Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα με ink tank


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εκανα την διαδικασια για την επεκταση εγγυησης στα 2 χρονια.

Εκτος απο το αρχικο email της υποβολης, θα ερθει και καποιο αλλο αργοτερα, με επιβεβαιωση οτι οντως επεκταθηκε η εγγυηση; (πχ, οταν κανουν κι αυτοι τον δικο τους ελεγχο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, mindreader είπε

thanks, θα το κανω κι εγω φυσικα.

Απλα ηθελα να ξερω: αν καποιος δεν κανει registration, δεν θα εχει 2ετη εγγυηση; Και τι θα εχει; 1 ετος; Νομιζω η ΕΕ εχει καθιερωσει διετη εγγυηση σε ολα τα ηλεκτρονικα, και διχως αστερισκους (πχ α, δεν εκανε ο χρηστης registration, αρα δεν εχει διετη εγγυηση). Ξερει κανεις;;;;

1 χρονος είναι η υποχρεωτική  εγγύηση καλής λειτουργίας. Αν χαλάσει κάτι που δούλευε.

Στα 2 χρόνια υποχρεούνται να σου το φτιάξουν αν είχε πρόβλημα από την αρχή και δεν το είχες δει.

Πολλές εταιρείες δίνουν πλεον δυο χρόνια εγγύηση. Κάποιες και παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Μολις εκανα την διαδικασια για την επεκταση εγγυησης στα 2 χρονια.

Σαββατο μεσημερι εκανα την αιτηση΄΄

Το παρακατω ηρθε σημερα στο mail μου.
Οποτε μην βιαζεσαι....

Αξιότιμε πελάτη,
Η εντολή σας απελευθερώθηκε για περαιτέρω επεξεργασία.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η ενεργοποίηση του πιστοποιητικού εγγύησης μπορεί να διαρκέσει έως και 6 εβδομάδες.

Εν τω μεταξύ ο(ο)ι εκτυπωτής(ές) σας σε κάθε περίπτωση καλύπτονται από την ενός έτους εγγύηση του κατασκευαστή.

Σε περίπτωση που έχετε περαιτέρω ερωτήσεις, είμαστε στη διάθεσή σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΠΕΡΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΤΥΠΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΚΡΟΦΥΣΙΑ (Αν γινεται αραιη χρηση στον printer)

Μιλουσα με φιλο για εκτυπωτες με ink tank, και μου ελεγε οτι γνωριζει οτι καποια μοντελα της epson(μαλλον τα ακριβα μου ειπε), δεν πρεπει να τα κλεινεις ποτε, γιατι εχουν αυτοματη ρουτινα συντηρησης, που σε τακτικα χρονικα διαστηματα, κανει καποιες ενεργειες (πχ σαν μικρο καθαρισμο κεφαλων), ωστε να μην βουλωσουν τα ακροφυσια!

Αυτο, μου το ανεφερε φιλος, οταν του ειπα οτι εχω βαλει ενα reminder, για να δινω μια δοκιμαστικη εκτυπωση με τα βασικα χρωματα, μια φορα τη βδομαδα, μιας και συνηθως κανω αραιες εκτυπωσεις με τον ink tank μου.

Γνωριζει κανεις αν οντως υπαρχει κατι αναλογο, και στους ink tank της HP? Αν δηλαδη, δεν πρεπει ποτε να παταμε το OFF-να μην τους κλεινουμε ποτε, αλλα να τους αφηνουμε να μπαινουν σε energy saving mode, και οντως απο μονοι τους να 'φροντιζουν' με καποια ρουτινα, να μην βουλωνουν τα ακροφυσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/6/2019 στις 3:13 ΜΜ, mindreader είπε

ΠΕΡΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΤΥΠΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΚΡΟΦΥΣΙΑ (Αν γινεται αραιη χρηση στον printer)

Μιλουσα με φιλο για εκτυπωτες με ink tank, και μου ελεγε οτι γνωριζει οτι καποια μοντελα της epson(μαλλον τα ακριβα μου ειπε), δεν πρεπει να τα κλεινεις ποτε, γιατι εχουν αυτοματη ρουτινα συντηρησης, που σε τακτικα χρονικα διαστηματα, κανει καποιες ενεργειες (πχ σαν μικρο καθαρισμο κεφαλων), ωστε να μην βουλωσουν τα ακροφυσια!

