Προς το περιεχόμενο

Προκηρυξη ΕΠ.ΟΠ


empire21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι τιποτα αλλο, αλλα οπως το πας θα μας πεις σε λιγο οτι ο στρατος προσφερει κοινωνικο εργο συν τοις αλλοις. Και τοτε η συζητηση θα παει αλλου...

 

εσυ νομιζεις οτι οι φωτιες τα καλοκαιρια στα δαση σβηνονται μονο απο 30 πυροσβεστες?

 

ο στρατος στην τελικη δεν υπαρχει για να προσφερει κατεξοχην κοινωνικο εργο.. αλλος ειναι ο σκοπος του... και ειδικα του ελληνικου.. δε σε υποχρεωσε κανεις να πας να δωσεις για ΕΠΟΠ.. και δεν εχεις δικαιωμα να κρινεις κατ'αυτον τον τροπο , ατομα που δινουν για εποπ... συγκεντρωσου λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εσυ νομιζεις οτι οι φωτιες τα καλοκαιρια στα δαση σβηνονται μονο απο 30 πυροσβεστες?

 

ο στρατος στην τελικη δεν υπαρχει για να προσφερει κατεξοχην κοινωνικο εργο.. αλλος ειναι ο σκοπος του... και ειδικα του ελληνικου.. δε σε υποχρεωσε κανεις να πας να δωσεις για ΕΠΟΠ.. και δεν εχεις δικαιωμα να κρινεις κατ'αυτον τον τροπο , ατομα που δινουν για εποπ... συγκεντρωσου λιγο..

 

Ειδικα αυτο για το πως σβηνονται οι φωτιες στα δαση εγραψε...Εκτος πραγματικοτητας λεγεται, no offence.

 

Κατα τ'αλλα ωραια οσα λες περι σκοπων στρατου, περι δικαιωματων, περι κρισεων κλπ μου δημιουργουν την εξης απορια: Ποια υπηρετησες αν επιτρεπεται? Ετσι για να δω πότε ο ελληνικος στρατος ειχε σκοπο, οπως λες.

 

Επισης δεν εκρινα ατομα που δινουν για ΕΠΟΠ, κατι σου διαφευγει...

 

 

ΥΓ 1. Για flame (που το συνηθιζεις) go στα οπαδικα θρεντ, εδω γινεται συζητηση διαφορετικου τυπου, μη μπερδευεσαι...

ΥΓ 2. Τη δασκαλιστικη προστακτικη τυπου "συγκεντρωσου", στα φιλαρακια σου...θενξ

ΥΓ 3. msn μη ξεχασεις να ζητησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικοτητες τεχνολογιες πληροφορικης,μηχανολογιας ηλεκτρολογιας.τεχνλολογιες τροφιμων και οχι μονο δεν μπορω να τα διαβασω ολα και οχι μονο ζητουν επιπεδο τει αλλα και αει

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:54 ----------

 

Τελος παντων δεν θα ασχοληθω αλλο επι αυτου του θεματος.απλα ηθελα να καταλαβω εγω σαν τριτη που δεν εχω μπει εκει μεσα τι γινετε και για πιο λογο αναφερονται οσα αναφερονται.οχι οτι πηρα και απαντηση αλλα οκ καταλαβα πανω κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικοτητες τεχνολογιες πληροφορικης,μηχανολογιας ηλεκτρολογιας.τεχνλολογιες τροφιμων και οχι μονο δεν μπορω να τα διαβασω ολα και οχι μονο ζητουν επιπεδο τει αλλα και αει

 

Ωραια επειδη αυτο περιμενα να ακουσω, σε μια εκ των μοναδων που υπηρετησα, υπηρχαν 2 ΕΠΟΠ του σωματος ερευνας-πληροφορικης και ΔΕΝ ειχανε πτυχιο. Και μεταξυ μας τωρα καποιος που σπουδασε (πληρωσε-διαβασε κλπ) 4 χρονια πληροφορικη σε ΤΕΙ (ποσο μαλλον σε ΑΕΙ), ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναζητησει δουλεια ΕΠΟΠ, φανταζομαι οτι αυτο το γνωριζουν και οσοι φτιαχνουν τις προκυρηξεις. Στην τελικη με τα μορια που εβγαλε για να μπει πληροφορικη, επιανε στρατιωτικες σχολες για να παει κατευθειαν αξιωματικος-υπαξ. Δεν βλεπω το λογο να παει να παρει πτυχιο και μετα να γινει ΕΠΟΠ, ενω ειχε στο χερι τις στρατιωτικες σχολες...

