Προς το περιεχόμενο

Deree, Πληροφορίες


S4Lv4Ti0N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. για ποια κατεύθυνση το σκέφτεσαι;

2. το εξωτερικό το έχεις απορρίψει, επειδή δεν εχεις τα χρήματα? επειδη σε φοβιζει η ζωή έξω? ή σκοπευεις να πας μετά deree?

Αυτό που ήθελα να κάνο εξ αρχής, ήταν να μπώ σε ένα πανεπιστήμιο, να βγώ και αν έχω δικαίωμα για διπλωματική ακαδημία, όνειρο άπιαστο απο ιδιωτικά πανεπιστήμια στην ελλάδα, νά'ναι καλα η αναγνώριση.

Όντως, δεν έχω περάσει σε κάποιο πανεπιστήμιο, και γι'αυτό φταίω εγώ, αλλα επειδη οι λύσεις είναι λίγες, και η καλύτερη εν ελλάδι είναι το deree σκέφτηκα πρώτο αυτό..

μου είπανε και για American University of Beirut, το οποίο είναι ιδιωτικό, πασίγνωστο worldwide και αναγνωρισμένο στην ελλάδα.

Αλλα στο λίβανο θα κάνω σκατά ζωή.. θα μένω συγγενείς (δε θα εμβαθύνω) και δεν θα έχω φίλους (φυσικά φίλους κάνεις, αλλα άμα έχετε πάει λίβανο, η ζωή δεν είναι ακριβώς όπως την ελλάδα, και έχω ταξιδέψει αρκετά για να το ξέρω).

Επείσης άλλη επιλογή ήτανε η Αίγυπτος, οπου σπουδάζει ο κολλητός μου, στο American University of Cairo, πάρα πολυ καλό πανεπιστήμιο πάλι, αλλα με τους βαθμούς μου στο λύκειο, και με τη ζωή εκει πέρα... too much to give up.

Δέχομαι προτάσεις για εξωτερικό.. όπως είπα αυτό που με σταματάει κυρίως και ο λόγος που ψάχνω ιδιωτικό της προκοπής, και φυσικά δεν είμαι σε δημόσιο, είναι οι βαθμοί λυκείου.

Όσων αφορά για το πια κατεύθυνση σκέφτομαι, πάντα η ασχολία μου και το όνειρο μου ήτανε ο προγραμματισμός, όταν σταμάτισα τα μαθηματικά και έπιασα τα παιχνίδια, αυτό το όνειρο απλά έμιαζε άπιαστο, και θέλησα να κάνω κάτι διαφορετικό, που πραγματικά πιστεύω πως μου αρέσει, Διπλωματικό σώμα... πράγμα αδύνατο χωρίς πτυχίο απο δημόσιο πανεπιστήμιο... all comes crashing down on me I guess :P and I am the sole cause.

Δε ξέρω, είμαι χαμένος στις επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Αγγλια δεν τη σκεφτεσαι? Τα καλα πανεπιστημια θελουν A levels (κατι σαν τις ελληνικες πανελληνιες) τα οποια μπορεις να δωσεις εδω αμα κατσεις και στρωθεις κανενα χρονο στο διαβασμα. Υπαρχουν επιλογες να δωσεις σχεδον οτιδηποτε μαθημα θες. Ακομα και προγραμματισμο, ελληνικη φιλολογια και γλωσσα (ως ξενη γλωσσα) και φυσικα μαθηματικα που για καποιον ελληνα που εχει βγαλει το λυκειο σε μη θεωρητικη κατευθυνση ειναι τουλαχιστον βατο.

Αν το κανεις αυτο, και με χαλια βαθμους θα μπορεις να πας σε καποια απο τα μετρια και κατω πανεπιστημια. Εναλλακτικα κανεις foundation course εκει ενα χρονο. Με την 3ετη φοιτηση ειναι 4 χρονια συνολο. Μετα κανεις και ενα μαστερ και μπορεις να παρεις ισοτιμια με ελληνικο πτυχιο (εστω να σου το συμψηφισουν με το μαστερ για να το πετυχεις). Πιστευω σε 5 χρονια θα εισαι σε καλυτερη μοιρα κανοντας αυτο παρα πηγαινοντας στο Ντηρη.

