Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι ειναι ακυρο το Pro? Δεν ειναι λογικο να ακυρωνεις κατι το οποιο δεν γνωριζεις ή περιφρονεις. ΚΑΙ το pro εχει την αξια του.

Τριχες εχει! Σε σχεση με το Σκακι βεβαια ή το Ταβλι. Γενικα ναι φυσικα και αυτο εχει την αξια του.

 

Αλλα αυτο που πρεπει να καταλαβουν ολοι σε αυτο το thread ειναι οτι ΚΑΘΕ παιχνιδι, καθε διαγωνισμος στην πραγματικοτητα εφοσον παιζεται απο εναν μεγαλο αριθμο παικτων για ενα ικανο χρονικο διαστημα τοτε:

•Θα υπαρχουν ελαχιστοι κορυφαιοι παικτες.

•Θα υπαρχουν πολυ λιγοι χαλια παικτες.

•Θα υπαρχουν λιγοι πολυ καλοι παικτες.

•Θα υπαρχουν λιγοι ψιλοχαλια παικτες.

•Και τελος οι περισσοτεροι παικτες θα ειναι απο μετριοι προς λιγο καλυτερα του μετριου.

Γενικα θα ακολουθουν την καμπυλη του Bell ή αλλιως την κανονικη κατανομη.

 

Ακομα και το πιο απλο παιχνιδι να δημιουργησεις, που θελει καποια σχεψη, πχ το γνωστο ΣΟΣ που παιζαμε παλια στο σχολειο να το βαλεις σε 30χ30 πλεγμα, αν ασχοληθουν πολλα ατομα με αυτο για αρκετο χρονικο διαστημα τοτε καποιοι θα ξεχωρισουν ως φοβεροι παικτες, καποις ως χαλια ενω οι περισσοτεροι θα ειναι μετριοι.

 

Εξαλλου σκακι καλο παιζουν λιγοι, ταβλι και Pro παιζει και η κουτση Μαρια.

Εκανες και πιο πανω αυτο το λαθος με την υποτιμηση του ταβλιου. Ταβλι μεν παιζουν αλλά ποσο καλα αναρωτηθηκες? Ε μαθε λοιπον οτι οι περισσοτεροι ειναι απλως μετριοι παικτες. Οπως επισης και ολες αυτες οι φανφαρες περι καποιων γέρων-ηλικιωμενων που παιζουν στα καφενεια εξωπραγματικο ταβλι ή για θειο που ξυμεροβραδιαζεται στα καφενεια που "εχει σπουδασει το ταβλι" κλπ, δεν ειναι απλως παρα βλακειες! Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι απλως μετριοι ή μετριοι προς καλοι παικτες.

Υπαρχουν φυσικα και φοβερα καλοι παικτες μεσα σε αυτους αλλά λιγοι ειναι αυτοι.

 

Οπως επισης μαθε οτι το ταβλι(μιλαμε για πορτες, πλακωτο και φευγα) ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το παιξει καλα καποιος.

Λογω ομως της τυχης που εισερχεται μεσα για να αποδειχτει οτι καποιος(που ειναι πολυ καλος) ειναι καλυτερος απο καποιον αλλο(μετριο), πρεπει να παιχτει ενας μεγαλος αριθμος παιχνιδιων. Αντιθετα στο σκακι ενας πολυ καλος σχεδον παντα θα νικαει εστω και σε μια μονο παρτιδα εναν μετριο. Αυτο δινει την ψευδαισθηση οτι το ταβλι δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το παιξει καποιος.

Φυσικα ομως αν αναλυσεις μια παρτιδα και αφαιρεσεις τον παραγοντα τυχη βλεπεις την αληθεια ξεκαθαρα: Οτι ο μετριος επαιξε μετρια ενω ο καλος καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krokodilos και alexx20, απλά έχετε πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας.

Δεν ξέρω πως μπορώ να το πω πιο κατανοητά το απλούστατο πράγμα που λέω αλλά δεν θέλετε να καταλάβετε.

Το αν ξέρω να παίζω σκάκι και πόσο καλό δεν έχει καν νόημα να το συζητήσω μαζί σας, με άτομα σαν εσάς άντε τρέχα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Λέω το απλό, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ πράγμα, ότι το να παίζεις σκάκι με κλειστά μάτια, δεν είναι κάτι το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο που μόνο 10 άτομα στον κόσμο μπορούν να το κάνουν όπως το παρουσιάζετε.

