Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τέλη κυκλοφορίας γλυτώνεις για 5 χρόνια.

 

άσε που θα καταργηθούν

 

όσο για την κάρτα καυσαερίων, την βγάζεις σε ένα συμβατικό όχημα στον δεύτερο χρόνο. Το κόστος της είναι 15€ άντε 20€. Δηλαδή στα δέκα χρόνια είναι 160€.

Δεν είναι κίνητρα αυτά...

 

Ξέρεις κίνητρα σε άλλες χώρες για να πάρεις υβριδικό; Θες να σου πέσουν τα μάτια έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα γλυτωνεις και καρτες καυσαεριων και τελη κυκλοφοριας με ενα hybrid. Τωρα ειδα σε διαφημιση οτι κυκλοφορησε το Honda CRZ. Τωρα κατι κανουμε...

 

και με το hybrid νομιζεις οτι θα σωθεις; εκτος και εαν παρεις lexus διοτι μονο η lexus εχει να μην καις βενζινη μεχρι τα 60 χιλιομετρα πας συνεχεια με τον ηλεκτροκινητηρα.ολες η αλλες μαρκες και η toytota και ας μην το λεει, απο την αρχη που δινεις σε hybrid on στη μηχανη αρχιζεις και καις καυσιμο.η λυση ειναι υγραεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με το hybrid νομιζεις οτι θα σωθεις; εκτος και εαν παρεις lexus διοτι μονο η lexus εχει να μην καις βενζινη μεχρι τα 60 χιλιομετρα πας συνεχεια με τον ηλεκτροκινητηρα.ολες η αλλες μαρκες και η toytota και ας μην το λεει, απο την αρχη που δινεις σε hybrid on στη μηχανη αρχιζεις και καις καυσιμο.η λυση ειναι υγραεριο

 

 

H Lexus είναι η πολυτελής σειρά της TOYOTA.

Επειδή οδήγησα το προηγούμενο Prius, έχει το σύστημα EV με το οποίο μπορείς να κινηθείς με ανώτερη ταχύτητα των 50 χλμ/ώρα μέχρι ~2χλμ.

Όπως και στα καινούργια συστήματά της η ΤΟΥΟΤΑ έτσι και στο Auris φόρεσε παρόμοιο σύστημα με το καινούργιο Prius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Lexus είναι η πολυτελής σειρά της TOYOTA.

Επειδή οδήγησα το προηγούμενο Prius, έχει το σύστημα EV με το οποίο μπορείς να κινηθείς με ανώτερη ταχύτητα των 50 χλμ/ώρα μέχρι ~2χλμ.

Όπως και στα καινούργια συστήματά της η ΤΟΥΟΤΑ έτσι και στο Auris φόρεσε παρόμοιο σύστημα με το καινούργιο Prius.

 

οκ παω πάσο τότε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια... κσερει κανεισ αν υπαρχοθν αλλα συνεργεια εκτοσ του θεοδορου? εχει 2 μηνεσ ποθ πσαχνω αλλα τιποτα... αν βρει κανεισ κατι ασ το πει να ξερουμε και οι υπολοιποι.... για θεσαλονικη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια... κσερει κανεισ αν υπαρχοθν αλλα συνεργεια εκτοσ του θεοδορου? εχει 2 μηνεσ ποθ πσαχνω αλλα τιποτα... αν βρει κανεισ κατι ασ το πει να ξερουμε και οι υπολοιποι.... για θεσαλονικη!!!!

