Προς το περιεχόμενο

Μεθύσι κ αποτελέσματα


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Όχι που θα σε άφηνα έτσι :)

 

Πρέπει να ξέρεις ποιό αψέντι θα πιείς. Για παράδειγμα εδώ στα Γιάννενα το αψέντι στα μαγαζιά αλλά και αυτό που δίνουν μερικές κάβες δεν είναι του γούστου μου.

 

Online είχα βρεί τα καλύτερα. Και δεν χρειάζεται να έχει πολλούς βαθμούς το αψέντι για να σε πιάσει. Δεν είναι το αλκοόλ που σε βαράει ;)

 

PS. Α με πρόλαβες. Έχω βρεί στο net λοιπόν μερικά που είναι οριακά στα νόμιμα όρια για Ευρώπη. Ακόμα και έτσι είναι μια χαρά. Σίγουρα όχι οτι νομίζουν πολλοί αλλά προσωπικά πιστεύω κάνει πολύ γλυκό μεθύσι...

 

Ανάλογα. Αν μεθύσεις με διαλυμένο, με λιωμένη ζαχαρίτσα και τα ρέστα, δεν κάνει απλώς γλυκό μεθύσι, κάνει το γλυκύτερο. Αν το δεις "χοχο εγώ είμαι άντρας κ δν καίγομαι" και το πίνεις σφηνάκι σμαραγδί, ε δν θα 'χεις κεφάλι την επόμενη.

 

Επειδή το 'χω ψάξει λίγο, και μιας και ρωτάει και ο Φαν, για πες αν συμφωνείς με την σειρά: Ελβετικό (La Bleu), Αυστριακό, Τσέχικο. Ειδικά το la bleu είναι πάνω στο όριο για thujone, τώρα αν είναι 60 ή 92 βαθμών είναι δευτερεύον -αν και το 92 κάνει καλή δουλειά σε θηλυκά. ;p

 

Bonus pics από την αγαπημένη μου κάβα. Βερολίνο κύριοι.

 

Image31.jpg

Image30.jpgImage29.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τη σειρά αν και αδυναμία μου είναι το Τσέχικο Bairnsfather.

 

Πρώτη μούρη η κάβα, άλλος ένας λόγος να ξαναπάω Γερμανία :)

 

Μήπως έχεις κάποιο τρόπο να προμηθευτώ το Ελβετικό πού λες; Κάποιο site ή κάβα; Είναι πιο γλυκό από τα τσέχικα να υποθέσω;

 

Τα θηλυκά πρέπει να είναι λίγο γερά ποτήρια για να πας με 92 βαθμών, ξέρω κοπέλες που με σφηνακι τέτοιο τις πας νοσοκομείο μετά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίο όταν καίγονται βασικά. Και δεν τις αφήνεις να αναπνεύσουν.

 

Το ελβετικό δν έχω ιδέα που να το βρεις, κ εγώ από το μαγαζάκι στην φωτο το είχα πάρει. Τελευταία φορά βρήκα στην Χαϊδελβέργη το καλοκαίρι, αλλά είναι πολύ τουριστική πόλη και το είχε πανάκριβα.

 

Υπάρχει μια κάβα όμως, σε μια κάθετη στην Αμαλίας, στην κάθετη ακριβώς απέναντι απ'την πύλη του Ανδριανού, λέγεται αψέντι. Δεν ξέρω αν το έχει, αλλά σίγουρα θα μπορεί να στο βρει.

 

Η πιο αξιόπιστη -κατ' εμέ- μάρκα φέρει το παρακάτω ετικετόνι:

Gantner-1910-CC-Crop-213x320.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, αφού έχουν μειώσει την περιεκτικότητα σε thujone στο μίνιμουμ. Τα 'χουμε ξαναπεί σε κάποιο παλιότερο τόπικ, γενικά πάντως είναι τίγκα μυθοποιημένο -πολύ ωραίο ποτό αν το φτιάξεις σωστά, αλλά μυθοποιημένο nonetheless.

 

απο οσα (θεωρητικα) ξερω συμφωνω.. Μυθοποιημενο ειναι και αυτο το εκμεταλλευονται πολυ, αλλα αν οπως λες το φτιαξεις σωστα.. δεν θα ειναι overrated..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καταναλωσετε αλκοολ, φατε κατι που εχει παρα πολυ λαδι (οπως λαδερο φαγητο ή σαλατα). Αυτο θα εμποδισει την γρηγορη απορροφηση του αλκοολ απο το στομαχι και ετσι θα αργησει να κυκλοφορησει στο αιμα σας.

