Προς το περιεχόμενο

Nuki Smart Lock 2.0 Review


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, paredwse είπε

Ως προς τη συγκεκριμένη... 

... ανοίγεις με το κλειδί σου. :)

επομένως δεν σου παρέχει καμιά προστασία από παραβίαση αφού ο κλέφτης ανοίγει από έξω την κλειδαριά σου κανονικά. Άρα ποιός ο λόγος ύπαρξης της? Για να μην ξεκλειδώνεις την πόρτα και να το κάνει αυτή για σένα? και για αυτό θα πρέπει να δώσεις 400+ €? Αν θες ασφάλεια βάλε μια omega plus με ένα καλό defender και ησύχασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί λένε όλοι για 400ε από τη στιγμή που η κλειδαριά μόνη της κάνει 229ε. Όλα τα υπόλοιπα είναι προαιρετικά (άντε το bridge ίσως είναι χρήσιμο, 299ε πακέτο κάνουν στο skroutz).

Στο θέμα ασφάλειας, θεωρώ πως θα έχει γίνει δουλειά και όλα θα είναι κρυπτογραφημένα. Από την άλλη ανοίγουν ολόκληρα αυτοκίνητα παραβιάζοντας τον εγκέφαλο, επομένως δεν μπορώ να πω ότι η συγκεκριμένη κλειδαριά είναι λιγότερο ασφαλής.

Προσωπικά, το αυτοκίνητο μου είναι keyless και βολεύει απίστευτα, ειδικά όταν είσαι φορτωμένος με ψώνια, πράγματα, κτλ. Και εκεί κιόλας πρέπει να ανοίξεις την πόρτα ή το πορτ μπαγκάζ. Στην ίδια περίπτωση, στο σπίτι, η πόρτα θα άνοιγε εντελώς μόνη της.

Τώρα σχόλια του τύπου, σιγά τι κάνει, ξεκλειδώνω και με το κλειδί μου, πάντα γίνονται όταν υπάρχει μια νέα τεχνολογία ή τεχνολογική συνήθεια και μετά από καιρό γίνεται δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια γκαρσονιέρα που την νοικιάζω airbnb style , έχει την παλιά , την κλασική ξύλινη πορτα πολυκατοικίας του 80 , τι λέτε , μπαίνει εκεί ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, gramacar said:

επομένως δεν σου παρέχει καμιά προστασία από παραβίαση αφού ο κλέφτης ανοίγει από έξω την κλειδαριά σου κανονικά. Άρα ποιός ο λόγος ύπαρξης της? Για να μην ξεκλειδώνεις την πόρτα και να το κάνει αυτή για σένα? και για αυτό θα πρέπει να δώσεις 400+ €? Αν θες ασφάλεια βάλε μια omega plus με ένα καλό defender και ησύχασες.

Είδες να γράφει πουθενά το review για προστασία από παραβίαση; Όχι, γιατί ουδέποτε έγραψα κάτι τέτοιο. Την όποια προστασία δεν στην παρέχει η Nuki αλλά η πόρτα και η κλειδαριά που θα επιλέξεις εσύ.

Η Nuki δεν είναι κλειδαριά: είναι αυτοματοποιημένος μηχανισμός ελέγχου της πόρτας.

Καλύτερα τώρα; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paredwse είπε

Είδες να γράφει πουθενά το review για προστασία από παραβίαση; Όχι, γιατί ουδέποτε έγραψα κάτι τέτοιο. Την όποια προστασία δεν στην παρέχει η Nuki αλλά η πόρτα και η κλειδαριά που θα επιλέξεις εσύ.

Η Nuki δεν είναι κλειδαριά: είναι αυτοματοποιημένος μηχανισμός ελέγχου της πόρτας.

Καλύτερα τώρα; 

Την χρησιμότητα της δεν μου λες όμως. Γιατί αν είναι για να μην γυρίζεις το κλειδί τότε είναι τουλάχιστον αφελής όποιος δώσει 400€ για κάτι τέτοιο. Εκτός αν βέβαια έχει τόσο πολύ μαρούλι στην τσέπη που δεν ξέρει τί να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, gramacar said:

Την χρησιμότητα της δεν μου λες όμως. Γιατί αν είναι για να μην γυρίζεις το κλειδί τότε είναι τουλάχιστον αφελής όποιος δώσει 400€ για κάτι τέτοιο. Εκτός αν βέβαια έχει τόσο πολύ μαρούλι στην τσέπη που δεν ξέρει τί να το κάνει.

