Προς το περιεχόμενο

Τεχνολογικη Κατευθυνση και μαθηματα Επιλογης


eSATA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα δεν ειναι λιγο "αργα" να επιλεξεις ποιο θα δωσεις? Εγω απο την αρχη της χρονιας ειχα επιλεξει (μη σου πω απο το καλοκαιρι).

 

Άλλο που αλλαξα τα χριστουγεννα αποψη :P

 

(Βιολογια εδωσα τελικα. Πολυ και ευκολο μπλα μπλα ειναι :-) ).

 

δευτερα παω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δευτερα παω:-)

 

Γνώμη μου είναι πάντως πως δεν πρέπει να αγχώνεσαι από τώρα ιδιαίτερα για το μάθημα επιλογής που θα δώσεις στις πανελλήνιες. Έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου να σκεφτείς καλά καλά τι θες, εκτός κι αν σκοπεύεις να κάνεις καλοκαιρινά μαθήματα προετοιμασίας οπότε πάω πάσο. Όπως και να χει, κατά τον Φλεβάρη το δηλώνεις οπότε έχεις καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πάντως πως δεν πρέπει να αγχώνεσαι από τώρα ιδιαίτερα για το μάθημα επιλογής που θα δώσεις στις πανελλήνιες. Έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου να σκεφτείς καλά καλά τι θες, εκτός κι αν σκοπεύεις να κάνεις καλοκαιρινά μαθήματα προετοιμασίας οπότε πάω πάσο. Όπως και να χει, κατά τον Φλεβάρη το δηλώνεις οπότε έχεις καιρό.

 

Εγω εδωσα βιολογια γενικης, ωστοσο θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα μαθηματικα γενικης.

Αφου εισαι τεχνολογικη και θα δωσεις μαθ.κατ. , τοτε τα μαθ.γεν. δεν ειναι πραγματικα τιποτα. Οχι πως η βιολογια ειναι τπτ δυσκολο αλλα θελει περισσοτερη ωρα.

 

Αν εδινα σημερα εξετασεις θα επαιρνα και ΑΟΘ, δεν ειναι πολυ δυσκολο και σου ανοιγει τις οικονομικες σχολες που εχουν και πολυ χαμηλες βασεις (αν σκεφτεις οτι και τα 2 μαθηματα βαρυτητας ειναι πολυ ευκολα) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια (στα 9μαθηματα) διναμε κανονικοτατα Βιολογια Γενικης ολες οι κατευθυνσεις.

Μαζι με Ιστορια, Φυσικη και Μαθηματικα γενικης!

 

 

α μαλιστα, δεν εδωσα πανελληνιες στην τριτη λυκειου μονο στην δευτερα γι αυτο δεν τα θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και δινω σε 2,5 μηνες πανελληνιες και τα ξερω φρεσκα φρεσκα, ακου :P :

 

1)Ιστορια Γενικης

2)Βιολογια Γενικης

3)Μαθηματικα Γενικης (στατιστικη)

4)Φυσικη Γενικης

 

Special: Αρχες Οικονομικης Θεωριας (ΑΟΘ), aka Οικονομια

 

 

1) Πανδύσκολο μάθημα που το επιλέγουν ελάχιστοι. Ανοίγει πρόσβαση το 1ο πεδίο (ανθρωπιστικες, φιλολογικες, αρχαιολογικες σχολες...)

 

2) Εύκολο μάθημα, 30-40 σελιδες ύλη νομίζω...ειναι λιγο παπαγαλία ομως... Το επιλέγουν σχεδόν όλα τα παιδιά της θεωρητικής, επειδη απεχθάνονται τα μαθηματικά :P...Ανοίγει το 3ο πεδίο (Ιατρικες, Φαρμακευτικες σχολες...18.000μορια + πανω δηλαδη :P)

 

3) Πανέυκολο μάθημα που οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, η μιση υλη ειναι απο τα μαθηματικα κατευθυνσης και η αλλη μιση ειναι γελοία...η πλειοψηφια το διαλέγει.

 

4) Ενα ξεχασμένο μάθημα που δεν το διαλέγει κανείς :-D

 

Special: Είναι το λεγόμενο 7ο μάθημα...αν το επιλέξεις, επιλεγεις αυτοματα και τα Μαθηματικα Γενικης, και την Οικονομια τη δινεις ως 7ο επιπλεον μαθημα...αυτο βεβαια ειναι θετικό για σενα μιας και σου δινει αρκετά extra μόρια για το 2ο και 4ο πεδίο, και επισης ειναι ο μόνος τρόπος για να ανοίξει το 5ο πεδίο (Οικονομικα, Management, κατι ΤΕΙ πληροφορικης, λογιστικη, ΣΑΣ, Εμπορικο Ναυτικο κλπ).

το ΑΟΘ ως μάθημα, ειναι σχετικά εύκολο, και πολλά παιδιά εχουν κλίση σε αυτό χωρίς να το ξέρουν (εγω πχ :-D)...

στο 5ο πεδιο, τα μαθηματα βαρυτητας ειναι:

Μαθηματικα Γενικης

Οικονομια

με αποτέλεσμα να έχεις +2000 μορια στο 5ο πεδιο, όσο και να γράψεις στα αλλα (με δεδομένο οτι εγραψες καλα σ αυτα τα 2 μαθηματα ;) )

 

Αυτα ειχα να πω...

εγω ειμαι επισης Τεχνολογικη και εχω μαθηματα Οικονομια + Maths γενικης, και ειναι ο ευκολότερος τρόπος για να περάσεις σε καποια σχολή (και οχι οποιαδήποτε :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη παιρνω 7ο μαθημα οικονομια με αποτελεσμα να μπορω να διαλεξω μαθηματα απο 2-4-5 πεδιο;;

Το εμπορικο ναυτικο εχω ακουσει πλεον θελει μοο απολυτηριο λυκειου ισχυει;;:-)

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο δε ξερω να σου πω,αλλά για το μαθημα επιλογης θα διαλεγα σιγουρα Στατιστικη! Κι αφου εισαι απο τεχνολογικη δε νομιζω να χεις προβλημα... Αν ομως σ αρεσουν τα θεωρητικα μαθηματα, τοτε σου προτεινω τη Βιολογια...

Τα άλλα σιγουρα μην τα επιλεξεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...