Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συλλογη γραμματοσημων.(Λιγο επειγον)


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν ασχολουμαι με γραμματοσημα αυτο που λες το ξέρω.Ενταξει αν πχ έχω ένα γραμματοσημο το οποιο στον καταλογο κάνει 100 ευρω σε αριστη κατασταση , ασφραγιστο κλπ κλπ δεν θα το πουλησω 100.θα το αρχισω γυρω στα 40-50 και αν παει μεχρι 100 καλως.Απλα θέλω να παρω μια πρωτη ιδεα για το ποσο κανουν τα δικα μου.Ευχαριστώ παντως για την επισημανση

 

Λίγο χειρότερα.

 

Αν ειναι σφραγισμένο μπορεί να μην πάρεις ούτε 20.

 

Και από το είδος της συλλογής που έκανε η αδελφή σου, και μην το πάρεις στραβά, πιθανόν ο κατάλογος που αγόρασες να έχει μεγαλύτερη αξία από τα γραμματόσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χειρότερα.

 

Αν ειναι σφραγισμένο μπορεί να μην πάρεις ούτε 20.

 

Και από το είδος της συλλογής που έκανε η αδελφή σου, και μην το πάρεις στραβά, πιθανόν ο κατάλογος που αγόρασες να έχει μεγαλύτερη αξία από τα γραμματόσημα.

 

Δυστυχώς έχει δίκιο,τα γραμματόσημα που αξίζουν χρήματα από το 1900 και μετά όπως η σειρά της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ του 1933, η σειρά των ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ του 1906,η σειρά της Ε.Ο.Ν (Μεταξά) του 1940,η ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ του 1951,τα ΕΘΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ του 1953,η ΑΡΧΑΙΑ ΤΕΧΝΗ Α' του 1954 και λίγες ακόμα ,πάντα σε ασφράγιστη κυρίως κατάσταση και χωρίς σαρνιέρα ,δεν βρίσκονται εύκολα σε κοινά άλμπουμ συλλογής.

 

Από το 1960 και μετά όλα λίγο πολύ είναι πολύ συνηθησμένα και εύκολα.

Κατά καιρούς έχω πάρει από Ελληνικά site δημοπρασιών ,όπως το

http://www.123sold.gr http://www.emarket.gr σακούλες ολόκληρες με χιλιάδες γραμματόσημα Ελληνικά με τιμή λιγότερη από 15 ευρώ.

 

Επίσης ένα μαγαζί που το θεωρώ κορυφή στο γραμματόσημο είναι του ΠΕΡΔΙΚΗ στα ΕΞΑΡΧΕΙΑ (ΜΕΤΑΞΑ 12) μεγάλος γνώστης του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω γύρω στα 800 και κομμάτια απο ένα θείο τραπεζίτη ..τα πιο πολλά σφραγισμένα και το νεώτερο θα ναι του 1970-75...τα μισά από ελλάδα και τα άλλα μισά από 20 διαφορετικές χώρες... κάποτε πριν πέντε χρόνια είχα ψάξει να τα πουλήσω στην σαλόνικα που ήμουν...είχα βρει δυο τύπους απο αγγελία...ο ένας μου έδινε 300 ευρώ κα ο άλλος κοντά στα 1500... με παρεξένεψε η μεγάλη διαφορά στην τιμή και αποφάσισα να μην τα πουλήσω σε εκείνους τους 2 τύπους... τώρα μάλλον και εγώ θα αναγκαστώ να τα πουλήσω όπως ο φίλος για να καλύψω ανάγκες...κάθε βοήθεια δεκτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο περιμενω να μου στειλουν τον καταλογο του Βλαστου ο οποιος εχει ολα τα ελληνικα που εχουν βγει μεχρι το 2005.Αν μπορεσω (οχι μαλλον αυτη την εβδομαδα ) θα τον σκαναρω και θα στον στειλω για να δεις και εσυ ποσο κανουν τα δικα σου.

Για τα δικα μου ευχομαι να μην κανουν λιγοτερο απο τον καταλογο.Ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελώ και εγω να μάθω την αξία κάποιων γραμματοσήμων που έχω, γιατί όταν ήμουν παιδί συνήθιζα να κρατάω "διπλά" γραμματόσημα σε ενα ξεχωριστό άλμπουμ, το οποίο πλέον έχει παραφουσκώσει (είχα την συνήθεια να κρατάω ΟΛΑ τα γραμματόσημα που έβρισκα). Αυτά τα καταστήματα που λέτε, είναι αξιόπιστα ή είναι όπως στην περίπτωση του kid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω.