 

Αφου εχετε καταναλωσει αλκοολ, πιειτε τακτικα αφθονο νερο για να ενυδατωσετε τον οργανισμο σας και να αραιωσετε την ποσοτητα του αλκοολ. Ενας ογκος αλκοολ για να διαλυθει απαιτει δεκα ογκους νερου.

Ο καφες ΔΕΝ βοηθαει διοτι ειναι διουρητικος και περισσοτερο θα σας αφυδατωσει παρα θα σας βοηθησει.

 

 

- Με ποσοστό από 0 mg/lt έως 0,20 mg/lt ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα ο άνθρωπος είναι νηφάλιος, αισθάνεται ευδιαθεσία και γίνεται πιο ομιλητικός.

- Με ποσοστό από 0,15 mg έως 0,50 mg/lt είναι σε κατάσταση ευφορίας, έχει αυτοπεποίθηση και χάνει ποσοστό μετριοπάθειας. Τα αισθητήρια όργανά του χάνουν την απόδοσή τους, χάνει το συντονισμό των ενεργειών του, γίνεται απρόσεκτος και χάνει τον έλεγχο συγκέντρωσης της σκέψης του.

- Όταν το ποσοστό οινοπνεύματος φτάνει από 0,40 mg/lt έως 1,00 mg/lt, o άνθρωπος βρίσκεται σε διέγερση. Παρατηρείται αστάθεια μνήμης, απώλεια λογικής, ελάττωση αντίληψης, αίσθησης, συντονισμού ενεργειών στις κινήσεις και στο περπάτημά του και αντίδρασης. Επίσης, μπορεί να παρατηρηθεί τάση προς εμετό και υπνηλία.

- Με ποσοστό από 0,70 mg/lt έως 1,20 mg/lt παρατηρείται σύγχυση μνήμης, ζαλάδα, απώλεια προσανατολισμού, υπερδιόγκωση συναισθημάτων φόβου, λύπης, θυμού και βίας. Ελαττώνεται η αίσθηση του πόνου, χάνεται η ικανότητα να αρθρώσει σωστά λέξεις, να ξεχωρίσει χρώματα, σχήματα, κινήσεις και διαστάσεις. Επίσης, χάνεται η ισορροπία στο βάδισμά του.

- Αν κάποιος έχει στο σώμα του ποσοστό οινοπνεύματος από 1,10 mg/lt έως 1,60 mg/lt, ζαλίζεται μέχρι αναισθησίας. Παρουσιάζει μηδενική αντίδραση σε ερεθίσματα, ενώ πλησιάζει σε κατάσταση παράλυσης. Παρατηρείται αδράνεια, απάθεια, εμετός, απώλεια συγκράτησης ούρων και περιττωμάτων, ανικανότητα να περπατήσει ή να σταθεί όρθιος, ύπνος, αναισθησία και κώμα.

- Από 1,50 mg/lt έως 1,90 mg/lt ο άνθρωπος πέφτει σε κώμα και αναισθησία. Οι ανακλαστικές του ενέργειες έχουν απολεσθεί, ενώ η θερμοκρασία του σώματος έχει κατέλθει. Η κυκλοφορία του αίματος και ο ρυθμός αναπνοής έχουν ελαττωθεί, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος θανάτου.

- Από 1,90 mg/lt και άνω επέρχεται θάνατος από αδράνεια του αναπνευστικού συστήματος.

Το αποσπασμα κειμενου που παρατεθηκε προερχεται απο μια καταπληκτικη ερευνα των 4Τ - 432 - Σεπτέμβριος 2006 - για την χημικη ενωση CH3CH2OH ή αλλιως αιθανολη ή απλουστερα αλκοόλ, μια κοινωνικως αποδεκτη, και ιδιαιτέρως εθιστικη ναρκωτικη ουσια.

 

Ολοκληρη η ερευνα: Οι επιπτώσεις του αλκοόλ στην οδήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την απώλεια αίσθησης πόνου έρχεται νωρίτερα, πολύ νωρίτερα. Ο πρώην της νυν μου το ξέρει.

 

εντιτ: επίσης αυτό με το λάδι πιάνει, αλλά μόλις χωνευτεί σου σκάει όλη η αιθανόλη μαζεμένη και το στομάχι σου γίνεται Λονδίνο-Luftwaffe 0-2. Αλλά σε κόντρες βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να αναφερω οτι για οσους κανουν διαιτα να χασουν κανα κιλο, η χρηση αλκοολ δεν ειναι ο,τι καλυτερο, καθως το αλκοολ εχει αντιλιποδιαλυτικη δραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...