Από τη στιγμή που θέλετε να ρίξετε το επίπεδο έτσι, ίσως ΕΣΕΙΣ είστε άσχετοι από σκάκι και τόσο περήφανοι που μάθατε πως κινούνται τα πιόνια, που πιστεύετε ότι αν κάποιος μπορεί να παίξει με κλειστά τα μάτια αυτομάτως θεωρείται και ημίθεος ή δεν ξ'ερω 'γω τι.

 

Krokodilos.

"αυτο που λες για φωτογραφια μιας σκακιερας σορρυ αλλα ειναι μεγαλη παπαρια. Μαλλον δεν εχεις παιξει σκακι και δεν καταλαβαινεις οτι το θεμα δεν ειναι οτι πρεπει να θυμασαι απλως μια φωτογραφια μιας σκακιερας. Βαριεμαι να σου εξηγω τι χρειαζεται να θυμασαι και να υπολογισεις για να παιξεις σκακι και μαλιστα υψηλου επιπεδου."

 

Σ' ευχαριστώ καταρχήν για τα εξαιρετικά σου λόγια.

Κατά δεύτερον, δεν ξέρω πως μπορώ να περιγράψω πιο απλά ώστε να το καταλάβεις ότι ανά πάσα στιγμή, μια σκακιέρα με τα κομμάτια της πάνω θα μπορούσε να αντικατασταθεί με μια "φωτογραφία". Ο παίκτης δεν χρειάζεται να έχει στο μυαλό του εκατομμύρια πράγματα, αυτό που έχει "μπροστά" του είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΟ εικόνα, όπως εσύ όταν παίζεις σκάκι με τον κολλητό σου και πριν κάνεις την επόμενη κίνηση σου κοιτάς την σκακιέρα και τις πιθανές κινήσεις τις κάνεις ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ σου.

Όταν λοιπόν με λες άσχετο όταν γράφω αυτά τα πράγματα, ή ελληνικά δεν καταλαβαίνεις ή απλά είσαι βλάκας και "σόρρυ κιόλας".

Δεν είπα ποτέ ότι το να παίζεις σκάκι με κλειστά μάτια είναι εύκολο.

Αλλά εδώ συγκρίναμε ΒΑΘΜΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ. Είπα ότι σε σχέση με αυτά που είναι ικανό να πετύχει το ανθρώπινο μυαλό, το να παίζεις σκάκι με κλειστά μάτια δεν είναι στη λίστα με τις πλέον απίστευτες ικανότητες του. Αυτό δεν το κάνει αυτόματα και κάτι το γελοίο που ο καθένας μπορεί να κάνει.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μισός πληθυσμός της Γης δεν μπορεί να περπατάει και συγχρόνως να μασάει τσίχλα, φυσικά και δεν είναι κάτι το πανεύκολο να παίζει κάποιος σκάκι με κλειστά μάτια, αλλά όταν συζητάς με κάποιον δεν μπορείς απλά να κρατάς το δεύτερο μισό από την πρόταση του και να τον βγάζεις έτσι "άσχετο".

 

Προσπαθώ να εξηγήσω αυτονόητα πράγματα, διάβασατε την λέξη "φωτογραφία" και μου αρχίσατε σχόλια για τάβλι κτλ. Πού υπάρχει η διαφωνία.

Από το να έχει κάποιος ανά πάσα στιγμή μπροστά του μια φωτογραφία με το πως είναι η σκακιέρα εκείνη τη στιγμή ή να έχει μπροστά του την actual σκακιέρα, ποια η διαφορά; Απλά ο άλλος κρατάει αυτή την εικόνα στο μυαλό του αντί να την έχει μπροστά του.

alexx20:

"Eιναι φανερο οτι δεν εχεις ιδεα απο σκακι, ενδεχομενως να νομιζεις οτι ειναι κατι σαν το ταβλι. Εγω ειμαι χρονια σκακιστης και αρκετα καλος.

Στο σκακι δεν ειναι το θεμα να απομνημονευσεις κατι. Σε καθε κινηση ανοιγονται μπροστα σου δεκαδες ή εκατονταδες πιθανες κινησεις που μπορεις να κανεις ή να προβλεψεις για τη συνεχεια. Δεν προκειται δηλαδη για φωτογραφια μιας σκακιερας, οπως ειπες."

Τί κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω.

Είναι χρόνια σκακιστής και αρκετά καλός. Gratz.