 

 

http://www.logothetisautogas.gr/page1001.html

 

GoogleSmiley.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω εδώ και σε αλλα φορουμ τεράστια θρεντ για την υγραεριοκίνηση, τη στιγμή που στην υπολοιπη ευρωπη πλεον προτιμουν τα υγραεριοκινητα αντι για τα ντιζελ (αυτή η τσίχλα με τη φθηνοτερη συντηρηση του ντιζελ πρεπει να σταματησει καπου) διοτι και το κοστος κτησης ειναι μεγαλυτερο, το σερβις λαδια φιλτρα κλπ ειναι ακριβοτερο απο της βενζινης, εχεις ενα τουρμπο και κατι μπεκ που αν χαλασουν καλυτερα πετα το αμαξι (2000 ευρω το τουρμπο και κοντα 200-300 ευρω το μπεκ, κοντα 2000-3000 ευρω αντλία υψηλης πιεσης). ακούω επίσης για διάφορες λαδιέρες που πρεπει να μπουν :lol: στην εισαγωγη κλπ..ρε παιδια ηρεμηστε. παρτε το αποφαση και βαλτε αν λυπαστε την τσεπη σας αλλιως μην αναλωνεστε σε "σεντόνια".. εγώ δεν το σκεφτηκα καθολου και εβαλα, κοντα 1600 μου βγηκε (οσο κανουν ενα σετ ζαντες με λαστιχα) και ηδη έχω 70.000 χλμ ( εναμισι χρονο) και προβλημα κανενα..ουτε μυρίζω υγραεριο, ουτε εσπασα μοτερ, αλλαζω λαδια πλεον στα 20.000 (οταν δεν καιει βενζινη το αμαξι το λαδι παραμενει καθαρο) κοκ..συνεχιστε εσεις τις συζητησεις εμεις ηδη οδηγαμε οικονομικα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω εδώ και σε αλλα φορουμ τεράστια θρεντ για την υγραεριοκίνηση, τη στιγμή που στην υπολοιπη ευρωπη πλεον προτιμουν τα υγραεριοκινητα αντι για τα ντιζελ (αυτή η τσίχλα με τη φθηνοτερη συντηρηση του ντιζελ πρεπει να σταματησει καπου) διοτι και το κοστος κτησης ειναι μεγαλυτερο, το σερβις λαδια φιλτρα κλπ ειναι ακριβοτερο απο της βενζινης, εχεις ενα τουρμπο και κατι μπεκ που αν χαλασουν καλυτερα πετα το αμαξι (2000 ευρω το τουρμπο και κοντα 200-300 ευρω το μπεκ, κοντα 2000-3000 ευρω αντλία υψηλης πιεσης). ακούω επίσης για διάφορες λαδιέρες που πρεπει να μπουν :lol: στην εισαγωγη κλπ..ρε παιδια ηρεμηστε. παρτε το αποφαση και βαλτε αν λυπαστε την τσεπη σας αλλιως μην αναλωνεστε σε "σεντόνια".. εγώ δεν το σκεφτηκα καθολου και εβαλα, κοντα 1600 μου βγηκε (οσο κανουν ενα σετ ζαντες με λαστιχα) και ηδη έχω 70.000 χλμ ( εναμισι χρονο) και προβλημα κανενα..ουτε μυρίζω υγραεριο, ουτε εσπασα μοτερ, αλλαζω λαδια πλεον στα 20.000 (οταν δεν καιει βενζινη το αμαξι το λαδι παραμενει καθαρο) κοκ..συνεχιστε εσεις τις συζητησεις εμεις ηδη οδηγαμε οικονομικα:-D

 

 

Εδώ κι ένα μήνα έχω κι εγώ υγραέριο στο Corolla μου. Σε οδηγική συμπεριφορά δεν καταλαβαίνω καμία απολύτως διαφορά, μη σας πω ότι όταν κάναμε τον έλεγχο εν κινήσει με το μάστορα και τρέχαμε καμια 140-150 και άλλαξε από υγραέριο σε βενζίνη μου φάνηκε ότι το αμάξι έκοψε κάπως...

Ούτε μυρωδιές ούτε τίποτα αρνητικό. Κι εκεί που πλήρωνα 200 ευρώ βενζίνη το μήνα - κάνω αρκετά χιλιόμετρα λόγω δουλειάς - τώρα πληρώνω 80...με αυτους τους ρυθμούς σε ενάμιση χρόνο θα έχω κάνει απόσβεση της επένδυσης και μετά μόνο κέρδος...

