Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό

http://www.ghacks.net/2013/10/19/download-windows-8-1-iso-image/

Κατέβασα το exe από την MS, από εκεί που λέει install windows 8.1

δέχτηκε το κλειδί κανονικά και αποθήκευσα ότι κατέβασε σε ένα φλασάκι, σύμφωνα με τις οδηγίες.

 

Τώρα, όταν το βάζω στο pc μου ανοίγει σαν data και δεν κάνει κάποιο autorun.

Δηλαδή δεν ξέρω πόσο bootable είναι.

Τί κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλε το stickaki και πατα restart.

Μπες στα bios με το DEL οταν ανοιγει ο υπολογιστης και πηγαινε σε μια καρτελα που γραφει boot sequence ή priority.

 

Βαλε 1st boot device το USB flash. 

Πατα F10 save changes & exit.

 

Θα κανει επανεκκίνηση και θα σου φορτωσει το install των windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέρω.

Το θέμα είναι επειδή όταν το βάζω στο pc ενώ είμαι μέσα στα windows, δεν μου πετάει κάποιο παράθυρο

autorun όπως έκανε συνήθως οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα bootαρει

Θα το δοκιμάσω σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pc μου λοιπόν άρχισε να μου βγάζει την γνωστή μπλε οθόνη...

έχω laptop της acer με win8 64-bit

αρχικά μου έκανε κάποια παράσιτα και διακοπές 

ανά διαστήματα όταν άκουγα μουσική

και μετά ένα συνεχόμενο μετά μπλε οθόνη και επανεκκίνηση..

διάβασα ότι φτιάχνει με ένα refresh των windows το οποίο και έκανα

τώρα μου ξανακάνει το ίδιο και ήδη την ξαναέβγαλε....

τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια λεπτομέρεια.

Πώς γίνεται να έχω προεπιλεγμένα τα αγγλικά ώς γλώσσα πληκτρολογίου;

Όταν ανοίγει το pc γράφει ελληνικά ενώ θέλω να γράφει αγγλικά από προεπιλογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια λεπτομέρεια.

Πώς γίνεται να έχω προεπιλεγμένα τα αγγλικά ώς γλώσσα πληκτρολογίου;

Όταν ανοίγει το pc γράφει ελληνικά ενώ θέλω να γράφει αγγλικά από προεπιλογή.

 

 

Για να μετατρέψετε ένα πληκτρολόγιο στο προεπιλεγμένο σας πληκτρολόγιο

Για να ρυθμίσετε ένα πληκτρολόγιο ως το προεπιλεγμένο σας πληκτρολόγιο ώστε να μην χρειάζεται να αλλάζετε μεθόδους εισόδου κειμένου με αυτό, ακολουθήστε τα εξής βήματα:

  1. Ανοίξτε το στοιχείο "Γλώσσα" στον Πίνακα ελέγχου σαρώνοντας από το δεξιό άκρο της οθόνης, πατώντας το στοιχείο Αναζήτηση (ή, αν χρησιμοποιείτε ποντίκι, τοποθετώντας το δείκτη στην επάνω δεξιά γωνία της οθόνης, μετακινώντας το δείκτη του ποντικιού προς τα κάτω και, στη συνέχεια, κάνοντας κλικ στην επιλογή Αναζήτηση), καταχωρώντας Προσθήκη γλώσσας στο πλαίσιο αναζήτησης και, στη συνέχεια, πατώντας ή κάνοντας κλικ στην επιλογή Προσθήκη γλώσσας.

  2. Πατήστε ή κάντε κλικ στην επιλογή Ρυθμίσεις για προχωρημένους.

  3. Στην περιοχή Παράκαμψη για την προεπιλεγμένη μέθοδο εισαγωγής, επιλέξτε τη διάταξη πληκτρολογίου που θέλετε να γίνει το προεπιλεγμένο σας πληκτρολόγιο και μετά πατήστε ή κάντε κλικ στην επιλογή Αποθήκευση.

 

Από το επίσημο site της microsoft

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/using-multiple-languages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και αλλάζει η γλώσσα εμφάνισης :(

 

EDIT: άκυρο νομίζω το βρήκα!

