Προς το περιεχόμενο

τιμη χρυσου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FarCry : Αν αισθάνεσαι τόσο δυνατός στις προβλέψεις , μπορείς να ανοίξεις ένα Journal με κινήσεις για να δούμε σε τι ποσοστό βγαίνεις σωστός.

 

Θα φανω παλι ο κακος της υποθεσης. Ο skiabox εν μερει εχει δικιο. Γιατι εν μερει ομως. Π.χ. Ο farcry πιστευω πως θα θεωρει, οπως και εγω, οτι η υποβαθμιση του ευρωομολογου ειναι καταστροφικη. Ομως οι αγορες δεν αντεδρασαν καθολου. Απο αυτα που ποσταρει ο farcry ευκολα συμπαιραινει κανεις οτι η παγκοσμια οικονομια ειναι σε δυσκολη θεση. Προσεξτε ομως. Παρολες τις υποβαθμισεις απο την S&P, ακομα και του ευρωομολογου, ολοι δεικτες σημερα ηταν πρασινοι. Ο Dax μαλιστα ανοιξε σε με gap 100μον. Επειδη, ναι, ασχολουμαι με το trading βλεπω σμερα οτι οι επενδυτες εγραψαν την S&p και συνεχιζουν σε νεα υψηλα.

 

Και εδω κατα την ταπεινη γνωμη μου διαβαστε το πιο σημαντικο. Οικονομικος αναλυτης δηλωνει οτι για να οδηγηθουν πλεον χαμηλα οι δεικτες μονο η πτωχευση της Ελλαδας μπορει να το κανει!

 

Γιατι τα λεω αυτα. O farcry και ο καθε farcry διαβαζει τα γεγονοτα, ενω ενας επενδυτης βλεπει πισω απο τα γεγονοτα και κραταει το ζουμι. Ενας επενδυτης(investor) ξερει ποτε να ανησυχησει γιατι εχει δει στο παρελθον πως αντιδρουν οι αγορες.

 

Προσωπικα επειδη το εχω παρατηρησει δεν εχω το βαθος της ενημερωσης που εχει ο farcry και αρκετα που γραφει δεν τα ξερω καν. Σημασια εχει το ζουμι της υποθεσης(για μενα τουλαχιστον) και οχι η υπεραναλυση των γεγονοτων.Νομιζω γινομαι κατανοητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

FarCry : Αν αισθάνεσαι τόσο δυνατός στις προβλέψεις , μπορείς να ανοίξεις ένα Journal με κινήσεις για να δούμε σε τι ποσοστό βγαίνεις σωστός.

 

 

δεν ειναι δικη μου προβλεψη :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not87not : Είχες ξεκινήσει ένα ενδιαφέρον thread για το forex.Περιμένουμε τη συνέχεια.

 

Απλα ειχα σπαστει με τον χρηστη "παπι". Δεν ειναι δυνατον να το παιζεις δηθεν εξυπνος λεγωντας πως η αγορα συνναλαγματος ειναι πυραμιδες(!) , φουσκα και τζογος! Το thread ξεκινησε με ολη την καλη διαθεση απο μερους μου ωστε να ενημερωθει οποιος θελει για το εμποριο στην αγορα συνναλαγματος (forex trading). Στην Ελλαδα κακα τα ψεματα ελαχιστοι ειναι αυτοι που ασχολουνται και δυστυχως δεν υπαρχει ελληνικο φορουμ για ανταλλαγη αποψεων. Το ξαναλεω σκοπος του thread δεν ειναι να αποδειξουμε αν αξιζει το forex trading αλλα να συζητησουμε οτιδηποτε αλλο γυρω απο τη λειτουργια του.

 

Σορρυ που βγηκα εκτος θεματος. Skiabox κανε την αρχη στο thread με μια ερωτηση σου. Με χαρα θα απαντησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να αρχισω να γραφω γενικα για το forex, αν και γενικα εγραψα, γιατι υπαρχουν χιλιοι δυο παραμετροι στη συνεχεια. Προτιμω καποιος να κανει την αρχη ρωτωντας κατι. Οτιδηποτε. Παντως αν ενδιαφερεσαι μπες στο dailyfx.gr εκει θα βρεις τρομερα αρθρα στην υποενοτητα εκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα πάλι το www.elitetrader.com που έχει threads για όλα τα γούστα.Εγώ ας πούμε έχω ασχοληθεί με μετοχές και με παράγωγα με broker τους interactive brokers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα πάλι το www.elitetrader.com που έχει threads για όλα τα γούστα.Εγώ ας πούμε έχω ασχοληθεί με μετοχές και με παράγωγα με broker τους interactive brokers.