Τωρα αμα εχεις προβλημα και με τη ζωη στην Αγγλια δεν ξερω τι να πω. Παντως τα λεφτα δεν ειναι πολλα για τις σπουδες εκει. Τα διδακτρα για bachelor επιδοτουνται και μπορεις να πιασεις part time δουλεια να τσονταρεις και απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ πληρωμενα τα διδακτρα απο ε.ε σε ολα τα αγγλικα πανεπιστημια...δηλ.πληρωνεις διαμονη κ ζωη.

γνωμη αν εισαι παρταλι δεν πας σε καλα uni γιατι δεν θα την παλεψεις...

 

<<δινεις τα απαραιτητα χαρτια.1)απολυτηριο λυκειου(αν <14 πας στο junior college.αν >14 τοτε πας στο deree) και συμπληρωμενο ενα application form πολλων πολλων σελιδων με ο,τι φανταστεις μεσα και επισης οπωσδηποτε συστατικη επιστολη καθηγητη---------->2)σου λενε οκ -αφου εφερες αυτα τα χαρτια περνα την ταδε μερα για ενα interview.εκει σε ρωτανε κατι βλακειες( στα αγγλικα,φυσικα) ,δυσκολιας τυπου lower.το περνας κι αυτο -------------->σου λενε ελα την ταδε μερα για ενα placement test(listening-writing-reading) το οποιο με βαση τα αποτελεσματα θα δειξει τo επιπεδο σου στα αγγλικα για να σε βαλουν στο τμημα το οποιο "αξιζεις".(υποχρεωτικο μαθημα τα αγγλικα και το παιρνεις σε καθε midterm.αν δεν περνας τα αγγλικα δεν μπορεις να συνεχισεις και δεν παιρνεις credits.)υγ.ολη η ηστορια ειναι αυτο το placement test.αν γραψεις καλα εκει μπορει να πας κατευθειαν στο τελευταιο μαθημα αγγλικων του κολλεγιου και να τελειωσεις πιο γρηγορα>>Το καθε μαθημα δινει 3 credits.Για να αποφοιτησεις χρειαζεσαι γυρω στα 120.

Το deree είναι αναγνωρισμένο απο το NEASC (New England Association of Schools and Colleges http://www.neasc.org) >>

 

δηλ.οι τυποι ανοιξαν ενα κολεγιο απλα με αναγνωριση απο ινστιτουτο ή καποιον κρατικο ελεγχο κ εδω εξελιχθηκε σε φαση μεχρι κ να αναγνωριστει το πτυχιο σαν αει μιας κ εχει το μεγαλυτερο μεριδιο στην ελλαδα απο ιδιωτικα!!!

 

δηλ.οταν πας για μαστερ στο εξωτερικο με την ονομασια deeree θα σε δεκτουν κ ας μην ειναι πανεπιστημιο εδω ,εφοσον δεν υπαρχει στην αμμερικη ντερεε πως το αναγνωρισαν σαν ισοτιμο με τα αλλα uni ekei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S4Lv4Ti0N : πήγαινε σε κανένα πανεπιστήμιο Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Μολδαβία, πάρε ενα αναγνωρισμένο χαρτί σε οτιδήποτε, και προχώρα το. Πιστευω να υπάρχει εκει εστω ενα αμερικανο-βρετανικό uni, να γινεται μαθημα στα Αγγλικα για να μη χρειαστείς γνώσεις κυριλικών :)

2η λύση, πηγαινε UK.

ασε το Deree. δεν ειναι για την περίπτωση σου.

