Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα. Καινούργιος στην ομάδα σας θα παρακαλούσα να μου πείτε την γνώμη σας για τον ηλιακό που σκέπτομαι να αγοράσω. Πρόκειται για τον SONNE GLASS 160 L, τριπλής ενέργειας, με επιλεκτικό συλλέκτη περίπου 2,5Μ2 με βάση κεραμοσκεπής και τιμή γύρω στα 850 Ε χωρίς τοποθέτηση. Είναι αξιόπιστος και αποδοτικός? Είναι η τιμή λογική? Σε αυτά τα χρήματα έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Καινούργιος στην ομάδα σας θα παρακαλούσα να μου πείτε την γνώμη σας για τον ηλιακό που σκέπτομαι να αγοράσω. Πρόκειται για τον SONNE GLASS 160 L, τριπλής ενέργειας, με επιλεκτικό συλλέκτη περίπου 2,5Μ2 με βάση κεραμοσκεπής και τιμή γύρω στα 850 Ε χωρίς τοποθέτηση. Είναι αξιόπιστος και αποδοτικός? Είναι η τιμή λογική? Σε αυτά τα χρήματα έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η SONNE κατασκευάζει χάλκινα μπόιλερ. Τα glass τα παίρνει φασόν από κάπου αλλού.

Δοκίμασε έναν κατασκευαστή που κατασκευάζει glass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Καινούργιος στην ομάδα σας θα παρακαλούσα να μου πείτε την γνώμη σας για τον ηλιακό που σκέπτομαι να αγοράσω. Πρόκειται για τον SONNE GLASS 160 L, τριπλής ενέργειας, με επιλεκτικό συλλέκτη περίπου 2,5Μ2 με βάση κεραμοσκεπής και τιμή γύρω στα 850 Ε χωρίς τοποθέτηση. Είναι αξιόπιστος και αποδοτικός? Είναι η τιμή λογική? Σε αυτά τα χρήματα έχει να προτείνει κάποιος κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

φιλε κονδωρ

πριν 1,5 μηνα αγορασα SONNE διπλης ενεργειας επιλεκτικοι συλλεκτες 160L με χαλκινο boiler. Πληρωσα 1200 ευρω χωρις τοποθετηση. Ειχα ενα προβλημα το τζαμι απο μεσα κραταει νερα, κατι σαν υγρασια οπου και ηλιο να εχει δεν φευγει!!!

Κανονικα δεν πρεπει να εχει καθολου νερα απο μεσα. Ηρθαν το ειδαν και μου το αλλαξαν πριν 2 βδομαδες!!! Το καινουριο που μου φεραν ειχε το ιδιο προβλημα! κραταγε νερα στο κατω μερος του συλλεκτη, σαν να κραταγε υγρασια. Τους το ξαναειπα ηρθαν πριν 2 μερες και κανανε 2 τρυπες στο πλαισιο του συλλεκτη στο κατω μερος, το αποτελεσμα ηταν να φυγει η υγρασια αλλα θα πρεπει να δω αν εχει μειωση στην αποδοση του!! Απ' οτι μου ειπε αυτος που το εφτιαξε εχθες εχουν παραπονεθει και αλλοι πελατες διοτι εχουν αλλαξει τα υλικα που φτιαξανε τους επιλεκτικους συλλεκτες!! Θα το παρακολουθησω και αμα μου τη δωσει θα τους ζητησω τα λεφτα πισω. Ο αντιπροσωπος που το αγορασα ειναι ο κουμπαρακης στην πετρου ραλλη!!!