Να κατεβάσουμε εφαρμογές από το store χωρίς λογαριασμό microsoft δεν γίνεται;

Ή τουλάχιστον όταν αλλάζω από τοπικό λογαριασμό σε microsoft λογαριασμό, να μην μου ζητάει

τον κωδικό του microsoft account όταν ανοίγει το pc.

 

Για να χρησιμοποιήσω την "Ανανέωση" ή την "Κατάργηση όλων" Χρειάζεται να κάνω κάποιο backup?

 

---

 

Μία ακόμη βοήθεια!!!

 

Εγκατέστησα  Win 8.1 Pro x64 με κλειδί msdnaa σε HP noteboot και στο σύστημα μου εμφανίζει από 4GB σε παρένθεση 3,6GB διαθέσιμα προς χρήση.

Τί παίζει;

Στο σύστημα λέει πως έχω λειτουργικό 64bit και επεξεργαστή x64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει τα εχω παρει ασχημα τωρα.... εβγαλα τον κωδικο προσβασης στο login .....μαλακια μου γιατι καθε φορα που παω να κανω εγκατασταση προγραμμα μου ζηταει να βαλω κωδικο .... ΔΕΝ μου εχει ομως πουθενα κουτακι για να πληκτρολογησω ..... και ο λογαριασμος μου φενεται σαν guest ....προσπαθησα να επαναφερω το login αλλα μου ζηταει και εκει κωδικο για να το τρεξω αλλα φυσικα ΔΕΝ υπαρχει κουτακι... τι σκατα να κανω?????????????


οτι και αν κανω μου λεει οτι εχω συνδεθει σαν τυπικος χρηστης.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αναβάθμιση στα 8.1 αντιμετωπίζω προβλημα με την ασυρματη συνδεση στο ιντερνετ... Πριν με το που ανοιγα τον υπολογιστη συνδεοταν κανονικα και γρηγορα στο ιδιοτικο μου ασυρματο δικτυο του σπιτιου μου αλλα μετα την αναβαθμιση δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο αλλα δεν εχω ιντερνετ...μου βγαζει ενα θαυμαστικο πανω στισ μπαρες κατω δεξια στην οθονη και παταω αντιμετωπιση προβληματων, την διορθωνει τη βλαβη (δεν αναγνωριζει τον προσαρμογεα δικτυου και το διορθωνει) αλλα μετα απο λιγο παλι τα ιδια...οταν παω και βρισκω τον προσαρμογεα μου δειχνει ομως οτι αυτη η συσκευη λειτουργει κανονικα... Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω για να μην εχω ξανα το ιδιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

1) Υπάρχει τρόπος στα Windows 8.1 να μην έχω καθόλου κωδικό όταν ξεκινάει το σύστημα;

2) Επίσης πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα των Windows σε μαύρο;Πρέπει να πειράξω το color mixer από το Personalization;

3) Μετά από sleep mode χάνει την σύνδεση με το Internet και πρέπει να πατήσω troubleshoot problems για να φτιάξει.

4) Γίνεται μόλις ανοίγω τον υπολογιστή να ανοίγει κατευθείαν μία σελίδα στο Internet; 

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από giannis_papaioa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα  Win 8.1 Pro x64 με κλειδί msdnaa σε HP noteboot και στο σύστημα μου εμφανίζει από 4GB σε παρένθεση 3,6GB διαθέσιμα προς χρήση.

Τί παίζει;

Στο σύστημα λέει πως έχω λειτουργικό 64bit και επεξεργαστή x64

 

Μπορεί να σου τρώει τα mb που λείπουν η κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, μερικές φορές γράφω το στριμαρισμένο πρόγραμμα από το ραδιόφωνο και έχω ένα αρχείο mp3 που δημιουργεί το streamriper από το winamp. Μερικές φορές κάνει μπαφεριές και δεν γράφω όλην τη διαδικασία. Θέλω να μου πείτε στα 8άρια πως μπορώ να έχω την προηγούμενη έκδοση αρχείου. Δηλαδή γράφει και έχει μέγεθος 40ΜΒ  αλλά όταν μπαφάρει ξεκινά πάλι με αποτέλεσμα να χάνω το αρχικό αρχείο. Πείτε λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...