Προς το περιεχόμενο

Τα φθηνά καταστήματα στο Skroutz.gr


greendaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνει κανείς γιατί αυτή η διαφορά?

http://www.avoutlet.gr/default.aspx?pid=70&cgid=218&pd=18832

 

http://www.avoutlet.gr/default.aspx?pid=70&cgid=218&pd=6580

 

Εγώ παρήγγειλα αυτή με τα 1099 αλλά αυτό δεν το'χα δει...χμμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνει κανείς γιατί αυτή η διαφορά?

http://www.avoutlet.gr/default.aspx?...id=218&pd=6580

 

http://www.avoutlet.gr/default.aspx?...d=218&pd=18832

 

Εγώ παρήγγειλα αυτή με τα 1099 αλλά αυτό δεν το'χα δει...χμμμμ

 

Ποια διαφορά? Ίδιο προιον με ίδια τιμή βγάζουν και τα δυο link. Μπορεί να είχε γίνει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ. Κανονική samsung είναι η tv. Απλά δεν την παίρνουν από τον επίσημο εισαγωγέα. Άρα ποιος σε καλύπτει εσένα? Αν αυτοί σε καλύψουν χωρίς να περάσουν 1-2 μήνες, οκ, πάσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης απο οτι ειδα αυτη με τα 1420 αν πατησεις απο πανω που λεει τιμες με δοσεις θα δεις οτι ειναι ατοκα και βγαινει παλι 1420 το συνολο ενω αν πατησεις αυτην που πηρες με τους τοκους βγαινει συνολικα 1263. Απλα μια ακομη διαφορα που προςεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω οτι το skroutz ειναι πολυ χρησιμο αλλα θελει και προσοχη απο εμας για το καταστημα που θα διαλεξουμε οχι μονο για την χαμηλη τιμη αλλα και την φερεγγυοτητα του και κατα ποσο το προϊον εχει εγγυηση αντιπροσωπειας. Για παραδειγμα ψαχνοντας για κινητο HTC desire βλεπουμε πολυ μεγαλες διαφορες αλλα πολλα απο τα φτηνα καταστηματα εχουν κανει παραεισαγωγη και η ACE Hellas δεν μας κλαυπτει με εγγυηση.Το εχω ψαξει προσωπικα.

Το πιο φτηνο δεν ειναι και παντα το πιο συμφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υφίσταται παραεισαγωγή και είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ το να αρνηθεί η αντιπροσωπία να προσφέρει εγγύηση για τέτοιου είδους προϊόντα!

 

Thresh μπορει να εχεις δικιο και οντως η διεθνης εγγυηση ισχυει παντου κανονικα , αλλα αν αγορασεις συσκευη απο μη επισημο αντιπροσωπο (παραεισαγωγη) κανενα σερβις στην Ελλαδα δεν αναγνωριζει την εγγυηση της. Το ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα.

 

Αν το τραβηξεις πολυ με φασαριες , απειλες , τρεξιμο και δικηγορους θα δικαιωθεις αλλα κανεις μας δεν το κανει , ασχετα αν ολοι στο ιντερνετ το παιζουν τσαμπουκαδες που πανε στα καταστηματα ηλεκτρονικων και πετυχαινουν με τις φωνες αυτο που θελουν.

 

Παντως τους τελευταιους μηνες εχω παρατηρησει οτι νο1 αλυσιδα ηλεκτρονικων αν πας στα καταστηματα της σου δινει χωρις παζαρια τις τηλεορασεις φτηνοτερα εως και 150Ε απο τον ανταγωνισμο και τις τιμες που λεει στα φυλλαδια και το site της!!

Πρεπει κρυφα να εχει σπασει τις συμφωνιες της με τις αλλες αλυσιδες για καρτελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thresh μπορει να εχεις δικιο και οντως η διεθνης εγγυηση ισχυει παντου κανονικα , αλλα αν αγορασεις συσκευη απο μη επισημο αντιπροσωπο (παραεισαγωγη) κανενα σερβις στην Ελλαδα δεν αναγνωριζει την εγγυηση της. Το ιδιο ισχυει και για τα αυτοκινητα.

 

Αν το τραβηξεις πολυ με φασαριες , απειλες , τρεξιμο και δικηγορους θα δικαιωθεις αλλα κανεις μας δεν το κανει , ασχετα αν ολοι στο ιντερνετ το παιζουν τσαμπουκαδες που πανε στα καταστηματα ηλεκτρονικων και πετυχαινουν με τις φωνες αυτο που θελουν.

 

Παντως τους τελευταιους μηνες εχω παρατηρησει οτι νο1 αλυσιδα ηλεκτρονικων αν πας στα καταστηματα της σου δινει χωρις παζαρια τις τηλεορασεις φτηνοτερα εως και 150Ε απο τον ανταγωνισμο και τις τιμες που λεει στα φυλλαδια και το site της!!

Πρεπει κρυφα να εχει σπασει τις συμφωνιες της με τις αλλες αλυσιδες για καρτελ...

 

 

Δυστυχως ετσι ειναι στην Ελλαδα . Το θεμα ομως ειναι και πιο βαθυ...Η μαμα HTC για παραδειγμα συμφωνει με την συμπεριφορα της επισημης ελληνικης αντιπροσωπειας και φυσικα δεν ειναι μεμονωμενο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραεισαγωγη σημαινει και κακη ποιοτητα?

