Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλό μήνα' date='

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω ένα ηλιακο θερμοσιφωνο για μια τετραμελή οικογένεια και μάλλον θα πρέπει να επιλέξω απο 160L εώς 200L έκανα μια έρευνα αγοράς και βρήκα κάποιες εταιρείες και είναι η εξής:

 

-Μαλτεζος

 

-Wilco

 

-Megasun

 

-ΕΒΗΛ

 

-Ξαφης

 

-Calpak

 

Συγνώμη αν ξεχναω κάποιες ακόμα μάρκες και αν κάνω διαφήμιση στους παραπάνω αλλά αυτούς βρήκα στην περιοχή μου.

 

Θα ηθελα μια βοήθεια να επιλέξω ένα απο τους παραπάνω και φυσικά να αξίζει η απόδοση-τιμής.

 

Ξέρω ότι ξεκινάμε απο τους πολύ οικονομικούς μέχρι και αυτούς που ίσως να μην πλησιαζονται.... με τιμες απαγορευτικές που κάνουν Τζιζζζζζζ !!!

 

θα ηθελα να μου πείτε ποιους να αποφύγω λόγο "προβλημάτων".

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Sent from my iPad using Insomnia[/quote']

 

Μπέρδεμα μεγάλο, και όσο το ψάχνω περισσότερο μπερδεβομαι.... Helppppp

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Βρήκα ένα γνωστό φίλου μου, ο οποίος πουλάει και τοποθετεί ηλιακούς και σε επικοινωνία που είχα μαζί του, μου έδωσε ως τιμή 200-300 ευρώ (300 για ηλιακό του οποίου το πάνελ είναι εντελώς ξαπλωμένο στην ταράτσα για να μη φαίνεται), και 100 ευρώ για την τοποθέτηση. Δεν είναι παράλογα φτηνός; Μιλάω για ηλιακό 160 λίτρων και μάρκα δεν ξέρω. Το μόνο που μου είπε είναι ότι έχει εγγύηση κανονικά και είναι επώνυμος. Σε όσα μαγαζιά έχω ρωτήσει, δεν έχω βρει πουθενά φτηνότερο από 1000 ευρώ + τοποθέτηση. Τον ίδιο έχει βάλει και ο φίλος μου, ο οποίος είναι πολύ ευχαριστημένος.

 

Η τιμή που μου έδωσε, μου τόνισε ότι είναι με απόδειξη, δηλαδή απολύτως νόμιμη δουλειά και είναι τιμή που κάνει επειδή είμαι φίλος φίλου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Βρήκα ένα γνωστό φίλου μου, ο οποίος πουλάει και τοποθετεί ηλιακούς και σε επικοινωνία που είχα μαζί του, μου έδωσε ως τιμή 200-300 ευρώ (300 για ηλιακό του οποίου το πάνελ είναι εντελώς ξαπλωμένο στην ταράτσα για να μη φαίνεται), και 100 ευρώ για την τοποθέτηση. Δεν είναι παράλογα φτηνός; Μιλάω για ηλιακό 160 λίτρων και μάρκα δεν ξέρω. Το μόνο που μου είπε είναι ότι έχει εγγύηση κανονικά και είναι επώνυμος. Σε όσα μαγαζιά έχω ρωτήσει, δεν έχω βρει πουθενά φτηνότερο από 1000 ευρώ + τοποθέτηση. Τον ίδιο έχει βάλει και ο φίλος μου, ο οποίος είναι πολύ ευχαριστημένος.

 

Η τιμή που μου έδωσε, μου τόνισε ότι είναι με απόδειξη, δηλαδή απολύτως νόμιμη δουλειά και είναι τιμή που κάνει επειδή είμαι φίλος φίλου του.

 

σε αυτη την τιμη μονο κλεμενο μπορει να ειναι! να το αποφυγεις κι ας ειναι γνωστος η δεν ξερω τι.αν το βαλεις και τελειως κατω να μην φαινεται στο μονο που θα χρησιμευσει θα ειναι για να σου σκιαζει τα λιγα τετραγωνικα απο κατω του.. κανονικα τοσο δεν κανει ουτε το καζανι.μακρια.

 

Μπέρδεμα μεγάλο, και όσο το ψάχνω περισσότερο μπερδεβομαι.... Helppppp

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

σου απαντησα. κοιτα πιο πισω. σε τι ακριβως μπερδευεσαι??? πες μας ακριβως ωστε να σε βοηθησει καποιος.

 

Καλησπέρα...