 

Το να λεει η προκυρηξη οτι τυχον πτυχιο πληροφορικης θα εκτιμηθει και μοριοδοτηθει το βλεπω λογικο. Το να απαιτει πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕ,Ι τουλαχιστον μεχρι πριν 2 σειρες ΕΠΟΠ δεν συνεβαινε και θεωρω χλωμο να συμβαινει τωρα.

 

Παρολα αυτα αν ειναι οπως λες τοτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι οι ΕΠΟΠ θα ειναι πιο μορφωμενοι κι απο τους Ευελπιδες αξιωματικους. Πραγμα που ο ΕΣ πιστεψε με δε το θελει με τιποτα.

 

Οσο για το τι ηθελες να καταλαβεις, ποια ακριβως ειναι η απορια σου? Νομιζω εχει αναλυθει στο συγκεκριμενο θρεντ καθε πτυχη που αφορα το θεμα ΕΠΟΠ. Εσυ δεν τα δεχεσαι, για τους δικους σου λογους. Δικαιωμα σου, δε γινεται να σου επιβαλουμε τη γνωμη μας, ακομα κι αν τα εχουμε δει απο πρωτο χερι. Απλως επειδη ολα οσα ειπωθηκαν λεπτομερως στο θρεντ δε σε πειθουν κρατα ενα τελευταιο τελειως γενικο: Αν οι ΕΠΟΠ ηταν μελι-γαλα δε βλεπω το λογο να τους αντιπαθουν οι φανταροι...Οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια επειδη αυτο περιμενα να ακουσω, σε μια εκ των μοναδων που υπηρετησα, υπηρχαν 2 ΕΠΟΠ του σωματος ερευνας-πληροφορικης και ΔΕΝ ειχανε πτυχιο. Και μεταξυ μας τωρα καποιος που σπουδασε 4 χρονια πληροφορικη σε ΤΕΙ (ποσο μαλλον σε ΑΕΙ), ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναζητησει δουλεια ΕΠΟΠ, φανταζομαι οτι αυτο το γνωριζουν και οσοι φτιαχνουν τις προκυρηξεις.

 

Το να λεει η προκυρηξη οτι τυχον πτυχιο πληροφορικης θα εκτιμηθει και μοριοδοτηθει το βλεπω λογικο. Το να απαιτει πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕΙ τουλαχιστον μεχρι πριν 2 σειρες ΕΠΟΠ δεν συνεβαινε και θεωρω χλωμο να συμβαινει τωρα, εκτος αν ψαχνουνε κοροιδα.

 

Παρολα αυτα αν ειναι οπως λες τοτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι οι ΕΠΟΠ θα ειναι πιο μορφωμενοι κι απο τους Ευελπιδες αξιωματικους. Πραγμα που ο ΕΣ πιστεψε με δε το θελει με τιποτα.

Δεν ξερω αν μεσα στην κριση που επικρατει ειναι σωστο να καταδικαζεις οσους θελουν να βρουνε δουλεια καπου που ισως ουτε οι ιδιοι να το θελουν αλλα νομιζω οτι στην ελλαδα ζεις κ βλεπεις τι επικρατει τριγυρω μας οσο για τα πτυχια τον τει ειμαι μια απο αυτους τους καταδικασμενους με πτυχιο τει πληροφορικης που θα αναζητησει δουλεια στο ερευνα πληροφορικης και δεν θα ηθελα να ντρεπομαι γιαυτο γιατι υπαρχουν καποιοι σαν κ εσας που σατζουν ολη τους την χολη

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:06 ----------

 

 

Οσο για το τι ηθελες να καταλαβεις, ποια ακριβως ειναι η απορια σου? Νομιζω εχει αναλυθει στο συγκεκριμενο θρεντ καθε πτυχη που αφορα το θεμα ΕΠΟΠ. Εσυ δεν τα δεχεσαι, για τους δικους σου λογους. Δικαιωμα σου, δε γινεται να σου επιβαλουμε τη γνωμη μας, ακομα κι αν τα εχουμε δει απο πρωτο χερι. Απλως επειδη ολα οσα ειπωθηκαν λεπτομερως στο θρεντ δε σε πειθουν κρατα ενα τελευταιο τελειως γενικο: Αν οι ΕΠΟΠ ηταν μελι-γαλα δε βλεπω το λογο να τους αντιπαθουν οι φανταροι...Οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια.

