Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας. πριν ρωτησω σε εταιρια θα ηθελα να ξερω καποια πραγματα παραπανω. εχει κανεις ιδεα για θερμανση στο σπιτι με ηλιακους συλλεκτες? δεν θελω υποδαπεδια γιατι πρεπει να ξηλωσω το πατωμα αλλα κατευθειαν πανω στο καλοριφερ. ξερω οτι υπαρχει και ακουγεται πως ειναι καλο. αν καποιος γνωριζει... ευχαριστω

 

Όλες οι ηλιοθερμικές λύσεις έχουν αρκετά μεγάλο κόστος,αλλά το θέμα είναι ακριβός τι θέλεις να εξοικονομίσεις,σε σχέση με το τι σπίτι έχεις.

Τί λεβητοστασιο έχεις;

Έχεις θερμοστατικες κεφαλες στα σώματα;

Λειτουργεί βάση αντιστάθμισης ο λέβητας σου;

Έχεις διαμέρισμα ή μονοκατοικία;

Για να καταλάβεις ενα ηλιοθερμικό εξαρταται απο 1000 δυο παράγοντες και μερικές φορές δεν συμφέρει διότι το κόστος είναι δυσανάλογο ως προς την απόδοση!

Επεξ/σία από sakius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

συμφωνώ με όσα είπε ο sakius. και για να μην μπλεκόμαστε με τεχνικές λεπτομέρειες και τα ρέστα να πω σαν "κανόνα" ότι μόνο σε εγκαταστάσεις με ενδοδαπέδια θέρμανση μπορεί να έχει μια καλή συνεισφορά (μόνο συνεισφορά και όχι κάλυψη) ένα σύστημα με ηλιακούς συλλέκτες. και αυτό γιατί η ενδοαδαπέδια, καθώς δουλεύει σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες, μπορεί να αξιοποιήσει μια τέτοια εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονοκατοικια 100 μ2 περιπου. δεν ειναι ακριβη λυση απο οτι ξερω. η δουλεια που κανει ειναι να σου κρατα χλιαρα τα σωματα του καλοριφερ και να ειναι παντα ζεστος ο λεβητας ωστε να μην χαλας πολυ πετρελαιο. εχεις οικονομια με αυτον τον τροπο. και ολο αυτο με συλλεκτες των 5-6 μ2. δλδ απο οτι υπολογιζω ενα κοστος γυρω στα 3000. δεν το εχω ρωτησει ακομα.ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.ζητω τα φωτα σας...μενω στον 3 οροφο μιας 7 οροφης πολυκατοικιας και επιθυμω να τοποθετησω ηλιακο.οι αποστασεις ειναι περιπου 25 μετρα εκ τα οποια τα 10 ειναι σε εξωτερικο περιβαλλον.εχω επιλεξει τον zentratherm double glass στα 150-160 λιτρα.τι γνωσεις εχετε για ολο το συστημα και ειδικοτερα για το ηλιακο που λεω να βαλω???(ειχα υποψιν και τον green solar GS 150 με σωληνες κενου http://www.green-solar.net/gs-150.html αλλα μου ειπαν πως ειναι πολυ δυνατος και οτι θα εχω προβλημα το καλοκαιρι απο τις υψηλες θερμοκρασιες και θα φτανει συνεχεια σε σημειο βρασμου.και μου ειχαν προτινει τους θερινους μηνες να σκεπαζω τους 8 απο τους 16 σωληνες κενου.)μηπως να βαλω τον green solar τελικα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.ζητω τα φωτα σας...μενω στον 3 οροφο μιας 7 οροφης πολυκατοικιας και επιθυμω να τοποθετησω ηλιακο.οι αποστασεις ειναι περιπου 25 μετρα εκ τα οποια τα 10 ειναι σε εξωτερικο περιβαλλον.εχω επιλεξει τον zentratherm double glass στα 150-160 λιτρα.τι γνωσεις εχετε για ολο το συστημα και ειδικοτερα για το ηλιακο που λεω να βαλω???(ειχα υποψιν και τον green solar GS 150 με σωληνες κενου http://www.green-solar.net/gs-150.html αλλα μου ειπαν πως ειναι πολυ δυνατος και οτι θα εχω προβλημα το καλοκαιρι απο τις υψηλες θερμοκρασιες και θα φτανει συνεχεια σε σημειο βρασμου.και μου ειχαν προτινει τους θερινους μηνες να σκεπαζω τους 8 απο τους 16 σωληνες κενου.)μηπως να βαλω τον green solar τελικα????