 

Έτρεχε ο θερμοσίφωνας (Romina)και πήρε έναν υδραυλικο ο πατέρας μου και του βάλανε καινούργιο...

Θέλω να κάνω 2-3 ερωτήσεις...

 

Στα χιόνια το 2004 μας είχανε σπάσει τα κρύσταλλα (είχαμε 3) και ήρθανε και μας βάλανε 2...

Επίσης ο θερμοσίφωνας (το καζάνι) έτρεχε... Αύτο σημαίνει ότι όντως ήτανε χαλασμένος ή θα μπορούσε να διορθωθεί;

Τα κρύσταλλα που έιχε πάνω τα πήρανε οι άλλοι... Δεν θα έπρεπε να μας τα αφήσουν ή να κάνουν μία έκπτωση για αυτά;

Είναι σχετικά καινούργια (7 ετών)...

 

Ο ηλιακός που βάλανε είναι ένας DELUXE 200 λίτρων;

Τους ξέρετε;

Είναι καλοί...

Μας είπανε φιλική τιμή 1200 ευρώ...

Δεν ξέρω ρε παιδιά..

Και πολλά μου φανήκανε και ο ηλιακός στο μάτι δεν μου το γεμιζει και γενικά ούτε ασχοληθήκανε με το παλλιό καζάνι αν διορθώνεται και αυτό με τα κρύσταλλα μου φανηκέ περίεργο... Όπως και τα λεφτά πολλά....

 

 

απο οτι ειδα στο site τους γιατι δεν τους εχω ακουσει ποτε, ουτε εμενα μου γεμισαν στο ματι. μπορεις να βρεις κατι πιο οικονομικο σιγουρα το οποιο θα ειναι και επωνυμο. για τα παραπανω, μπλεξιμο. αφου εγινε μην το ψαχνεις τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτη την τιμη μονο κλεμενο μπορει να ειναι! να το αποφυγεις κι ας ειναι γνωστος η δεν ξερω τι.αν το βαλεις και τελειως κατω να μην φαινεται στο μονο που θα χρησιμευσει θα ειναι για να σου σκιαζει τα λιγα τετραγωνικα απο κατω του.. κανονικα τοσο δεν κανει ουτε το καζανι.μακρια.

 

 

 

Μα ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας. Απλά μου εξήγησε ότι η κανονική τιμή είναι πολύ υψηλότερη, κι ότι αυτός θα αμοιφθεί μόνο για την τοποθέτηση. Αυτό που είπα για το τελειώς κάτω, εδώ είναι κανόνας, γιατί δεν επιτρέπεται να φαίνεται ο ηλιακός για λόγους αισθητικής της περιοχής και βάζουμε flat panels.Δεν είναι τελείως κάτω, απλά έχουν πολύ μικρότερη γωνία σε σχέση με το έδαφος της ταράτσας. Πολλά σπίτια γύρω μου έχουν το ίδιο σύστημα. Από τη στιγμή που είναι γνωστός, έχω εγγύηση αντιπροσωπείας κλπ, τι θα μπορούσε να πάει στραβά; Ξαναλέω ότι δεν είναι η τιμή που θα πλήρωνε ένας άγνωστος πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ψάχνει ηλιακό, αν ανατρέξει στο thread αυτό θα βρει αρκετές πληροφορίες, εγώ αυτό έκανα, έψαξα επίσης σε άλλα φορουμ, κοίταξα τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υποψήφιων, όσοι δεν είχαν τεχνικά χαρακτηριστικά τους αγνόησα, κοίταξα τα πιστοποιητικά solarkeymark http://www.estif.org/solarkeymark/regsys.php και συγκεκριμένα την ετήσια απόδοση σε kwh, ρώτησα και στην περιοχή μου κάποιους αντιπροσώπους που δεν με κάλυψαν και παρήγγειλα από Αθήνα. Τον έχω μια βδομάδα και είμαι ευχαριστημένος.

 

Επιπλέον στο solarkymark βλέπω μόνο 5-6 ελληνικές εταιρίες και βλέπω πιστοποιημένους ηλιακούς με μικρή καθώς και με μεγάλη απόδοση, οπότε αν τα στα λεφτά είναι εντάξει γιατί να διαλέξω την μικρή απόδοση; όπως λέει ένας μηχανικός, με τον ηλιακό στην ουσία αγοράζεις kwh ανά έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνοντας είδα το εξής και θα ηθελα την βοήθεια σας:

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.10 m2 (1 συλλέκτη)

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

 

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 E LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με δύο συλλέκτες επιλεκτικούς τιτανίου 4.2 m2 (2 συλλέκτες)

 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εκτός απο τα λίτρα, η επιφάνεια που αναφέρει στους συλλέκτες πχ 2.10m2, 2.62m2, 4.2m2 Παίζει σημαντικό ρόλο;; Για να καταλάβω όσο περισσότερα τα m2 είναι καλύτερα γιατί υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια με αποτέλεσμα να ζεστενεται γρηγορότερα το νερο??? ή καμία σχέση???

