Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3


koskappas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει πως οι κωδικοί της Wind ακόμη και σωστά να τους συμπληρώσεις δεν συνδέεται το 3rd party modem/router που έχεις αγοράσει. Συγκεκριμένα διάβαζα πως ενώ συγχρονίζει δεν παίρνει IP. Τι επιπλέον πρέπει να γίνει για να συνδεθεί το δικό σου router;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα όταν ήρθε ο τεχνικός την πρωτη φορα μου είπε αν βάλω 2ο ρουτερ μονο σαν AP μπορεί να συνδεθεί και όχι σαν bridge 

Και έτσι έβαλα το Asus που είχα σαν AP 

το ρουτερ είναι για κλάματα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Παρελαβα πριν καμια βδομαδα το συγκεκριμενο ρουτερ καθως εβαλα 50αρα στην "πολυαγαπημενη" wind και εχω ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θεμα καθως χωρις κανέναν απολύτως λόγο το ethernet αποσυνδέεται συνεχώς (σβήνει το λαμπακι του ethernet και κατω δεξια στα windows βγαινει το γνωστο-μισητο συμβολακι με το κοκκινο "Χ"). Δοκιμασα update drivers ethernet στο pc μου, τιποτα, αλλο καλωδιο ethernet, τιποτα, το εβαλα μεχρι και στο λαπτοπ με το καλωδιακι παλι τιποτα. Έχω δοκιμάσει και στις 4 θύρες απο πίσω και το πρόβλημα συνεχίζει. Έχει κανείς κάποια λύση? (Ψάχνω και καποιο λινκ να κατεβάσω το firmware του v2 μηηηπως ειναι καποιο software problem αλλα δεν βρίσκω πουθενά τιποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nasouga είπε

Καλησπερα παιδια. Παρελαβα πριν καμια βδομαδα το συγκεκριμενο ρουτερ καθως εβαλα 50αρα στην "πολυαγαπημενη" wind και εχω ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θεμα καθως χωρις κανέναν απολύτως λόγο το ethernet αποσυνδέεται συνεχώς (σβήνει το λαμπακι του ethernet και κατω δεξια στα windows βγαινει το γνωστο-μισητο συμβολακι με το κοκκινο "Χ"). Δοκιμασα update drivers ethernet στο pc μου, τιποτα, αλλο καλωδιο ethernet, τιποτα, το εβαλα μεχρι και στο λαπτοπ με το καλωδιακι παλι τιποτα. Έχω δοκιμάσει και στις 4 θύρες απο πίσω και το πρόβλημα συνεχίζει. Έχει κανείς κάποια λύση? (Ψάχνω και καποιο λινκ να κατεβάσω το firmware του v2 μηηηπως ειναι καποιο software problem αλλα δεν βρίσκω πουθενά τιποτα)

Θα σου πρότεινα απλώς να το αναφέρεις σαν τεχνικό πρόβλημα και θα στο αλλάξουν. Με 2 Ethernet που δουλεύω σε Windows και Mac mini δεν έχω κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παλικαρια καλησπερα. Στο Technicolor που μου εστειλαν απο Wind για 50 αρα γραμμη κουμπονει επανω και το τηλεφωνο για να λειτουργησει. Αλλα στον επανω οροφο εχω και αλλο τηλεφωνο (ιδια γραμμη), το οποιο σταματησε να λειτουργει,ενω πριν λειτουργουσε. Ξερετε πως θα λειτουργησω και το αλλο. Εβαλλα splitter, αλλα δεν αλλαξε κατι. Ευχαριστω προκαταβολικα . 🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 ώρες πριν, nikotsal είπε

Γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί μου δείχνει αυτά τα νούμερα σε up/down? Έχω vdsl 50 και στο speed test μου βγάζει κανονικά 5/49.

Screenshot_20190713-134020.jpg

Είναι τα μέγιστα που φτάνει η γραμμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ενεργοποίησα χθες 50αρα με wind και μου έδωσαν και μένα TG788 με firmware 17.1.