Ας ελπίσουμε ότι τα υπόλοιπα μέλη που διάβασαν το review μου, κατάλαβαν τη χρησιμότητά της.

Κι ας αφήσουμε τον καθένα να πράξει όπως νομίζει... 

ΥΓ: Παρεμπιπτόντως, η κλειδαριά Nuki δεν κοστίζει 400 ευρώ, η τιμή της ανέρχεται στα 229 ευρώ. Το γράφω στο review.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gramacar είπε

Την χρησιμότητα της δεν μου λες όμως. Γιατί αν είναι για να μην γυρίζεις το κλειδί τότε είναι τουλάχιστον αφελής όποιος δώσει 400€ για κάτι τέτοιο. Εκτός αν βέβαια έχει τόσο πολύ μαρούλι στην τσέπη που δεν ξέρει τί να το κάνει.

Μάλλον δεν μπήκες στον κόπο καν να διαβάσεις το review. Πάμε σε ένα recap  της χρησιμότητας αν και είμαι σίγουρος ότι για την αντίρρηση μόνο πάλι θα κάνεις τον ξερόλα:

1. αν έχεις airbnb διαμέρισμα-σπίτι είναι τρομερό εργαλείο καθότι δεν χρειάζεται να τρέχεις να συναντας τον κάθε επισκέπτη και να του δίνεις τα φυσικά κλειδιά. απο το κινητό σου, φτιάχνεις ένα Invite , το στέλνεις με mail στον επισκέπτη και πλέον με το smartphone του ανοίγει και κλειδώνει την πόρτα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που εσύ ορίζεις.

 

2. αν έχεις κάποιον ξεχασιάρη, που συχνά ξεχνάει τα κλειδιά του, μπορείς να του δώσεις πρόσβαση στην πόρτα επισης με την εφαρμογή, οπότε ανοίγει με το κινητό του.. Αν ξεχάσει ακόμα και το κινητό, υπάρχει η δυνατότητα να ανοίξεις εσύ την πόρτα απομακρυσμένα ώστε να μπει στο σπίτι.

 

3.αν κάποιος απαιτείτε να μπαίνει στο σπίτι συγκεκριμένες ημέρες και ώρες δεν χρειάζεται να έχει φυσικά κλειδιά όλες τις μέρες και ώρες.(πχ καθαρίστρια). Φτιάχνεις Invite μόνο για τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες και έχει πρόσβαση στο σπίτι για συγκεκριμένες ώρες.

 

4.άπειρες φορές εγώ προσωπικά χρειάστηκε να ανοίξω την πόρτα απο την δουλειά μου, γιατί παράδειγμα έπρεπε ο αδερφος μου να πάρει κάτι απο το σπίτι χωρίς να χρειάζεται να έρθει στην άλλη άκρη της Αθήνας να πάρει τα φυσικά κλειδιά. Επίσης πολλές φορές που έχω κάποιο ραντεβού με φίλο ή γνωστό και πρόκειται να αργήσω, του ανοίγω την πόρτα απομακρυσμένα, ώστε να μην κάθεται και να με περιμένει στην είσοδο σαν χαζός..

 

5.κάθε βράδυ στις 10, η πόρτα κλειδώνει αυτόματα με αυτοματισμό μέσα απο την εφαρμογή. Φοβερά εξυπηρετικό.

Εν κατακλείδι, τρομερό εργαλείο το οποίο κοντά στην 3ετία (το αγόρασα απο εποχής kickstarter) που το χρησιμοποιώ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και απο άποψη ευκολίας κια απο άποψη ασφάλειας και αξιοπιστίας. Ούτε μια φορά δεν κόλλησε, ούτε μια φορά δεν με πρόδωσε. Για εμένα αξίζει και το τελευταίο cent. Από άποψη ασφάλειας, είναι σημαντικό ότι βάζεις ότι κύλινδρο θέλεις και δεν απαιτείτε να αγοράσεις κάποιον proprietary κύλινδρο συμβατό με την συγκεκριμένη. Δουλεύει με ολους. Οπότε καλό defender & ακριβός κύλινδρος = πολύ καλό επίπεδο ασφαλείας που είτε είχες Nuki είτε όχι , δεν κάνεις κάποια έκπτωση στην ασφάλεια σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Μάλλον δεν μπήκες στον κόπο καν να διαβάσεις το review. Πάμε σε ένα recap  της χρησιμότητας αν και είμαι σίγουρος ότι για την αντίρρηση μόνο πάλι θα κάνεις τον ξερόλα:

1. αν έχεις airbnb διαμέρισμα-σπίτι είναι τρομερό εργαλείο καθότι δεν χρειάζεται να τρέχεις να συναντας τον κάθε επισκέπτη και να του δίνεις τα φυσικά κλειδιά. απο το κινητό σου, φτιάχνεις ένα Invite , το στέλνεις με mail στον επισκέπτη και πλέον με το smartphone του ανοίγει και κλειδώνει την πόρτα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που εσύ ορίζεις.