Σε τέτοιους καιρούς...

Πάντως γίνεται χαμός με τα συνεργεία...πρέπει να περιμένεις μήνες για να βρεις ημερομηνίες.

Και κάτι ακόμη...Για οποιον το αποφασίσει τα ολλανδικά συστήματα είναι πολύ καλύτερα από τα ιταλικά...

Ελπίζω να αυξηθούν σύντομα και τα πρατήρια...ώστε να υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα

!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε να σε ρωτησω απο που βρηκες αυτη την πληροφορια σχετικα με την τιη του υγραεριου εως το 2018?

 

---------- Προσθήκη στις 22:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:28 ----------

 

μεχρι το 2018 υπαρχει συμφωνια η τιμες του υγραεριου στα αυτοκινητα να ειναι παντα 50-60 % κατω~!

οτι και να γινει οι τιμες θα πεζουνε εκει εως το 2018!

παντα στην μιση τιμη και κατω θα βλεπουμε το υγραεριο!

οποτε δεν θα εχουμε ποτε μεγαλες αποκλείσεις!

και ποτε δεν προκειται να φτασει την τιμη της μπεντζινας!

το θεμα πως να το περασουμε οσο το δυνατον φθηνοτερα,γιατι βαρανε στο ψαχνο πλεον με τα κιτ υγραεριου!

ενω το κιτ ειναι universal,και δεν αλλαζει κατι σημαντικο απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο,για ενα παλιο αυτοκινητο,full Injection,σου ζητανε 80 ευρω το πολυ και για μια bmwe36 316 σου ζητανε 1600 ευρω!

και αν στο περνουσανε και τιποτα εμεπιρει τεχνικοι?

ολοι ειναι ο κυρ μητσος τους βενζιναδικου με καποιες τεχνικες γνωσεις!δεν ειναι τεχνικοι επίσημων εταιρειων!

το θεμα ειναι να βρουμε το κιτ και φθηνα και να παμε να το περασουμε στην στην επισημη αντιπροσωπεια του αυτοκινητου μας ο καθε ενας!

 

Φιλε να σε ρωτησω απο που βρηκες αυτη την πληροφορια σχετικα με την τιη του υγραεριου εως το 2018?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

4 μέρες που πέρασα υγραέριο στο αυτοκίνητο μου (Hyundai Getz 1,3). Το πέρασα στη Δράμα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο με κόστος 1400 ευρώ. Ακούγονται πολλά, αλλά ήταν το συνεργείο που άνοιξε πρώτο στην περιοχή εδώ και μήνες και είχε περάσει ήδη σε αρκετά αυτοκίνητα. Ένας άλλος λόγος που το διάλεξα και δε πήγα σε άλλα καινούργια με πιο φτηνή εγκατάσταση ήταν το ότι είχε περάσει ξανά σε Getz. Οπότε πήγα με κλειστά τα μάτια και έμεινα πολύ ευχαριστημένος παρά την τσιμπημένη τιμή.

Θέλω να διευκρινίσω όμως ότι το σύστημα που πέρασα είναι ιταλικό (e-gas) και ο μάστορας μου έδειξε ένα προς ένα τα εξαρτήματα του kit για να δω και μόνος μου ότι δεν είναι βουλγάρικης ή τούρκικης προέλευσης. Τα πιο φτηνά kits είναι αυτής της προέλευσης, ενώ τα ιταλικά είναι τα πιο ακριβά. Η δεξαμενή είναι τουρκική αφού οι περισσότερες φτιάχνονται εκεί απ' όσο μου έχουν πει.

