Προς το περιεχόμενο

CPU για 4Κ gaming


InNomine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, InNomine said:

Καλησπέρα φίλε μου! Επειδή βλέπω οτι και εσύ, όπως και ο φίλος strawman αναφέρεστε σε RAM με CL14, θέλω να ρωτήσω τον λόγο. Παίζει τόσο σημαντικό ρόλο το χαμηλότερο cache latency στους Ryzen? Ρωτάω καθαρά για να μάθω, μιας και δεν γνωρίζω (τελευταία φορά που είχα AMD επεξεργαστή ήταν επί εποχές Athlon XP 2800+, ενώ το τελευταίο σύστημα στο οποιο δούλεψα είχε RAM DDR3 @ 2.400MHz με άγνωστο, για 'μενα, CL).

Ευχαριστώ πάρα πολύ που προσφέρεσαι να βοηθήσεις στο θέμα του O/C!

Ναι, σκεφτομουν να το γραψω στο προηγουμενο ποστ αλλα ηταν ηδη μακροσκελες και ειπα να το αφησω.

Ο λογος που σου προτεινω πιο γρηγορες μνημες στους Ryzen ειναι οτι βοηθανε πολυ, ειδικα στα παιχνιδια που χρειαζονται single thread performance οπου οι ryzen "πασχουν" σε σχεση με τους Intel. Και στους Intel εχει διαφορες, αλλα οχι τοσο μεγαλες. Τωρα βεβαια το ποση διαφορα θα δεις σε 4k αναλυση μεταξυ 3200c16 και 3200c14 ειναι ενα αμφιλεγομενο θεμα. Απλα το προβλημα ειναι οτι οι 3200c16 ισως και να μην δουλεψουν σε αυτες τις συχνοτητες με αυτα τα timmings, αλλα σε χαμηλοτερες, οποτε πλεον θα μιλαμε για 2933c16 και 3200c14.

 

 

10 hours ago, InNomine said:

Έφυγε χτες βράδυ η παραγγελία της EVGA GTX 1080 Ti SC Black Edition.

@strawman βρε σατανά μου άναψες φωτιές τωρα :P :D. Όντως ο 1600Χ έχει υψηλότερη συχνότητα και roll-άρει πολύ καλά σε games, αλλα έλεγα για τον 1700 λόγω των παραπάνω cores και threads (futureproof κι έτσι)... Με έχεις βάλει σε τρέλες σκέψεις! Επίσης όλες οι 3.200 MHz RAM με CL14 παίζουν απροβλημάτιστα στις Ryzen μητρικές;

 

Πάντως η ιδέα του 1600Χ δε με χαλάει καθόλου. Ίσα ίσα βλέπω πολύ καλή απόδοση σε διάφορα gameplay videos (και ΟΧΙ σκέτα νούμερα) στο Youtube. Βρε μήπως να πάω σε 1700Χ να τελειώνω? :P 

Kαταρχας να σου πω οτι η καρτα ειναι αστερι, επειδη ασχολουμε με mining οι evga 1080ti sc ειναι πολυ καλυτερα binned απο αρκετα ακριβοτερες υλοποιησεις, οπως η gigabyte aorus extreme. Να την χαιρεσαι :P

Κοιταξε τωρα να δεις, εγω το συστημα που σου προτεινα με τον 1600x και τις 3200c14 ηταν στο ιδιο budget με αυτο που σκεφτοσουν με τον 1700.  Αν ανεβεις budget σαφως και παιρνεις και κατι καλυτερο, αλλα ετσι δεν καταληγεις καπου. Βαλε στο μυαλο σου ενα χρηματικο οριο για το τι θες να ξοδεψεις και θα σου βρουμε εδω την καλυτερη επιλογη σε αυτο το οριο. Προσωπικα 1700x δεν θα επαιρνα καθαρα για gaming, ειναι υπερβολικα overkill imo, ειδικα οταν μιλαμε για 4k. Σκεψου εγω τον απλο 1600 εχω και παιζω σε 1080p-144hz monitor. Κατα την αποψη μου, και ας γραψει και καποιος αλλος, καλυτερη εμπειρια θα σου προσφερει ο 1600x με γρηγορες μνημες παρα ο 1700x με τις πιο αργες, μιας και τα οποια drops θα οφειλονται σε single thread performance, οπου και βοηθανε οι μνημες. Το 60αρι που θες σαν average θα το πιανουν και τα 6c/12t για πολλα χρονια ακομα. Εδω στα 144 που παιζω και το single thread performance με εμποδιζει, οχι η ελλειψη πυρηνων. Ο 1600 και ο 1600x εχουν πυρηνες να φανε και οι κοτες ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Acmilangr2 Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα προτιμούσα να κινηθώ προς Ryzen μεριά αυτη τη φορά. Αν δε σου είναι κόπος, γράψε μου αν το gameplay στις δοκιμές σου ήταν smooth με αυτούς τους επεξεργαστές. Παρατήρησες καθόλου spikes, είχες μεγάλα frame times (δεν εννοώ να δώσεις νούμερα, απλά αν ήταν όλα smooth όταν έπαιζες)?