Εγω προσωπικα θα κοιτάξω αυριο τον κάτάλογο και θα δω αν με ικανοποιει το ποσο και αν αξιζει να τα πουλησω.Είναι καμια 300αρια τα ελληνικα που εχω αλλα περισσοτερα πραγματα θα ξερω αυριο για την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο περιμενω να μου στειλουν τον καταλογο του Βλαστου ο οποιος εχει ολα τα ελληνικα που εχουν βγει μεχρι το 2005.Αν μπορεσω (οχι μαλλον αυτη την εβδομαδα ) θα τον σκαναρω και θα στον στειλω για να δεις και εσυ ποσο κανουν τα δικα σου.

Για τα δικα μου ευχομαι να μην κανουν λιγοτερο απο τον καταλογο.Ιδωμεν...

 

Και να πας να τα αγοράσεις, πάλι λιγότερο από την αξία του καταλόγου θα πληρώσεις, με εξαίρεση πολύ λίγες σειρές. Οπότε καταλαβαίνεις.

 

Θελώ και εγω να μάθω την αξία κάποιων γραμματοσήμων που έχω, γιατί όταν ήμουν παιδί συνήθιζα να κρατάω "διπλά" γραμματόσημα σε ενα ξεχωριστό άλμπουμ, το οποίο πλέον έχει παραφουσκώσει (είχα την συνήθεια να κρατάω ΟΛΑ τα γραμματόσημα που έβρισκα). Αυτά τα καταστήματα που λέτε, είναι αξιόπιστα ή είναι όπως στην περίπτωση του kid?

 

Αξιόπιστα είναι περισσότερο ή λιγότερο, αλλά από τη στιγμή που μιλάμε για αλληγογραφία μην περιμένεις τίποτα.

 

Τα ελληνικά μεταχειρισμένα πουλιούνται για 1 λεπτό το κομμάτι το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Λοιπόν, σε ξεκαθάρισμα μετακόμισης, βρήκα μια συλλογή (πιθανότατα του πατέρα μου) από γραμματόσημα, που δείχνουν όλα τουλάχιστον 40 ετών (το πιο καινουργιο πρέπει να είναι το πολύ κάπου 90+ ).

Είναι ένα μεγάλο βιβλίο (ελτα) ενα μικρό (ελτα), μια ολόκληρη σελίδα με πορτοκαλί γραμματοσημα, πενήντα στον αριθμό, 2,5δρχ το εένα, τυπωμένα το 1973 (ημερα γραμματοσήμου), και καμια 20αρια φάκελοι.

Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω την αξία τους, με σκοπό την πώλησή τους φυσικά, αφού δε με ενδιαφέρει να την κρατήσω?

(αν έχουν αξία δηλαδή...αν δεν εχουν, οπως βρέθηκαν, ετσι θα πανε...ανακύκλωση)! :)

 

(ξεθαψα θεμα...απο το παρελθον ομως) !:: :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αυριο περιμενω να μου στειλουν τον καταλογο του Βλαστου ο οποιος εχει ολα τα ελληνικα που εχουν βγει μεχρι το 2005.Αν μπορεσω (οχι μαλλον αυτη την εβδομαδα ) θα τον σκαναρω και θα στον στειλω για να δεις και εσυ ποσο κανουν τα δικα σου.

 

Για τα δικα μου ευχομαι να μην κανουν λιγοτερο απο τον καταλογο.Ιδωμεν...

ποσο σου κοστισε φιλε μου ο καταλογος..? αν μπορεις να τα σκαναρεις και να μου τα στιλεις και εμενα θα ημουν ευγνομον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που μπάινει κάποιος, ρωτάει απορίες. του απαντάνε, τον καθοδηγούνε, ακολουθεί τελικά μία διαδικασία αλλα μετά δεν μπαίνει στην διαδικασία να μας πεί τι έγινε στο τέλος είναι εκνευριστικό... Τελικά τι έγινε με τα γραμματόσημα ρε πατριώτη;;; Είχαν καμια αξία ή απλά έχασες τον χρόνο σου. Πέρασαν 6 χρόνια αλλα άμα θυμάσαι πές μας κι εμάς.

 

Επίσης ρε παιδιά καλό είναι να μην ξεπουλάμε τα πάντα. Μου θυμίσατε την σκηνή απο την Ένατη Πύλη όπου είναι ένας παππούς ανήμπορος να μιλήσει στην αναπηρική καρέκλα και το παιδί του (άσχετο απο τέτοια) ξεπουλάει στο λαμόγιο τον Depp κάτι σπάνια βιβλία του γέρου σε εξεφτελιστική τιμή... Καλό είναι πράγματα που ο άλλος έχει δώσει την ψυχή του να τα κρατάμε στην μνήμη τους. Είμαι λίγο ρομαντικός αλλα αυτά είναι πράγματα που όταν ο άλλος έχει χαθεί, έχουν τρελή συναισθηματική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...