Προς το περιεχόμενο

Σκακιστες ινσομνιακς?


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως καταλαβαινουν εαν καποιος χρησιμοποιει παραλληλο λογισμικο; Μπορει καλλιστα να το εχει σε αλλο λαπτοπ.. Λεμε τωρα.. 

 

Καποιο καλο site για σκακι online; Οχι απαραιτητα μονο με ελληνες. Να εχει elo και διαφορα καλουδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 668
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως καταλαβαινουν εαν καποιος χρησιμοποιει παραλληλο λογισμικο; Μπορει καλλιστα να το εχει σε αλλο λαπτοπ.. Λεμε τωρα.. 

 

Καποιο καλο site για σκακι online; Οχι απαραιτητα μονο με ελληνες. Να εχει elo και διαφορα καλουδια.

Λογικά δεν scanάρουν τον υπολογιστή σου για προγράμματα, αλλά συγκρίνουν την κάθε κίνησή σου με την προτεινόμενη κίνηση των βοηθητικών προγραμμάτων και αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό ταύτισης τρως μπακλαβά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαινουν εαν καποιος χρησιμοποιει παραλληλο λογισμικο; Μπορει καλλιστα να το εχει σε αλλο λαπτοπ.. Λεμε τωρα.. 

 

Καποιο καλο site για σκακι online; Οχι απαραιτητα μονο με ελληνες. Να εχει elo και διαφορα καλουδια.

http://www.chesscube.com/

http://www.chessworld.net/chessclubs/asplogin.asp

http://www.chess.com/

 

Τα 3 πιο γνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στο cheescube. Αλλα δε καταλαβαινω, τι ειναι αυτα τα cubits και γιατι χανω ορισμενα σε καθε παιχνιδι; Οταν παω στο 0 δε θα μπορω να ξαναπαιξω; 

 

Υπραχει επιλογη για να διαλεγω εαν θελω μαυρα ή ασπρα;

 

Τιποτα εντελως δωρεαν δεν υπαρχει;;

 

Καποιο καλο σιτε που να εχει αναλυσεις ανοιγματων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω παιξει μερικα παιχνιδια στο chesscube. Υπαρχουν οι κλασσικοι απατεωνες μην πω τιποτα χειροτερο, οπου δεν αντεχουν οτι χασανε και κανουν disconnect. με αυτο τον τροπο χανουν απο χρονο αλλα δεν μπαινει το παιχνιδι σου ουτε στο history ουτε ανεβαινει το ΕΛΟ.

Οταν τρεχεις ενα τετοιο site πρεπει να εχεις φτιαξει το πιο προφανες bug.

 

Κανα πιο σοβαρο site υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στο cheescube. Αλλα δε καταλαβαινω, τι ειναι αυτα τα cubits και γιατι χανω ορισμενα σε καθε παιχνιδι; Οταν παω στο 0 δε θα μπορω να ξαναπαιξω; 

 

Υπραχει επιλογη για να διαλεγω εαν θελω μαυρα ή ασπρα;

 

Τιποτα εντελως δωρεαν δεν υπαρχει;;

 

Καποιο καλο σιτε που να εχει αναλυσεις ανοιγματων;

 Τα cubits ειναι ποντοι που σου επιτρεπουν να παιξεις.Ετσι υπαρχει περιορισμενος αριθμος παικτων και αρα ταχυτερες συνδεσεις και λιγοτερα προβληματα καθυστερησεων.Παρολα αυτα σου δινουν καθημερινα δωρεαν καποια cubits, 20 νομιζω,δεν ειμαι σιγουρος.

 

Ο τροπος να τα αυξησεις και να παιζεις περισσοτερο ειναι να κερδιζεις σε παρτιδες.Πρεπει να επιλεξεις ομως να ειναι στοιχηματικες παρτιδες οπου σαν στοιχημα,βαζεις εναν αριθμο cubits.

 

Περι επιλογης χρωματος,μια παιζεις μαυρα,μια ασπρα.

 

Εντελως δωρεαν ειναι ολα τα sites που αναφερα στα links.Μονο στο chesscube υπαρχει η δυνατοτητα αγορας cubits αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο.Για παραδειγμα, εγω απο τοτε που ξεκινησα,εχω μαζεψει μερικες εκατονταδες cubits γιατι επειδη υπαρχουν πολλοι ερασιτεχνες σκακιστες ,που δεν ειναι πολυ ισχυροι,σπανια χανω.Μολις ομως ξεπερασα τα 2000 ELO αρχισαν τα δυσκολα. :devil:

 

Site με αναλυσεις ειναι το chess.com,το τριτο link που ειχα αναφερει.Αλλα απο οτι ξερω γιατι και εγω ειμαι καινουργιος στο διαδικτυακο σκακι(μπορει να εχω αθλητικη καρτα αλλα το ειχα εγκαταλειψει 15 χρονια και οταν το αφησα δεν υπηρχε τιποτε σκακιστικο στο internet ,ενω τωρα γινεται χαμος,οποτε και εγω μαθαινω με τον χρονο την καινουργια πραγματικοτητα)στο chess.com πρεπει να πληρωσεις για να μπορεσεις να δεις αναλυση ,αλλιως βλεπεις μονο ενα μερος της καθε αναλυσης.Βεβαια τα ποσα ειναι πολυ μικρα για καποιον που εργαζεται,για εναν ανεργο ειναι προβλημα.

 

Παντως πολυ πιθανον να υπαρχουν και αλλα sites που να προσφερουν εντελως δωρεαν αναλυσεις και μαθηματα,πρεπει να ψαξει κανεις.

