Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
γιατι εμενα που εχω το hp f4180 δε μαφηνει να εκτυπωσω κ ας εχω γεμισει ξανα τα μελανια? πως φευγει αυτο το ηλιθιο μηνυμα που κανει τα λαμπακια να αναβοσβηνουν συνεχεια?

 

Καποιο απο τα 2 δοχεια σου (ή και τα 2, πολυ σπανιο) εχει καει. Δεν εχει να κανει με το γεμισμα. Αν εχεις δευτερη σειρα, βγαλε ενα απο τα 2 που εχεις μεσα και βαλε ενα απο την δευτερη σειρα. Αν συνεχιζει, δοκιμασε και το δευτερο (πρωτα αλλαξε το 1ο μαυρο με το 2ο και μετα ξαναβαλε το 1ο μαυρο με το 2ο εγχρωμο για να δεις πιο απο τα 2 δοχεια σου δημιουργει το προβλημα). Δεν ειναι αναστρεψιμο αυτο, πρεπει να αντικαταστησεις αυτο που εχει καει με νεο, διαφορετικα ο εκτυπωτης σου θα συνεχιζει να μην ανταποκρινεται.

 

Σχετικα με τα πολυμηχανηματα...Παντα ειχα, εχω και θα εχω την αποψη οτι η καλυτερη λυση ειναι να υπαρχουν ολα αυτα χωριστα...

Αντε να δεχτω τον εκτυπωτη-scanner αλλα και φαξ μαζι, μη χειροτερα. Εχω δει μηχανηματα της HP να σταματουν εντελως να λειτουργουν επειδη εχει καει το ολοκληρωμενο στην εισοδο της τηλεφωνικης γραμμης...Ουτε εκτυπωτης, ουτε scanner πια...Αυτο φυσικα μπορει να συμβει σε οποιονδηποτε εκτυπωτη, οποιαδηποτε μαρκας.

 

Φαξ...Γιατι δεν βαζετε ενα μοντεμ παραλληλα με την τηλεφωνικη σας γραμμη? Εγω αυτο κανω. Αφου ετσι κι αλλιως, την τηλεφωνικη γραμμη την εχουμε δεδομενη, ποιος ο λογος να εχω και φαξ σε μηχανημα. Μια χαρα κανω τη δουλεια μου με το φαξ των Windows ή με καποιο αλλο προγραμμα. Ετσι κι αλλιως, οσοι δεν το χρειαζονται επαγγελματικα, δεν υπαρχει λογος να το εχουν 24/7 ανοικτο να περιμενει κληση. Με 10 ευρω βρισκεις μοντεμ/φαξ. Ασε που δεν το συζηταμε για οικονομια, ουτε μελανια, ουτε ασκοπες εκτυπωσεις, οτι θες, οποτε το θες, στην οθονη σου.

 

Σχετικα με το θεμα των 88, εκ παραδρομης εγραψα 88 και εννοουσα τα 363. Λαθος. Τα 88 εχουν κεφαλες απο κατω σαν τα plotter με τα 10αρια και διαφορα αλλα δοχεια μεγαλυτερα απο τα 10αρια, σε πιο ακριβα μηχανηματα. Καποιος ειπε 50.000 σελιδες...Εγω βρισκω οτι εχουν 41.500 @ 5% coverage. Οποτε 25.000 με 1000 ζορια σε φυσιολογικη χρηση.

Κατι ομως που ξεχνατε. Δεν αμφισβητω οτι μερικοι θα πανε τις κεφαλες ψηλα σε διαρκεια ζωης, ομως αυτοι ειναι η εξαιρεση και αυτο συνηθως συμβαινει σε αυτους που τυπωνουν ΠΑΡΑ πολυ σε καθημερινη βαση. Οι υπολοιποι με μεση χρηση, δεν τις πανε τοσο ψηλα με τιποτα.

Παλι δεν βλεπετε οτι μια βελονα εισερχεται στο δοχειο και κανει τη μεταφορα του μελανιου, αυτη ειναι και ο κυριος λογος του προβληματος στην κεφαλη, και εννοω οτι αυτη φραζει και εμποδιζει την διοδο στο μελανι, όποτε και αν γινει αυτο. Περα απο αυτο, οι κεφαλες ειναι τσιπαρισμενες, ακομα και αν σας δουλευουν στην 2ετια πανω, θα αναγκαστειτε να τις αλλαξετε. Και γυρω στα 30-35 ευρω τη μια, επι 4 κανει ενα καινουριο εκτυπωτη και βαλε...ΧΩΡΙΣ τα μελανια. Στο αναλογο της Canon, δεν εχει τσιπ η κεφαλη.

Επισης...

Για δειτε εδω...