Από αυτά που έγραψα κατάλαβε ότι θεωρώ το σκάκι κάτι σαν τάβλι αλλά απλά πρέπει να "απομνημονεύεις" πράγματα και ήταν αρκετά ευγενικός ώστε να μου εξηγήσει ότι στο σκάκι "ανοίγονται μπροστά σου δεκάδες ή εκατοντάδες πιθανές κινήσεις".

Επίσης ο ήλιος μας ζεσταίνει και ο Πάπας είναι καθολικός.

 

Να ασχοληθείς...να μην ασχοληθείς... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krokodilos και alexx20, απλά έχετε πρόβλημα κατανόησης της ελληνικής γλώσσας.

Οχι εσυ μαλλον εχεις, γιατι δεν κατανοεισες καποια σαφεστατα πραγματα που ειπα.

 

 

Λέω το απλό, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ πράγμα, ότι το να παίζεις σκάκι με κλειστά μάτια, δεν είναι κάτι το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο που μόνο 10 άτομα στον κόσμο μπορούν να το κάνουν όπως το παρουσιάζετε.

Δεν το παρουσιασα εγω ετσι, ουτε καν ο alexx20.

Σου ειπα ξεκαθαρα(και εδω φαινεται οτι εχεις προβλημα κατανοησης μερικων πραγματων) οτι το δυσκολο δεν ειναι αυτο. Το δυσκολο ειναι (επαναλαμβανοντας τα λογια μου): Ποσο καλα μπορει καποιος να παιξει blindfold Chess. Και ειναι τραγικα δυσκολο να φτασεις να παιζεις blindfold Chess σε επιπεδο GM.

 

 

Κατά δεύτερον, δεν ξέρω πως μπορώ να περιγράψω πιο απλά ώστε να το καταλάβεις ότι ανά πάσα στιγμή, μια σκακιέρα με τα κομμάτια της πάνω θα μπορούσε να αντικατασταθεί με μια "φωτογραφία". Ο παίκτης δεν χρειάζεται να έχει στο μυαλό του εκατομμύρια πράγματα, αυτό που έχει "μπροστά" του είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΟ εικόνα,

Μα για αυτο σου λεω οτι λες βλακειες.

Επειδη αυτα που λες δεν ισχυουν. Οι σκακιστες δεν σκεφτονται διάφορες εικονες, σκακιερες με κομματια δηλαδη, και παιζουν. Ειναι τελειως διαφορετικος ο τροπος που σκεφτονται.

 

Πχ μια ενδειξη για να καταλαβεις εστω κατι ειναι οτι: Αν δειξεις σε εναν GM 50 θεσεις(50 φωτογραφιες για σενα) απο πραγματικα παιχνιδια και του ζητησεις υστερα να στις πει θα το κανει.

Αν του δειξεις 50 θεσεις(50 φωτογραφιες για σενα) απο οχι πραγματικα παιχνιδια με την εννοια του να ειναι σχετικα αδυνατο να συμβουν σε παιχνιδια, τοτε αυτος δεν θα θυμαται πανω απο 2-3 αντε ισως 5(πειραματα εδειξαν οτι σε τετοιες περιπτωσεις η μνημη των GM απο εξωπραγματικη με ~100% επιτυχια γινεται λιγο καλυτερη απο την μνημη ενος κοινου ανθρωπου.

Αυτο δειχνει οτι ο τροπος σκεψης ενος σκακιστη δεν ειναι απλη επεξεργασια φωτογραφιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ο φίλος μας πήρε την απάντηση που ήθελε , αλλά επειδή γνωρίζω να τον λύνω το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι χρειάζετε αλγόριθμος για την επίλυση του . Δηλαδή ακολουθείς βήματα της μορφής R' D' R D που αυτό μεταφράζετε

δεξιά έδρα κατά την ανάποδη φορά του ρολογιού

κάτω έδρα κατά την ανάποδη φορά του ρολογιού

δεξιά έδρα κατά την φορά του ρολογιού

κάτω έδρα κατά την φορά του ρολογιού

 

κτλ .Εμένε μου πήρε πέντε μέρες να τον μάθω και τώρα που των λύνω κανα μηνα τον λύνω περίπου σε 2 λεπτά . Τώρα τα κοριτσάκια τα μικρά που τον λύνουν τόσο γρήγορα τον γνωρίζουν σίγουρα να τον λύνουν πάνω από ένα χρόνο ...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες και πιο πανω αυτο το λαθος με την υποτιμηση του ταβλιου. Ταβλι μεν παιζουν αλλά ποσο καλα αναρωτηθηκες? Ε μαθε λοιπον οτι οι περισσοτεροι ειναι απλως μετριοι παικτες..................................