 

( τωρα θυμήθηκα το ποστ περι ιεκ αντ1, και διπλωματικού. οκ, i feel sooooo depressed tonight )

 

 

 

 

 

 

 

...δηλ.οι τυποι ανοιξαν ενα κολεγιο απλα με αναγνωριση απο ινστιτουτο ή καποιον κρατικο ελεγχο κ εδω εξελιχθηκε σε φαση μεχρι κ να αναγνωριστει το πτυχιο σαν αει

 

:-D :lol: :shock: "οι τύποι"... άραξε τώρα. Η σχολή λειτουργεί στην Αθήνα απο την εποχή του Βενιζέλου (του λεπτού, του ορίτζιναλ :cry: , το 1923) όταν άλλοι, κι άλλοι, ηταν ακόμα στα δέντρα και έτρωγαν μπανάνες.

και η αναγνώριση, δεν εχει γίνει απο το ελληνικό κράτος. τι φάση εξελίχθηκε;

τα άλλα κράτη μπορούν να αναγνωρίζουν ότι θέλουν με τα κριτήριά τους.

εδώ ειναι αλλιώς. το Συνταγμα δεν αναθεωρήται για άλλους λόγους, καμια σχεση με το αν καποιες σχολές ειναι καλές ή μάπες.

 

"ισοτιμο με τα αλλα uni" : κοιτα στις ΗΠΑ, η λεξη university εχει διάφορες ερμηνείες. μπορει να σημαινει 2-3 πράγματα. και η λέξη "college" κατι παρόμοιο, ή αλλα 2-3 διαφορετικά. Στη Βρετανία, επίσης μπορει να έχουν αλλες έννοιες απο των αμερικάνων, και αλλων.

 

με το να ανοιξεις μια σχολή στις ΗΠΑ, και βαλεις στον τιτλο σου, το university, ή το college, δεν σημαινει οτι σε θεωρει κανενας "ισότιμο" του Hardvard.

Αναγνώριση, σημαινει οτι αναγνωρίζουν το δικαιωμα στη σχολή να δίνει πτυχίο Bachelor.

Τωρα, αυτο το bachelor, το ποσο αξίζει το κρίνει η αγορά και η κοινωνία.

Αλλο μισθό, αλλες προσφορές, αλλες προοπτικές για αποφοιτο πχ του Hardvard, άλλες του απόφοιτου του Harlem's Tech. κι ας εχουν μπατσελορ και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25000 ευρώ;;;;:fear: Δεν παίρνω καλύτερα μια μπέμπα!Αυτά τα λεφτά πρέπει να δουλέψεις... όσα χρόνια σπούδασες για να τα βγάλεις....να κάνεις απόσβεση που λέμε.Υμαρτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Μάγκες , εγώ το σκέφτομαι για MBA στο Deree....Έχει αυτό που με ενδιαφέρει που είναι MBA with Communication ......

 

έχω ήδη ένα ΜA στο Μαρκετινγκ , και ενα BSc στο Computer Science.

 

το MBA αυτο κάνει κανα 20.000 χοντρικά , και το κάνεις part-time μέχρι 6 χρόνια αν γουστάρεις , και το διακόπτεις όποτε γουστάρεις , για να το συνεχίσεις όποτε γουστάρεις.....

(πληρόφορίες από admission)

 

Τώρα , αν και έχω πάρει πληροφορίες απο δω και απο κεί , τί παίζει απο πλευράς γνώσεων - μαθητείας , αποροφητικότητας απο την αγορά , αξίας των λεφτών που πληρώνεις;

 

PS: To ξέθαψα αλλά σόρρυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πές μου τι δουλειά κάνεις, πόσα παίρνεις, και πόσο -ελπίζεις- θα αυξηθεί το εισοδημά σου, με αυτο το Μάστερ.

