Προς το περιεχόμενο

Φοίτηση σε πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας


Amadeus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
OK. Ευχαριστώ. Δεν το ήξερα. Τι να πει κανείς...

 

Παραδειγμα φιλου μου..Εκεινος εχει τελειωσει Ψυχολογια στο Nottingham η πρωτη του ξαδερφη στην Σοφια...

Εκεινος καιει μαστερ κ του βαζουν 6 μαθηματα προς εξεταση...Εκεινη παιρνει αυτοματη αναγνωριση κ τωρα εργαζεται στην Ελλαδα ως Ψυχολογος!Ο φιλος μου φυσικα ακομα να ξεμπερδεψει

 

 

Επισης να πω οτι για την περιπτωση της Βρετανιας οντως υπαρχει ο νομος 3328/2005 με αποτελεσμα να μπλοκαρεται η αναγνωριση των 3ετων βασικων σπουδων... ενω για τις περιπτωσεις Βουλγαριας και Ρουμανιας δεν υπαρχει αναλογο νομοθετημα... αρα σωστα σου απαντησαν απο ΕΕ.Η Ελλαδα ειναι καλυμενη οπως κ να εχει....

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

BritGreek το θέμα είναι ότι η οδηγία μιλούσε για πτυχία από το 2007 και μετά, ενώ εμείς ως large Έλληνες τα αναγνωρίσαμε όλα αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πανεπιστήμιο τα ξέρεις... οι καθηγητές είναι ανοιχτοί σε χορηγίες.

 

Επειδή συχνά βγαίνει ο x,y,z ανώνυμος και πετάει υπονοούμενα,έχεις αποδείξεις γι'αυτούς σου τους ισχυρισμούς;Είμαι σίγουρος πως όχι...

Αντίθετα,μπορώ να σου δώσω αν θες σε p.m. τηλέφωνο "dealer" που δουλεύει για το ΤΕΙ μου ώστε να περνάς μαθήματα επί πληρωμή!Ελληναρά εσύ με τις πανεπιστημιάρες σου!:lol:

 

Στο παλικάρι που άνοιξε το topic,την καλύτερη δουλειά θα κάνει ο φίλος σου...μιλάμε για δίδακτρα περίπου 300€ το εξάμηνο (τα δημόσια ΙΕΚ μας πιο ακριβά είναι να φανταστείς) κόστος ζωής χαμηλότατο,μικρή απόσταση και πολλά άλλα...ο αδερφός της κοπέλας μου σπουδάζει στο πανεπιστήμιο του Plovdiv που λες,1 χρόνο έκανε προετοιμασία Βουλγαρικής γλώσσας και μόλις 3 χρόνια για πτυχίο Δασκάλου!Και θα γυρίσει πλήρως ισότιμος με τους παλαβούς που αριστεύσανε για να...διδάσκουν στο Δημοτικό και θα ξέρει και άριστα μια ξένη γλώσσα...

Αυτά είναι!2010 έχουμε,ακόμα θα κάνουμε σαν τους φαντασμένους που φεύγαν σαν tsunami στα '80s για να δίνουν χιλιάδες € σε δίδακτρα και αεροπορικά ώστε να σπουδάσουν σε πανεπιστήμια της σειράς;!Έλεος ρε παιδιά!:-D

 

Κι εγώ θα πήγαινα αν δεν είχα το γραφείο και σίγουρα η Βουλγαρία,σαν χώρα,είναι στις σκέψεις μου επαγγελματικά...αυτή η εφορία μας έχει τσακίσει!:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εγώ θα πήγαινα αν δεν είχα το γραφείο και σίγουρα η Βουλγαρία,σαν χώρα,είναι στις σκέψεις μου επαγγελματικά...αυτή η εφορία μας έχει τσακίσει!:P

 

Kαλα τα λεω αρα!Κοβω ακομα κ επαγγελματικα για σπουδες κτλ η Βουλγαρια να γινεται το νεο hot spot για τους Ελληνες..

 

Σε μια τυπικη συζητηση στην Ελλαδα οταν βγαινουμε για καφε ενας διαλογος θα παει ως εξης

 

- Που σπουδασες?

-Στην Σοφια, εσυ που θα ανοιξεις το γραφειο σου?

-Στην Βαρνα..ειναι ενας φορολογικος παραδεισος για τους Ελληνες

-Θελεις να παρουμε κανενα γλυκακι με τον καφε?

