Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να προσθεσω πως τα inverter προσφερουν καλύτερη ρύθμηση της θερμοκρασιας. Ενω τα απλα split δουλευουν ουσιαστικα με την λογική on -off τα inverter μειώνουν συνεχώς την αποδοση με αποτέλεσμα η θερμοκρασια να είναι παντα η επιθυμητη. Αλλοιώς εσύ ρυθμίζεις στους 26 πχ και η θερμοκρασια δωματιου ειναι απο 25 μεχρι 27.

 

Για τα Daikin θα πω και εγω μονο καλα λογια, εχουμε αγοράσει 6 για επαγγελματικους χώρους και ποτε δεν εμφανισαν το παραμικρό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορώ να δω αν αυτά που έχω είναι inverter ; Το ένα που νομίζω οτι είναι, δεν γραφει κατι η εξωτερική και η εσωτερική μονάδα. Επίσης ποια ειναι η κατώτερη τιμή αγοράς ενός inverter ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,θα σου πω και γω την γνωμη μου ως επαγγελματιας του ειδους,καλυτερα κλιματιστικα ειναι οπως ειπε κι ενα φιλος τα DAIKIN και MITSUBISHI,αν με ρωτησεις τι να βαλω θα σου πω mitsubishi γιατι το DAIKIN ειναι απειροελαχιστα καλυτερο και αρκετα ποιο ακριβο,Δλδ value/money καλυτερα ειναι τα mitsubishi,middle end τα Hitachi,Sharp και καποια ακομα,και τα low end ειναι τα εκατονταδες κινεζικα που κυκλοφορουν,παντως στην ψυξη ολα αποδιδουν σε πολυ καλο βαθμο,στην θερμανση ειναι που δειχνουν την αξια τους τα μηχανηματα,βεβαια ειναι κι αλλα,ποιοτητα,σωστη συναρμογη υλικων etc....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sadamiraq

Τα κλιματιστικά δηλαδή πάνε ανά μάρκα?

Θέλω να πω ότι στις τηλεοράσεις δεν ισχύει αυτό μιας το κάθε μοντέλο στη κάθε μία εταιρία μπορεί να είναι καλύτερο. Δηλαδή να παίζει ρόλο το μοντέλο και όχι η μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι συνηθως υπαρχουν 2-3 μοντελα και καποιες διαφοροποιησεις δυνατοτητων,design και ετσι,αλλα εσωτερικα ειναι η ιδια ποιοτητα,ιδια αποδοση etc...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:32 ----------

 

για τα toyotomi έχει γίνει μεγάλος ντόρος, αξίζουν?

 

mid range κλιματιστικα,οκ οχι κατι φοβερο,δεν αξιζει ο ντορος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατάλαβα...

Τελικά το πρόβλημα με τη μυρωδιά λύθηκε από μόνο του. Μάλλον είχε πιάσει υγρασία και στέγνωσε, τώρα είναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλιματιστικό Inverter έχει μεταβλητή ψυκτική ισχύ. Το 12άρι δηλαδή έχει ένα εύρος ισχύος που ξεκινάει ας πούμε από τα 5000 btu/h και φτάνει τα 12.000 btu/h. Αυτό έχει αντίκτυπο στην κατανάλωση. αντί να δουλεύει ας πούμε 45 λεπτά την ώρα στα 12.000 δουλεύει συνεχώς με μεταβλητή ισχύ (όση χρειάζεται).

Επίσης έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης (συντελεστής συμπεριφοράς COP). Αυτό εκφράζει το πόσα watt ρεύματος καταναλώνει για κάθε btu/h. Προφανώς όσο μεγαλύτερο είναι το COP τόσο λιγότερο ρεύμα καίει.

Τέλος ένα κλιματιστικό inverter εάν πάθει βλάβη, έχει σημαντικό μεγαλύτερο κόστος επισκευής σε σχέση με ένα συμβατικό.

 

Το inverter σε ποσα χρονια τα βγαζει τα λεφτα του(σε σχεση με τους λογαριασμους τις ΔΕΗ)? Αξιζει μια αγορα inverter για ενα 18αρι που θα δουλευει ψυξη 3 μηνες γυρω στις 3-5 ωρες την ημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το inverter σε ποσα χρονια τα βγαζει τα λεφτα του(σε σχεση με τους λογαριασμους τις ΔΕΗ)? Αξιζει μια αγορα inverter για ενα 18αρι που θα δουλευει ψυξη 3 μηνες γυρω στις 3-5 ωρες την ημερα?

 

Αν θες να αγορασεις κλιματιστικο για ψυξη αυτη την εποχη, πρεπει να αγορασεις απο τα καινουργια ενεργιακης κλασης "Α". Με αυτα νομιζω θα τα βγαλεις τα λεφτα σου.

Βεβαια μια αγορα κληματιστικου πρεπει να κημαινεται μεσα σε ορισμενα πλαισια, μη πας και αγορασεις δηλαδη ενα κλιματιστικο inverter με 1000 ευρω και περιμενεις να βγαλεις τα λεφτα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατα ποσο θα σου βγαλει τα λεφτα το inverter διαφερει,απο τις ωρες λειτουργιες,τις τυχον βλαβες και τα λοιπα,επισης πρεπει ολοι να το εχετε ακουσει οτι γινετε αποσυρση των παλιων κλιματιστικων,αγοραζοντας ενα κλιματιστικο inverter ενεργειακης κλασης Α+,η κυβερνηση δινει μειωση 35%,ειναι καλη φαση αμα εχεις ενα παλιο κλιματιστικο και θες να το αλλαξεις,αρκει να λειτουργει ομως:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλάμε με ζωντανά παραδείγματα, εγώ έχω ένα παλιό κλιματιστικό όπως έχω πει μάρκας Soulis.

Θέλω να πάρω ένα για το δωμάτιο μου, που ας πούμε προτείνει ο Sadamiraq και είναι Inverter.

Πόσα λεφτά χρειάζομαι? Μαζί με εγκατάσταση μαζί με όλα. Πόσα λεφτά θα πρέπει να διαθέσω?

 

Να πούμε ένα παράδειγμα με χρήματα για να ξέρουμε τι μας γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...