 

Σου διαφευγει κατι ΠΟΛΥ σημαντικο, φιλε μου.

Στο ταβλι υπαρχει το ΖΑΡΙ, δηλαδη η καθαρη τυχη εχει τον πρωτο λογο.

Δυο ταβλαδοροι που ειναι στο ιδιο πανω-κατω επιπεδο, ειναι θεμα ζαριου ποιος θα κερδισει.

Στο σκακι δεν υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ τυχη, ειναι καθαρα τεχνικη και ικανοτητα.

Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι δεν υπαρχει καμμια συγκριση μεταξυ του ταβλιου(που το παιζει ευκολα και η κουτση Μαρια) και του σκακιου (που το παιζουν λιγοι και ακομα λιγοτεροι ειναι οι πολυ καλοι παιχτες).

 

---------- Προσθήκη στις 00:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:25 ----------

 

1,5 λεπτό είναι το Average με τις συνηθισμένες μεθόδους. Απλά θέλει λίγο εξάσκηση για να γλιστράνε τα χέρια σου στον κύβο...

 

Για ποιον average?

Aν υπαρχει κανεις απο δω που το κανει σε 1,5 λεπτο γιατι να μην το δουμε?... το upload στο utube ειναι free.

 

 

Λέω το απλό, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ πράγμα, ότι το να παίζεις σκάκι με κλειστά μάτια, δεν είναι κάτι το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο που μόνο 10 άτομα στον κόσμο μπορούν να το κάνουν όπως το παρουσιάζετε.......

 

Σκακι ειναι δυσκολο να παιξει καποιος ουτως ή αλλως. Φαντασου λοιπον πόσο πιο δυσκολο ειναι να παιξεις με κλειστα τα ματια, αυτο μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου διαφευγει κατι ΠΟΛΥ σημαντικο, φιλε μου.

Στο ταβλι υπαρχει το ΖΑΡΙ, δηλαδη η καθαρη τυχη εχει τον πρωτο λογο.

Λαθος. Η τυχη παιζει σημαντικο ρολο αλλα σε βαθος χρονου(μετα απο πολλα παιχνιδια) νικαει σχεδον παντα ο καλυτερος.

 

 

Αντιλαμβανεσαι λοιπον οτι δεν υπαρχει καμμια συγκριση μεταξυ του ταβλιου(που το παιζει ευκολα και η κουτση Μαρια) και του σκακιου (που το παιζουν λιγοι και ακομα λιγοτεροι ειναι οι πολυ καλοι παιχτες).

1ον δεν εχει σημασια αν το παιζει ευκολα και η κουτση Μαρια. Σημασια εχει ποσο καλα το παιζει. Και οπως ειπα και στο Σκακι και στο Ταβλι η κατανομη καλων-κακων-μετριων παικτων ειναι περιπου η ιδια.

2ον αρα και αυτο που λες στο τελος(στην παρενθεση) ειναι λαθος.

 

Σκακι ειναι δυσκολο να παιξει καποιος ουτως ή αλλως. Φαντασου λοιπον πόσο πιο δυσκολο ειναι να παιξεις με κλειστα τα ματια, αυτο μόνο.

Γιατι ειναι δυσκολο να παιξει καποιος? Δεν το βρισκω ιδιαιτερα δυσκολο να παιξει Σκακι καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος. Η τυχη παιζει σημαντικο ρολο αλλα σε βαθος χρονου(μετα απο πολλα παιχνιδια) νικαει σχεδον παντα ο καλυτερος.

 

Για το ταβλι μιλας, ετσι?

Στο ταβλι παιζεις οτι σου πει το ζαρι...

Στο σκακι δεν υπαρχει ΚΑΘΟΛΟΥ τυχη, γιατι αυτο το προσπερνας?

 

1ον δεν εχει σημασια αν το παιζει ευκολα και η κουτση Μαρια. Σημασια εχει ποσο καλα το παιζει. Και οπως ειπα και στο Σκακι και στο Ταβλι η κατανομη καλων-κακων-μετριων παικτων ειναι περιπου η ιδια.

2ον αρα και αυτο που λες στο τελος(στην παρενθεση) ειναι λαθος.

