Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Nova Christmas offer 2012


vixos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κοπέλα στη forthnet όταν της γκρίνιαξα για το huawei μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω της hol βάζοντας τις ρυθμίσεις της forthnet. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η hol τα ρουτεράκια τα δίνει στους συνδρομητές της με χρησιδάνειο κι αυτό σημαίνει ότι όσα χρόνια και να είσαι συνδρομητής τους (εγώ είμαι σχεδόν 4) όταν αλλάξεις πάροχο στο ζητάνε πίσω! Αν δεν τους το πάς φαντάζομαι ότι το πληρώνεις χρυσάφι...

οχι απολυτα....εμενα οταν με πηραν τηλ και μου το ζητησαν σχεδον ενα χρονο αφοτου ειχα αλλαξει εταιρεια.. λεω ουτε ξερω που βρισκεται..σε κανα παταρι θα ναι, αλλα και παλι δυσκολα να βγαλω ολο το παταρι να το βρω. εκτοτε δεν με ξαναενοχλησαν.. ειναι σαν ενα πουστικο κολπο, μηπως και σε ξανα παρουν σαν πελατη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογικα αν συνδεσεις τον αποκωδηκοποιητη με hdmi και scart σε δυο τηλεορασεις θα παιζουν κ οι δυο, αλλα το ιδιο. Σε αποκωδ mpeg4 μου δουλευει.

 

Οποιος θελει να βλεπει διαφορετικα υπαρχει νομιζω μια υπηρεσια pvr. Την εχει ενας φιλος μου μαζι με τον αδερφο του σε σπιτια πανω-κατω κ δουλευουν αυτονομα. Νομιζω οτι πληρωνουν λιγο παραπανω ομως. Ο ενας εχει τον δεκτη κανονικα κ ο αλλος ενα ματακι για το τηλεκοντρολ. Αυτος που εχει το ματακι βεβαια μου φαινεται οτι χανει σε ποιοτητα εικονας.

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τεχνικες γνωσεις για να το εξηγησω σωστα, γι' αυτο θα το κανω μπακαλιστικα σχετικα με τον τροπο που μοιραζω εικονα στο σπιτι μου. Μην ξεχνατε οτι θα παιζει κι ενα καλωδιο που θα 'τρεχει' μεσα στο σπιτι με αυτο το συστημα, ασχημο οπτικα αλλα δε γινεται αλλιως. Επισης, εχω αποκωδικοποιητη εμποριου και δεν εχω την παραμικρη ιδεα για τις εξοδους του μηχανηματος που προσφερει η νοβα (και τις δυνατοτητες του φυσικα).

 

Συνεπώς ΠΡΙΝ αγορασετε ο,τιδηποτε, ρωτηστε καποιον επαγγελματια για το ποσο ευκολα μπορουν να εφαρμοστουν τα ακολουθα.

 

Λοιπον, για οσους ενδιαφερονται να μεταφερουν σημα σε αλλη τηλεοραση (αναγκαστικα θα βλεπουν το ιδιο καναλι, δεν υπαρχει αλλη επιλογη εκτος αν μιλαμε για pvr και δεν ξερω αν η συγκεκριμενη μεθοδος λειτουργει):

 

- Το σημα απο την δορυφορικη κεραια παει παντα στον αποκωδικοποιητη. Εκει καταληγει και το καλωδιο της επιγειας κεραιας.

 

- Απο την εξοδο φευγει καλωδιο με προορισμο οχι την τηλεοραση, αλλα ενα modulator (απαραιτητο επειδη η απωλεια σηματος ειναι μεγαλη στο σπιτι μου λογω του μηκους των καλωδιων). Στην προκειμενη περιπτωση, σε εμενα ειναι ενα παλιο vhs που εχει ενισχυτη και μενει ΠΑΝΤΑ αναμμενο.

 

- Επομενος προορισμος ενα σπλιτερακι και απο τις δυο εξοδους του, στελνω ενα σημα στην τηλεοραση του σαλονιου και ενα στην επομενη τηλεοραση.