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνοντας είδα το εξής και θα ηθελα την βοήθεια σας:

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.10 m2 (1 συλλέκτη)

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

 

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 E LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με δύο συλλέκτες επιλεκτικούς τιτανίου 4.2 m2 (2 συλλέκτες)

 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εκτός απο τα λίτρα, η επιφάνεια που αναφέρει στους συλλέκτες πχ 2.10m2, 2.62m2, 4.2m2 Παίζει σημαντικό ρόλο;; Για να καταλάβω όσο περισσότερα τα m2 είναι καλύτερα γιατί υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια με αποτέλεσμα να ζεστενεται γρηγορότερα το νερο??? ή καμία σχέση???

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Ναι παίζει το ρόλο ακριβώς που περιγράφεις. Κατ' εμέ 160 λίτρα με συλλέκτη 2.1 είναι πολύ μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι παίζει το ρόλο ακριβώς που περιγράφεις. Κατ' εμέ 160 λίτρα με συλλέκτη 2.1 είναι πολύ μικρό.

 

Ποια πιστεύεις πως θα ήταν η ιδανική επιλογή για μια οικογένεια 4 ατόμων μάξιμουμ, ασχετους μάρκας??

Αν έχεις και πρόταση σε κάποια/ες μάρκες μεχρι 1000€ μάξιμουμ δεν θα με πειράξει κιόλας!!

 

Geo@rt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

 

 

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 E LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με δύο συλλέκτες επιλεκτικούς τιτανίου 4.2 m2 (2 συλλέκτες)

 

Τα άλλα 2 είναι ψιλοαπαράδεκτα για μένα. Τώρα ποιο από τα 2 δεν ξέρω... Έχει να κάνει με ποια περιοχή είστε, τι καιρό/ηλιοφάνεια έχει, αν θα τοποθετηθεί σε ταράτσα ή σε σκεπή, αν σε σκεπτή η σκεπή τι προσανατολισμό και κλίση θα έχει κτλ. Α και πόσο νερό ξοδεύει ο καθένας σε κάθε μπάνιο κι αν κάνουν όλοι κάθε μέρα μπάνιο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LT

 

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

 

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 E LIT

 

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με δύο συλλέκτες επιλεκτικούς τιτανίου 4.2 m2 (2 συλλέκτες)

 

Τα άλλα 2 είναι ψιλοαπαράδεκτα για μένα. Τώρα ποιο από τα 2 δεν ξέρω... Έχει να κάνει με ποια περιοχή είστε' date=' τι καιρό/ηλιοφάνεια έχει, αν θα τοποθετηθεί σε ταράτσα ή σε σκεπή, αν σε σκεπτή η σκεπή τι προσανατολισμό και κλίση θα έχει κτλ. Α και πόσο νερό ξοδεύει ο καθένας σε κάθε μπάνιο κι αν κάνουν όλοι κάθε μέρα μπάνιο πχ.[/quote']

 

Ειμαι Λάρισα και το ηλιακο θα τοποθετηθεί σε ταράτσα δυοροφης κατοικίας.

 

 

 

Geo@art

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικά που "βγάζει" 100 άλογα

κι ένα άλλο 1800 κυβικά (που όμως είναι τούρμπο) και βγάζει 160 άλογα.

αν και στο αυτί του άσχετου ακούγεται το δίλιτρο πιο μεγάλο, γρήγορο και τα ρέστα στην πράξη το "μικρότερο" κάνει σκόνη το μεγαλύτερο

έτσι και στους συλλέκτες. το μέγεθος (κυβικά) δεν είναι απαραίτητα ανάλογο της απόδοσης (άλογα). σίγουρα είναι πιο κατανοητό σε εμάς και πιο εύκολο να συγκρίνουμε το εμβαδό (που το βλεπουμε και το μετράμε) από την απόδοση, αλλά θέλει περαιτέρω ψάξιμο (προδιαγραφές συλλέκτη, πιστοποιήσεις, κλπ) για να βρούμε τον "τούρμπο" συλλέκτη.