Αυτο, μου το ανεφερε φιλος, οταν του ειπα οτι εχω βαλει ενα reminder, για να δινω μια δοκιμαστικη εκτυπωση με τα βασικα χρωματα, μια φορα τη βδομαδα, μιας και συνηθως κανω αραιες εκτυπωσεις με τον ink tank μου.

Γνωριζει κανεις αν οντως υπαρχει κατι αναλογο, και στους ink tank της HP? Αν δηλαδη, δεν πρεπει ποτε να παταμε το OFF-να μην τους κλεινουμε ποτε, αλλα να τους αφηνουμε να μπαινουν σε energy saving mode, και οντως απο μονοι τους να 'φροντιζουν' με καποια ρουτινα, να μην βουλωνουν τα ακροφυσια;

 

Μολις μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη της HP, για το ανωτερω θεμα.
Μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιου ειδους ρουτινα συντηρησης, οπως την περιεγραψα παραπανω.
Αυτο που προτεινουν, είτε μια δοκιμαστικη εκτυπωση μια φορα το μηνα (ισα να 'κινηθουν' τα μελανια), ειτε καθαρισμα κεφαλων μια φορα το μηνα.
Οποτε με βλεπω να δινω μια στο τοσο, μια δοκιμαστικη εκτυπωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μολις μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη της HP, για το ανωτερω θεμα.
Μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποιου ειδους ρουτινα συντηρησης, οπως την περιεγραψα παραπανω.
Αυτο που προτεινουν, είτε μια δοκιμαστικη εκτυπωση μια φορα το μηνα (ισα να 'κινηθουν' τα μελανια), ειτε καθαρισμα κεφαλων μια φορα το μηνα.
Οποτε με βλεπω να δινω μια στο τοσο, μια δοκιμαστικη εκτυπωση.

Μία φορά το μήνα ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ αργά.Θα σου στεγνώσουν και θα έχει προβλήματα.

Κάνε μία εκτύπωση τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μία φορά το μήνα ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ αργά.Θα σου στεγνώσουν και θα έχει προβλήματα.

Κάνε μία εκτύπωση τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ναι συμφωνω. Ηδη το κανω μια φορα τη βδομαδα. Βεβαια, σκεφτομαι το τι θα γινει ετσι και καταφερω και φυγω διακοπες κανενα δεκαημερο....😕

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ναι συμφωνω. Ηδη το κανω μια φορα τη βδομαδα. Βεβαια, σκεφτομαι το τι θα γινει ετσι και καταφερω και φυγω διακοπες κανενα δεκαημερο....😕

Αν λείπεις πάνω από 10 μέρες θα πρότεινα  μία καλή λύση να βγάλεις τα μελάνια να τα βάλεις μέσα σε σακουλάκια νάυλον να ρουφήξεις με το στόμα τον αέρα από τα σακουλάκια και να τα σφραγίσεις καλά.

Έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να μην στεγνώσουν.Τώρα μου ήρθε στη σκέψη δεν το έχω κάνει αλλά αν πρόκειται να λείψω και εγώ αρκετό καιρό θα το κάνω.:D 

Επίσης ΄μπορείς να τα τυλίξεις - σφραγίσεις με αυτή τη μεμβράνη τροφίμων η οποία κολάει κιόλας και κλείνει αεροστεγώς όπως κολάνε κάτι παρόμοιο στις κεφαλές στα καινούργια και το βγάζουμε για να τα τοποθετήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η EPSON προτείνει ανεπίσημα για τον L365 τουλάχιστον που έχω εγώ, εκτύπωση 1 δοκιμαστική σελίδα την εβδομάδα και εκτέλεση δυο καθαρισμών κεφαλής με τα καπάκια των μελανιών ανοικτά. Δεν το γράφει κάπου, μου το είπαν όταν βούλωσαν οι κεφαλές και κάλεσα για τεχνική υποστήριξη. Έχω στείλει τον εκτυπωτή 1 φορά ήδη για καθαρισμό κεφαλής, και άλλη 1 φορά για αλλαγή σφουγγαριού, από όταν τον πήρα.

