Προς το περιεχόμενο

Αιμοροϊδες


arianos16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@funbreaker

 

καλά σου είπε ο τύπος για θεραπεία; αυτά δεν κάνουν τίποτα απλά "ηρεμούν" τη κατάσταση 

 

το να πας σε επέμβαση εξαρτάται και πώς θα το δει ο γιατρός σου αλλά και από τη σοβαρότητα του πράγματος

 

είναι περιπτώσεις που θέλουν οπωσδήποτε επέμβαση, είναι και άλλες που απλά ζεις με αυτό και αν θες για ανακούφιση κάνεις επέμβαση

Εννοείς πως η αιμορροιδοπάθεια δεν ειναι θεραπεύσιμη με φαρμακευτική αγωγή και χωρίς εγχείρηση αλλά υπάρχουν μόνο ανακουφιστικές μέθοδοι?

Οπότε αν η κατάσταση συνεχίζεται ή χειροτερεύει η μόνη λύση είναι η εγχείρηση?

 

Δεν ξέρω αν αυτά μου τα σύστησε για θεραπεία, μου είπε όμως ότι θα θεραπευόταν και και κάθε φορά που πήγαινα και δεν είχε γίνει τίποτα παραξενευόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 367
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Οπότε αν η κατάσταση συνεχίζεται ή χειροτερεύει η μόνη λύση είναι η εγχείρηση?

 

 

 

εγώ αυτό έχω καταλάβει γιατρός δεν είμαι, αλλά ότι φάρμακα και αν πήρα δεν έκαναν τίποτα 

(εννοώ να εξαφανίσουν το πρόβλημα)

 

όσο ήμουν φαντάρος είχα πετύχει 2 γιατρούς που θέλαν να με σφάξουν, δικός μου γιατρός μου είπε να αράξω στα κυβικά μου και άραξα 

 

και μόλις επανήλθα στη φυσιολογική ζωή μου έγινα καλύτερα, αλλά το πρόβλημα φυσικά και εξακολουθεί να υπάρχει και φυσικά με απασχολεί κάποιες φορές, αλλά όσο προσέχω σε γενικές γραμμές είμαι οκ 

 

επέμβαση θα κάνω μόνο αν έχουμε κάνα σοβαρό θέμα του στυλ να μου κρέμονται έξω και να πρέπει να τις βάλω με το δάχτυλο μέσα ή να μην μπαίνουν καθόλου 

 

τώρα οκ ενοχλούν αλλά παλεύεται 

 

πάντως ποτέ κανένας γιατρός δε μου είπε πώς οι αιμορροίδες μου θα επανέλθουν στο φυσιολογικό τους με προσευχή και νηστεία

 

όπως σου είχα ξαναπεί είναι σα να παθαίνεις κιρσούς στο κώλο, έχεις δει κανένα να του περνούν οι κιρσοί στα πόδια με φάρμακα και διατροφές; 

τα αγγεία σου εκεί κάτω έχουν χαλαρώσει και δε θα μαζευτούν από μόνα τους, δε γίνεται πολύ απλά 

 

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μην τις ερεθίζεις και να μην τις πιέζεις κατά την αφόδευση , είτε με σκληρά κόπρανα είτε με το να σφίγγεσαι 

 

εκεί κολλάει η διατροφή, στο να πηγαίνεις τουαλέτα με την άνεση σου

εγώ κανονικά τις περισσότερες φορές πάω τουαλέτα για λίγα δεύτερα και όσο το κάνω αυτό είμαι οκ, απλά φροντίζω μέσω της διατροφής να συμβαίνει αυτό 

στο στρατό που δεν το έκανα εμφάνισα αυτό το πρόβλημα και όταν εμφανίστηκε η πρώτη όλοι μου είπαν ότι θα σκάσουν κι άλλες όπως κι έγινε

 

το μόνο που κατάφερα με το να προσέχω είναι να μην εμφανίσω νέες και να έχω σε ήρεμη κατάσταση τις υπάρχουσες , αλλά να ξαναγίνουν όπως πριν δεν παίζει, αυτό δε μου το υποσχέθηκε κανείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στο στρατο τις απεκτησα γαμωτο αν και ειναι οικογενειακο προβλημα αλλα οπως ειπε και το παιδι παραπανω ολα εχουν να κανουν με την διατροφη και πολυ σημαντικο το νερο , να πινεται πολυ νερο . Λιγο να αφησω την διατροφη μου , τσουπ , προβλημα...Καλο κουραγιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκοιλιοτητα εχεις ή αιμοροιδες?

 

Δυσκοιλιότητα δεν μπορώ να πω πως είχα ποτέ, απέκτησα ξαφνικά στο άσχετο αιμορροίδες και όταν το αποκτάς αυτό πρέπει να καταστήσεις αυτά που αποβάλλεις πιο μαλακά και για να μην πονάς και για περάσει ίσως κάποτε.