-Ασε με ποναει το δοντι μου

-Σε ποιον γιατρο θα πας να στο φτιαξει?

-Στο Σαντανσκι στα συνορα ειναι ο οδοντιατρος μου

-Ειναι φτηνος?

-Μαζι με τα αεροπορικα και το ξενοδοχειο μου βγαινει φτηνοτερος κατα 70% απο οτι στην Ελλαδα

-Αντε να φευγουμε πρεπει να κανω ψωνια!

-Απο που?Πας καλα?Εγω δεν παω σουπερ μαρκετ στην Ελλαδα.. τα παραγγελνω απο σουπερ μαρκετ στο Πλοβντιβ μεσω ιντερνετ καθε βδομαδα

 

:-D:lol::-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται να αναγνωρίζονται αυτόματα οι σχολές εκεί; Εμένα, που επέστρεψα στην Ελλάδα, με BA, MEd και PhD, έχοντας δουλέψει ήδη περίπου δεκαετία ως λέκτορας σε Πανεπιστήμιο στη Βρετανία, δεν μου αναγνώρισαν τα πτυχία στο ΔΟΑΤΑΠ. Μου είπαν ότι μου λείπουν μαθήματα από το πρώτο πτυχίο για να πάρω αντιστοιχία και ισοτιμία. Τελικά μου ζήτησαν να δώσω 4 μαθήματα, για να αναγνωριστεί το BA ή να χάσω την αναγνώριση του μεταπτυχιακού (πόσο μάλλον του διδακτορικού). Έτσι όπως τα λένε, στην Ελλάδα θεωρούμαι απόφοιτος Λυκείου.

 

Μήπως κάνετε κάποιο λάθος;

 

Τώρα με το νόμο που ψηφίστηκε για τα Κολλέγια με την ενσωμάτωση της Κοινοτικής Οδηγίας,δεν βλέπω να έχουν λόγο ύπαρξης τα όργανα αναγνώρισης (ΔΟΑΤΑΠ,ΣΑΕΙΤΕ κ.α.)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τώρα με το νόμο που ψηφίστηκε για τα Κολλέγια με την ενσωμάτωση της Κοινοτικής Οδηγίας,δεν βλέπω να έχουν λόγο ύπαρξης τα όργανα αναγνώρισης (ΔΟΑΤΑΠ,ΣΑΕΙΤΕ κ.α.)...

 

Κ οι αποφοιτοι σχολων με σπουδες εξ οληκληρου απο εξωτερικο τι θα κανουν?

Που φτασαμε!!Τα δευτεροτριτα κολεγια του university of southbank να δινουν επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα κ ενας αποφοιτος απο Oxford να του λενε ''κυριε μου ολα και ολα.Εδω ειναι Ελλαντα.Το πτυχιο σας ειναι ΤΕΙ ,ρωτηστε και αυριο καλου κακου μηπως το κανουμε και ΙΕΚ''

 

Μελλοντικες διαφημισεις στην Ελλαδα

 

''Ζητηται καθαριστης αποφοιτος δημοτικου η ΤΕΙ Οξφορδης''

 

''Ζητηται καθηγητης Πανεπιστημιου αποφοιτος ιδιωτικων κολεγιων η Βουλγαριας ,υποχρεωτικη προυποθεση να εχει δωθει μιζα για αποκτηση τιτλων σπουδων''

Επεξ/σία από htps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ οι αποφοιτοι σχολων με σπουδες εξ οληκληρου απο εξωτερικο τι θα κανουν?

Που φτασαμε!!Τα δευτεροτριτα κολεγια του university of southbank να δινουν επαγγελματικα δικαιωματα στην Ελλαδα κ ενας αποφοιτος απο Oxford να του λενε ''κυριε μου ολα και ολα.Εδω ειναι Ελλαντα.Το πτυχιο σας ειναι ΤΕΙ ,ρωτηστε και αυριο καλου κακου μηπως το κανουμε και ΙΕΚ''

 

Φίλε μου αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,αλλά νομίζω ότι η οδηγία μιλάει επίσης και για επαγγελματικά δικαιώματα που αποκτήθηκαν σε χώρα εντός της Ε.Ε.