 

Καλησπέρα alex!

 

Δεν υπάρχει προ εγκαταστημένη σωλήνωση;

Αν πρέπει να τις περάσεις εξ αρχής οπωσδήποτε πρέπει να είναι μονωμένες.Όλοι οι σοβαροί εγκαταστάτες διαθέτουν μονωμένες και ξέρουν αυτοί μια χαρά τι διατομή να χρησιμοποιήσουν.

 

Για την αγορά της Ελλάδας οι ηλιακοί με σωλήνες κενού είναι εντελώς overkill!Προσφέρουν 20% καλύτερη απόδοση με 50% μεγαλύτερη τιμή και επιπλέον έχεις συνεχόμενα προβλήματα υπερθέρμανσης!!!

 

Η πιο συμφέρουσα λύση είναι συλλέκτες επιλεκτικής επιφάνειας 2πλης ή 3πλης ενέργειας ανάλογα με το αν θέλεις να δίνεις και από το λέβητα,και όσον αφορά το boiler απλά Glass το γνωστό επισμαλτωμένο.Δέν χρειάζεται INOX εκτός αν έχετε σοβαρά προβλήματα με άλατα (εξαιρετικά σκληρά νερά στην περιοχή σας).

 

Επίσης υπολογίστε ότι κάθε άτομο της οικογενείας χρειάζεται περίπου 40 λίτρα νερό,οπότε τα 160 λίτρα είναι μια χαρά για τετραμελή οικογένεια.

Σε τι τιμές τα βρίσκεις;

 

μονοκατοικια 100 μ2 περιπου. δεν ειναι ακριβη λυση απο οτι ξερω. η δουλεια που κανει ειναι να σου κρατα χλιαρα τα σωματα του καλοριφερ και να ειναι παντα ζεστος ο λεβητας ωστε να μην χαλας πολυ πετρελαιο. εχεις οικονομια με αυτον τον τροπο. και ολο αυτο με συλλεκτες των 5-6 μ2. δλδ απο οτι υπολογιζω ενα κοστος γυρω στα 3000. δεν το εχω ρωτησει ακομα.ευχαριστω παντως

 

Λοιπόν ας το δούμε πιο συγκεκριμένα το θέμα!

 

ο λέβητας σου είναι χαλύβδινος ή μαντεμένιος :

 

πετρέλαιο ή φυσικό αέριο :

 

αυτοματισμό αντιστάθμισης έχεις ή λειτουργεί σε ON-OFF κατάσταση :

 

τα σώματα σου έχουν θερμοστατικές κεφαλές-βαλβίδες;

 

ο θερμοστάτης χώρου είναι απλός ή ηλεκτρονικός ;

 

Με 3000 ευρό δεν κάνεις σχεδόν τίποτα αλλά υπάρχουν άλλες λύσεις που μπορούν να σου εξοικονομήσουν πολύ εύκολα ένα 30% !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα sakius.ολα θα γινουν απο την αρχη θα περασω σωληνες εγω θα τους μονωσω κατα ολο το μηκος.αρα να μεινω στους απλους επιλεκτικους.το σπιτι ειναι μικρο περιπου 45 τμ και προς το παρων ημαστε δυο ατομα αλλα λεω να βαλω τον 160 λτ και ας υπαρχει.για τιν zentratherm double glass τι γνωμη εχεις?τον zentratherm double glass τον βρηκα στα 740 ευρω αλλα θελω ακομα αυριο να διασταυρωσω ακομα μια λεπτομερεια,τον green solar στα 900.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

740 με τον ΦΠΑ αλλα χωρις την εγκατασταση μονο αγορα.εχεις κατι αλλο να προτεινεις?

 

Αυτός που έχεις επιλέξει είναι απλός και όχι επιλεκτικός!!!

Για δες και αυτόν

 

http://nobel.gr/gr/nobel/nobel160-3.php

 

Σίγουρα είναι ακριβότερος από τα 740 αλλά καλύτερος!

μην πας με τίποτα σε συλλέκτες κενού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπολογίστε ότι κάθε άτομο της οικογενείας χρειάζεται περίπου 40 λίτρα νερό,οπότε τα 160 λίτρα είναι μια χαρά για τετραμελή οικογένεια.

