Προς το περιεχόμενο

DEP reseller ID


vOOz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα!

Αγορασαμε στο γραφειο iphones και θα χρειαστει να τα κανω enroll μεσω apple business manager. Για να γινει αυτο, θα πρεπει η αγορα να "φανει" στον λογαριασμο μου. Το πλαισιο, σαν επισημος μεταπωλητης δεν εχει ιδεα πως γινεται αυτο και δεν ξερει καν το DEP reseller ID τους. Μηπως λοιπον ειχε μιλησει ποτε κανεις με αυτους και το γνωριζει? Καιγεται ο πισινος μου και δεν βγαζω ακρη μαζι τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικα ο πωλητης της συσκευης (φορέας κινητής τηλεφωνίας ή εξουσιοδοτημένος DEP μεταπωλητής) πρεπει να αντιστοιχισει τον σειριακο της με το DEP Customer ID της εταιριας σου στο Apple DEP portal. Μετα η συσκευη θα φαινεται κατω απο τον λογαριασμο της εταιριας σου και θα μπορειτε να την διαχειριστειτε απο εκει.

Δυστυχως ενω η Ελλαδα ειναι στις υποστηριζομενες χωρες για DEP δε γνωριζω αν υπαρχει καποιος που να το υποστηριζει επισημα, πχ εχω προσπαθησει κατα καιρους με την Vodafone αλλα ποτε δεν μπορεσαν να μου ικανοποιησουν το αιτημα.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που τα εχεις αγορασει πραγματικα δε ξερω τι μπορεις να κανεις, αν καποια στιγμη το Πλαισιο μπει στο προγραμμα τοτε θα μπορει να τα καταχωρησει και να τα βλεπετε στο DEP portal σας, αλλα θα χρειαστει να γινουν οι συσκευες wipe ωστε να ενεργοποιηθει το DEP σε αυτες...

Παντως, αν εχετε δικο σας MDM μπορειτε να τα κανετε enroll χωρις DEP, το DEP απλα κανει την διαδικασια πολυ πιο ευκολη. Γιατι ομως δεν ξεκαθαρισατε την απαιτηση για DEP πριν την αγορα ωστε να ψαξετε αλλες εναλλακτικες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Τωρα που τα εχεις αγορασει πραγματικα δε ξερω τι μπορεις να κανεις, αν καποια στιγμη το Πλαισιο μπει στο προγραμμα τοτε θα μπορει να τα καταχωρησει και να τα βλεπετε στο DEP portal σας, αλλα θα χρειαστει να γινουν οι συσκευες wipe ωστε να ενεργοποιηθει το DEP σε αυτες...

Παντως, αν εχετε δικο σας MDM μπορειτε να τα κανετε enroll χωρις DEP, το DEP απλα κανει την διαδικασια πολυ πιο ευκολη. Γιατι ομως δεν ξεκαθαρισατε την απαιτηση για DEP πριν την αγορα ωστε να ψαξετε αλλες εναλλακτικες;

Exoyme mdm, to jamf, alla gia na doulepsoun ola ta restrictions thelei supervision, poy ginetai mono meso ABM. Allo to enroll kai allo to register leei. Den me noiazei to wipe, na mpoun sto ABM thelo kapos kai den vrisko tropo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο γνωριζω αν δεν συσχετισει ο εξουσιοδοτημενος μεταπωλητης την συσκευη στο DEP Portal με την εταιρια σου δε μπορεις να κανεις κατι αλλο. Δοκιμασε να καλεσεις και το Apple Support για αυτο, δε νομιζω ομως οτι θα μπορεσουν να σου δωσουν καποια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, asmilon είπε

Απο οσο γνωριζω αν δεν συσχετισει ο εξουσιοδοτημενος μεταπωλητης την συσκευη στο DEP Portal με την εταιρια σου δε μπορεις να κανεις κατι αλλο. Δοκιμασε να καλεσεις και το Apple Support για αυτο, δε νομιζω ομως οτι θα μπορεσουν να σου δωσουν καποια λυση.

Μιλαγα ολο το πρωι με apple παλι. Δυστυχως ο,τι και να κανω, αν δεν τα συσχετισει το Πλαισιο δεν μπορει να προχωρησει. Ισως μεσω mac με apple configurator 2 και να τα περασω ενα ενα με usb αλλα και παλι ισως δεν δουλεψει λενε. 
Το πλαισιο βρηκε το ID τους και περιμενω να κανουν την διαδικασια να δω μηπως δουλεψει. Το μαγαζι λεει οσα ενεργοποιηθηκαν μαλλον δεν θα δουλεψουν, η Apple λεει θα δουλεψουν, γενικα ο καθενας λεει τα δικα του. Δεν θα επρεπε να ειναι τοσο πολυπλοκο, ημαρτον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 1:50 ΜΜ, HomeBrew είπε

iStorm επικοινώνησες με τα κεντρικά;  Το κάνει απ' ό,τι ξέρω.

Εχεις ενεργοποιησει DEP σε Apple συσκευη αγορασμενη απο πωλητη εκτος iStorm και στο ενεργοποιησε η iStorm; Πολυ πολυ χλωμο μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2019 στις 12:44 ΠΜ, asmilon είπε

Εχεις ενεργοποιησει DEP σε Apple συσκευη αγορασμενη απο πωλητη εκτος iStorm και στο ενεργοποιησε η iStorm; Πολυ πολυ χλωμο μου φαινεται...

Καλά εννοείται ότι μιλάμε για αγορά εντός δικτύου iStorm. Δε χρειάζεται να πω το αυτονόητο. Για future reference...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο TS αναφερει για αγορα απο Πλαισιο, δε νομιζω οτι η iStorm μπορει να κανει κατι - ακομα και μεταπωληση απο την iStorm να εκανε, το προγραμμα DEP δν πρεπει να δουλευει ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...