Π.χ. είσαι στο ΤΕΕ της Αγγλίας;Τότε ή θα σε γράψουν υποχρεωτικά και εδώ (χωρίς ΔΟΑΤΑΠ και τέτοια) ή δεν θα γραφτείς κιόλας (στα τέτοια σου) και θα υπογράφεις με τη σφραγίδα του ξένου ΤΕΕ!

Μιλάμε για επαγγελματικά,τώρα για "ακαδημαϊκά" δεν παίρνω όρκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν κάνω λάθος διόρθωσέ με,αλλά νομίζω ότι η οδηγία μιλάει επίσης και για επαγγελματικά δικαιώματα που αποκτήθηκαν σε χώρα εντός της Ε.Ε.

Π.χ. είσαι στο ΤΕΕ της Αγγλίας;Τότε ή θα σε γράψουν υποχρεωτικά και εδώ (χωρίς ΔΟΑΤΑΠ και τέτοια) ή δεν θα γραφτείς κιόλας (στα τέτοια σου) και θα υπογράφεις με τη σφραγίδα του ξένου ΤΕΕ!

Μιλάμε για επαγγελματικά,τώρα για "ακαδημαϊκά" δεν παίρνω όρκο...

 

Μωρε σωστα τα λες η ουσια ειναι ομως οτι η Ελλαδα δεν επιτρεπει ακαδημαικη αναγνωριση πτυχιου Οξφορδης και επιτρεπει επαγγελματικα δικαιωματα δευτεροτριτου Βρετανικου τυπου University of Let's have a pint ,Bουλγαριας,Ρουμανιας κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε σωστα τα λες η ουσια ειναι ομως οτι η Ελλαδα δεν επιτρεπει ακαδημαικη αναγνωριση πτυχιου Οξφορδης και επιτρεπει επαγγελματικα δικαιωματα δευτεροτριτου Βρετανικου τυπου University of Let's have a pint ,Bουλγαριας,Ρουμανιας κτλ

 

Χεχεχε,ποιός έχασε τη λογική να τη βρουν οι Έλληνες;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Γεια σας.Εχω τελειωσει οικονομικο πανεπιστημιο.Αυτο που θα ηθελα να κανω ομως ειναι να γινω δασκαλα.ονειρο ζωης! θα ηθελα τη βοηθεια σας. Μηπως γνωριζεται αν υπαρχει τροπος να κανω 2 ετη στο πανεπιστημιο της Βουλγαριας και να παρω το πτυχιο του παιδαγωγικου? Και εδω με τις κατατακτηριες 2,5 χρονια ειναι.Υπαρχει αγγλοφωνο τμημα? Μπορω να κανω κατι απο τη στιγμη που εχω ηδη ενα πτυχιο?Σας παρακαλω αν γνωριζετε ο,τιδηποτε ενημερωστε με.ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

να παει να σπουδασει βουλγαρια ο φιλος σου,μην κανει το λαθος και παει καπου αλλου γιατι θα το μετανιωσει! εγω βρισκομαι στην βουλγαρια παρα πολλα χρονια και γνωριζω οτι μπορει να εγγραφει σε οποια σχολη επιθυμει και η γραμματεια θα του υποδειξει την διαδικασια που θα ακολουθισει για την ολοκληρωσει της εγγραφης του. αναλογα με την σχολη που επιθημει ο φιλος σου μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες. τα ενοικια ειναι χαμηλοτερα απο ελλαδα. απο το 2007 τα πτυχια της βουλγαριας εχουν αυτοματη αναγνωριση για τα επαγγελματικα δικαιωματα ενω για την αποκτηση των ακαδηναικων δικαιωματων καταθετεις τα χαρτια σου στο δοαταπ(πρωην δικατσα) και δινεις εξετασεις σε οσα μαθηματα κρινουν αυτοι. δεν θελω να δημιουργησω εντασεις αλλα διαφωνω με πολλα που γραφτηκαν απο αλλους χρηστες του φορουμ για τα πανεπιστημια γενικοτερα αλλα πιστευω οτι δεν ειχαν δολο.