2. αν έχεις κάποιον ξεχασιάρη, που συχνά ξεχνάει τα κλειδιά του, μπορείς να του δώσεις πρόσβαση στην πόρτα επισης με την εφαρμογή, οπότε ανοίγει με το κινητό του.. Αν ξεχάσει ακόμα και το κινητό, υπάρχει η δυνατότητα να ανοίξεις εσύ την πόρτα απομακρυσμένα ώστε να μπει στο σπίτι.

3.αν κάποιος απαιτείτε να μπαίνει στο σπίτι συγκεκριμένες ημέρες και ώρες δεν χρειάζεται να έχει φυσικά κλειδιά όλες τις μέρες και ώρες.(πχ καθαρίστρια). Φτιάχνεις Invite μόνο για τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες και έχει πρόσβαση στο σπίτι για συγκεκριμένες ώρες.

4.άπειρες φορές εγώ προσωπικά χρειάστηκε να ανοίξω την πόρτα απο την δουλειά μου, γιατί παράδειγμα έπρεπε ο αδερφος μου να πάρει κάτι απο το σπίτι χωρίς να χρειάζεται να έρθει στην άλλη άκρη της Αθήνας να πάρει τα φυσικά κλειδιά. Επίσης πολλές φορές που έχω κάποιο ραντεβού με φίλο ή γνωστό και πρόκειται να αργήσω, του ανοίγω την πόρτα απομακρυσμένα, ώστε να μην κάθεται και να με περιμένει στην είσοδο σαν χαζός..

5.κάθε βράδυ στις 10, η πόρτα κλειδώνει αυτόματα με αυτοματισμό μέσα απο την εφαρμογή. Φοβερά εξυπηρετικό.

Εν κατακλείδι, τρομερό εργαλείο το οποίο κοντά στην 3ετία (το αγόρασα απο εποχής kickstarter) που το χρησιμοποιώ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και απο άποψη ευκολίας κια απο άποψη ασφάλειας και αξιοπιστίας. Ούτε μια φορά δεν κόλλησε, ούτε μια φορά δεν με πρόδωσε. Για εμένα αξίζει και το τελευταίο cent. Από άποψη ασφάλειας, είναι σημαντικό ότι βάζεις ότι κύλινδρο θέλεις και δεν απαιτείτε να αγοράσεις κάποιον proprietary κύλινδρο συμβατό με την συγκεκριμένη. Δουλεύει με ολους. Οπότε καλό defender & ακριβός κύλινδρος = πολύ καλό επίπεδο ασφαλείας που είτε είχες Nuki είτε όχι , δεν κάνεις κάποια έκπτωση στην ασφάλεια σου.

Φίλε δεν έκανα τον ξερόλα από που το συμπέρανες αυτό? Απλά επειδή με βάση τις δικές μου ανάγκες ποτέ δεν θα το χρησιμοποιούσα για αυτές τις χρήσεις που αναφέρεις μου φάνηκε άχρηστο. Τώρα για κάποιον άλλον που έχει στο μυαλό του να κάνει αυτά που λες οκ θα του είναι χρήσιμο αλλά και πάλι τα χρήματα είναι αρκετά και νομίζω ότι ακυρώνεις εν μέρη την ασφάλεια που σου παρέχει η κλειδαριά σου αφήνοντας από πίσω το κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gramacar είπε

Φίλε δεν έκανα τον ξερόλα από που το συμπέρανες αυτό? Απλά επειδή με βάση τις δικές μου ανάγκες ποτέ δεν θα το χρησιμοποιούσα για αυτές τις χρήσεις που αναφέρεις μου φάνηκε άχρηστο. Τώρα για κάποιον άλλον που έχει στο μυαλό του να κάνει αυτά που λες οκ θα του είναι χρήσιμο αλλά και πάλι τα χρήματα είναι αρκετά και νομίζω ότι ακυρώνεις εν μέρη την ασφάλεια που σου παρέχει η κλειδαριά σου αφήνοντας από πίσω το κλειδί.

ας απαντήσουν οι αρμόδιοι για το θέμα ασφάλειας , αλλά εγώ απο την δική μου έρευνα και ρωτώντας σοβαρούς επαγγελματίες όλοι μου είπαν ότι δεν παίζει κανένα απολύτως θέμα.

