Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα με ink tank


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Έπειτα από κάτι σπίθες και καπνούς που έβγαλε το τροφοδοτικό του hp officejet l7590 λέω να κάνω την μετάβαση σε κάτι πιο μαζεμένο.

Ψάχνω αποκλειστικά κάποιο με inktank γιατί θέλω να τυπώνω και φωτογραφιες εκτός από το περιστασιακό e-book.

Θα ήθελα να μπορεί να δουλέψει ως stand alone για καμία φωτοτυπία και θα εκτιμούσα να είχε διπλή εκτύπωση και wifi αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά..

Οπότε για αρχή hp,Canon,epson?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 μήνες μετά...
Στις 23/8/2018 στις 4:13 ΠΜ, @topos είπε

Καλημέρα σας,

Έπειτα από κάτι σπίθες και καπνούς που έβγαλε το τροφοδοτικό του hp officejet l7590 λέω να κάνω την μετάβαση σε κάτι πιο μαζεμένο.

Ψάχνω αποκλειστικά κάποιο με inktank γιατί θέλω να τυπώνω και φωτογραφιες εκτός από το περιστασιακό e-book.

Θα ήθελα να μπορεί να δουλέψει ως stand alone για καμία φωτοτυπία και θα εκτιμούσα να είχε διπλή εκτύπωση και wifi αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά..

Οπότε για αρχή hp,Canon,epson?

Ποιον αγορασες τελικα;

Μπορει αραγε να αγορασει κανεις κατι αξιοπρεπες με ink tank, γυρω στα 150 ευρω; Ή χρειαζεται πολυ περισσοτερα; Εννοω να ειναι στιβαρο μηχανημα, και οχι ψευτοποιοτητες. Θελω ink tank ασυζητητι, αλλα τι να το κανω αν τα φτυσει ο εκτυπωτης σε δυο χρονια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2019 στις 6:45 ΜΜ, mindreader είπε

Ποιον αγορασες τελικα;

Μπορει αραγε να αγορασει κανεις κατι αξιοπρεπες με ink tank, γυρω στα 150 ευρω; Ή χρειαζεται πολυ περισσοτερα; Εννοω να ειναι στιβαρο μηχανημα, και οχι ψευτοποιοτητες. Θελω ink tank ασυζητητι, αλλα τι να το κανω αν τα φτυσει ο εκτυπωτης σε δυο χρονια;

Γιατί αν πάρεις με 100 ή 150 ευρώ είσαι σίγουρος ότι δεν θα τα φτύσει μετά τα δύο χρόνια;;;

Εγώ ένα φτηνιάρικο ink tank έχω ο οποίος πιστεύω για οικιακή χρήση  (λίγες εκτυπώσεις - φωτοτυπίες - φωτογραφίες) είναι ο ιδανικότερος  πάει στα 4 χρόνια και αν χαλάσει θα πάει για ανακύκλωση και θα πάρω ένα ίδιο με 30-40 ευρώ.Γεμίζω και τα μελάνια μόνος και μου έρχεται τζάμπα.

Θεωρώ πεταμένα λεφτά να πάρει ο άλλος εκτυπωτή με 150 ευρώ για σπίτι εκτός και τον χρησιμοποιεί για κάποια δουλειά με μεγάλο αριθμό εκτυπώσεων.Οι περισσότεροι όμως με τους οικιακούς περίπου ίδιο αριθμό εκτυπώσεων έχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/8556888/Brother-DCPT500W.html

https://www.skroutz.gr/s/10198286/Epson-L382.html?from=drop

https://www.skroutz.gr/s/12834896/Epson-EcoTank-ITS-L3050.html?from=catspan&keyphrase=L3050

https://www.skroutz.gr/s/16797679/Epson-Ecotank-L3111.html?from=catspan&keyphrase=L3111

Αφηστε την brother αν μπερδευει. Μπορει κανεις να επιλεξει αναμεσα στα epson εστω; Ο τελευταιος φαινεται πιο νεος

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δες εδώ σύγκριση, ο 3050 έχει επιπλεόν wifi κατά τ άλλα είναι ίδιοι, έτυχε τους κοίταζα σήμερα.

Με το γέμισμα μελανιών, όπως λέει ο παπούς, ή με τα συμβατά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος. Σε canon δεν δούλεψε καλά, τώρα τυπώνει μόνο ασπρόμαυρα και δεν δίνω άλλα λεφτά να πάρω έγχρωμο μελάνι, άρχισε επίσης να τα φτύνει όπως ξανασκέφτομαι για ink tank.

O HP Ink Tank 319 πως σας φαίνεται; είναι πολύ φτηνός για να καλός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα οταν εχεις εκτυπωτη με ink tank, τα original μελανια εχουν τιμη-χωμα! Δεν εχει νοημα να αγοραζεις συμβατα! Ετσι δεν ειναι;

Για τον Hp ink tank 319, διαβαζω καλες κριτικες εδω.

https://www.amazon.in/HP-Z6Z13A-All-Colour-Printer/dp/B07C3VZSSB/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Μαλλον αξιζει, για δε value for money δεν το συζηταμε καν!