Εννοείται οπως πολλοί ειπαν κολάει στο interface με τα μισά παραθυρα να εμφανίζονται και τα άλλα μισά όχι...

Έχω το εξής θέμα και παρακαλώ γιατη βοήθεια σας.

Εχω εγκατεστημένη μία ip-camera στην οποία δε θέλω να βγαίνει έξω απο το τοπικό μου δίκτυο καθόλου.

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει τί πρέπει να κάνω ώστε να το καταφέρω ,γιατί ό,τι και αν έκανα ήταν μάταιο?

Ευχαριστώ πολύ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Όσοι ψάχνεστε για το πως ξεκλειδώνει το TG789 δείτε σχετικό θέμα εδώ. Διαβάστε όλες τις σελίδες καθώς έχει ζουμί. 

https://www.adslgr.com/forum/threads/1087939-Οδηγός-Ξεκλειδώματος-Technicolor-TG789vacV2-Wind-ISP-Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/7/2019 στις 11:20 ΜΜ, kostasa13 είπε

Παλικαρια καλησπερα. Στο Technicolor που μου εστειλαν απο Wind για 50 αρα γραμμη κουμπονει επανω και το τηλεφωνο για να λειτουργησει. Αλλα στον επανω οροφο εχω και αλλο τηλεφωνο (ιδια γραμμη), το οποιο σταματησε να λειτουργει,ενω πριν λειτουργουσε. Ξερετε πως θα λειτουργησω και το αλλο. Εβαλλα splitter, αλλα δεν αλλαξε κατι. Ευχαριστω προκαταβολικα . 🤨

Καλησπέρα φίλε,

Δοκίμασε τη διαδικασία ως εξής: Στο καλώδιο που βγαίνει απο τον τοίχο, βάζεις το σπλιττερ το διπλό. Απο εκεί συνδέεις με άλλο ένα καλώδιο, απο το DSL του σπλιττερ στο DSL το μόντεμ. Μετά συνδέεις με ακόμα ένα καλώδιο, το LINE του σπλιττερ με το PHONE 1 του μοντεμ(όχι στο phone 2) . 

Σε οποιαδήποτε άλλη σύνδεση συσκευής (της ίδιας γραμμής), θα βάλεις μονό φιλτράκι και μετά απευθείας την συσκευή, και είσαι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα technicolor tg788 v3 από forthnet με Firmware Version 17.1.7897-0001027-20190125160831.

Προσπαθώ να το κάνω root καθώς θέλω να το χρησιμοποιήσω σε λειτουργία bridge mode, αλλά μου εμφανίζεται το γνωστό μνμ "Label within domain name has invalid syntax. Invalid IP address"

Από αυτά που διαβάζω συμπεραίνω ότι ευθύνεται το firmware, εκτός και αν κάποιος το κατάφερε να δουλέψει.

Βρήκα αυτό το tool: https://forum.kitz.co.uk/index.php/topic,20343.msg362113.html#msg362113

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Μην κάνω καμιά χαζομάρα και μείνω χωρίς modem.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

**Στο modem μπαίνω με κωδικούς "forthnet", κάτι σαν admin υποθέτω. Μήπως πρέπει να μπω σαν user? Και αν ναι μήπως μπορείτε να τους γράψετε?

Επεξ/σία από kob6931
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
Εν αναμονή ενεργοποίησης 50ρα σε Wind μου έστειλαν το TG788v v3.
Δοκίμασα φυσικά άμεσα το unlock και φυσικά πήρα το γνωστό Label within domain name has invalid syntax. Invalid IP address
Με ενδιαφέρει μόνο το Bridge.
Υπάρχει κάποιο νεότερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/07/2019 at 13:43, nikotsal said:

Γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί μου δείχνει αυτά τα νούμερα σε up/down? Έχω vdsl 50 και στο speed test μου βγάζει κανονικά 5/49.

Screenshot_20190713-134020.jpg

για καποιο λογο σαν να μην.εχουν κλειδωσει την γραμμη αλλα να σε κοβει το policy του account.το max attainable δεν το βγαζει κανονικα σε αυτην την εικονα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...