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF06c/A10-12771-64199-69422-69422-1099885-1099886-1099888.html?jumpid=oc_R1002_USENC-001_HP%2088%20Black%20and%20Yellow%20Officejet%20Printhead&lang=en&cc=us

 

9pl κεφαλη? Πολυ αστειο, 9 picolitre μεγεθος σταγονας? Μιλαμε για ποιοτητα κατω του μηδενος.

 

Για δειτε και εδω για να εχουμε μετρο συγκρισης...

 

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=238&modelid=15604#ModelTechSpecsAct

 

1,2,5 picolitres μεγεθος σταγονας. Στο χειροτερο, δηλαδη στο 5, 5 φορες μεγαλυτερη απο το 1, η HP απαντα με 9 picolitre? Μα φυσικα, οι κεφαλες της HP ειναι για τα μπαζα σε σχεση με αυτες της Canon, το εχω ξαναπει και το λεω αλλη μια φορα. Καμια σχεση η ποιοτητα εκτυπωσης του οποιουδηποτε HP με οποιονδηποτε Canon με χωριστα μελανια ανα χρωμα. 9 φορες μικροτερα σταγονιδια μελανης ψεκαζει ο Canon.

Δειτε επισης τα nozzles, με 9pl o HP δεν εχει ουτε τα μισα απο τον Canon.

Να επισημανω επισης οτι ο 610 εχει αυτοματη εκτυπωση και στις 2 οψεις μιας Α4 ενω η HP για το συγκεκριμενο μηχανημα τον Κ550, πουλαει μια πατεντα χωριστα για να τον κανει να τυπωνει και στις 2 οψεις?

Εδω...

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF13a/18972-18972-236251-1156654-3328074-501377.html?jumpid=oc_R1002_USENC-002_HP%20Officejet%20Pro%20K550%20Color%20Printer&lang=en&cc=us

 

HP Inkjet Automatic Two-sided Printing Accessory C8255A

 

Δεν θα κατσω φυσικα να συγκρινω ταχυτητες (σε κανονικη ποιοτητα ο HP 16 εγχρωμες σελιδες και σε κανονικη o Canon 24), δεν θα συγκρινω αναλυση (στον HP παει 4800*1200 σε premium photo paper με 1200*1220 input ενω ο Canon εχει 9600*2400) και για τα τοσα αλλα που πλεονεκτει ο Canon σε σχεση με οποιονδηποτε εκτυπωτη της HP...

 

Ακομα ενα πραγμα. Τα μεγαλυτερα plotters της HP, με δοχεια των 350ml, μπορειτε να τα αγορασετε και με καθαριστικα κεφαλης!

 

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/ga/WF06c/A10-12771-64199-69422-69422-29867-29883-29884.html?jumpid=reg_R1002_USEN

 

Γιατι ΦΡΑΖΟΥΝ φυσικα. Και επειδη το κοστος τους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, και των δοχειων και των κεφαλων, εχουν φτιαξει καποια ειδικα δοχεια για να καθαριζουν αυτη ακριβως τη βελονα που λεω πιο πανω απο μελανι που εχει γινει πισσα.

Με λιγα λογια, αν εχεις K550 ή μικρο plotter της HP, σκισου να αγοραζεις κεφαλες, αν εχεις σκασει χοντρα φραγκα, σου δινουμε την ευκαιρια, επι πληρωμης φυσικα, να τις καθαρισεις για να συνεχισεις να τυπωνεις...Οι υπολοιποι, μπορειτε να πατε να δειτε αν ερχομαστε (ετσι πιστευω οτι θα λεει η HP)...

Γιατι λοιπον να μην δινει ΚΑΙ σε σας τη δυνατοτητα να καθαριζετε τις κεφαλες σας. Γιατι να μην σας δινει τη δυνατοτητα να τις χρησιμοποιειτε και μετα την υποτιθεμενη διαρκεια ζωης τους αλλα τις κλειδωνει με τσιπακια?

Γιατι ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωνεται αναλωσιμα της HP.

Τουλαχιστον με μια κεφαλη της Canon, εχω την ευκαιρια, αν ξερω και μπορω, να την παω μεχρι εκει που δεν παει αλλο, οχι να υποχρεωνομαι να την αλλαζω ακομα και αν δουλευει σωστα.

Αν μη τι αλλο, ειναι ουσιωδης η διαφορα. Και αν βαλουμε κατω το κοστος μιας κεφαλης της Canon (αυτη τη στιγμη μια κεφαλη για το ip5200 που εχω τη βρισκω στα 70 ευρω αν θελω να την αλλαξω και δεν ειναι χωριστες ανα χρωμα) και 4 κεφαλων της HP, το κοστος της HP ειναι τουλαχιστον διπλασιο και με διαρκεια ζωης εως την ημερομηνια που οριζει το τσιπακι πανω τους. Μετα, πρεπει να τα σκασετε τα φραγκα, ακομα και αν τυπωνουν σαν καινουριες.