Φιλε θα σου προτεινα να παρεις αλλη μαρκα, ή ρωτα και καποιον αλλο που εβαλε SONNE προσφατα μεσα στο 2012!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τον manfred και τον nodio 7 για την ανταπόκριση. Η άλλη πιθανή λύση είναι NOBEL 160L GLASS, τριπλής με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες συνολικής επιφάνειας 3 m2 με βάση κεραμοσκεπής κοντά στα 900 Ε χωρίς τοποθέτηση. Έχει κάποιος άποψη? Ένας φίλος έβαλε κάποιον MELPO πριν 3 χρόνια και μου λέει ότι αποδίδει χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τον manfred και τον nodio 7 για την ανταπόκριση. Η άλλη πιθανή λύση είναι NOBEL 160L GLASS, τριπλής με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες συνολικής επιφάνειας 3 m2 με βάση κεραμοσκεπής κοντά στα 900 Ε χωρίς τοποθέτηση. Έχει κάποιος άποψη? Ένας φίλος έβαλε κάποιον MELPO πριν 3 χρόνια και μου λέει ότι αποδίδει χωρίς προβλήματα.

 

Πιστεύω ότι με 2.5 τμ θα κάνεις δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν θερμοσίφωνα (διπλής ενέργειας), που θα τοποθετηθεί σε ταράτσα 3όροφης πολυκατοικίας, για νερό για τρία άτομα.

Από αυτά που έχω διαβάσει, καταλήγω σε τεχνολογία επιλεκτικού και glass boiler

Δεν θέλω κάτι πολύ ακριβό τύπου calpak, μέχρι 800 ευρώ (το κόστος αγοράς)

 

Σκέφτομαι και γω τον Nobel 160lt, με συλλέκτες 2 x 1.5 τ.μ.

 

Εδώ τον έχει 775 ευρώ

 

Θεωρείται good value for money?

 

Το κόστος εγκατάστασης, σε τι εύρος κυμαίνεται?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt τριπλής ενέργειας για το εξοχικό μου στα Χανιά. Ο υδραυλικός μου συνεργάζεται με μαγαζί που έχει τους Skyland. Είναι καλή επιλογή ή έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο?. Διαθέτω γύρω στα 1000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ηλιακό θερμοσίφωνα 160lt τριπλής ενέργειας για το εξοχικό μου στα Χανιά. Ο υδραυλικός μου συνεργάζεται με μαγαζί που έχει τους Skyland. Είναι καλή επιλογή ή έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο?. Διαθέτω γύρω στα 1000 ευρώ.

 

αν διαθετεις τοσα χρηματα θα ειναι κριμα απο τον Θεο να παρεις την μαρκα αυτη. ψαξου για κατι καλυτερο φιλε μου...

 

γεια σε ολους τους φιλους. το προβλημα υγειας που ειχα επανηλθε λιγο σοβαροτερο αυτη την φορα. ελπιζω να μην ξαναερθει. απο οτι βλεπω παντως ο κοσμος πια σεβεται τα χρηματα του και το ψαχνει καλα πριν προχωρησει σε καποια αγορα. επιτελους!

 

τι διαφορα εχει παιδια αν εχω συλλεκτη 2,5τμ με τοναχω συλεκτη με 3τμ?

 

0,5 τμ παραπανω δηλαδη γρηγοροτερη αποδοση αλλα και μεγαλυτερη τιμη αγορας!

 

Καλημέρα

 

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν θερμοσίφωνα (διπλής ενέργειας), που θα τοποθετηθεί σε ταράτσα 3όροφης πολυκατοικίας, για νερό για τρία άτομα.

Από αυτά που έχω διαβάσει, καταλήγω σε τεχνολογία επιλεκτικού και glass boiler

Δεν θέλω κάτι πολύ ακριβό τύπου calpak, μέχρι 800 ευρώ (το κόστος αγοράς)

 

Σκέφτομαι και γω τον Nobel 160lt, με συλλέκτες 2 x 1.5 τ.μ.

 

Εδώ τον έχει 775 ευρώ

 

Θεωρείται good value for money?

 

Το κόστος εγκατάστασης, σε τι εύρος κυμαίνεται?

 

Ευχαριστώ.

