Προς το περιεχόμενο

Κώδικας ενδυμασίας στα πανεπιστήμια


NemeSis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραγική σύμπτωση αλλα χθες ειδα το πτυχιο μιας ξαδερφης μου που σπούδασε Ελλαδα.Καλα μιλαμε με είχε πιάσει μισή ώρα κατάθλιψη με την γλώσσα που είχε...Κάτι τύπου "εξ Αθηνών ορμομενη " "αξιωθεισα εις...το έτος χιλιοστο τάδε ".Δεν καταλαβα Jesus....γιατι χρησιμοποιούν καθαρευουσα ακόμα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τελετή αποφοίτησης σε σχολείο; Και όλοι οι μαθητές με κουστούμια; Και κόντρα ξύρισμα (όλοι); Σε ποια χώρα/εποχή;

 

σε κανά κολλέγιο θα ήταν..

 

εδω πατρα που βαλανε και τυβεννο? γουερ ις γιορ γκαντ ναου?

 

στο τει πάτρας έχουν εδώ και κάμποσα χρόνια νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγική σύμπτωση αλλα χθες ειδα το πτυχιο μιας ξαδερφης μου που σπούδασε Ελλαδα.Καλα μιλαμε με είχε πιάσει μισή ώρα κατάθλιψη με την γλώσσα που είχε...Κάτι τύπου "εξ Αθηνών ορμομενη " "αξιωθεισα εις...το έτος χιλιοστο τάδε ".Δεν καταλαβα Jesus....γιατι χρησιμοποιούν καθαρευουσα ακόμα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

διότι ο ιδρυτικός νόμος και όπου υπάρχει ο κανονισμός λειτουργίας (που ναι κι αυτός νόμος) του Πανεπιστημίου έχουν γραφτεί τότε που η καθαρεύουσα χρησιμοποιόταν από τις δημόσιες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με τήβεννο, πετάτε όλοι μαζί τα καπελάκια σας στο τέλος και αναπολείτε τα ωραία φοιτητικά χρόνια μαζί με τους συναδέλφους σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι ο ιδρυτικός νόμος και όπου υπάρχει ο κανονισμός λειτουργίας (που ναι κι αυτός νόμος) του Πανεπιστημίου έχουν γραφτεί τότε που η καθαρεύουσα χρησιμοποιόταν από τις δημόσιες υπηρεσίες.

Κ επειδη ο νόμος εχει γραφτεί στην καθαρευουσα εν έτη 2011 δίνουν πτυχία στον κόσμο σε καθαρευουσα ;Σε πάω ότι στοίχημα θες ότι αυτο ειναι μάλλον μη σύννομο δεδομένου ότι τα επίσημα κρατικά έγγραφα γράφονται στην δημοτική.Τεσπα μι θινκς ότι κανένα ψωνισμα ειναι αυτο,φάση κρατάμε παραδόσεις ,το παίζουμε ιστορία ,προερχομαστε απο την ένδοξη ιστορία του ελληνικού έθνους

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Τοξοβόλε, παράδοση είναι και δεν είναι κακό, κατά τη γνώμη μου.

Τόσα και τόσα πανεπιστήμια και φορείς σε όλο τον κόσμο έχουν π.χ. λατινικά ρητά στα σήματά τους ή φοράνε παλιομοδίτικες τήβενους λόγω παράδοσης. Δηλαδή το να φοράς τήβενο εν έτει 2011 δεν είναι γελοίο; Αν το δεις έξω από το πλαίσιο της παράδοσης, ντύνεσαι σαν σούργελο, αλλά σε μερικά πράγματα δεν κάνει κακό να διατηρείς ένα δεσμό με το παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ζητάς από την γραμματεία αντιγραφό πτυχίου κτλ μια χαρά στην δημοτική είναι, δεν πρόκειται να καταθέσεις ποτέ τον πάπυρο κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ψώνισμα, το τι αναφέρεται στο πτυχίο και πως είναι γραμμένο είναι σε νόμο και σίγουρα είναι σύννομο. Σκέψου μόνο πόσους νόμους είχαμε (ακόμα ακόμα σε ποια αναθεώρηση άλλαξε το Σύνταγμα στα ν. ελληνικά), στα 150 χρόνια της καθαρεύουσας, επομένως σίγουρα θα υπάρχει μεταβατική διάταξη που δεν ακυρώνει κανένα νόμο πριν του 80 λόγω της γλώσσας.

 

Σε αυτό που αναφέρεις για την επίσημη γλώσσα είναι και το γελοίο της υπόθεσης, διότι όποιο επίσημο έγγραφο υπάρχει μετά το 80κάτι πρέπει να είναι στα ν. ελληνικά. Επομένως χρησιμοποιούν το ορμώμενος εκ και οι αμόρφωτες γραμματείς συμπληρώνουν με το λανθασμένο, όπως και να το δει κανείς: Περιστέρι Αττικής, για παράδειγμα.

 

Το παράδειγμα το έχω πάρει από το πτυχίο της αδερφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ Τοξοβόλε, παράδοση είναι και δεν είναι κακό, κατά τη γνώμη μου.

Τόσα και τόσα πανεπιστήμια και φορείς σε όλο τον κόσμο έχουν π.χ. λατινικά ρητά στα σήματά τους ή φοράνε παλιομοδίτικες τήβενους λόγω παράδοσης. Δηλαδή το να φοράς τήβενο εν έτει 2011 δεν είναι γελοίο; Αν το δεις έξω από το πλαίσιο της παράδοσης, ντύνεσαι σαν σούργελο, αλλά σε μερικά πράγματα δεν κάνει κακό να διατηρείς ένα δεσμό με το παρελθόν.

Μωρε ψωνισμα σου λέω.Άλλο το έμβλημα που οκ ειναι το λογκο σου κ άλλο επίσημο έγγραφο.Πάντως τα δικά μου πτυχία δεν ειδα να έχουν Σεξπηρικα Αγγλικά.Όσο για τον τηβενο,η ξαδερφη μου στο Καποδιστριακό ορκίστηκε περισυ κ μια χαρα φοραγε μπλε τηβενο.Πάντως πέρα απο την πλάκα αυτο πρέπει να προσκρουει σε διατάξεις νομικές δεδομένου ότι πλέον η επίσημη μορφή της γλώσσας σε κρατικά έγγραφα ειναι στην δημοτική.Αν το ψάξουμε ολο κ κάτι θα βρούμε που να υποστηρίζει το σκεπτικό μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ψάξιμο, άδικος κόπος.

 

Και μία ερώτηση, όσοι παίρνουν διδακτορικό σε βρετανικό πανεπιστήμιο, αν χρειαστεί να ξαναβάλουν ποια τήβεννο πρέπει να φορούν ανεξάρτητα του πανεπιστημίου (στη Βρετανία); Σκέψου το και θα δεις πως είναι παρόμοιο. Είναι το σημείο που η παράδοση μπλέκεται με το νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ζητάς από την γραμματεία αντιγραφό πτυχίου κτλ μια χαρά στην δημοτική είναι, δεν πρόκειται να καταθέσεις ποτέ τον πάπυρο κάπου.

Δεν μιλάω για τις περγαμηνές που σας δίνουν.Το πτυχιο της όπως της δωθηκε απο την σχολη μου έδειξε το οποίο μεταξύ άλλων ήταν σε απλή κολα A4 διπλοτυπο κ με συραπτικο οι 2 σελίδες.Δλδ μου θυμησε φάση "ακριβοι στα πίτουρα ,φτηνοι στο αλεύρι".Αμα ειναι να το παίξεις ιστορία καντο all the way τουλάχιστον να πούμε:Ρ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...