Και επειδη καποιος θα παρουσιαστει που εχει ξεπερασει την ημερομηνια που αναγραφεται πανω στις κεφαλες, ειναι θεμα firmware και bios clock του εκτυπωτη και πρεπει να θεωρει τον εαυτο του τυχερο που του εκατσε...

Επεξ/σία από candlebox71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαξ...Γιατι δεν βαζετε ενα μοντεμ παραλληλα με την τηλεφωνικη σας γραμμη? Εγω αυτο κανω. Αφου ετσι κι αλλιως, την τηλεφωνικη γραμμη την εχουμε δεδομενη, ποιος ο λογος να εχω και φαξ σε μηχανημα. Μια χαρα κανω τη δουλεια μου με το φαξ των Windows ή με καποιο αλλο προγραμμα. Ετσι κι αλλιως, οσοι δεν το χρειαζονται επαγγελματικα, δεν υπαρχει λογος να το εχουν 24/7 ανοικτο να περιμενει κληση. Με 10 ευρω βρισκεις μοντεμ/φαξ. Ασε που δεν το συζηταμε για οικονομια, ουτε μελανια, ουτε ασκοπες εκτυπωσεις, οτι θες, οποτε το θες, στην οθονη σου.

 

 

Γιατί κάποιοι μέσα στο σπίτι όταν ακούνε ποντίκι, πιάνουν το ποντικοφάρμακο...;)

 

Για να δω πόσο στοιχίζουν οι κεφαλές για το officejet 6500 πρέπει να πάρω την HP; Θα μου πούν; Στο νετ δεν βρήκα κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Candlebox71...

O L7590 εχει το ματζαφλαρακι διπλης εκτυπωσης μεσα στην αρχικη συσκευασια,οπως επισης οι κεφαλες εκτυπωσης ειναι 2 και οχι 4..

Οσο για το θεμα ποιοτητα εκτυπωσης,τα συγκεκριμενα μηχανηματα προοριζοντε για αυξημενο ογκο εργασιας οποτε θεωρω οτι δικαιολογημενα ισως να μπαινει σε δευτερη μοιρα

-Παρολο που προσωπικα εκτυπωνω παντοτε ασπρομαυρη (black ink) και γρηγορη/προχειρη εκτυπωση και ποτε δεν εχω δυσκολευτει να διαβαζω τις σημειωσεις μου(μιλαμε για "βιβλια" 500σελιδων σε σαββατοκυριακα)...

 

Tωρα για φωτογραφιες δεν μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δεν εχω εκτυπωσει, αλλα πιστευω πως αποτελεσμα και τιμη (10-15λεπτα) φωτογραφειου δεν προκειτε να πιασεις με κανενα πολυμηχανημα αυτης της κατηγοριας τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε @tope θα συμφωνισω αλλη μια φορα μαζι σου μιας και εχουμε το ιδιο μηχανημα οτι η σχεση τιμης αποδοσης και χρησης εναι αριστη για το L7590 και οτι φυσικα δεν ειναι για καθαρα οικοιακη χρηση αλλα για αυξημενο ογκο εκτυπωσεων η μικρου γραφειου.

Επισεις το μελανι το ειχα αγορασει απο ενα inkcenter και εχουν ειδικη σειρα για τα συγκεκριμενα δοχεια και τσιπακια αν θες.

 

Μανετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια πολυ γρήγορη ερώτηση.

Έχω έναν Cannon i865 και άρχισε να μου τυπωνει με λευκά οριζόντια κενά σαν να βούλωσε η κεφαλή. Την έβγαλα την καθάρισα με νερό όπως διάβασα και στη συνέχεια έφτιαξε και τύπωνε κανονικά. Τώρα έχοντας τυπώσει μόνο 2-3 σελίδες κάνει πάλι τα ίδια.