Παραεισαγωγη σημαινει οτι το καταστημα την εχει εισαγει μονο του απο Ευρωπαιο χονδρεμπορα και δεν την εχει αγορασει απο τον Ελληνα επισημο αντιπροσωπο. Με τον νομο περι ελευθερου εμποριου στην Ε.Ε ειναι νομιμο. Ιδιο προϊον αγοραζεις (πιθανον και καλυτερο αφου ειναι κομματια που προοριζονται για Γερμανια κλπ) αλλα τα ελληνικα σερβις ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ αρνουνται να σου επιδιορθωσουν την συσκευη σε περιπτωση βλαβης.

Τα παλια και οργανωμενα καταστηματα παραεισαγωγης συνηθως αναλαμβανουν μονα τους την επιδιορθωση ή την αντικατασταση της συσκευης με καινουρια.

 

Στα αυτοκινητα να δειτε τι γινεται που κερδιζεις 5-10Κ ΕΥΡΩ. (τουλαχιστον μεχρι πριν 2 χρονια που το ειχα ψαξει)

 

και η αλυσιδα αυτη ειναι? Ολες νουμερο ενα λενε οτι ειναι!

Δεν την λεω για λογους διαφημισης , ειναι η πιο πολυαναφερομενη στα hardware topics του φορουμ.

 

Παντως εγω απο το σκρουντζ βρηκα φωτογραφικη DSLR απο μικρο καταστημα του κεντρου 150Ε φτηνοτερη και με Ελληνικη εγγυηση. (καλα ηταν και λιγο κωλοφαρδια).

Μαλιστα χαλασε (το γεγονος ασχετο με την τιμη της) και το ελληνικο σερβις μου την επιδιορθωσε χωρις αντιρρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν μεγαλύτερες τιμές επειδή:

- έχουν πληρώσει κάτι εκατομμύρια € για κτηριακές υποδομές

- έχουν πολύ υψηλά λειτουργικά έξοδα

- πληρώνουν το προσωπικό

- συνήθως προσφέρουν άτοκες δόσεις, άρα ο τόκος πρέπει να είναι ήδη περασμένος στην τιμή

- περιλαμβάνονται και τα μεταφορικά ακόμα και για βαριά αντικείμενα (ψυγεία, πλυντήρια, κτλ).

- Πληρώνουν τους υπαλλήλους 14 μισθούς το χρόνο για 11 μήνες εργασίας.

 

Αντίθετα τα μικρά καταστήματα

- έχουν χαμηλότερα λειτουργικά έξοδα

- είναι συχνά ατομικές επιχειρήσεις οπότε δεν έχουν πληρωμές προσωπικού

- δεν έχουν κατάστημα, αρκετές φορές ξεκινάνε από μια αποθήκη σε οικονομική περιοχή

- τα μεταφορικά τα χρεώνουν ξεχωριστά

 

ακριβως οπως τα λες ειναι.

επισης να προσθεσω οτι εχω παρει μαστερ στις ονλινε αγορες και κυριως στις προσφορες και δεν αγοραζω ποτε απο μεγαλες αλυσιδες. ουτε τοστιερα ουτε τπτ δεν δεχομαι να πληρωσω διπλασια πολλες φορες τιμη

παραθετω παραδειγμα:

ξυριστικη μηχανη izzy

euronics 49.99

tsabas η κατι παρομοιο 19.99 + αποστολη(3.50)!!!!ναι ξερω εξωφρενικη διαφορα.

η μονη διαφορα ειναι οτι οταν κατι χαλάσει υπαρχει μια μικρη καθυστερηση στο να σου το αλλαξουν αφου service τις περισοτερρες φορες δεν υπαρχει(αρκει φυσικα να ειναι εντος τις εγγυησης)

απο αγγλια οταν ψωνιζα πολλες φορες την ειχα πατησει με "retail box" και "σκετο".

αλλα φυσικα ηταν λαθος μου να θεωρησω οτι ερχεται κουτα αυτο που παραγελνω σε τετοια τιμη .. αρκετα σπαστικο αν περιμενεις free game απο το κουτι μια καρτας γραφικων και απλα την παραλαβεις σε αντιστατικη μεμβρανη. νομιζω οτι τα ισοπ εδω στην ελλαδα στελνουν μονο "κουτα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Δεν ξέρω αν αυτό το θέμα πρέπει να μπει εδώ, δε βρήκα κάτι άλλο...

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει με τα φθηνά καταστήματα στα αποτελέσματα του skroutz.gr; (για ηλεκτρικά είδη πχ tsampas.gr, perfectshop.gr, electric-web κτλ). Μου κάνει εντύπωση μια τηλεόραση που οι μεγάλες αλυσίδες την έχουν 900 ευρώ αυτοί την πουλάνε 600 και 700; Και δεν μιλάω για τα μεταφορικά σε περίπτωση παραλαβής απ' το κατάστημα...

 

;)

 

 

Μια χαρά μαγαζάκια. Αν σε βολεύουν τα μεταφορικά στα προτείνω. Δεν έχουν ούτε βιτρίνες, ούτε γκλάμουρ και φανφάρες μάρκετινγκ. Σέρβις αναλαμβάνει η επίσημη αντιπροσωπεία τουλάχιστον για τους περισσότερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...