 

1oν Δεν υπαρχει καμια σχεση και συγκριση μεταξυ σκακι-ταβλι, οποτε ειναι και κωμικο να κανουμε τετοιες κατανομες.

Η κουτση Μαρια θα το παιξει το ταβλι ευκολα γιατι δεν θελει και πολυ μυαλο, το σκακι θελει πρωτα απ ολα μυαλο.

2ον Δεν ειναι λαθος, ουτε και προσωπικη αποψη. Ειναι η πραγματικοτητα.

 

 

Γιατι ειναι δυσκολο να παιξει καποιος? Δεν το βρισκω ιδιαιτερα δυσκολο να παιξει Σκακι καποιος.

Εσυ ο ιδιος ξερεις?

Το γεγονος οτι ελαχιστοι ειναι σκακιστες ενω σχεδον ολοι ειναι ταβλαδοροι, δεν σου λεει τιποτα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι ελαχιστοι ειναι σκακιστες ενω σχεδον ολοι ειναι ταβλαδοροι, δεν σου λεει τιποτα?...

 

Να παίξεις σκάκι είναι εύκολο.Τώρα το να παίξεις καλά είναι άλλη υπόθεση.Απλά λίγοι παίζουν σκάκι γιατί χρειάζεται να σκέφτεσαι και να είσαι συγκεντρωμένος για να παίζεις ενώ το τάβλι είναι πιο χαλαρό και κατάλληλο για χαβαλέ.Τώρα αν πας έξω για φραπεδιά δε θα παίξεις σκάκι,τάβλι θα παίξεις.Άλλο αν εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να παίξω σκάκι:X

 

Btw παίζω σκάκι(παλιά πήγαινα και σε σύλλογο) αλλά δε ξέρω τάβλι:P

 

ΥΓ.Αν θεωρείς το σκάκι δύσκολο ρίξε και μια ματιά στο shogi.Προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παίξεις σκάκι είναι εύκολο.Τώρα το να παίξεις καλά είναι άλλη υπόθεση.Απλά λίγοι παίζουν σκάκι γιατί χρειάζεται να σκέφτεσαι και να είσαι συγκεντρωμένος για να παίζεις ενώ το τάβλι είναι πιο χαλαρό και κατάλληλο για χαβαλέ.Τώρα αν πας έξω για φραπεδιά δε θα παίξεις σκάκι,τάβλι θα παίξεις.Άλλο αν εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να παίξω σκάκι:X

 

Btw παίζω σκάκι(παλιά πήγαινα και σε σύλλογο) αλλά δε ξέρω τάβλι:P

 

Eλα τωρα φιλε μου, εισαι κι εσυ σκακιστης και λες τετοια?:-)

Ευκολο να παιξεις ειναι απ την αποψη του να μαθεις απλα τις κινησεις. Ευκολο πες πως ειναι να παιξουν μεταξυ τους 2 αρχαριοι. Αλλα ξερεις πολυ καλα πως αν εισαι λιγο σχετικος, δεν γινεται να παιξεις με καποιον που τωρα το εμαθε και ξερει μονο τις κινησεις, θα ειναι ανουσιο. Χρειαζονται ΧΡΟΝΙΑ για να μπορει καποιος να παιξει ικανοποιητικα.

Ταβλι ειναι πολυ ευκολο να μαθεις, ολα τα πουλια την ιδια δυνατοτητα εχουν και πανε οπου τους πει το ζαρι... αν παιξεις με εμπειρο βεβαια θα ξερει να κινηθει καλυτερα, παρολ αυτα θα τον κερδισεις αν φερνεις συνεχεια καλες ζαριες και αυτος κακες!

 

ΥΓ.Αν θεωρείς το σκάκι δύσκολο ρίξε και μια ματιά στο shogi.Προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο δύσκολο.

 

Μιλαμε τωρα για γνωστα παγκοσμια παιχνιδια που παιζουν εκατομμυρια σε ολο το κοσμο, διοργανωνονται πρωταθληματα κλπ. Τι ειναι αυτο το shogi? σταυρολεξο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα τωρα φιλε μου, εισαι κι εσυ σκακιστης και λες τετοια?:-)

Ευκολο να παιξεις ειναι απ την αποψη του να μαθεις απλα τις κινησεις. Ευκολο πες πως ειναι να παιξουν μεταξυ τους 2 αρχαριοι. Αλλα ξερεις πολυ καλα πως αν εισαι λιγο σχετικος, δεν γινεται να παιξεις με καποιον που τωρα το εμαθε και ξερει μονο τις κινησεις, θα ειναι ανουσιο. Χρειαζονται ΧΡΟΝΙΑ για να μπορει καποιος να παιξει ικανοποιητικα.