Γιατί το έπαθε ξανά τόσο γρήγορα;

Το πρόβλημα έιναι μόνο στα χρώματα. Το μαύρο είναι καλά όπως βγαίνει και στο nozzle check

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά! Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα προηγούμενα. Τα σχόλια του candlebox είναι αλήθεια διαφωτιστικά. Θελω να ρωτήσω κατι ακομα.Θέλω να παρω ένα πολυμηχάνημα. Δεν θέλω σίγουρα ακριβό γιατι είμαι φοιτητής. Οπότε προσανατολίζομαι στα βασικά μοντέλα. Είμαι πια μετα απο κάποια αρνητικά σχόλια για epson ανάμεσα σε αυτά τα δύο βασικά μοντέλα.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Inkjet-MFP/HP-Deskjet-F2280-CB683A-BEL.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Inkjet-MFP/Canon-Pixma-MP270-Inkjet-Multifunction-3744B009.htm

Να πω εδω οτι δεν ενδιαφέρομαι για φωτογραφίες. Τα περισσότερα ασπρόμαυρα εγγραφα θα είναι. Οπότε πιστεύω δεν με χαλάει το 1 εγχρωμο και οχι τα 3 γιατί σπάνια θα χρειάζεται να το αλλάζω.

Το θέμα που με ενδιαφέρει είναι οι κεφαλές. Ποιο συγκεκριμένα. Ποιός έιναι ο μέσος χρόνος που αν μείνει αχρησιμοποίητος ο εκτυπωτής υπάρχουν πιθανότητες να βουλώσει η κεφαλή.

Επίσης αν όταν μείνει αχρησιμοποίητος μετα κάνω καθαρισμό κεφαλών εστω με χάσιμο μελανιού διορθώνει κάπως το πρόβλημα? Η αν τον βάζω να εκτυπώσει ενα εστω φύλλο κάπου κάπου προστατεύει τις κεφαλές? Αξίζει να πάρω το hp (δεν μου αρέσει εξωτερικά) ωστε να μην αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα? Αν μπορεί και ο candlebox να πει την γνώμη του. Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα από τα δύο δεν είναι καλό (ούτε πρόκειται να βρεις σε αυτά τα χρήματα κάτι πραγματικά καλό)

 

Μία προτίμηση προς το canon όμως την έχω (από αυτά τα δύο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά! Προσπάθησα να διαβάσω όλα τα προηγούμενα. Τα σχόλια του candlebox είναι αλήθεια διαφωτιστικά. Θελω να ρωτήσω κατι ακομα.Θέλω να παρω ένα πολυμηχάνημα. Δεν θέλω σίγουρα ακριβό γιατι είμαι φοιτητής. Οπότε προσανατολίζομαι στα βασικά μοντέλα. Είμαι πια μετα απο κάποια αρνητικά σχόλια για epson ανάμεσα σε αυτά τα δύο βασικά μοντέλα.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Inkjet-MFP/HP-Deskjet-F2280-CB683A-BEL.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Inkjet-MFP/Canon-Pixma-MP270-Inkjet-Multifunction-3744B009.htm

Να πω εδω οτι δεν ενδιαφέρομαι για φωτογραφίες. Τα περισσότερα ασπρόμαυρα εγγραφα θα είναι. Οπότε πιστεύω δεν με χαλάει το 1 εγχρωμο και οχι τα 3 γιατί σπάνια θα χρειάζεται να το αλλάζω.

Το θέμα που με ενδιαφέρει είναι οι κεφαλές. Ποιο συγκεκριμένα. Ποιός έιναι ο μέσος χρόνος που αν μείνει αχρησιμοποίητος ο εκτυπωτής υπάρχουν πιθανότητες να βουλώσει η κεφαλή.

Επίσης αν όταν μείνει αχρησιμοποίητος μετα κάνω καθαρισμό κεφαλών εστω με χάσιμο μελανιού διορθώνει κάπως το πρόβλημα? Η αν τον βάζω να εκτυπώσει ενα εστω φύλλο κάπου κάπου προστατεύει τις κεφαλές? Αξίζει να πάρω το hp (δεν μου αρέσει εξωτερικά) ωστε να μην αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα? Αν μπορεί και ο candlebox να πει την γνώμη του. Σας ευχαριστώ όλους.

 

Εάν αφήσεις το πολυμηχάνημα πολλές μέρες αχρησιμοποιήτο με το που το ανοίξεις κάνει μόνο του συντήρηση τις κεφάλες, δεν βουλώνουν.

 

Από τη εμπειρία μου σου λέω πάρε CANON, δεν ξαναπάω σε HP με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

deathlok δεν θέλω κάτι καλό. Θέλω ένα μηχάνημα που να εκτυπώνει ασπρόμαυρα να σκανάρω και να φωτοτυπώ κατι οταν χρειάζεται. Με ενδιαφέρουν οι κεφαλές να μην χαλάσουν.

Whiteyez ευχαριστω για την πληροφορία.

Και εγω προς την canon κλείνω οσο περνάει ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

diabaths το καταλαβαίνω πως το ποσό που διαθέτεις είναι περιορισμένο αλλά όσες φορές αγόρασα φθηνό μηχάνημα το πλήρωσα αργότερα στα τερτίπια του. Πάντως το canon είναι καλύτερη επιλογή από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...