Όσον αφορά την ένδειξη στα μελάνια των ink tank, νομίζω μόνο με παρατήρηση του διάφανου τμήματος μπορείς να δεις πόσο απομένει. Τα συμβατικά μελάνια έχουν τσιπάκι επάνω και αναλόγως των εκτυπώσεων "υπολογίζουν" πόσο μελάνι απομένει, αυτά επειδή είναι φυσικής ροής και μπορείς να γεμίσεις ανά πάσα στιγμή, δεν έχουν τρόπο να πάρουν την ένδειξη. Αλλά δεν έχει και νόημα, πιστεύω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mechpanos είπε

Η EPSON προτείνει ανεπίσημα για τον L365 τουλάχιστον που έχω εγώ, εκτύπωση 1 δοκιμαστική σελίδα την εβδομάδα και εκτέλεση δυο καθαρισμών κεφαλής με τα καπάκια των μελανιών ανοικτά. Δεν το γράφει κάπου, μου το είπαν όταν βούλωσαν οι κεφαλές και κάλεσα για τεχνική υποστήριξη. Έχω στείλει τον εκτυπωτή 1 φορά ήδη για καθαρισμό κεφαλής, και άλλη 1 φορά για αλλαγή σφουγγαριού, από όταν τον πήρα.

Όσον αφορά την ένδειξη στα μελάνια των ink tank, νομίζω μόνο με παρατήρηση του διάφανου τμήματος μπορείς να δεις πόσο απομένει. Τα συμβατικά μελάνια έχουν τσιπάκι επάνω και αναλόγως των εκτυπώσεων "υπολογίζουν" πόσο μελάνι απομένει, αυτά επειδή είναι φυσικής ροής και μπορείς να γεμίσεις ανά πάσα στιγμή, δεν έχουν τρόπο να πάρουν την ένδειξη. Αλλά δεν έχει και νόημα, πιστεύω!

Καθαρισμό κεφαλής κάθε πότε να γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shack είπε

Καθαρισμό κεφαλής κάθε πότε να γίνεται; 

Κάθε εβδομάδα...εγώ το κάνω κάθε μήνα γιατί είμαι ξεχασιάρης+ότι δουλεύω linux και πρέπει να θυμηθώ να ανοίξω vm με windows για να το κάνω, γιατί δεν έχει linux driver που να έχει αυτή την δυνατότητα! Το tip μου το είπαν ανεπίσημα όταν είχαν βουλώσει οι κεφαλές και πήρα τηλ. για να μου δώσουν λύση, τότε μου είπαν αααα πρέπει να κάνετε αυτό κι αυτό κάθε εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κάθε εβδομάδα...εγώ το κάνω κάθε μήνα γιατί είμαι ξεχασιάρης+ότι δουλεύω linux και πρέπει να θυμηθώ να ανοίξω vm με windows για να το κάνω, γιατί δεν έχει linux driver που να έχει αυτή την δυνατότητα! Το tip μου το είπαν ανεπίσημα όταν είχαν βουλώσει οι κεφαλές και πήρα τηλ. για να μου δώσουν λύση, τότε μου είπαν αααα πρέπει να κάνετε αυτό κι αυτό κάθε εβδομάδα.

Καθε βδομαδα καθαρισμο κεφαλης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Υπερβολικο μου φαινεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mindreader είπε

Καθε βδομαδα καθαρισμο κεφαλης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Υπερβολικο μου φαινεται! 

Συγκεκριμένα, καθαρισμό 2 φορές συνεχόμενες, με ανοιχτά τα καπάκια του ink tank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niliyatsi είπε

Ψάχνω αποκλειστικά κάποιο με inktank γιατί θέλω να τυπώνω και φωτογραφιες εκτός από το περιστασιακό e-book.

όλοι οι ink έχουν και έγχρωμο μελάνι για φωτογραφίες απλά βρες κάποιο με καλή τιμή και φτηνά μελάνια.

Εγώ τον hp1510 και τον 2135 της κόρης μου τέτοιοι είναι αγοράζω συμβατά xl με 11 , 12 ευρώ και τα γεμίζω μετά μόνος με σύριγγα μόλις αδειάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...