 

να παει να σπουδασει βουλγαρια ο φιλος σου,μην κανει το λαθος και παει καπου αλλου γιατι θα το μετανιωσει! εγω βρισκομαι στην βουλγαρια παρα πολλα χρονια και γνωριζω οτι μπορει να εγγραφει σε οποια σχολη επιθυμει και η γραμματεια θα του υποδειξει την διαδικασια που θα ακολουθισει για την ολοκληρωσει της εγγραφης του. αναλογα με την σχολη που επιθημει ο φιλος σου μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες. τα ενοικια ειναι χαμηλοτερα απο ελλαδα. απο το 2007 τα πτυχια της βουλγαριας εχουν αυτοματη αναγνωριση για τα επαγγελματικα δικαιωματα ενω για την αποκτηση των ακαδηναικων δικαιωματων καταθετεις τα χαρτια σου στο δοαταπ(πρωην δικατσα) και δινεις εξετασεις σε οσα μαθηματα κρινουν αυτοι. δεν θελω να δημιουργησω εντασεις αλλα διαφωνω με πολλα που γραφτηκαν απο αλλους χρηστες του φορουμ για τα πανεπιστημια γενικοτερα αλλα πιστευω οτι δεν ειχαν δολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με το νόμο που ψηφίστηκε για τα Κολλέγια με την ενσωμάτωση της Κοινοτικής Οδηγίας,δεν βλέπω να έχουν λόγο ύπαρξης τα όργανα αναγνώρισης (ΔΟΑΤΑΠ,ΣΑΕΙΤΕ κ.α.)...

που το ειδες αυτο?

Kαλα τα λεω αρα!Κοβω ακομα κ επαγγελματικα για σπουδες κτλ η Βουλγαρια να γινεται το νεο hot spot για τους Ελληνες..

Σε μια τυπικη συζητηση στην Ελλαδα οταν βγαινουμε για καφε ενας διαλογος θα παει ως εξης

- Που σπουδασες?

-Στην Σοφια, εσυ που θα ανοιξεις το γραφειο σου?

-Στην Βαρνα..ειναι ενας φορολογικος παραδεισος για τους Ελληνες

-Θελεις να παρουμε κανενα γλυκακι με τον καφε?

-Ασε με ποναει το δοντι μου

-Σε ποιον γιατρο θα πας να στο φτιαξει?

-Στο Σαντανσκι στα συνορα ειναι ο οδοντιατρος μου

-Ειναι φτηνος?

-Μαζι με τα αεροπορικα και το ξενοδοχειο μου βγαινει φτηνοτερος κατα 70% απο οτι στην Ελλαδα

-Αντε να φευγουμε πρεπει να κανω ψωνια!

-Απο που?Πας καλα?Εγω δεν παω σουπερ μαρκετ στην Ελλαδα.. τα παραγγελνω απο σουπερ μαρκετ στο Πλοβντιβ μεσω ιντερνετ καθε βδομαδα

:-D:lol::-D

χαχαχα

 

 

----------------------------------------

το ΔΟΑΤΑΠ εχει λιστα για το ποια ιδρυματα αναγνωριζει!

http://62.103.84.30/2.php

 

---------------------------------------

δειτε τι χρειαζετε να κανεις στην ιατρικη βουλγαριας για να παρεις το πτυχιο στο τελος και ας το συγκρινει με το ελληνικο πανεπιστημιο

http://www.insomnia.gr/topic/352600-%cf%83%cf%80%ce%bf%cf%85%ce%b4%ce%ad%cf%82-%ce%b9%ce%b1%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%ae%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%bf-%ce%b5%ce%be%cf%89%cf%84%ce%b5%cf%81%ce%b9%ce%ba%cf%8c/page__view__findpost__p__3313094

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τοσο καλα ειναι τα πανεπιστημια τησ βουλγαριασ ομως?καλα τα φτηνα διδακτρα και η φτηνη ζωη και η αναγνωριση στην ελλαδα..αλλα απο ποιοτητα σπουδων???

 

υπαρχουν προοπτικεσ για δουλεια εκει ή μονο να παρουμε ενα χαρτι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τοσο καλα ειναι τα πανεπιστημια τησ βουλγαριασ ομως?καλα τα φτηνα διδακτρα και η φτηνη ζωη και η αναγνωριση στην ελλαδα..αλλα απο ποιοτητα σπουδων???

 

υπαρχουν προοπτικεσ για δουλεια εκει ή μονο να παρουμε ενα χαρτι???

 

Ο βασικός μισθός εκεί είναι κοντά στα 250 ευρώ. Τα παιδάκια στα εργοστάσια της Κίνας θα παίρνουν περισσότερα από σένα!!!! :mrgreen:

Το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικά και από ποιότητα σπουδών 100 ευρώ το μάθημα πάει η ταρίφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...