Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ηλιακός που ζεσταίνει και με ρεύμα υπάρχει;

Δηλαδή θέλω μια μέρα που θα το έχει ψιλοζεστάνει λόγω συννεφιάς, να το ανάψω για να ζεστάνει λίγο παραπάνω.

 

είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Εγω θα σου προτεινα ειτε της ΕΒΗΛ είτε της ΞΑΦΗΣ. Πολυ καλες ελληνικες εταιριες και οι 2' date=' με υψηλη αξιοπιστια αφοι οι ηλιακοι αντεχουν ανετα 20+ χρονια. Και οι 2 βγαζουν απλα αλλα αξιοπιστα συστηματα με επιλογη επιλεκτικου ή απλου συλλεκτη.

 

Ο επιλεκτικος αποδιδει λιγο καλυτερα αλλα εχει το μειονεκτημα αμα το αφησεις το καλοκαιρι για μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις χρηση παθαινει υπερθερμανση και χανει λιγα υγρα απο το κυκλωμα με αποτελεσμα να χρειαζεται ποιο συχνα προσθηκη υγρων. Οι απλοι συλλεκτες δεν εχουν τετοιο θεμα και μπορει να μην χρειαστουν καθολου υγρα ακομα και για 10 χρονια. Οποτε επιλεγεις εσυ.

 

Οποτε δεν χρειαζεται να το ψαχνεις και πολυ, παρε κατι απλο , αξιοπιστο και δοκιμασμενο για της ελληνικες συνθηκες. Εχε βεβαια το νου σου τις πρωτες μερες, εμεις αλλαξαμε τον προηγουμενο μηνα και πεσαμε σε ελαττωματικο συλλεκτη, σπανια περιπτωση. Αφου το δοκιμασαν και οι ιδιοι ηρθαν και μας το αλλαξαν, και βαλαμε τελικα επιλεκτικο, γνωριζοντας το θεμα που εχουν το καλοκαιρι. Κοστος 850 ο επιλεκτικος 200λιτρα +50 περασμα και συνδεση .800 κανει ο απλος, τιμες εργοστασιου βεβαια.[/quote']

 

Καλημερα,

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου και να σου πω την αλήθεια η επιλογή του ΞΑΦΗΣ πιστεύω ότι είναι καλή, μίλησα με την εταιρεία τους και μου είπαν 200 λίτρα με πλάκα 2.5m2 με επιλεκτική πλάκα και τιμη περίπου 850€.

 

 

Geo@rt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηλιακός που ζεσταίνει και με ρεύμα υπάρχει;

Δηλαδή θέλω μια μέρα που θα το έχει ψιλοζεστάνει λόγω συννεφιάς, να το ανάψω για να ζεστάνει λίγο παραπάνω.

 

είμαι ψιλοάσχετος με το θέμα.

 

εννοειτε.και εγω ετσι τον δουλευω.με συνεφια,αναβω ενα τεταρτακι με μιση ωριτσα το ρευμα και ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου και να σου πω την αλήθεια η επιλογή του ΞΑΦΗΣ πιστεύω ότι είναι καλή, μίλησα με την εταιρεία τους και μου είπαν 200 λίτρα με πλάκα 2.5m2 με επιλεκτική πλάκα και τιμη περίπου 850€.

Geo@rt

 

Εμας ο 200 λιτρος εχει συλλεκτη 4τμ (καθαρα 3.7), παρε και ΕΒΗΛ ενα τηλ, συγκρινε και επελεξε.Και τα 2 καλα θα σου βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάτω παραθέτω 3 πίνακες από τα πιστοποιητικά τριών ηλιακών, για να δείτε ότι δεν είναι όλοι οι επιλεκτικοί συλλέκτες ίδιοι, ακόμα και πιστοποιημένος να είναι ένας ηλιακός η απόδοση μπορεί να διαφέρει πολύ. Κοιτάξτε την ενεργειακή απολαβή ανά έτος QL και την απόδοση fsol.

 

200 λίτρα, 2 επιλεκτικοί συλλέκτες, συνολική επιφάνεια συλλεκτών 3,536 τ.μ.

cosob.jpg

 

200 λίτρα, 2 επιλεκτικοί συλλέκτες, συνολική επιφάνεια συλλεκτών 3,18 τ.μ.

eurgq.jpg

 

200 λίτρα, 2 επιλεκτικοί συλλέκτες, συνολική επιφάνεια συλλεκτών 3,76 τ.μ.

nobrg.jpg

 

Οι τιμές δεν είναι απαραίτητα οι ακριβότερες εκεί που έχουμε την καλύτερη απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πιο σωστό είναι να συγκρίνουμε kWh / m2, σε ενημερώνω ότι ο NOBEL έχει απόδοση 545 kWh/m2, ενώ ο SAMMLER A208 απόδοση 697 kWh/m2

 

Δεν μπορείς να συγρίνεις kwh/m2 αν δεν ξέρεις τι δοχείο (όγκο) έχεις, αρα μιλάμε για το ίδιο δοχείο.