 

επειδη οσοι εχουν λεφτα

ξερουν και αγγλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω που ξερω και γαλλικα θεωρουμαι ακομα πιο λεφτας?

 

u fail to see the point

 

προμοταρεις ενα forum με τεχνικους ορους σε αλλη γλωσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

u fail to see the point

 

προμοταρεις ενα forum με τεχνικους ορους σε αλλη γλωσσα

 

Καταρχας οσον αφορα το εμποριο συνναλαγματικων ισοτιμιων(forex trading) δεν υπαρχει απ'οσο ξερω κανενα ελληνικο φορουμ. Ας πουμε οτι θες να ασχοληθεις(οχι εσυ προσωπικα ο οποιοσδηποτε). Τι θα κανεις? Θα στραφεις σε ξενα φορουμ.Και το εχω ξαναπει σε προηγουμενο σχολιο μου. Οταν σας δειχνουν το δασος μην κοιτατε το δεντρο. Οι οροι καλως ή κακως ειναι στα αγγλικα. Ετσι τους εμαθαν, ετσι τους εμαθα, ετσι χρησιμοποιουνται, ετσι θα τους διαβασεις. Εχεις ακουσεις κανεναν αγγλο να παραπονιεται γιατι στην ιατρικη σχεδον ολες οι λεξεις ειναι Ελληνικες? Και μια στιγμη? Και επειδη ειναι σε αλλα γλωσσα ποιο ειναι το προβλημα? Φιλε μου τα αγγλικα ειτε συμφωνεις ειτε οχι ειναι διεθνης γλωσσα. Βρειτε τιποτα αλλο να ασχοληθειτε πιο σημαντικο. Και μη μου πεις οτι δεν παρακολουθεις ξενες ιστοσελιδες.

 

Εχουμε ξεφυγει εντελως απο το θεμα της τιμης χρυσου. Προτινω να ληξουν εδω οι οποιες συζητησεις ή διαφωνιες ασχετες με την τιμη του χρυσου. Καλυτερα να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα. Τι λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας οσον αφορα το εμποριο συνναλαγματικων ισοτιμιων(forex trading) δεν υπαρχει απ'οσο ξερω κανενα ελληνικο φορουμ. Ας πουμε οτι θες να ασχοληθεις(οχι εσυ προσωπικα ο οποιοσδηποτε). Τι θα κανεις? Θα στραφεις σε ξενα φορουμ.Και το εχω ξαναπει σε προηγουμενο σχολιο μου. Οταν σας δειχνουν το δασος μην κοιτατε το δεντρο. Οι οροι καλως ή κακως ειναι στα αγγλικα. Ετσι τους εμαθαν, ετσι τους εμαθα, ετσι χρησιμοποιουνται, ετσι θα τους διαβασεις. Εχεις ακουσεις κανεναν αγγλο να παραπονιεται γιατι στην ιατρικη σχεδον ολες οι λεξεις ειναι Ελληνικες? Και μια στιγμη? Και επειδη ειναι σε αλλα γλωσσα ποιο ειναι το προβλημα? Φιλε μου τα αγγλικα ειτε συμφωνεις ειτε οχι ειναι διεθνης γλωσσα. Βρειτε τιποτα αλλο να ασχοληθειτε πιο σημαντικο. Και μη μου πεις οτι δεν παρακολουθεις ξενες ιστοσελιδες.

 

Εχουμε ξεφυγει εντελως απο το θεμα της τιμης χρυσου. Προτινω να ληξουν εδω οι οποιες συζητησεις ή διαφωνιες ασχετες με την τιμη του χρυσου. Καλυτερα να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα. Τι λετε.

 

1ο

δεν μιλαγα για εμενα, μιας και τους ορους τους ξερω

2ο

οι οροι εχουν μετραφραστει στα ελληνικα, [αλλα δεν βγαζουν νοημα]

3ο

καποιος που θελει να ασχοληθει, θα ξεκινησει με ελληνικες εφημεριδες

4ο

το δασος και το δεντρο στις αγορες δεν εχει πατημα σαν θεωρια

αντιθετων η ψυχολογια της μαζας, εχει γερα πατηματα

5ο

υπαρχει ποιο σημαντικο απο το να παιξει καποιος τα λεφτα του στο χρηματηστηριο, οταν δεν βλεπει φως πουθενα?