όπως έλεγαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι "ουκ εν τω πολλώ το ευ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικά που "βγάζει" 100 άλογα

κι ένα άλλο 1800 κυβικά (που όμως είναι τούρμπο) και βγάζει 160 άλογα.

αν και στο αυτί του άσχετου ακούγεται το δίλιτρο πιο μεγάλο, γρήγορο και τα ρέστα στην πράξη το "μικρότερο" κάνει σκόνη το μεγαλύτερο

έτσι και στους συλλέκτες. το μέγεθος (κυβικά) δεν είναι απαραίτητα ανάλογο της απόδοσης (άλογα). σίγουρα είναι πιο κατανοητό σε εμάς και πιο εύκολο να συγκρίνουμε το εμβαδό (που το βλεπουμε και το μετράμε) από την απόδοση, αλλά θέλει περαιτέρω ψάξιμο (προδιαγραφές συλλέκτη, πιστοποιήσεις, κλπ) για να βρούμε τον "τούρμπο" συλλέκτη.

όπως έλεγαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι "ουκ εν τω πολλώ το ευ"

Όταν όμως πρόκεται για μοντέλα της ίδιας εταιρίες στα οποία ο συλλέκτης είναι επιλεκτικός (άρα άκυρη η αναφορά σου σε τούρμπο και απλό) τότε ναι μπορεί να γίνει σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως πρόκεται για μοντέλα της ίδιας εταιρίες στα οποία ο συλλέκτης είναι επιλεκτικός (άρα άκυρη η αναφορά σου σε τούρμπο και απλό) τότε ναι μπορεί να γίνει σύγκριση.

θα ξέρεις φαντάζομαι πόσοι τύποι "επιλεκτικών" υπάρχουν. ακόμα και με την ίδια ονομασία πχ επιλεκτικός τιτανίου (αν και έχω πει την θέση μου για το "τιτάνιο") έχουν διαφοροποιήσεις στην απόδοση ανάλογα με το πάχος της επίστρωσης αλλά και το είδος/πάχος της συλλεκτικής επιφάνειας. συνεπώς προσωπικά δεν θεωρώ άκυρη την αναφορά μου. γιατί τότε, αν δηλαδή είναι τελείως ίδιοι, και "συστήνονται" για το ίδιο μηχάνημα και ο μικρός και ο μεγάλος εμένα μου φαντάζει "υποπτο". αν ο μεγάλος κάνει σωστά την δουλειά του τότε ο μικρός θα υπολειτουργεί και αντίθετα αν μικρός είναι επαρκής τότε ο μεγάλος περιτεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είδα και τους Elco σαν μια καλή επιλογή με βάση τα χαρακτηριστικά και όχι εμφανισεις!!

Τι λέτε, πια είναι η γνώμη σας;;

 

Geo@art

 

Εγω θα σου προτεινα ειτε της ΕΒΗΛ είτε της ΞΑΦΗΣ. Πολυ καλες ελληνικες εταιριες και οι 2, με υψηλη αξιοπιστια αφοι οι ηλιακοι αντεχουν ανετα 20+ χρονια. Και οι 2 βγαζουν απλα αλλα αξιοπιστα συστηματα με επιλογη επιλεκτικου ή απλου συλλεκτη.

 

Ο επιλεκτικος αποδιδει λιγο καλυτερα αλλα εχει το μειονεκτημα αμα το αφησεις το καλοκαιρι για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις χρηση παθαινει υπερθερμανση και χανει λιγα υγρα απο το κυκλωμα με αποτελεσμα να χρειαζεται ποιο συχνα προσθηκη υγρων. Οι απλοι συλλεκτες δεν εχουν τετοιο θεμα και μπορει να μην χρειαστουν καθολου υγρα ακομα και για 10 χρονια. Οποτε επιλεγεις εσυ.

 

Οποτε δεν χρειαζεται να το ψαχνεις και πολυ, παρε κατι απλο , αξιοπιστο και δοκιμασμενο για της ελληνικες συνθηκες. Εχε βεβαια το νου σου τις πρωτες μερες, εμεις αλλαξαμε τον προηγουμενο μηνα και πεσαμε σε ελαττωματικο συλλεκτη, σπανια περιπτωση. Αφου το δοκιμασαν και οι ιδιοι ηρθαν και μας το αλλαξαν, και βαλαμε τελικα επιλεκτικο, γνωριζοντας το θεμα που εχουν το καλοκαιρι. Κοστος 850 ο επιλεκτικος 200λιτρα +50 περασμα και συνδεση .800 κανει ο απλος, τιμες εργοστασιου βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...