οκ δεκτο αυτο εξαλλου ολα ειναι τοσο βρωμικα γιατι οχι και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν μεσα στην κριση που επικρατει ειναι σωστο να καταδικαζεις οσους θελουν να βρουνε δουλεια καπου που ισως ουτε οι ιδιοι να το θελουν αλλα νομιζω οτι στην ελλαδα ζεις κ βλεπεις τι επικρατει τριγυρω μας οσο για τα πτυχια τον τει ειμαι μια απο αυτους τους καταδικασμενους με πτυχιο τει πληροφορικης που θα αναζητησει δουλεια στο ερευνα πληροφορικης και δεν θα ηθελα να ντρεπομαι γιαυτο γιατι υπαρχουν καποιοι σαν κ εσας που σατζουν ολη τους την χολη

ιδιο πτυχιο εχουμε. Υπαρχουν απειρες θεσεις δημοσιου και καθε λιγο βγαινουν προκηρυξεις για αποφοιτους τει πληροφορικης. Μην πω για ιδιωτικο τομεα. Ισως δε το εψαξες επιμονα.

Κατα τ'αλλα το Ερευνας Πληροφορικης ειναι ανθρωπινο σωμα, κατα συνεπεια οι ΕΠΟΠ (οπως και τα στελεχη οπως και οι καραβαναδες) εκει μεσα ειναι διαφορετικης κατηγοριας με τους συνηθισμενους ΕΠΟΠ πεζικου/τεθωρακισμενων/πυροβολικου/διαβιβασεων κλπ. Υπαρχουν λογιων και λογιων ΕΠΟΠ. Εμεις εδω μιλαμε για την πλειοψηφια των ΕΠΟΠ, αυτους που συναντας κατα κανονα στον στρατο ξηρας.

 

Αν και οταν μπεις στρατο θα κατανοησεις για τι ανθρωπους μιλαω και τι επιπεδο νοημοσυνης-μορφωσης-χαρακτηρα. Και ναι δυστυχως ειναι η πλειοψηφια των ΕΠΟΠ αυτοι. Στο ΕΠ οκ ειναι καπως πιο ψηλα το επιπεδο, ισως ειναι πιο αξιολογα ατομα (τουλαχιστον 2 παιδια που γνωρισα και ανεφερα παραπανω, ηταν μια χαρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδιο πτυχιο εχουμε. Υπαρχουν απειρες θεσεις δημοσιου και καθε λιγο βγαινουν προκηρυξεις για αποφοιτους τει πληροφορικης. Μην πω για ιδιωτικο τομεα. Ισως δε το εψαξες επιμονα.

Κατα τ'αλλα το Ερευνας Πληροφορικης ειναι ανθρωπινο σωμα κατα συνεπεια οι ΕΠΟΠ (οπως και τα στελεχη οπως και οι καραβαναδες) εκει μεσα ειναι διαφορετικης κατηγοριας με τους συνηθισμενους ΕΠΟΠ πεζικου/τεθωρακισμενων κλπ. Υπαρχουν λογιων και λογιων ΕΠΟΠ. Εμεις εδω μιλαμε για την πλειοψηφια των ΕΠΟΠ που νομιζουν οτι ειναι ταξιαρχοι και επιβαλλονται με τροπους τραγικους-προκλητικους στους κληρωτους ισοβαθμους τους.

Αν και οταν μπεις στρατο θα κατανοησεις για τι ανθρωπους μιλαω και τι επιπεδο νοημοσυνης-μορφωσης-χαρακτηρα. Και ναι δυστυχως ειναι η πλειοψηφια των ΕΠΟΠ αυτοι. Στο ΕΠ οκ ειναι καπως πιο ψηλα το επιπεδο.