 

απο την στιγμη που ειναι 3οροφη πολυκατοικια κοιτα μονον επιλεκτικο συλλεκτη 2,5 ή 3 τμ (3τμ καλυτερα). τωρα οσο αφορα την μαρκα, στο χωριο μου λενε οτι πληρωνεις παιρνεις κι ας ειναι ορεινο! για να σε βοηθησω λιγο παραπανω ομως, για τα υλικα που χρησιμοποιει ο nobel μου φαινονται αρκετα τα χρηματα (γνωμη μου). οσο για το κοστος της τοποθετησεις θα βοηθηθεις απο υδραυλικους που θα ερθουν να ριξουν μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

απο την στιγμη που ειναι 3οροφη πολυκατοικια κοιτα μονον επιλεκτικο συλλεκτη 2,5 ή 3 τμ (3τμ καλυτερα). τωρα οσο αφορα την μαρκα, στο χωριο μου λενε οτι πληρωνεις παιρνεις κι ας ειναι ορεινο! για να σε βοηθησω λιγο παραπανω ομως, για τα υλικα που χρησιμοποιει ο nobel μου φαινονται αρκετα τα χρηματα (γνωμη μου). οσο για το κοστος της τοποθετησεις θα βοηθηθεις απο υδραυλικους που θα ερθουν να ριξουν μια ματια.

 

Εδώ τον Nobel τον έχει 760 ευρώ (αυτός με τα 2.64τ.μ. και τα 3τ.μ. μου είπαν έχει ίδια τιμή)

 

Σε ένα κατάστημα στην γειτονιά μου που ρώτησα μου είπαν 750 ευρώ για τον ίδιο με την ονομασία MASTER (μου είπαν ότι τον βγάζει η εταιρία που βγάζει τον Nobel, και ότι είναι ακριβώς ο ίδιος, μόνο με διαφορετικό αυτοκόλλητο).

 

Για την εγκατάσταση, έναν υδραυλικό που έφερα, μου είπε 120 ευρώ για την τοποθέτηση και 100 ευρώ για τη σύνδεση με το υπάρχον δίκτυο με πλαστική σωλήνα περασμένη σε λευκή μόνωση. Πως σου φαίνεται η τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την τιμη του υδραυλικου δεν μπορω να σου πω γιατι εξαρταται απο πολλα. αν με το υπαρχον δικτυο που λες εννοεις οτι οι αναμονες ειναι ολες στην ταρατσα σου και το μονο που μενει ειναι η τοποθετεση τοτε ειναι αρκτετα τα χρηματα. αν χρειαζονται πολλα υλικα επιπλεον τοτε αλλαζει. αν φερεις κι αλλον υδραυλικο και σου δωσει πανω-κατω την ιδια προσφορα τοτε θα μπορουμε να κρινουμε. για την εταιρια σου ειπα σε προηγουμενο μου μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ θα συμφωνήσω και θα πώ πως δεν αξίζει, ο μόνος λόγος που αξίζει να βάλεις είναι γιατί οι περισσότεροι είναι ελλήνική και δίνεις τα λεφτάκια σου στο ελλάντα...

πέρα απο αυτό κάνεις απόσβεση σε 10-15 χρόνια την ώρα που θα σου χαλάσει και θα πρέπει να τον αλλάξεις!

αλλίως μόνο εάν κάνουνε καθημερινά 4 και παραπάνω άτομα μπάνιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι για ένα ηλιακό θερμοσίφωνα κεραμοσκεπής, όπου η τοποθέτηση θα γίνει του συλλέκτη στη σκεπή και του βαρελιού σε πατάρι.

Καταρχήν θέλω να ρωτήσω κατά πόσο είναι δυνατό να γίνει αυτό και κατά δεύτερον πόσο εύκολη θα είναι η συντήρηση του θερμοσίφωνα, αναπλήρωση αντιψηκτικού κλπ, μιας και η πρόσβαση στη σκεπή δεν είναι εύκολη για συνεχή συντήρηση.

Δηλαδή, το αντιψηκτηκό μπορεί να τοποθετηθεί και μέσω του βαρελιού ή κάποιας άλλης παροχής που μπορεί να υπάρχει, χωρίς να χρειαστεί να ανεβαίνουμε στη σκεπή;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την άμεση απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...