 

- Η δευτερη τηλεοραση παιρνει δορυφορικο σημα απο τη συχνοτητα 36 (αν θυμαμαι καλα, θα το βρειτε ευκολα στην αναζητηση) και η ποιοτητα της εικονας ειναι ηδη χαλασμενη. Μαθετε να ζειτε με αυτο. Μην περιμενετε hdmi, scart και τετοια, να θυμαστε οτι στελνετε εικονα απο ενα απλο καλωδιο. Τα ψηφιακα καναλια θα τα ρυθμισετε κανονικα, οπως κανετε παντα και η ποιοτητα θα ειναι τελεια.

 

Ειναι λιγο περιπλοκη διαδικασια, φανταστειτε οτι εγω δινω την (ιδια) εικονα και σε τριτη τηλεοραση στη συνεχεια. Νεο σπλιτερ, νεα καλωδιωση. Δεν το εφτιαξα εγω, αλλα ο μαστορας που εστησε το δορυφορικη συστημα στο σπιτι. Υπαρχουν στιγμες που ανησυχω οτι αν καποιος μου παρει τα καλωδια και τον αποκωδικοποιητη και μου τα δωσει μετα απο μια μερα, δεν θα μπορεσω ποτε ξανα να θυμηθω πώς ειναι στημενα :)

 

Καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τον παραπάνω τρόπο, προφανώς και είναι εφικτός κι ενδεχομένως ο πιο απλός και ο πιο φτηνός αλλά, δυστυχώς και ο φτωχότερος ποιοτικά και με διαφορά.

Ακόμα και σε μία μόνο τηλεόραση να καταλήγει το σήμα από τον δορυφορικό δέκτη, αν είναι μέσω της RF εξόδου του (δηλαδή το καλώδιο κεραίας), βράσε ρύζι από ποιότητα σήματος. Πόσο μάλλον το να συνεχίζει από την μία τηλεόραση σε άλλη κοκ είτε με RF σπλιτεράκια είτε αλλιώς (π.χ. μπλεντάρισμα καλωδίων, διαμεσολάβηση άλλων συσκευών κλπ). Ακόμα και ενισχυτάκια σήματος γραμμής να μεσολαβούν, δεν παύει το ίδιο το σήμα να ξεκινάει από το δέκτη ως ένα φτωχότατο, αναλογικό σήμα τύπου... κεραίας. Καμία σχέση με τις κορυφαίες (για σήμερα) λύσεις τύπου HDMI κλπ. Ακόμα όμως και το "παλιάς κοπής" SCART, αποδίδει σωστότερα σε κάθε τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τον παραπάνω τρόπο, προφανώς και είναι εφικτός κι ενδεχομένως ο πιο απλός και ο πιο φτηνός αλλά, δυστυχώς και ο φτωχότερος ποιοτικά και με διαφορά.

 

+1

 

Φυσικα μπολνταρα αυτο που εγω θεωρησα οτι πρεπει να τονισω :) Υπο τις συνθηκες που ζουμε νομιζω οτι για να δει καποιος τηλεοραση σε αποσταση απο τον αποκωδικοποιητη, δεν πρεπει να πεταξει πολλα χρηματα. Εννοειται οτι θα μπορουσαν ολα να ειναι ευκολοτερα με ασυρματη δικτυωση, δευτερο αποκωδικοποιητη κλπ, αλλα θεωρησα οτι πρεπει να αναφερω τη λυση (μου) που με μερικα ευρω (=μετρα καλωδιου και ψιλοεξαρτηματα) θα δωσει και λυση στο προβλημα θεασης "εξ' αποστασεως".

 

Παντως, επειδη ολα αυτα που αναφερω παραπανω εγιναν σαν "μερεμετια" λιγο πριν μπω στο σπιτι μου και τα παντα (καλωδια κλπ) ειναι πια χωμενα στους τοιχους και τα πατωματα, θα ενδιαφερομουν να μαθω αν υπαρχει καλυτερη λυση σε λογικες τιμες (προσοχη, δεν εννοω "φτηνες τιμες" ;)).

 

- Η δευτερη τηλεοραση παιρνει δορυφορικο σημα απο τη συχνοτητα 36 (αν θυμαμαι καλα, θα το βρειτε ευκολα στην αναζητηση) και η ποιοτητα της εικονας ειναι ηδη χαλασμενη. Μαθετε να ζειτε με αυτο. Μην περιμενετε hdmi, scart και τετοια, να θυμαστε οτι στελνετε εικονα απο ενα απλο καλωδιο. Τα ψηφιακα καναλια θα τα ρυθμισετε κανονικα, οπως κανετε παντα και η ποιοτητα θα ειναι τελεια.