 

Αν θελετε να δυναμωσετε σοβαρα την σκακιστικη σας δυνατοτητα,σας συμβουλευω να μελετησετε σκακιστικες παρτιδες ειτε απο κανονικα βιβλια ειτε σε ηλεκτρονικη μορφη.Ενα απο τα καλυτερα βιβλια ολων των εποχων που αν το διαβασετε θα ανεβειτε σκακιστικα πολλα επιπεδα και θα αρχισετε να καταλαβαινετε σοβαρα ειναι αυτο :

 

http://www.amazon.com/Logical-Chess-Explained-Algebraic-Edition/dp/0713484640/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1374094246&sr=8-1&keywords=logical+chess+move+by+move

 

Τα on line σκακιστικα sites ειναι πιο πολυ για διασκεδαση δεν ειναι για σοβαρο σκακι.Και αυτο γιατι το σοβαρο σκακι θελει πολυ ωρα σκεψη και οι περισσοτεροι αγωνες στα sites ειναι απο 1 μεχρι το πολυ 10 λεπτα.Θα δεινοπαθησεις να βρεις αντιπαλο να παιξεις μιαμισι ωρα που ειναι το κανονικο στις μερες μας.Αρα δεν αξιζει τοσο πολυ.

 

Το πιο ομορφο και ωφελιμο ειναι να διαβαζετε ποιοτικα βιβλια σαν αυτο που σας ανεφερα με καλη και ξεκουραστη αναλυση παρτιδων σπουδαιων παικτων και μετα να πατε να γραφτειτε στον σκακιστικο ομιλο της περιοχης σας και να παιζετε εκει φιλικες παρτιδες με αλλους παικτες.Μετα απο μερικους μηνες που θα εχετε αποκτησει καποια εμπειρια,να γραφτειτε σε ενα οπεν τουρνουα για να παιξετε πιο σοβαρα.

 

Εχω παιξει μερικα παιχνιδια στο chesscube. Υπαρχουν οι κλασσικοι απατεωνες μην πω τιποτα χειροτερο, οπου δεν αντεχουν οτι χασανε και κανουν disconnect. με αυτο τον τροπο χανουν απο χρονο αλλα δεν μπαινει το παιχνιδι σου ουτε στο history ουτε ανεβαινει το ΕΛΟ.

Οταν τρεχεις ενα τετοιο site πρεπει να εχεις φτιαξει το πιο προφανες bug.

 

Κανα πιο σοβαρο site υπάρχει?

Δεν μου εχει τυχει αυτο που λες,οταν παιζω στοιχηματικες παρτιδες που πονταρω ας πουμε 20 cubits,οταν κανει disconnect ο αντιπαλος παντα ανεβαινει το ELO μου.To μονο σπαστικο ειναι οτι επειδη παιζω παντα 10 λεπτα,πρεπει να περιμενω μεχρι να τελειωσει ο χρονος της παρτιδας,παρολο που εχει φυγει ο αντιπαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου εχει τυχει αυτο που λες,οταν παιζω στοιχηματικες παρτιδες που πονταρω ας πουμε 20 cubits,οταν κανει disconnect ο αντιπαλος παντα ανεβαινει το ELO μου.To μονο σπαστικο ειναι οτι επειδη παιζω παντα 10 λεπτα,πρεπει να περιμενω μεχρι να τελειωσει ο χρονος της παρτιδας,παρολο που εχει φυγει ο αντιπαλος.

 

Αν και μαλλον εισαι πολυ δυνατος για εμενα, στειλε οποτε θες να παιξουμε. Θα βαλουμε και οσο χρονο γουσταρουμε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μαλλον εισαι πολυ δυνατος για εμενα, στειλε οποτε θες να παιξουμε. Θα βαλουμε και οσο χρονο γουσταρουμε :)

Ενταξει αν και το καλυτερο ειναι να παιζεις live με παικτες.Αν θελεις ,στειλε καποια στιμγη pm να κανονισουμε να βρεθουμε για ενα καφε και να παιξουμε και σκακι.Εχεις σκακιστικο ρολοι? :)

 

(Τη σεζον που περασε επαιξα σε 3 τουρνουα με καλουτσικα αποτελεσματα για καποιον που τα ειχε παρατησει 15 χρονια.Τωρα διαβαζω καθημερινα για να παιξω με αξιωσεις φετος.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγο θα κατσω να μαθω να παιζω σκακι(ω,ναι δεν ξερω),και επειδη σημερα θα παρω που θα παρω σβαρνα τα βιβλιοπωλεια για να αγορασω κατι πραγματα,θελω να μου πειτε κανενα βιβλιο για αρχαριους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγο θα κατσω να μαθω να παιζω σκακι(ω,ναι δεν ξερω),και επειδη σημερα θα παρω που θα παρω σβαρνα τα βιβλιοπωλεια για να αγορασω κατι πραγματα,θελω να μου πειτε κανενα βιβλιο για αρχαριους..

Αν ξερεις καλουτσικα Αγγλικα ξεκινησε με αυτο του Chernev. Μπορεις να το βρεις ευκολα και σε ηλεκτρονικη μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαινουν εαν καποιος χρησιμοποιει παραλληλο λογισμικο; Μπορει καλλιστα να το εχει σε αλλο λαπτοπ.. Λεμε τωρα.. 

 

Καποιο καλο site για σκακι online; Οχι απαραιτητα μονο με ελληνες. Να εχει elo και διαφορα καλουδια.

 

Δες και το chesshere.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...