θερμοκρασιες των vrm της msi. Τελος παντων, οταν αγορασεις ή αγορασει καποιος αλλος απο εδω με το καλο μια b350 της msi και βαλει εναν 8πυρηνο και ισως καποιο μελος απο δω (μπορει και εγω να κανω upgrade), ας γινει μια σύγκριση για τα vrm temps και το oc σε αυτες της μητρικες. Προς το παρον ολες οι μητρικες των 80 και 100 ευρω δεν νομιζω πως απεχουν τοσο απο τις μητρικες που λες εσυ στα 120. Αλλα αυτες των 120 νομιζω ξερουμε ποσο απεχουν απο αυτες των 150.

Φίλε μου δε θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου.

Δες τη λίστα των μητρικών της MSI και θα διαπιστώσεις ότι έχουν βάλει σε ΟΛΑ τα boards τα φθηνότερα και χαμηλότερης ποιότητας NIKOs. Εξαίρεση αποτελεί μόνο η XPower Titanium η οποία είναι το ακριβότερο μοντέλο και ως δια μαγείας χρησιμοποιεί ποιοτικά υλικά, διαφορετικά από όλες τις υπολοιπες. Τέλος θα δεις ότι ακόμα και σε boards των 200 ευρώ (πλην του παραπάνω) έχουν μόνο 4 phases χωρίς να βάλουν ούτε doubler. Δεν έχω κόλλημα με κάποια εταιρία , αν δεις πρότεινα boards από σχεδόν όλες!!

Δηλαδή έχει IR35201 (4 + 2) η ASRock X370 SLI Killer και δεν έχει η κατά 30 euro ακριβότερη Fatal1ty X370 Gaming X ... :wacko:

 

Πηγή http://forums.hardwarezone.com.sg/hardware-clinic-2/amd-ryzen-7-1700-asrock-x370-sli-killer-personal-thoughts-review-5637744.html#post108631158

 

Πάντως από ότι βλέπω στην Asrock οι προχειρότητες με την ψήκτρα και την κόλλα συνεχίζονται ...

Φίλε μου για αυτό έχω προτείνει την X370 Prime Pro κοντά στην κατηγορία τιμής της συγκεκριμένης. Έχει σχεδόν ίδιο VRM με την Crosshair 6 , φοβερό value for money για την ποιότητα που αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ απλά άλλο 125 άλλο 155 ... όντως η Asus είναι πιο σοβαρή σε ότι φτιάχνει (τις περισσότερες φορές) ...

H  ASRock X370 SLI Killer καλή επιλογή είναι αν δεν έχουν κάνει καμιά μαγκιά στην Asrock και ενώ πρωτοκυκλοφόρησε με IR35201 να τα έχουν αλλάξει τώρα ...  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν το ειπα για να ερθω σε αντιπαραθεση .απλα ειπα οτι καθε μητρικη εχει την αξια της και καποιες δυνατοτητες. οι b350 δεν ειναι για τρελο oc .οπως και να το κανουμε .αλλα εκτος αυτου οι ryzen δεν ειναι και τοσο απαιτητικοι σε κλοκς κατω των 3.8 ghz . επι του θεματος. για 100 ευρω επεξεργαστη δεν θα βαλεις 150 ευρω μητρικη . ακομα και για τον 1700 οι b350 μεχρι στιγμης τα πανε μια χαρα σε λογικα κλοκια και volts.επισης για τις μητρικες της ασροκ. ναι ξερω ποσα phases εχουν και τι vrm φορανε.απλα τα περισσοτερα components που εχουν για την τροφοδοσια του επεξεργαστη κανει αρκετη διαφορα. οποιος εχει καποιον 1700 με b350 ας δωσει τα φωτα του ! 