 

Τώρα για τον sammler από ότι βλέπω στο πιστοποιτικό του αναφέρει απόδοση μόνο στο Wuerzburg Γερμανίας,βάσει του πιστοποιητικού του έχει συνολική ετήσια απόδοση στο Wuerzburg 6040 MJ (ή 1679,17 kwh) στα 200 λίτρα δοχείo και όταν χρησιμοποιούμε 200 λίτρα ΖΝΧ την ημέρα. Ενώ στον nobel στο Wuerzburg η απόδοση είναι 1664 kwh με τα ίδια χαρακτηριστικά. Οπότε μιλάμε για παρόμοιες αποδόσεις (ελάχιστα καλύτερος ο sammler). Αν διαιρέσουμε με την επιφάνεια των συλλεκτών του συστήματος βγαίνουν οι ίδιες περίπου kwh/m2

 

Παραθέτω και μέρος του πιστοποιητικού του sammler.

samlb.jpg

 

Εντάξει δεν είμαι εγώ διαφημιστής κάθε εταιρείας, το θέμα είναι να ξέρω τι παίρνω και να έχω την σωστή ενημέρωση... αλλά με ενημέρωσες "λιγάκι" λάθος (bisschen)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

ενδιαφερομαι να αγορασω ηλιακο θερμοσιφωνα

ειμαστε 2 σπιτια (2ορωφη μονοκατοικια) και θελω να εχω και χειμωνα και καλοκαιρι παρα πολυ ζεστο νερο!!

θελω επεισης να εχει εγγυηση ο ηλιακος και να ειναι απο πολυ καλα υλικα φτιαγμενος (π.χ inox) ωστε να μην χρειαζεται καθε χρονο service και συντηρηση καθε τοσο.

θα ηθελα να μαθω σε τι μεγεθη βγαινουν, ποια ειναι η καλυτερη εταιρια για αποδοση και εγγυηση, ποιο ειναι το καλυτερο υλικο ωστε να ειναι αθεκτικος σε κρυο και ζεστη, και να συνδεεται και με μποιλερ για να ζεστεναι απο πετρελαιο.

εχω καταληξει σε τριπλης ενεργειας και απο εταιριες εχω ακουσει οτι η ηλιοακμη ειναι πολυ καλη.

παρακαλω πειτε μου τι μου προτεινεται και επεισης αν γνωριζεις κανεις καποιο μαγαζι-εταιρια στην θεσ/νικη ωστε να παω εκει.

ξεχασα να αναφερω οτι θα με βολευει πληρωμη με πιστωτικη και με ατοκες δοσεις

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο κακός της παρέας (εγώ) θα σχολιάσει:

τι κι αν όλα τα παραπάνω ερωτήματα έχουν απαντηθεί πέραν της μίας φοράς; ποιος να κάθεται να διαβάζει αυτά που έχουμε ξαναγράψει (και ξαναγράψει, και ξαναγράψει...);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο κακός της παρέας (εγώ) θα σχολιάσει:

τι κι αν όλα τα παραπάνω ερωτήματα έχουν απαντηθεί πέραν της μίας φοράς; ποιος να κάθεται να διαβάζει αυτά που έχουμε ξαναγράψει (και ξαναγράψει, και ξαναγράψει...);

 

αλλο ενα και απο μενα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνοντας είδα το εξής και θα ηθελα την βοήθεια σας:

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.10 m2 (1 συλλέκτη)

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 160 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

 

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με έναν συλλέκτη επιλεκτικό τιτανίου 2.62 m2 (1 συλλέκτη)

- ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 200 E LIT

Ηλιακός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας 200 LT με δύο συλλέκτες επιλεκτικούς τιτανίου 4.2 m2 (2 συλλέκτες)

 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εκτός απο τα λίτρα, η επιφάνεια που αναφέρει στους συλλέκτες πχ 2.10m2, 2.62m2, 4.2m2 Παίζει σημαντικό ρόλο;; Για να καταλάβω όσο περισσότερα τα m2 είναι καλύτερα γιατί υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια με αποτέλεσμα να ζεστενεται γρηγορότερα το νερο??? ή καμία σχέση???

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

μακρυα από ΗΛΙΟΑΚΜΗ τον εχω και μετανιωνω που πεταξα τα λεφτα μου. παρε calpac να εισαι ισυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα τελικά να βάλω ηλιακό και πέρασα από το κατάστημα γνωστού αφού πρώτα είχα περάσει από κανα 2 άλλα.

Μου έδειξε αυτόν και μου τον δίνει στα 1100 ευρώ ο 150 λίτρων.Πιστεύω πως για Β.Ελλάδα είναι ότι πρέπει.

 

Γυάλινοι σωλήνες κενού

 

τιμοκατάλογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...