 

ενταξει το εχω ψαξει αρκετα μονο χθες εστειλα πεντε φακελους για τα χαρτια μου σε διαφορες προκυρηξεις..για το συγκεκριμενο σωμα το επ που ειναι διαφορετικο απο τα αλλα ισως να ειναι καλυτερα τι να πω..χαζους και καθηστερημενους εχει παντου και σε πιο σικ μερη :P αντοχη και επιμονη για να τα αντεξεις χρειαζετε μονο.ο φοβος ο δικος μου μαλλον ειναι για το τι πιστευουν οι αλλοι μαλλον κακος το σκεφτομαι αποτι βλεπω αν καποιος πιστευει κατι δεν αλλαζει με τπτ γνωμη αυτο βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελικη με τα μορια που εβγαλε για να μπει πληροφορικη, επιανε στρατιωτικες σχολες για να παει κατευθειαν αξιωματικος-υπαξ. Δεν βλεπω το λογο να παει να παρει πτυχιο και μετα να γινει ΕΠΟΠ, ενω ειχε στο χερι τις στρατιωτικες σχολες...

 

γιατι ειναι ΣΤΟΚΟΣ ισως...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να ρωτήσω κάτι.... ο ΕΠ.ΟΠ με πτυχίο ΤΕΙ, ΑΕΙ τι μισθολογική διαφορά έχει από τους υπόλοιπους αποφοίτους (γενικού στην καλύτερη με βαθμό 10,1) λυκείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι.... ο ΕΠ.ΟΠ με πτυχίο ΤΕΙ, ΑΕΙ τι μισθολογική διαφορά έχει από τους υπόλοιπους αποφοίτους (γενικού στην καλύτερη με βαθμό 10,1) λυκείου;

 

Καμια. Στον ΕΣ με τον βαθμο πληρωνεσαι. Οταν ειχα παει για "δοκιμη" και εκατσα 6 μηνες πληρωνομουν τα ιδια με τον (τοτε) κολλητο μου που δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ απολυτως πτυχιο και μονο απο ΤΕΛ ηλεκτρολογιας με γενικο βαθμο 10.8 ενω εγω ειχα απο ΤΕΛ πληροφορικης 16.6, proficiency αγγλικων, master του Cambridge στη χρηση Η/Υ.

 

Απολυτως καμια διαφορα στο μισθο μας. 768 εγω, 1082 αυτος γιατι ηταν και προστατης οικογενειας αλλα στο φυλλο πληρωμης εγραφε 768 πληρωτερο + επιδοματα ταδε = 1082 ευρω. Τωρα πλεον που δεν ειναι προστατης (μεγαλωσε η sister) παιρνει περι τα 9 κατοσταρικα αλλα εχει ηδη 9 χρονια μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα,

 

έχω την εξής απορία.Έστω οτι δηλώνω συμμετοχή για μια προκήρυξη ΕΠ.ΟΠ της αεροπορίας,για να χρησιμοποιήσω τα μόρια που πιθανόν να έχω απο την θητεία μου ως δόκιμος αξιωματικός,θα πρέπει να έχω υπηρετήσει ως δόκιμος στην αεροπορία ή μπορώ να είμαι και δόκιμος αξιωματικός π.χ του σώματος εφοδιασμού μεταφορών;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

καλησπερα ειμαι φοιτητης οικονομικης σχολης,και μετα θα κανω τη θητεια μου!εχω και ναυτικο φυλλαδιο ειμαι και αξιωματικος λογιστης εμπορικου ναυτικου,μπορω να μπω σαν επ.οπ?και που αξιζει ποιο πολυ αξιωματικος στεριας η θαλασσας???εχει μεταθεσεις πολλες??εγω μενω σε παραμεθωριο περιοχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΕΠΟΠ δεν μπορεί να είναι ούτε ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ στεριάς ούτε ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ θάλασσας. Αν δεν έχεις βύσμα ετοιμάσου για ταξίδια. Αν θες να κάνεις απλά τη θητεία σου στη θέση σου θα δήλωνα δόκιμος στο ναυτικό. Έχεις κατευθείαν το βαθμό του σημαιοφόρου και παίρνεις καλούτσικα φράγκα και μετράς. Αυτά όχι από προσωπική εμπειρία αλλά από ότι έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...