Έχω κάνει ήδη 950χλμ και έχω παρατηρήσει τα εξής:

  • Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι ίδια σε σχέση με αυτή της βενζινοκίνησης,
    • Το αυτοκίνητο "αρπάζει" κάπως καλύτερα στην αλλαγή των ταχυτήτων,
    • Η αυτονομία είναι ελαφρώς μικρότερη (έχω 41lt δεξαμενή, δηλαδή 35lt καθαρή χωρητικότητα - 20% της δεξαμενής μένει άδειο για λόγους ασφαλείας). Συγκεκριμένα με 35lt μου βγάζει περίπου 450χλμ με οικονομική οδήγηση. Αλλά στο συνεργείο με διαβεβαίωσαν ότι μετά τα πρώτα 1500Km που θα γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στον εγκέφαλο, θα αυξηθεί αισθητά και η αυτονομία. Είδωμεν!
    • Η βενζίνη που καίει το αυτοκίνητο κατά την εκκίνηση είναι ελάχιστη και θα αργήσετε να δείτε τον ενδείκτη της βενζίνης να κατεβαίνει,
    • Οι ενδείξεις στάθμης υγραερίου με τα 4 λαμπάκια στο οργανάκι του ταμπλώ δεν είναι αξιόπιστες. Το καλύτερο είναι, μια στο τόσο να κοιτάτε τη βελόνα στο οργανάκι της δεξαμενής για την ακριβή ποσότητα υγραερίου που έχει το αυτοκίνητο.

     

    Το ζήτημα είναι :

    • Το οικονομικό: γεμίζω με 24 ευρώ (τιμή στη Δράμα 0,67/lt) :confused:
    • Το ψυχολογικό: Βλέπω τις τιμές στα πρατήρια βενζίνης και Γ Ε Λ Α Ω ! :-D

     

    Υγραέριο και πάλι υγραέριο παιδιά. Αλλά μια συμβουλή: μη πάτε σε όποιο συνεργείο είναι πιο φτηνό. Ρωτήστε και μάθετε γι' αυτό. Το ότι είναι καλός μάστορας στα αυτοκίνητα δε παίζει εδώ ρόλο. Είναι τελείως καινούργιο σύστημα και δεν έχει ακόμα εμπειρία όπως στα απλά service. Και επίσης καλό θα ήταν να έχει περάσει υγραέριο σε ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σας, προκειμένου να μη πειραματιστεί :shock:

 

Καλησπερα .Ειμαι απο σερρες και θελω να βαλω υγραεριο στο αυτοκηνητο μου.Ρωτησα στην περιοχη μου αλλα δεν πηρα ξεκαθαρη απαντηση.Ειναι νομιμο η οχι ?Μου ειπαν οτι ο μαστορας πρεπει να μου δωσει καποια εγγραφα και μετα να περασω Κτεο.Εσενα σου εδωσαν αυτα τα χαρτια.Ειμαι υπωχρεωμενη να περασω Κτεο και μετα απο ποσο καιρο της εγκαταστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

4 μέρες που πέρασα υγραέριο στο αυτοκίνητο μου (Hyundai Getz 1,3). Το πέρασα στη Δράμα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο με κόστος 1400 ευρώ. Ακούγονται πολλά, αλλά ήταν το συνεργείο που άνοιξε πρώτο στην περιοχή εδώ και μήνες και είχε περάσει ήδη σε αρκετά αυτοκίνητα. Ένας άλλος λόγος που το διάλεξα και δε πήγα σε άλλα καινούργια με πιο φτηνή εγκατάσταση ήταν το ότι είχε περάσει ξανά σε Getz. Οπότε πήγα με κλειστά τα μάτια και έμεινα πολύ ευχαριστημένος παρά την τσιμπημένη τιμή.

Θέλω να διευκρινίσω όμως ότι το σύστημα που πέρασα είναι ιταλικό (e-gas) και ο μάστορας μου έδειξε ένα προς ένα τα εξαρτήματα του kit για να δω και μόνος μου ότι δεν είναι βουλγάρικης ή τούρκικης προέλευσης. Τα πιο φτηνά kits είναι αυτής της προέλευσης, ενώ τα ιταλικά είναι τα πιο ακριβά. Η δεξαμενή είναι τουρκική αφού οι περισσότερες φτιάχνονται εκεί απ' όσο μου έχουν πει.