 

Το παραπανω μπολνταρισμα τα λεει ολα. Οφειλω, παντως, να αναφερω οτι βλεπω μπαλιτσα στις αλλες δυο τηλεορασεις χωρις το παραμικρο προβλημα επειδη εχω συμβιβαστει εξ' αρχης με την ιδεα οτι η ποιοτητα δεν ειναι καλη. Στις ταινιες ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα, αλλα και παλι "καλυτερα απο το τπτ".

 

Καλη επιτυχια σε οποιον το δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω μια βασική ερώτηση που δεν έχει κάνει κανείς' date=' με τόσο φόρτο εργασίας που θα έχουν από αυτή την πολύ καλή προσφορά πόσες μέρες θα μας αφήσουν χωρίς internet ή τηλέφωνο? Από όσο γνωρίζω μόλις κάνεις αίτηση σε καινούργιο πάροχο σου κόβουν την παλιά σου σύνδεση? Το έβαλε κανείς για να επιβεβαιώσει ότι δεν είχε μεγάλη αναμονή ή το αντίθετο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/quote']

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγω! Πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα forthnet γύρω στις 11 το πρωί! Βλέπω ουρά μέχρι έξω!!! Όπα λέω την κάτσαμε την βάρκα! Όπως πήγα έτσι και έφυγα!!! Οι σκέψεις μου έχουν να κάνουν με τις ώρες αιχμής και την ταχύτητα που θα έχω στο Internet 24 και καλά που δίνουν δωρεάν! ΕΊΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!

 

Θα είναι όντως έτσι η όχι; Ακόμη η ποιότητα τηλ. Κλήσεων είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τι προβλήματα να υπάρχουν? Μια χαρά θα είσαι. Πάντως και εγώ μέσα στο ΣΚ 2 φορές βρέθηκα σε συζήτηση για την προσφαρά αυτή που όλοι λέγανε ότι σχεδόν τόσα πληρώνουν για τηλ και ιντερεντ μέχρι τώρα οπότε αξίζει να δώσουν κάτι ελάχιστο παραπάνω για να έχουν και Nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις αν μπορουμε να κανουμε την αιτηση online ή τηλεφωνικα; σε ενα καταστημα που πηγα δεν ειχαν αποδικοποιητες και μου ειπαν να περασω απο Πεμπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τι προβλήματα να υπάρχουν? Μια χαρά θα είσαι. Πάντως και εγώ μέσα στο ΣΚ 2 φορές βρέθηκα σε συζήτηση για την προσφαρά αυτή που όλοι λέγανε ότι σχεδόν τόσα πληρώνουν για τηλ και ιντερεντ μέχρι τώρα οπότε αξίζει να δώσουν κάτι ελάχιστο παραπάνω για να έχουν και Nova.

 

Φίλε τις ώρες αιχμής αν καταιβάζεις κτλπ δεν νομίζω να πιάνεις τις ταχύτητες που θέλεις... Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά είδα πολλές αιτήσεις να γίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.κατι μου λεει οτι αρκετα απο τα καλα παιχνιδια του σ.κ. θα τα δειχνουν στο ns2

2.οκ ειναι μια χαρα για καποιον που θελει να βλεπει e,discovery ktl.και να πιανει καλα τα ελληνικα καναλια.

3.κοιταξτε αν κανετε κλησεις σε κινητα/εξωτερικο γιατι τα 60λεπτα που σας δεινουν στα πακετα τηλ. θα ναι κανα 10ευρω χαλαρα εξτρα...αν κανετε φραγη αλλαζει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα το ns1 θα δειχνει χαλαρα ματσακια... ετσι ειχαν κανει πριν μερικα χρονια με το filmnet για να βαλουν νοβα.

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σκεφτομαι την προσφορα αλλα δεν ξερω η forthnet απο σταθεροτητα στο ιντερνετ τι λεει? ειναι ολο το 24ωρο σταθερη η συνδεση? δεν με ενδιαφερει η ταχυτητα 6 με 8 mb/s ευχαριστημενος ειμαι,αλλα μη μου τυχαινει πρωι η απογευμα να μην εχω συνδεση η να χανεται συχνα.