 

 

αυτο δεν παει ακριβως ετσι ομως. εσυ κανεις απλα μια διαιρεση ζεστου νερου 160 λιτρων δια 4 ατομα και βγαζεις 40 λιτρα ανα ατομο (που πανω κατω τοσο θελει οντως). δεν βλεπω ομως να βαζεις στον υπολογισμο σου το οτι βγαινοντας ζεστο νερο απο τον ηλιακο, αυτο αναπληρωνεται με νερο απο τη βρυση, αρα ειδικα το χειμωνα, αρκετα κρυο νερο, με αποτελεσμα να ριχνει τη θερμοκρασια του ηδη υπαρχοντος στο δοχειο. αμα κανουν δυο ατομα μπανιο, το πρωην 160 λιτρα ζεστο νερο, εχει απογινει 160 λιτρα μετριο (στην καλυτερη των περιπτωσεων) νερο. αν κανει και τριτο...αρχιζουν τα δυσκολα, ειδικα το χειμωνα. για 4μελη οικογενεια πιστευω ειναι καλυτερος ενας 200αρης, ωστε να υπαρχει περισσοτερο περιθωριο για αναπληρωση με το κρυο, πρωτου κρυωσει ολο το υπαρχον νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια πλευρά έχεις δίκιο αλλά σκέψου τη διαστρωμάτωση του θερμοδοχείου, όπου το ζεστό νερό ανεβαίνει πάνω και το κρύο παραμένει κάτω.

 

Η έξοδος του ζεστού νερού βρίσκεται πάντα στο υψηλότερο σημείο του θερμοδοχείου οπότε στο 10λεπτο που διαρκεί το ντουζάκι δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

 

Επειδή πάντα στην Ελλάδα λειτουργούμε με την λογική το μεγαλύτερο είναι πάντα και το καλύτερο συνεχώς οδηγούμαστε σε υπερδιαστασιολογήσεις!!!

 

Σκέψου στη Γερμανία θεωρούν τα 30 λίτρα αρκετά!!! Εμείς λέμε τα 40 γιατί ποτέ δεν κλείνουμε τη βρύση!!!

 

Βάζεις και 300 λίτρα δεν έγινε και τίποτα αλλά σου είναι άχρηστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως προς τις θεσεις των εισοδων/εξοδων εχεις κι εσυ δικιο, ομως δεν πιστευω οτι στην 4μελη οικογενεια θα ειναι ο ενας μετα τον αλλο στημενοι εξω απο την πορτα του μπανιου (μην σου πω ο ενας μεσα, εξω ακριβως απο την μπανιερα), ωστε με το που τελειωνει ο ενας το ντους να μπαινει ο αλλος και να μην προλαβαινει να επηρεαστει πολυ το νερο (που και παλι πιστευω μεχρι το τριτο ατομο θα ειναι ισως οκ, το χειμωνα ειδικα το 4ο θα εχει σιγουρα προβλημα). τα ντουζ το πιθανοτερο ειναι οτι θα μοιραστουν μεσα στη μερα, με μπολικη χρονικη διαφορα μεταξυ τους και αρα το νερο θα εχει προλαβει να αναμειχθει. εγω βεβαια που τα λεω αυτα...κανω με χλιαρο νερο το χειμωνα και σχετικα δροσερο το καλοκαιρι, οποτε σχεδον παντα ειμαι οκ. και...αλλο η διαφορα 160-200 και αλλο το 200-300, αν και καταλαβαινω οτι η υπερβολη ειναι σκοπιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σκόπιμη για να τονίσω την συμπεριφορά μας ως καταναλωτές!

 