Έχω κάνει ήδη 950χλμ και έχω παρατηρήσει τα εξής:

  • Η συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι ίδια σε σχέση με αυτή της βενζινοκίνησης,
    • Το αυτοκίνητο "αρπάζει" κάπως καλύτερα στην αλλαγή των ταχυτήτων,
    • Η αυτονομία είναι ελαφρώς μικρότερη (έχω 41lt δεξαμενή, δηλαδή 35lt καθαρή χωρητικότητα - 20% της δεξαμενής μένει άδειο για λόγους ασφαλείας). Συγκεκριμένα με 35lt μου βγάζει περίπου 450χλμ με οικονομική οδήγηση. Αλλά στο συνεργείο με διαβεβαίωσαν ότι μετά τα πρώτα 1500Km που θα γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις στον εγκέφαλο, θα αυξηθεί αισθητά και η αυτονομία. Είδωμεν!
    • Η βενζίνη που καίει το αυτοκίνητο κατά την εκκίνηση είναι ελάχιστη και θα αργήσετε να δείτε τον ενδείκτη της βενζίνης να κατεβαίνει,
    • Οι ενδείξεις στάθμης υγραερίου με τα 4 λαμπάκια στο οργανάκι του ταμπλώ δεν είναι αξιόπιστες. Το καλύτερο είναι, μια στο τόσο να κοιτάτε τη βελόνα στο οργανάκι της δεξαμενής για την ακριβή ποσότητα υγραερίου που έχει το αυτοκίνητο.

     

    Το ζήτημα είναι :

    • Το οικονομικό: γεμίζω με 24 ευρώ (τιμή στη Δράμα 0,67/lt) :confused:
    • Το ψυχολογικό: Βλέπω τις τιμές στα πρατήρια βενζίνης και Γ Ε Λ Α Ω ! :-D

     

    Υγραέριο και πάλι υγραέριο παιδιά. Αλλά μια συμβουλή: μη πάτε σε όποιο συνεργείο είναι πιο φτηνό. Ρωτήστε και μάθετε γι' αυτό. Το ότι είναι καλός μάστορας στα αυτοκίνητα δε παίζει εδώ ρόλο. Είναι τελείως καινούργιο σύστημα και δεν έχει ακόμα εμπειρία όπως στα απλά service. Και επίσης καλό θα ήταν να έχει περάσει υγραέριο σε ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σας, προκειμένου να μη πειραματιστεί :shock:

 

Για το πρώτο έντονο μαυρισμένο κείμενο, η βενζίνη στο λίτρο έχει περισσότερη ενέργεια από ότι το υγραέριο. Για αυτό και δε θα δεις την ίδια αυτονομία με το υγρό καύσιμο σου.

 

Για το δεύτερο κείμενο, τα συστήματα υγραερίου στην Ελλάδα τοποθετούνται εδώ και δεκαετίες. Απλά η διαφορά στην τιμή βενζίνης και lpg είναι αυτό που έκαναν τα συστήματα υγραερίου επιτακτική λύση. Δεν είναι και επιστήμη να εκπαιδευτείς σε μία σχολή και να ανοίξεις ένα μαγαζί δικό σου. Απλά κάποιοι εκμεταλλεύονται τον "θόρυβο" και βγάζουν 1000~1500€ ευρώ στην εγκατάσταση.

 

---------- Προσθήκη στις 00:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:14 ----------

 

Καλησπερα .Ειμαι απο σερρες και θελω να βαλω υγραεριο στο αυτοκηνητο μου.Ρωτησα στην περιοχη μου αλλα δεν πηρα ξεκαθαρη απαντηση.Ειναι νομιμο η οχι ?Μου ειπαν οτι ο μαστορας πρεπει να μου δωσει καποια εγγραφα και μετα να περασω Κτεο.Εσενα σου εδωσαν αυτα τα χαρτια.Ειμαι υπωχρεωμενη να περασω Κτεο και μετα απο ποσο καιρο της εγκαταστασης?