@strawman @akoinonitos @Heybro Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες περί RAM. Κατάλαβα πως δουλεύει η όλη φάση. Είδα σήμερα τις Crucial Ballistix Elite 16GB DDR4-3466MHz (BLE2C8G4D34AEEAK), οι οποίες σύμφωνα με αυτή τη λίστα είναι Samsung 8Gbit B-Die. Με αυτές κάνουμε δουλειά; Αξίζουν;

Να περιορίσω λίγο τα πράγματα (όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος strawman) γιατί είμαι ξέφραγο αμπέλι :P:

Ryzen 5 1600X

Ryzen 7 1700

Ryzen 7 1700X

AsRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac

Οποιοσδήποτε από τους παραπάνω συνδυασμούς, μαζί με max 250€ για RAM και max 40€ για cooler (αν τελικά χρειαστεί) είναι εντός budget. Μέχρι εκεί μπορώ να φτάσω αυτή τη στιγμή άνετα (δεν εννοώ οτι είμαι λεφτάς, αλλά οτι έχω διαθέσιμα αυτά τα χρήματα). Για παραπάνω θα ζοριστώ και αυτό είναι κάτι που δεν θέλω.

Αυτό που χρειαζόμαι είναι μια πλατφόρμα (mobo/cpu/ram) η οποία θα μπορέσει να με βγάλει για τουλάχιστον 3 χρόνια και να παίζει τα διάφορα παιχνίδια (παλιά και καινούρια) χωρίς προβλήματα.

Σας ΧΙΛΙΟΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους για τον χρόνο σας!

@strawman ευχαριστώ πολύ για την κάρτα! :D

 

Επεξ/σία από InNomine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα ,επειδη τις συγκεκριμενες crucial τις ειχα ,μην τις παρεις ειναι downbin b dies ,δεν επαιζαν σωστα στα 3200.

Αφου χρηματικα οπως λες σε παιρνει  για μνημες πηγαινε εδω να ξενιασεις.

Αν δεν σκεφτεσαι να κανεις overclock ποτε στον επεξεργαστη παρε τον 1600x/1700x , αν θα κανεις παρε τον 1700.

Αν το πιο βαρυ που κανεις ειναι το gaming με τον  1600x θα εισαι οκ και βαζεις τα ρεστα σε μια καλυτερη ψυκτρα.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω με v sync on. Το θέμα είναι η κάρτα να καταφέρνει να αποδίδει πάντα πάνω απο 60fps ώστε να μην πέφτει ποτέ κάτω από το όριο αυτό. 

Στο assassin's creed origins που παίζω τελευταία παράδειγμα, είναι εντελώς Smooth. Σχεδόν ποτέ shuterings. 

Το παίζω σε ultra σε 2160p με 2 μικρές υποχωρήσεις. 90% scale στην ανάλυση (οπότε δεν είναι ακριβώς 4k) και antialiasing στο low (το θεωρώ έτσι και αλλιώς αδιάφορο σε τέτοια ανάλυση). 

Το αποτέλεσμα είναι πανέμορφο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, InNomine said:

 

@strawman @akoinonitos @Heybro Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες περί RAM. Κατάλαβα πως δουλεύει η όλη φάση. Είδα σήμερα τις Crucial Ballistix Elite 16GB DDR4-3466MHz (BLE2C8G4D34AEEAK), οι οποίες σύμφωνα με αυτή τη λίστα είναι Samsung 8Gbit B-Die. Με αυτές κάνουμε δουλειά; Αξίζουν;

Να περιορίσω λίγο τα πράγματα (όπως πολύ σωστά είπε ο φίλος strawman) γιατί είμαι ξέφραγο αμπέλι :P:

Ryzen 5 1600X

Ryzen 7 1700

Ryzen 7 1700X

AsRock Fatal1ty AB350 Gaming-ITX/ac

Δεν με συγκινουν οι ram που εβαλες. Ειχε φιλος μου παρομοιο chipaki (οχι crucial αλλα corsair νομιζω) και δεν δουλευαν στις ταχυτητες που γραφει. Πηγαινε καλυτερα σε δοκιμασμενες λυσεις. 

Οπως σου ειπα, εγω προτεινω 1600x. Θα σου λεγα και 1600, αλλα απτην μια δεν θες να κανεις OC, απτην αλλη ο IMC του 1600x ειναι καλυτερος, που σημαινει οτι σηκωνει πιο ευκολα πιο γρηγορες μνημες, σαν αυτες που θες να αγορασεις καλη ωρα. Tα 3 ετη τα βγαζει στο χαλαρο εννοειται. Δεν νομιζω οι +2 πυρηνες να σου δωσουν περισσοτερο feature proof, μια και οταν δεν κλειδωνει το 60αρι μαλλον θα φταιει το single thread performance και οχι τα λιγοστα 12 threads του 1600 XD

PS1. Επειδη οπως σου ειπα και πριν απο mini μητρικες εχω μαυρα μεσανυχτα, ας μας πει καποιος αν αυτη η μητρικη σηκωνει μνημες στα 3200