Ταβλι ειναι πολυ ευκολο να μαθεις, ολα τα πουλια την ιδια δυνατοτητα εχουν και πανε οπου τους πει το ζαρι... αν παιξεις με εμπειρο βεβαια θα ξερει να κινηθει καλυτερα, παρολ αυτα θα τον κερδισεις αν φερνεις συνεχεια καλες ζαριες και αυτος κακες!

Δεν λες να καταλαβεις. Last try:

Και στο ταβλι χρειαζονται ΧΡΟΝΙΑ για να μπορει καποιος να παιξει ικανοποιητικα.

Δεν λεω να νικησει καποιον πολυ καλο, γιατι αυτο οπως εξηγησα γινεται και εξηγησα και πως γινεται, και εξηγησα και οτι αυτο δεν τον κανει καλο.

 

Μιλαμε τωρα για γνωστα παγκοσμια παιχνιδια που παιζουν εκατομμυρια σε ολο το κοσμο, διοργανωνονται πρωταθληματα κλπ. Τι ειναι αυτο το shogi? σταυρολεξο?

Οχι, κατι σαν το σκακι αλλά αρκετα πιο πολυπλοκο να το παιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λες να καταλαβεις. Last try:

Και στο ταβλι χρειαζονται ΧΡΟΝΙΑ για να μπορει καποιος να παιξει ικανοποιητικα.

Δεν λεω να νικησει καποιον πολυ καλο, γιατι αυτο οπως εξηγησα γινεται και εξηγησα και πως γινεται, και εξηγησα και οτι αυτο δεν τον κανει καλο.

Tι να καταλαβω φιλε μου, γνωριζω και τα 2 παιχνιδια, εσυ δε γνωριζεις σκακι.

Στο ταβλι και να μην εισαι καλος μπορει να σε βοηθησει το ζαρι, στο σκακι δεν υπαρχει ζαρι, ειναι καθαρη τεχνικη. Δεν περιμενεις απ τα ζαρια τιποτα.

Νομιζω το θεμα εξαντληθηκε, δεν υπαρχει καμμια συγκριση.

 

Οχι, κατι σαν το σκακι αλλά αρκετα πιο πολυπλοκο να το παιξεις.

 

Πολυπλοκα παιχνιδια υπαρχουν πολλα, τι αξιζει ομως. Για δωσε πληροφοριες περι τινος προκειται, με ζαρια παιζεται? με τραπουλα? πως?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να καταλαβω φιλε μου, γνωριζω και τα 2 παιχνιδια, εσυ δε γνωριζεις σκακι.

Στο ταβλι και να μην εισαι καλος μπορει να σε βοηθησει το ζαρι, στο σκακι δεν υπαρχει ζαρι, ειναι καθαρη τεχνικη. Δεν περιμενεις απ τα ζαρια τιποτα.

Νομιζω το θεμα εξαντληθηκε, δεν υπαρχει καμμια συγκριση.

Νομιζω οτι εισαι χαζος.

 

 

Οχι, κατι σαν το σκακι αλλά αρκετα πιο πολυπλοκο να το παιξεις.

Πολυπλοκα παιχνιδια υπαρχουν πολλα, τι αξιζει ομως. Για δωσε πληροφοριες περι τινος προκειται, με ζαρια παιζεται? με τραπουλα? πως?...

Μας δουλευεις χοντρα ετσι? Σου λεω ειναι κατι σαν το σκακι και εσυ μου μιλας για ζαρια και για ΤΡΑΠΟΥΛΑ??????

duh.gifduh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εισαι χαζος.

 

Συγχαρητηρια για το επιπεδο σου... :lol:

απ την αρχη φαινοταν εξαλλου

Υπομονη μεχρι να ενηλικιωθεις.

 

 

Μας δουλευεις χοντρα ετσι? Σου λεω ειναι κατι σαν το σκακι και εσυ μου μιλας για ζαρια και για ΤΡΑΠΟΥΛΑ??????

duh.gifduh.gif

 

Εφοσον δε γνωριζω καθολου τι ειναι κανω υποθεσεις. Το "σαν το σκακι " δεν μου λεει τιποτα. Αλλωστε κι εσυ εχεις την εντυπωση οτι και το ταβλι ειναι σαν το σκακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...