Οι απόψεις που εκθέτω είναι λόγο προσωπικής πείρας (σπίτι έχω 120 λίτρα που είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούν στην αγορά και ιδίως το καλοκαίρι ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα 4 άτομα)και λόγω προσωπικής ενασχόλησης με το αντικείμενο ως μηχανολόγος μηχανικός ποτέ δεν μου παραπονέθηκε πελάτης ότι δεν ζεσταινόταν το νερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν καταλαβαινόμαστε...άλλο το να ζεσταίνεται κι άλλο το πόσο γρήγορα θα κρυώνει. Γιατί από τη στιγμή που δεν θα υπάρχει ηλιοφάνεια πια, το νερό παύει να ζεσταίνεται και η οποιαδήποτε ποσότητα που θα αναπληρώνεται με νερό του δικτύου λόγω κατανάλωσης του υπάρχοντος ζεστού, θα ρίχνει τη θερμότητα και μόνο. Σαν μηχανολόγος μηχανικός θα συμφωνείς μαζί μου σε αυτό ελπίζω ε; οπότε...όσο πιο μεγάλη ποσότητα ζεστού έχεις (σε νορμάλ καταναλωτικά πλαίσια πάντα, όχι 800 λιτρα), τόσο πιο δύσκολα θα πέφτει η θερμοκρασία του. Αλλιώς με τα 120 λίτρα, 4μελής οικογένεια, να κάνει 4ο άτομο μπάνιο βράδυ με ζεστό νερό...χλωμό, εκτός αν δουλέψει αντίσταση (ρεύμα) η λεβητας. Το θέμα όμως είναι να έχουμε όσο πιο πολύ δωρεάν ζεστό νερό γίνεται. Αλλιώς βάζουμε 80αρη δοχείο (να υπερβάλλω κι εγώ λίγο) και κάνουμε όλοι μπάνιο μεσημέρι και μόνο τις μέρες με έντονη ηλιοφάνεια.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας το δούμε πιο συγκεκριμένα το θέμα!

 

ο λέβητας σου είναι χαλύβδινος ή μαντεμένιος : χαλύβδινος

 

πετρέλαιο ή φυσικό αέριο : πετρέλαιο

 

αυτοματισμό αντιστάθμισης έχεις ή λειτουργεί σε ON-OFF κατάσταση : αυτοματισμό

 

τα σώματα σου έχουν θερμοστατικές κεφαλές-βαλβίδες; ναι

 

ο θερμοστάτης χώρου είναι απλός ή ηλεκτρονικός ; απλός

 

Με 3000 ευρό δεν κάνεις σχεδόν τίποτα αλλά υπάρχουν άλλες λύσεις που μπορούν να σου εξοικονομήσουν πολύ εύκολα ένα 30% !!!!

 

έχουν σημασία όλα αυτά?

με 3000 ευρω λέω παραπάνω τι πετυχαίνεις. δεν θα ακουμπάς το σώμα και θα καίγεσαι απλα θα είναι χλυαρό. και έτσι κάνεις οικονομία στο πετρέλαιο. δεν έχω ρωτήσει ακόμα την εταιρία λόγω έλλειψης χρόνου. με ένα τηλέφωνο μου είπαν οτι γίνεται. λεπτομέριες δεν ρώτησα θα μάθω απο κοντά.η βλάκεια μου σίγουρα είναι που δεν έβαλα ενδδαπέδια. για να γλιτώσω κατι τώρα πιστεύω πως αυτό που αναφέρω ειναι καλο.

 

καλησπερα παιδια.ζητω τα φωτα σας...μενω στον 3 οροφο μιας 7 οροφης πολυκατοικιας και επιθυμω να τοποθετησω ηλιακο.οι αποστασεις ειναι περιπου 25 μετρα εκ τα οποια τα 10 ειναι σε εξωτερικο περιβαλλον.εχω επιλεξει τον zentratherm double glass στα 150-160 λιτρα.τι γνωσεις εχετε για ολο το συστημα και ειδικοτερα για το ηλιακο που λεω να βαλω???(ειχα υποψιν και τον green solar GS 150 με σωληνες κενου http://www.green-solar.net/gs-150.html αλλα μου ειπαν πως ειναι πολυ δυνατος και οτι θα εχω προβλημα το καλοκαιρι απο τις υψηλες θερμοκρασιες και θα φτανει συνεχεια σε σημειο βρασμου.και μου ειχαν προτινει τους θερινους μηνες να σκεπαζω τους 8 απο τους 16 σωληνες κενου.)μηπως να βαλω τον green solar τελικα????

 

 

θα μείνω μόνο στην επιλογή του ηλιακού σου γιατι στα άλλα βλέπω πως το έχετε αναπτύξει πολύ και μου φαίνωνται σωστά. απέφυγε οπωσδήποτε τον zentratherm. τον green solar δεν το γνωρίζω και δεν θέλω να σε επηρρεάσω. όσο για τον nobel που λέει ο sakius τον είχα για αξιόπιστο άλλα απο γνωστούς και φίλους που έχουν δεν ακούω καλά λόγια. έμαθα οτι έχει ρίξει την ποιότητά του με αποτέλεσμα να μην κρατάει για πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...