το θεμα ειναι πως εγω δεν μιλησα μονο για την msi . απλα μου φαινεται παραλογο καποιος να δωσει 120 ευρω αντι για 80 και 90 για τα ιδια feutures. αυτο. δεν λεω οτι το δικο μου ειναι το καλητερο. το χειροτερο ειναι απλα μετραω τα λεφτα. τα 40 και τα 30 ευρω μπορουν να σε πανε απο τα 160 που εχει ενας 1400 στον 1600. Αυτο εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 η Asus είναι πιο σοβαρή σε ότι φτιάχνει (τις περισσότερες φορές) ...

 

 

Φίλε μου και εγώ έτσι έλεγα αλλά όταν την πάτησα μια φορά ΕΜΑΘΑ και την πάτηση με mobo της Asus.

Δε με νοιάζει τι κάνει γενικά μια εταιρία , με νοιάζει τι καπνό φουμάρει το mobo που θα αγοράσω και μόνο.

Η Killer SLI είχε βγει σε μια προσφορά αν θυμάμαι καλά στο e-shop και την πήραν πολλοί.

Προσωπικά ΔΕΝ θα την έπαιρνα στα 134EUR , όταν με 20 παραπάνω παίρνεις την Prime Pro.

Είναι η μέρα με τη νύχτα από άποψη VRM και δεν μιλάμε για 60-80 ευρώ διαφορά αλλά για ένα εικοσάρικο.

Επεξ/σία από Looter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως επειδη στο hwinfo εχει μια ενδειξη με vrm και ηταν σταθερα στο 95 ειπα να βαλω το χερι στη ψυκτρα να δω τι παιζει.

Νομιζω τον ειχα και στα 3,8 εκεινη τη στιγμη.

Η ψυκτρα ηταν κρυα.Ουτε καν ζεστη.Αλλα παρατηρησα και το αυτονοητο οτι φυσαει η στοκ ψυκτρα και κανει ρευμα,οποτε βοηθαει αρκετα.

Τωρα να μη κανει καθολου επαφη η ψυκτρα δε νομιζω  :P

Στη τελικη αν οντως επιανε 95,ε 3 χρονια εγγυηση εχει,θα πεθανει μεχρι τοτε  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι ένα σοβαρό B350 μπορεί να πάει στοκ οποιονδήποτε Ryzen (μέχρι και τον 1800Χ) αλλά τα 3.8GHz είναι το όριο για να μην μειώσεις τη διάρκεια ζωής του. Αν θέλεις παραπάνω , πας σε Χ370. Να σημειώσω ότι στα 3.7-3.8 θέλει οπωσδήποτε καλή ψύξη με fans στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως επειδη στο hwinfo εχει μια ενδειξη με vrm και ηταν σταθερα στο 95 ειπα να βαλω το χερι στη ψυκτρα να δω τι παιζει.

Νομιζω τον ειχα και στα 3,8 εκεινη τη στιγμη.

Η ψυκτρα ηταν κρυα.Ουτε καν ζεστη.Αλλα παρατηρησα και το αυτονοητο οτι φυσαει η στοκ ψυκτρα και κανει ρευμα,οποτε βοηθαει αρκετα.

Τωρα να μη κανει καθολου επαφη η ψυκτρα δε νομιζω :P

Στη τελικη αν οντως επιανε 95,ε 3 χρονια εγγυηση εχει,θα πεθανει μεχρι τοτε :D

Κατι παει λαθος με αυτο τον σενσορα. Επειδή εχω την ιδια μητρικη. Οταν παιζω παιχνιδια κατεβαίνει η θερμοκρασία. Οποτε δεν νομιζω να ειναι ακριβώς στα vrm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παει λαθος με αυτο τον σενσορα. Επειδή εχω την ιδια μητρικη. Οταν παιζω παιχνιδια κατεβαίνει η θερμοκρασία. Οποτε δεν νομιζω να ειναι ακριβώς στα vrm

Διαβασα πολλους να λενε για το 95αρι αρα μαλλον ακυρη μετρηση ειναι.

Δε νομιζω ολοι να εχουν την ιδια θερμοκρασια εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...