 

Spoiler

 



Video απτο PC μου με 1080ti και 1600 σε stock. Αριστερα με 3066 μνημες, δεξια με 2133. Οπως βλεπεις οι πιο αργες μνημες σε καποια games εχουν περα απο πιο χαμηλο average και μπολικα drops. Δες bf1, tomb raider, watchdogs και witcher 3 (μεσα στη πολη) οπου κανουν πολλα drops λογω spikes. Το αλλο που θελω να παρατηρησεις ειναι οτι η καρτα ειναι κατα κυριο λογο 90%+ usage. Σε 1080p! Εσυ που θα παιζεις σε 4πλασια αναλυση σκεψου οτι η καρτα θα αποδιδει το 1/4 σε frames, αρα γενικα ο επεξεργαστης θα ξυνεται. Δηλαδη πιο γρηγορα θα χρειαστει να αλλαξεις καρτα παρα επεξεργαστη, αν πας σε 1600, ποσο μαλλον σε 1600x.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@strawman αρκετές διαφορές μεταξύ των δύο συχνοτήτων... Ειδικά στο BF1 αυτά τα spikes ειναι θάνατος... Στο Witcher 3 έχει σημεία με διαφορά ~20 frames... Δεν το περίμενα οτι η διαφορά στη συχνότητα των RAM θα είχε τέτοιο αντίκτυπο...

Οπότε πάμε για 3.200 ΜΗz - CL14. Κρατάω τις G.Skill TridentZ F4-3200C14D-16GTZ που μου πρότεινες χτες και τις G.Skill Flare X F4-3200C14D-16GFX που μου πρότεινε ο @akoinonitos το πρωί. Οι Flare X το πρωί είχαν τιμή 247€ και τώρα τις δείχνει στα 227€.

1) είναι εύκολο να δώσετε 3-4 set ακόμα όπως τα παραπάνω?

2) μήπως να ρίξω στεγνή παραγγελία στις Flare X, ειδικά τώρα που έπεσαν και 20€? (αλλά παρόλα αυτά ρίξτε και μερικά set ακομα).

Εκτός απροόπτου θα κινηθώ προς 1600Χ, καθαρά λόγω υψηλότερου χρονισμού.

 

Επεξ/σία από InNomine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, InNomine είπε

@strawman αρκετές διαφορές μεταξύ των δύο συχνοτήτων... Ειδικά στο BF1 αυτά τα spikes ειναι θάνατος... Στο Witcher 3 έχει σημεία με διαφορά ~20 frames... Δεν το περίμενα οτι η διαφορά στη συχνότητα των RAM θα είχε τέτοιο αντίκτυπο...

Οπότε πάμε για 3.200 ΜΗz - CL14. Κρατάω τις G.Skill TridentZ F4-3200C14D-16GTZ που μου πρότεινες χτες και τις G.Skill Flare X F4-3200C14D-16GFX που μου πρότεινε ο @akoinonitos το πρωί. Οι Flare X το πρωί είχαν τιμή 247€ και τώρα τις δείχνει στα 227€.

1) είναι εύκολο να δώσετε 3-4 set ακόμα όπως τα παραπάνω?

2) μήπως να ρίξω στεγνή παραγγελία στις Flare X, ειδικά τώρα που έπεσαν και 20€? (αλλά παρόλα αυτά ρίξτε και μερικά set ακομα).

Εκτός απροόπτου θα κινηθώ προς 1600Χ, καθαρά λόγω υψηλότερου χρονισμού.

Αν τις βρηκες 227 ευρω παρτες και μην το σκεφτεις καν... 

Αλλο σετακι ειναι οι gskill trident z f4 3200 cl14. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πάτε πάρτε 2133 ram στον 8700k εφόσον δεν υπάρχει καμία διαφορά...

Σταματήστε να παραπληροφορειτε τον κόσμο. Άλλο επηρεάζει παραπάνω η μνήμη τους ryzen  από ότι τους intel και άλλο δεν έχει καμία σημασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InNomine είπε

Μάγκες έχουμε ένα νέο δεδομένο. Θα πάω τελικά σε ATX μητρική. Οπότε δώστε τα φώτα σας μέχρι 150€!

https://www.skroutz.gr/s/11224092/Asus-Prime-X370-Pro.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ειμαι και εγω στη φαση επιλογης επεξεργαστη αποκλειστικα για 4k gaming.και ενω στην αρχη ετεινα σε i5 8600k ειπα να δωσω ρεστα με i7 8700k αλλα τελικα ειδα συγκρισεις fps του i7 με ryzen 1700 και συμπερασματικα ενω σε 1080P ο i7 ξεσκιζει με τον ryzen να μην τον φτανει καν,σε 1440p η διαφορα να μειωνεται αισθητα και τελικα σε 2160p ο ryzen να ειναι πολυ καλυτερος  αφου αξιοποιει καλυτερα τους παραπανω πυρηνες.Συμφωνειτε ή μηπως ειναι λανθασμενο το συμπερασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...