6ο

αν θελει καποιος να ανοιξει θεμα, ας το κανει

7ο

αμα μιλανε ολοι για καποιο χρηματιστηριακο προιον, ειναι καιρος να φυγεις απο το χρηματηστηριο

λεει η γνωστη αμερικανικη παροιμια

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπω στον κοπο να σχολιασω μονο το τελευταιο γιατι αν απαντησω και στα υπολοιπα θα μου απαντησεις παλι, θα σου απαντησω ξανα και ακρη δε θα βγαλουμε.

 

Λες οτι "αμα μιλανε ολοι για καποιο χρηματιστηριακο προιον, ειναι καιρος να φυγεις απο το χρηματηστηριο λεει η γνωστη αμερικανικη παροιμια"

 

Εγω θα κανω μερικες παρατηρησεις. Ποσους ξερεις στην Ελλαδα που ασχολουνται με το χρηματηστηριο. Απο αυτους που ξερεις ποσοι ασχολουνται με τις αγορες εκτος συνναλαγματος? Ισα ισα οσοι ασχολουνται πολλοι εχουν τραβηχτει απο το χρηματηστηριο λογω αβεβαιοτητας. Τα τελευταια 24ωρα οι οικονομικοι αναλυτες προσπαθουν να δωσουν εξηγησεις στην αλλοπροσαλλη συμπεριφορα των αγορων. Ολοι ξερουμε πως το 2012 ειναι μεχρι στιγμης και θα συνεχισει να ειναι ενα ετος με μεγαλες εκπληξεις και διακυμανσεις. Συνεπως οι κυρα κατινες(εκφραση του πατερα κεννεντι) εχουν βγει στην ακρη γιατι το χρηματηστηριο εχει γινει μερος για ανθρωπους για γερα νευρα. Το βλεπεις καθε μερα εξαλου.

 

αληθεια ασχολεισαι με το trading?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπω στον κοπο να σχολιασω μονο το τελευταιο γιατι αν απαντησω και στα υπολοιπα θα μου απαντησεις παλι, θα σου απαντησω ξανα και ακρη δε θα βγαλουμε.

 

Λες οτι "αμα μιλανε ολοι για καποιο χρηματιστηριακο προιον, ειναι καιρος να φυγεις απο το χρηματηστηριο λεει η γνωστη αμερικανικη παροιμια"

 

Εγω θα κανω μερικες παρατηρησεις. Ποσους ξερεις στην Ελλαδα που ασχολουνται με το χρηματηστηριο. Απο αυτους που ξερεις ποσοι ασχολουνται με τις αγορες εκτος συνναλαγματος? Ισα ισα οσοι ασχολουνται πολλοι εχουν τραβηχτει απο το χρηματηστηριο λογω αβεβαιοτητας. Τα τελευταια 24ωρα οι οικονομικοι αναλυτες προσπαθουν να δωσουν εξηγησεις στην αλλοπροσαλλη συμπεριφορα των αγορων. Ολοι ξερουμε πως το 2012 ειναι μεχρι στιγμης και θα συνεχισει να ειναι ενα ετος με μεγαλες εκπληξεις και διακυμανσεις. Συνεπως οι κυρα κατινες(εκφραση του πατερα κεννεντι) εχουν βγει στην ακρη γιατι το χρηματηστηριο εχει γινει μερος για ανθρωπους για γερα νευρα. Το βλεπεις καθε μερα εξαλου.

 

αληθεια ασχολεισαι με το trading?

 

οι απεξω

οταν λενε χρηματηστηριο τα βαζουν ολα μεσα

επισης μια παροιμια ειναι "one size fits all", μην το ξεχνας αυτο :shifty:

επισης "volatility" υπαρχει παντου

επισης εχω ξανααπαντηση στην ερωτηση

 

σημ:

κανεις δεν μπαινει στο κοπο να σχολιασει σε ενα φορουμ...

δεν θα σου στρωσει κανεις κοκκινο χαλι για να ακουμπησεις τα δακτυλακια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι απεξω

οταν λενε χρηματηστηριο τα βαζουν ολα μεσα

επισης μια παροιμια ειναι "one size fits all", μην το ξεχνας αυτο :shifty:

επισης "volatility" υπαρχει παντου

επισης εχω ξανααπαντηση στην ερωτηση

 

σημ:

κανεις δεν μπαινει στο κοπο να σχολιασει σε ενα φορουμ...

δεν θα σου στρωσει κανεις κοκκινο χαλι για να ακουμπησεις τα δακτυλακια σου

 

καταλαβα δεν ασχολεισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...