Κάτι που συμβάλλει σε αυτό είναι το άφθονο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι αιμοροιδες απ οτι ξερω δε περνανε μονες τους, θελουν εγχειρηση, εκτος αν ειναι σε πρωιμο σταδιο.

Πως τις απεκτησες, λες, στο ασχετο? Σιγουρα δεν υπηρξαν καποιοι απ τους παραγοντες που τις προκαλουν?

(κακη διατροφη, καθιστικη ζωη, δυσκοιλιοτητα, πλημμελης καθαριοτητα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι αιμοροιδες απ οτι ξερω δε περνανε μονες τους, θελουν εγχειρηση, εκτος αν ειναι σε πρωιμο σταδιο.

Πως τις απεκτησες, λες, στο ασχετο? Σιγουρα δεν υπηρξαν καποιοι απ τους παραγοντες που τις προκαλουν?

(κακη διατροφη, καθιστικη ζωη, δυσκοιλιοτητα, πλημμελης καθαριοτητα κλπ)

 

Υποτίτθεται πως είναι σε πρώιμο στάδιο ακόμα γι αυτό το παλεύω μήπως και περάσουν και αποφύγω τα χειρότερα.

 

Ως προς την γεννεσιουργό αιτία,

διατροφή έκανα κανονική, ούτε κακή ούτε άριστη, όπως ήμουν για χρόνια δηλαδή. Μάλιστα τους τελευταίους μήνες την βελτίωσα ριζικά.

Καθιστική ζωή όχι δεν έκανα, είχα γαμηθεί στην γυμναστική το τελευταίο διάστημα.

Πρόβλημα δυσκοιλιότητας δεν θυμάμαι να είχα.

Υπάρχει και ο παράγων ψυχολογία και τον τελευταίο καιρό είχα ένα χρόνιο στρες που ίσως επέδρασε.

Δεν ξέρω, μλκια μεγάλη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν φίλοι φορουμίτες.

 

Κάθως πέρασα αυτά που είχα γράψει στην αρχή του θέματος το κακό πέρασε με τι αλοιφές.

Μετά από κάποιο καιρό ξαναβγήκαν και ξαναπήγα στην ίδια που είχα πάει και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και θα "μαραθούν".

Σταμάτησαν για λίγο καιρό και τώρα έχει βγει η μια μόνη έξω, να με ενοχλεί απίστευτα (δεν με πονάει) και δεν ματώνει καθόλου ακόμα και να ζοριστώ μέχρι αηδίας στην τουαλέτα.

 

Από δυσκοιλιότητα τα πράγματα έχουν βελτιωθεί, καυτερά - αλκοόλ δεν βάζω στο στόμα μου και προσέχω γενικά τι τρωω τον τελευταίο καιρό. 

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΛΑΣΙΜΟ ΕΡΕΘΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΡΕΣΩ ΚΟΣΜΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθως πέρασα αυτά που είχα γράψει στην αρχή του θέματος το κακό πέρασε με τι αλοιφές.

Εγώ λύση δεν έχω βρει με καμία θεραπεία αν και σε μένα είναι εσωτερικές και δε βγαίνουν.

Με τι αλοιφή δηλαδή είχες βρει λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κι εγω τις εχω ξαφνικα τις απεκτησα αλλά μαλον τις ειχα  ειναι 2 βαθμου, και απο κανενα βραδυ με πιανει εντονος πονος για λιγα λεπτα και μετα περναει,  θα χρειαστει εγχυρηση;  αιμα δεν εχω σχεδον καθολου μονο μια κυλιδα ισα ισα μια τελιτσα, παλια ειχα πιο πολυ αλλα τωρα παει προς  το καλυτερο ο πονος ειναι απο τις αιμοραϊδες;  πονανε τοσο πολυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κι εγω τις εχω ξαφνικα τις απεκτησα αλλά μαλον τις ειχα  ειναι 2 βαθμου, και απο κανενα βραδυ με πιανει εντονος πονος για λιγα λεπτα και μετα περναει,  θα χρειαστει εγχυρηση;  αιμα δεν εχω σχεδον καθολου μονο μια κυλιδα ισα ισα μια τελιτσα, παλια ειχα πιο πολυ αλλα τωρα παει προς  το καλυτερο ο πονος ειναι απο τις αιμοραϊδες;  πονανε τοσο πολυ;

 

Ρωτάς πολλά χωρίς να σε έχει δει γιατρός. Αφού έχεις αίμα μπορεί να είναι από αιμορροιδοπάθεια μέχρι καρκίνος. Αιμορροιδοπάθεια θα είναι δηλαδή κατά 99,999% αλλά πρέπει να το κοιτάξεις.

Εγχείρηση συνήθως χρειάζεται όταν φτάνουν να είναι 4ου βαθμού οπότε και ο ασθενής δεν την παλεύει, οπότε ψάξτο για να προλάβεις ίσως ενδεχόμενη επιδείνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...