 

 

νόμιμο είναι αυτό το μαγαζί που έχει άδεια για να κάνει τέτοιες εγκαταστάσεις. Ζήτα την άδεια να την δεις... ;)

 

Για το τι πρέπει να σου δώσει θα σου παραθέσω παλιό μου μήνυμα...

Μετά την τοποθέτηση ο τεχνικός υποχρεούται να σου δώσει μία υπεύθυνη δήλωση με την οποία θα ενημερώνει την διεύθυνση του ΚΤΕΟ ότι είναι κάτοχος αδείας ασκήσεως επαγγέλματος με ειδικότητα τεχνίτη συστημάτων υγραερίου και ότι σου έχει εγκαταστήσει στο όχημα σου, σύστημα το οποίο πληρεί τις προϋποθέσεις και τους κανονισμούς από το Υπ. Μεταφορών. Με αυτή τη δήλωση πηγαίνεις στο ΚΤΕΟ για να γίνει ο έλεγχος και με την σειρά του το ΚΤΕΟ ενημερώνει την Διεύθυνση Τεχν. Οχημ. του Υπ. Μεταφορών ώστε να σου βγάλουν καινούργια άδεια στην οποία θα αναγράφεται ότι έχεις και το υγραέριο ως καύσιμο.

"ΦΕΡΕΙ ΣΥΣΚΕΥΗ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗΣ"

 

 

για το πόσο καιρό μετά την άδεια μπορείς να το περάσεις ΚΤΕΟ δε ξέρω... κάνε ένα τηλέφωνο σε ένα ΚΤΕΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια υπεύθυνη δήλωση σου δίνουν και το τι σου εγκατέστησαν...πας ΚΤΕΟ, περνάς και σου λένε μετά από 2 βδομαδες να πας στο Συγκοινωνιών να σου αλλάξουν την άδεια που πλέον γράφει και ΥΓΡΑΕΡΙΟ. Δεν είναι τίποτα...

 

Αναφορικά με τη χρήση εμένα με 44 λίτρα (40 γεμίζουν) βγάζει 530 χλμ, αλλά πρέπει να πω ότι οδηγώ εξαιρετικά συντηρητικα (εκ πεποιθήσεως και όχι για οικονομία). Αυτο σημαίνει ότι έχω μέση κατανάλωση γύρω στα 7,6 λίτρα ανα εκατό χλμ.

Αυτό που θέλω να παρακολουθώ είναι οι βαλβίδες, οι οποίες στο παρελθόν είχε παρατηρηθεί ότι είχαν τη μεγαλύτερη φθορά (σε αμάξια που είχαν υγραέριο τις προηγούμενες δεκαετίες). Βέβαια εφόσον το αμάξι ξεκινά πάντα με βενζίνη αυτό σημαίνει ότι λυπαίνονται, ενώ το ολλανδικό σύστημα που εβαλα εγώ έχει και σύστημα λύπανσης που ρίχνει διαρκώς σταγόνες λαδιού στις βαλβίδες και υποτίθεται ότι δεν επιτρέπει να δημιουργηθεί πρόβλημα. Εντούτοις, θα το παρακολουθώ για να είμαι σίγουρος

Ένα άλλο θέμα που με προβληματίζει είναι μήπως δεν είναι καλό να μένει η βενζίνη τόσο καιρό στο ρεζερβουάρ. Έχω να γεμίσω από τότε που έβαλα το υγραέριο και ο δείκτης φυσικά έχει πέσει απειροελάχιστα...κάνει να μένει τόσο καιρό η ίδια βενζίνη στο ρεζερβουάρ ; ο αδερφός μου που είναι μηχανικός λέει ξεκάθαρα ΟΧΙ. Άρα πρέπει να δουλεύουμε και τη βενζίνη περιοδικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω ξερω οτι η βενζινη δεν πρεπει να μενει πολυ καιρο, αλλιως θα εχεις υπολλειματα.

γιατι δεν αδειαζεις το ντεποζιτο βενζινης να κινεισαι αποκλειστικα με υγραεριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...