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο αν κάποιος έχει κλειδιά απο το σπίτι σου, αλλά δεν θες να μπαίνει αν το κλειδί είναι επάνω.. δλδ. κλάιν μαιν.

Ο κλέφτης είτε με Nuki, είτε χωρίς , είτε με διπλής ενέργειας κύλινδρο είτε απλό, το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσει για να την ανοίξει. . τόσο απλό

*και απο τον αγαπητό GeoMak7 που επιβεβαιώνει τα γραφόμενα και έχει βοηθήσει πολύ κόσμο στο thread με τις κλειδαριές

15 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

δεν ειναι ουτε πιο ευκολο, ουτε πιο δυσκολο. στις κλειδαριες χρηματοκιβωτιου ειναι πιο ευκολο γιατι μπορει να πιαστει η μυτη του κλειδιου & να το γυρισεις.

η ανησυχια δεν καταλαβαινω πως προκυπτει. το νουκι ειναι (σαν) ενα τεραστιο κελυφος που θα καλυψει σχεδον 2/3 του διακοσμητικου της πορτας μεσα.

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, stfaros είπε

Έχω μια γκαρσονιέρα που την νοικιάζω airbnb style , έχει την παλιά , την κλασική ξύλινη πορτα πολυκατοικίας του 80 , τι λέτε , μπαίνει εκεί ? 

ναι, μπαινει κανονικά.

1 ώρα πριν, gramacar είπε

 και νομίζω ότι ακυρώνεις εν μέρη την ασφάλεια που σου παρέχει η κλειδαριά σου αφήνοντας από πίσω το κλειδί.

υπαρχει καποια βαση για το πως προκυπτει το "νομιζω" σου ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα το μοναδικό που με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως λόγω μπαταριών ή διακοπής σε ρευμα (wifi ) μείνει κανεις από τους επισκέπτες μου εκτος γκαρσονιέρας κι θα πρέπει να τρέχω μεσα στην νύχτα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stfaros είπε

εμενα το μοναδικό που με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως λόγω μπαταριών ή διακοπής σε ρευμα (wifi ) μείνει κανεις από τους επισκέπτες μου εκτος γκαρσονιέρας κι θα πρέπει να τρέχω μεσα στην νύχτα . 

μπαταρίες eneloop μου βγάζουν εύκολα 6 μήνες.

επίσης τοπικά δεν χρειάζεσαι wifi για να ανοίξεις οπότε δεν έχει θέμα. Μπαταρίες και bluetooth είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, stfaros είπε

εμενα το μοναδικό που με βάζει σε σκέψεις είναι μήπως λόγω μπαταριών ή διακοπής σε ρευμα (wifi ) μείνει κανεις από τους επισκέπτες μου εκτος γκαρσονιέρας κι θα πρέπει να τρέχω μεσα στην νύχτα . 

οταν ειναι κοντα στο να εξαντληθουν, στελνει ειδοποιηση.

Επεξ/σία από GeoMak7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Τέλος, ένα αξεσουάρ που παρέχεται δωρεάν με κάθε κλειδαριά Nuki, είναι ο σένσορας της πόρτας. Τοποθετείται και αυτός εσωτερικά, σε πολύ κοντινή απόσταση από την κλειδαριά και μας δίνει ένδειξη για την κατάσταση της πόρτας (ανοικτή ή κλειστή). Προφανώς βρίσκεται ακόμη στο στάδιο της εξέλιξης (η ίδια η εταιρεία το αποκαλεί beta) γιατί, κατά τη διάρκεια των δοκιμών μας, υπήρξαν μερικές φορές (ευτυχώς όχι πολλές) που ο σένσορας μπλόκαρε και χρειάστηκε να επαναρυθμιστεί μέσω της εφαρμογής του κινητού. Πάντως και σε αυτή την περίπτωση, η λειτουργία της κλειδαριάς δεν επηρεάζεται στο παραμικρό – το μόνο που διαφέρει είναι ότι η εφαρμογή του κινητού μπορεί να μην δείχνει τη σωστή ένδειξη (ανοικτή – κλειστή) για την πόρτα. 

ευχαριστούμε για το review!

μερικές ερωτήσεις.

1) Γνωρίζετε αν έχει λυθεί το πρόβλημα του σένσορα της πόρτας, με κάποιο firmware update?

2) Μετά από τόσους μήνες χρήσης, αντιμετωπίσατε κάποιο άλλο θέμα στην λειτουργία του;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...