δηλ, αν κερδιζεις σημερα, πχ 1500. πιστευεις οτι με αυτο το χαρτι θα σου δινουν (σημερινά) 1600;

(χωρις να υπολογισουμε την αυξηση λογω αυξημένης εμπειρίας, κλπ.. αυτα άσχετα με το μαστερ)

ετσι για να δουμε, ποτε θα αποσβέσεις τα 20χιλ.

 

 

 

(εκτος αν το βλέπεις το θέμα, να αποκτήσω γνώσεις, για τις γνώσεις, ετσι εγκυκλοπαιδικά, και δεν εχω οικονομικα προβλήματα, οποτε θα σου προτεινα κανενα 3o BSC/BA δι αλληλογραφίας, πιο φτηνα θα έρθει )...

 

 

 

Αν με 2 B's , δεν εργάζεσαι, και ελπιζεις σε εργασια χαρη στο μαστερ, (εδω στην Ελλαδα του 2010).. άστο.

εχω καλύτερες ιδέες, για να επενδύσεις το χρόνο και τα λεφτά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα BSc και ένα Μαστερ έχω......

Καλά ναι , γαμησέτα....... Εαν θα το αρχίσω , θα το κάνω απελπιστικά αργά......1 μάθημα το εξάμηνο ξέρω γω . να το τελιώσω σε 4-5 χρόνια , που θα έχει λίγο στρώσει η κατάσταση.

Το Master in Bussiness Administration είναι ένα καλό χαρτί πάντως.......κυνηγάς θέσεις Μάνατζερ

 

Δεν δουλεύω αυτή την στιγμή , έχω δουλέψει σε διαφημιστική και σε εταιρία πληροφορικής στις πωλήσεις.....και παλιά ως προγραμματιστής λιγάκι.

 

τι περιμένω? Δεν ξέρω...πλέον δεν ελπίζω τίποτε , για να είμαι πιο ελέυθερος και να μην χάνω μαλλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μηπως υπαρχει καποιος καταλογος με τα ιδιωτικα κολλεγια στην Ελλαδα??

Αν και γνωριζω αρκετα και κυριως το αλμπα στην αθηνα αν μπορουσε να σε βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα......επιπλεον..το μαστερ τι ακριβως ειναι??κατι σαν μεταπτυχιακο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25000 ευρώ;;;;:fear: Δεν παίρνω καλύτερα μια μπέμπα!Αυτά τα λεφτά πρέπει να δουλέψεις... όσα χρόνια σπούδασες για να τα βγάλεις....να κάνεις απόσβεση που λέμε.Υμαρτον

 

Επειδη δεν ξερω καθολου την Ελληνικη πραγματικοτητα (ουτε καν Ελληνικο σχολειο πηγα κ απορω πως εχω μαθει να γραφω στα Ελληνικα κατα 70% χωρις ορθογραφικα-εδω δεν ξερω τι ειναι ΤΕΙ Κ ΑΕΙ κ ποιες οι διαφορες του δλδ) εαν στην Ελλαδα δεν εχεις καποια εναλακτικη για καλη δουλεια (κατι το οποιο φανταζομαι ισχυει για την πλειοψηφια) τοτε καλυτερα να σπουδασεις Ευρωπη κ μετα να ζησεις εκει για αποσβεση..Αμα σκασεις τα λεφτα στα κολεγια κ ιδιωτικα (κατι το οποιο με υποχρεωναν οι δικοι μου με το σχολειο) τοτε για να γινει αποσβεση ειναι αστα να πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα, στο πανεπιστημιο φιλοσοφικης στη Σερβια που ρωτησα,αμα καταλαβα καλα,βγαινει 1800 ευρω το χρονο,για αγγλικη φιλολογια,με τα μαθηματα να παραδιδονται εξ ολοκληρου στα αγγλικα.

Ιδιωτικα κολλεγια υπαρχουν πολλα εδω,αλλα ολα ειναι υπερ-πανακριβα.Δες επισης και για το IST College,αν και νομιζω οτι ειναι πιο ακριβο απο το Deree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...