Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι όμως δεν είναι το ίδιο πράγμα. Το "δώρο" έχει έννοια στο τελωνείο αν η αξία του δέματος είναι μέχρι 45 ευρώ (τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν 1-2 χρόνια, φαντάζομαι πως ισχύει ακόμα).

 

Εφόσον το eastbay αναγράφει την πραγματική αξία πάνω στο πακέτο (που λογικά θα είναι πολύ μεγαλύτερη), είτε σου γράψουν "δώρο" είτε όχι τα τυχόν έξοδα εκτελωνισμού θα είναι τα ίδια. Το κόλπο του "δώρου" έχει περισσότερη πέραση στο ebay, όπου ο πωλητής δέχεται να γράψει ό,τι τιμή να 'ναι στο πακέτο. Το eastbay δεν το κάνει αυτό.

 

Μάλιστα οπότε ούτε το "δώρο" εξασφαλίζει ότι δεν θα περάσουμε τελωνείο. Οκ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπεριζω και εγω το θεμα. σκεφτομαι να κανω καποιες αγορες σε παπουτσια και ρουχα μπασκετικα μαλλον απο eastbay αλλα με προβληματιζει το θεμα του lotto με το τελωνειο. ομως εχω μια εναλλακτικη και θα ηθελα να σας ρωτησω τι μπορει να γινει. εχω ενα ξαδερφο στην Αμερικη οποτε μπορω οτι παραγγελια κανω απο eastbay να παει σε αυτον και μετα αυτος να μου τα στειλει. αν δεν κανω λαθος εντος αμερικης εχει δωρεαν μεταφορικα το eastbay σωστα? μετα για να γλιτωσουμε τελωνειο τι πρεπει να πω στον ξαδερφο να κανει πριν τα στειλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταστρέφει συσκευασίες και στα στέλνει απλά για να γλύτωσει και πολλα χρήματα για μεταφορικά.

 

Επίσης τα στοιχεία σου να τα γράψει με ελληνικούς χαρακτήρες, πείθει περισσότερο ότι είναι δώρο απο συγγενείς στην Αμερική :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μεγεθη του Eastbay ειναι us sizes?

 

Eπισης, τι ειναι αυτα?

Selected Style: Black/Black | Width - 4E - X Wide

Selected Style: White/Midnight Navy/Metallic Silver | Width - D - Medium

Ναι, είναι US sizes. Δίπλα από την περιγραφή του παπουτσιού, υπάρχει Sizing chart με τις αντιστοιχίες σε ευρωπαϊκά και αγγλικά νούμερα. Επίσης η κάθε εταιρεία έχει δικό της chart, πχ. αν δείτε στα Nike το US 12 αντιστοιχεί στο EU 46, ενώ στα Adidas αντιστοιχεί σε 46,7.

 

Φυσικά δεν υπάρχει απόλυτο νούμερο για όλους, αφού το κάθε παπούτσι έχει τη δική του γραμμή. Εξ' ου και το Wide/Medium width που ανέφερες πιο πάνω. Απ' ότι κατάλαβα όμως αυτή είναι σπάνια περίπτωση (ακόμα και για το Eastbay) και μάλλον αναφέρεται σε παπούτσια που είναι πολύ φαρδιά αλλά έχουν φυσιολογικό μήκος. Έχω παρατηρήσει ότι σε αυτά τα παπούτσια πολλές κριτικές είναι συνήθως αρνητικές, γιατί δεν τους αρέσει το υπερβολικό φάρδος του παπουτσιού.

 

Πιο συνηθισμένη περίπτωση είναι στα "Medium width" παπούτσια όπως αυτό, όπου αναγράφεται το παρακάτω:

 

truesize_narrow.gif

 

Ένα foot sizing chart που μου φάνηκε χρήσιμο είναι αυτό: http://www.payless.com/pdfs/MENS.pdf Το εκτύπωσα σε φυσικές διαστάσεις (χρειάζεται 2 κόλλες Α4) και πραγματικά έκανε δουλειά. Μόλις το εφάρμοσα στο πόδι μου, αμέσως κατάλαβα γιατί δεν μου έκαναν τα πρώτα παπούτσια που είχα αγοράσει από το eastbay και έπρεπε να πάρω τουλάχιστον 1 νούμερο μεγαλύτερο :P Φυσικά ισχύει πάντα και ο χρυσός κανόνας, ότι τα αθλητικά παπούτσια πρέπει να αγοράζονται σε 1-1,5 νούμερο μεγαλύτερο από τα "κανονικά" παπούτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω Νασο, κατατοπιστικοτατος για μια ακομη φορα. Για τον χρυσο κανονα που λες στο τελος, τουλαχιστον σε εμενα, δεν ισχυει. Παρελαβες τα νεα σου παπουτσια?

Επειδη δεν προχωρησα στα βηματα που εχει το σαιτ για παραγγελια, μια αποστολη ενος ζευγαριου παπουτσιων ποσο κοστιζει για Ελλαδα? Εαν ειναι 2 ζευγαρια, αυξανεται το κοστος αποστολης?

Το foot sizing chart που εδωσες, ειναι σε us νουμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργούν ακόμα. Τελευταία ενημέρωση ήταν στις 15/2, όπου βρίσκονταν κάπου στο Σικάγο. Ελπίζω τώρα πια να έχουν περάσει τον Ατλαντικό. Αν όλα πάνε καλά, έχω ήδη στα σκαριά την επόμενη παραγγελία: http://www.eastbay.c...ens/black/white

 

Η αποστολή κοστίζει $36-40 (δεν είμαι βέβαιος γιατί μερικές φορές "παίζει" ανάλογα με τη μάρκα και το μοντέλο). Η δική μου πήγε $40. Υπ' όψιν όμως ότι το eastbay έχει αλλάξει την πολιτική του και αυτά τα λεφτά είναι το μίνιμουμ της παραγγελίας. Από κάποιο πόσο και μετά, τα μεταφορικά αποτελούν ποσοστό επί του ποσού αυτού. Αν δηλαδή το παπούτσι έχει 200 δολάρια, τα μεταφορικά μπορεί να ανέβουν ακόμα περισσότερο.

 

Τέλος αν πάρεις 2 ζευγάρια τα μεταφορικά αυξάνονται αλλά όχι επί δύο. Ίσως δηλαδή πάει γύρω στα $45-50 (τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πριν λίγους μήνες). Δεν νομίζω όμως ότι είναι η καλύτερη εποχή για διπλές παραγγελίες με αυτά που γίνονται στο τελωνείο τώρα τελευταία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-47640-0-75370600-1329890434_thumb.jpg

Το tracking number τελειωνει σε US οχι σε SE ε;Περιεργο γιατι πριν καμια 20αρια μερες που τουσ ρωτησα μου ειπαν οτι συνεχιζουν να συνεργαζονται με την εταιρεια που εστελνε απο Σουηδια.Απ'οτι ειδα εκατσαν και μολις δυο μερες στο αεροδρομιο οποτε τελωνειο δε παιζει να περασαν αρα με το καλο να τα λαβεις :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πήρα σήμερα και για πρώτη φορά (μετά από 10+ παραγγελίες) δεν πλήρωσα ούτε το κλασικό τρίευρω. Πάμε γι' άλλα...

 

edit: Sorry, δεν είχα δει την ερώτηση. Ναι, το tracking number τελείωνε σε "US". Τώρα θέλω να πάρω ένα άλλο ζευγάρι στα 100 δολάρια, αλλά δεν βρίσκω κουπόνι -20% ρε γμτ. Εννοείται τα μεταφορικά είναι πάλι $40.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...