Υποψην ειμαι hol και ειμαι πολυ ευχαριστημενος 3 χρονια τωρα-πολυ σταθερη/αξιοπιστη συνδεση,εχει εναν σταθμο του ΟΤΕ κανα χιλιομετρο μακρυα-δεν ξερω αν παιζει ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι στην hol περιπου 5 χρονια με double play lite τουτεστιν 200 λεπτα προς σταθερα και 6mbps με κοστολογιο 24,90€ τον μηνα,προβληματα δεν ειχα μεχρι προσφατα στην γραμμη και τωρα που αντιμετωπιζω διαφορα ειναι πολυ εξυπηρετικοι,μου στελνουν καινουργιο ρουτερ κ γενικοτερα προσπαθουν,δηλωνεις προβλημα σε παιρνουν τηλεφωνο την ιδια μερα

 

βεβαια σημερα μιλησα με καποια υπευθυνη απο το τμημα πελατων δηλωνοντας της την προθεση μου να παω στην forthnet στο συγκεκριμενο πακετο κ δεν μπορεσαν να μου κανουν καποια προσφορα που να αξιζει σε συγκριση με αυτη

 

μηπως ομως παω να μπλεξω με την φορθνετ? εννοω οτι ακουω οτι η εξυπηρετηση τους δεν ειναι και η καλυτερη

 

επισης μηπως αυτη η προσφορα ειναι για να μαζεψουν κοσμο πριν σκασουν ανταγωνιστικες τιμες vdsl? μπορει να ειμαι καχυποπτος αλλα ελλαδα ζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως, δεν ξέρω αλλά από παλιά, η forthnet δεν μου έχει κάτσει καλά με τα διάφορα που έχω ακούσει μια και δεν έχει τύχει ως τώρα να είμαι σε κάτι και συνδρομητής της.

Όμως, ρε παιδιά, ειλικρινά έχω ακούσει πολλά και όλα άσχημα. Τι στο καλό τόσο σύμπτωση πια;!

Ένα από αυτά π.χ. έχει να κάνει με τα τρομερά οικονομικά του προβλήματα που, αποδεδειγμένα δηλαδή, είχε από παλιά. Τόσα και τέτοια μάλιστα, που και που την έχει βγάλει ως τώρα φαντάζει κάτι σα θαύμα! Και μιλώ με πληροφορίες από μέσα.

 

Ξέρω πως, αυτό που λέω τώρα, ίσως δείξει κάπως άσχημο σε κάποιους έτσι, χωρίς κάποιες αποδείξεις αλλά κι απ' την άλλη, τι να κάνω;! Να μη το πω καθόλου;! Δυστυχώς, έτσι έχουν αυτά που εγώ ξέρω και είμαι σίγουρος όχι μόνο εγώ βέβαια.

 

Ωστόσο καμιά φορά τα πράγματα αλλάζουν με το χρόνο είτε προς το καλύτερο είτε και προς το χειρότερο βέβαια. Ενδεχομένως δηλαδή, να έχει ορθοποδήσει πλέον και να μην υπάρχει σχετικό πρόβλημα. Μη σας πάρω και στο λαιμό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρόνια ευχαριστημένος πελάτης forthnet.

Τα οικονομικά προβλήματα σίγουρα υφίστανται. Αλλά δεν καταλαβαίνω πως αυτά θα έπρεπε να απασχολούν

κάποιον στην επιλογή αυτού του προγράμματος. Δεν αντιλαμβάνομαι αυτή την εταιρία σαν τις αρπαχτές που έγιναν

στον τομέα της ενέργειας που και εκεί όμως δεν έχω ακούσει πελάτες τους να ζημιωθούν (αν εξαιρέσουμε βέβαια

μια κάποια ταλαιπωρία με την αλλαγή παρόχων). Δεν ζητούν προπληρωμένο ένα έτος πχ

Τα 49€ δεν είναι ένα ποσό που συνιστά ρίσκο.

 

BTW πόσοι βλέπουν μια προσπάθεια της εταιρίας να "συνδέσει" όσο περισσότερο μπορεί

την τηλεφωνία με τη nova; Να έχει σχέση με την πρόταση της wind;

Θα προχωρήσουν επιτέλους σε καμιά συγχώνευση να κάνουν μία εταιρία να σταθεί με αξιώσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...