Κριμα παντως που στην Ελλαδα το φερνει μονο αυτο το καταστημα! Ισως ειναι καινουριο, αλλα για να δουμε αν θα το φερουν κι αλλοι.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Μα οταν εχεις εκτυπωτη με ink tank, τα original μελανια εχουν τιμη-χωμα! Δεν εχει νοημα να αγοραζεις συμβατα! Ετσι δεν ειναι; 

Αναφερόμουν στην περίπτωση κοινού ink jet. Σε ink tank σαφώς ισχύει αυτό που λες.

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Κριμα παντως που στην Ελλαδα το φερνει μονο αυτο το καταστημα! Ισως ειναι καινουριο, αλλα για να δουμε αν θα το φερουν κι αλλοι.

Αυτό πρόσεξα και εγώ και μου φάνηκε περίεργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαζη ερωτηση τριγυρνα στο μυαλο μου: πως και αποφασισαν οι εταιριες, να μας δωσουν εκτυπωτες/πολυμηχανηματα με πραγματικα πολλα ml μελανιων και μαλιστα φτηνα;

Η τελευταια φορα που ειχα εκτυπωτη με πολλα ml πρεπει να ηταν ο πρωτος μου inkjet πριν 20 χρονια, καμια 40 ml μελανια αν θυμαμαι καλα ο HP 720 τοτε...

Και πχ ο ωρινος HP ink tank 319 εχει tanks των 70ml!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πλειοψηφία τους είναι μηχανήματα με γελοία χαρακτηριστικά που αν δεν είχαν το inκtank δεν θα έκαναν πάνω από 30ευρώ.

Τα πουλάνε λοιπόν με πολύ μεγαλύτερη τιμή και όταν θα έρθει η ώρα (που θα έρθει ως γνήσιοι inject) για αλλαγή printhead τον πετάς γιατί το κόστος είναι στο θεό και δεν συμφέρει.

Δεν ξέρω αν έπεσαν οι τιμές των printhead πλέον, αλλά παλιότερα που είχα κάνει μια έρευνα ήταν άστα να πάνε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α...μαλιστα....

λες δηλαδη, οτι ναι μεν εχεις μελανια με τιμη χωμα, αλλα ομως το downside ειναι οτι δεν βαζεις πια νεα κεφαλη-cartridge-μελανι, οποτε θα ερθει η ωρα που θα τον πεταξεις τον εκτυπωτη με τα ink tank λογω χαλασμενης κεφαλης.

Ενταξει, φανταζομαι οτι ως χρηστες ηταν δυσκολο να τα εχουμε 'ολα'.

Οι hp ειχαν παντα νομιζω σετακι printhead-ink cartiridge. Απο εμπειρια μου ομως με canon, οπου εβαζες μονο ink και κεφαλη σταθερη-μονιμη, ειχα βγαλει 8 χρονακια. Αρα, δεν ειναι τοσο ασχημα...

Εξαλλου, αν με ενα γεμισμα full εχω βγαλει 8000 σελιδες, και κανω και μια αλλαγη ακομη με μελανια, και βγαλω-τυπωσω αλλες 8000, δηλαδη συνολο 16000, ενταξει, εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα μετα να τον πεταξω, αν εχω τυπωσει 16000 σελιδες, με τιμη χωμα, και κοστος εκτυπωτη κανεναν 150ευρω...δεν θα θεωρω οτι με κοροιδεψαν ή αδικηθηκα...

Θεωρω θετικη εξελιξη τα ink tanks.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και είναι θετική εξέλιξη.Και εγώ αν έπαιρνα τώρα λογικά κάποιον με inktank θα επέλεγα.
Απλά όφελος θα έχουν αυτοί που έχουν συχνό και μεγάλο όγκο εκτυπώσεων.
Επίσης συμβιβάζεσαι ότι θα δώσεις π.χ. 150€ για λειτουργίες μηχανήματος των 30-40€.

Όσοι δεν εκτυπώνουν συχνά, ίσως είναι καλύτερη επιλογή ένα απλό μηχάνημα και ανακατασκευασμένα αναλώσιμα

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους HP ink tank, κάπου διάβασα ότι έχουν χαμηλότερο κόστος κεφαλών, λόγω του ότι πρόκειται για Θερμική εκτύπωση (και μάλλον χειρότερη ποιότητα εκτύπωσης), οπότε υπάρχει η πιθανότητα να τις αλλάξεις.

Πάντως με ανακατασκευασμένα και γέμισμα μελανιών δεν έχω καλή εμπειρία, οπότε θα και γω θα πήγαινα σε Ink tank, παρόλο που δεν εκτυπώνω συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο έχουν για κάθε μοντέλο

Για τον HP 319 πάντως που αναφέρεις παραπάνω με μια πρόχειρη ματιά στο ebay (και αν δεν κάνω λάθος) βλέπω ένα κόστος κάπου στα 85€ ,βάλε και το τελωνείο. ...άστα
Δεν τα λες και λίγα

Αν τώρα ο inktank βγάλει καμιά 8ετία που αναφέρθηκε παραπάνω εννοείτε πως θα έχει βγάλει πολλές φορές τα λεφτά του
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...