Προς το περιεχόμενο

Αγορά Πρώτης Μηχανής (προτάσεις)


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχεις δίκιο για το vtr το παρακολουθώ αλλλά μου ξέφυγε και δεν το ανέφερα......

 

---------- Προσθήκη στις 13:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:11 ----------

 

Μπορεί κάποιος να μου βρεί ένα terra με 250άρη κινητήρα και λίγο μεγαλύτερη σέλα ... ωστε να χωρά και πλαινά μπαγάζια???? τι ζητάω εεεεεΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εϊναι ισπανικό

εχω ενα suzuki 500 gs φτιαγμενο στην ισπανια τα ajp τα φρενα δεν ειναι καλα,προχειρα ηλεκτρικα ,οξειδωση στο εσωτερικο του ψαλιδιου και σε αλλα σημεια,κακο υλικο σελας κτλ ειναι τα προβληματα που αντιμετωπισα απο το 2006 που την πηρα καινουργια

 

υγ βρηκα και αυτο http://www.mybike.gr/topic/26764-derbi-mulhacen-125-vs-terra-125-vs-yamaha-ybr-125/

και αυτο http://www.mybike.gr/topic/27869-derbi-terra-vs-xt125x/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ χασοδικη, με τον ογκο και τα κιλα σου που να παει το καιμενο το 250. Μια εκδρομη θα πας μαζι του, θα σε κουρασει εσενα και το αισθημα και μετα θα θες να το αλλαξεις. Δευτέρα θα αγορασω ενα 250 ΚΛΕ και αυτο γιατι το θελω για μεσα στην πολη αποκλειστικα και ειμαι και 1.72-72κιλα.Αποψη μου δες κανενα Transalp ή KLE 500, δηλαδη on-off , η κατηγορια που ειναι ιδανικη για την ελλαδα.

πχ

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/837877/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/839516/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/947751/

 

Τελος μη σε φοβίζει ενα 600, αυτο πρεπει να σε φοβαται. Μπορει να σου φαινεται μεγαλο αλλα ειναι ετσι ζυγιμενα που πανε σχεδον μονα τους. Και εσυ που εισαι 1.90 πατας ανετα με τα 2 ποδια οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

 

Επισεις μπορεις να παρεις ενα μεταχειρησμενο (με 3-4Κ) για 1 χρονο ωστε να δεις αν σε βολευει και αν σου αρεσει αυτη η κατηγορια και αργοτερα περνεις ενα καινουριο οπως το θες εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφησει τα μεταχειρισμενα καλυτερα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο μεταχειρισμενο(ο φιλος ειναι ΝΕΟΠΑΣ δεν ξερει τι να προσεξει.. και εγω εχω ψαξει παρα πολλες φορες σε μεταχειρισμενα μιας και εχω αλλαξει μηχανακια.

Χασοδικη μπες σε ενα μοτοσυκλετιστικο φορουμ καλυτερα οπως mybike.gr,moto.gr και πολλα αλλα.. Εκει θα δεις πολλα πραγματα... Μη βιαστεις παντως....

Ισως 600 κυβικα για αρχαριο ειναι πολλα και ευκολα θα φαει σαβουρα λιγο λαθος-αγαρμπια να κανει στο ανοιγμα γκαζιου με νεα λαστιχα η καπου που γλιστραει.

250 κυβικα ειναι καλα για αρχαριο αλλα για τον φιλο μας ισως χρειαζεται λιγο παραπανω ...Βεβαια μεσα στην πολη ειναι μια χαρα 250 κυβικά... Στα ταξιδια δεν θα ειναι τοσο ανετος αλλα ανετα θα πιανει μια 100 - 110km/h δικαβαλος... και αν εχει και ψυγειο θα ειναι μια χαρα το μοτορι.

Εγω με παπακι εχω κανει περα δωθε 200 km χωρις προβλημα δικαβαλος .. αλλα δε συγκρινεται παπακι με μηχανη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο ΧΤ 600 με 2 – 3 χιλιάρικα να δεις την υγειά σου ??

 

Βολικό , μεγάλες αναρτήσεις για τις λακκούβες , κινητήρας αθάνατος , ταξιδιάρικα (υπό προϋποθέσεις ..) , χωρίς βλάβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφησει τα μεταχειρισμενα καλυτερα ειναι πολυ δυσκολο να βρεις καλο μεταχειρισμενο(ο φιλος ειναι ΝΕΟΠΑΣ δεν ξερει τι να προσεξει.. και εγω εχω ψαξει παρα πολλες φορες σε μεταχειρισμενα μιας και εχω αλλαξει μηχανακια.

Χασοδικη μπες σε ενα μοτοσυκλετιστικο φορουμ καλυτερα οπως mybike.gr,moto.gr και πολλα αλλα.. Εκει θα δεις πολλα πραγματα... Μη βιαστεις παντως....

Ισως 600 κυβικα για αρχαριο ειναι πολλα και ευκολα θα φαει σαβουρα λιγο λαθος-αγαρμπια να κανει στο ανοιγμα γκαζιου με νεα λαστιχα η καπου που γλιστραει.

250 κυβικα ειναι καλα για αρχαριο αλλα για τον φιλο μας ισως χρειαζεται λιγο παραπανω ...Βεβαια μεσα στην πολη ειναι μια χαρα 250 κυβικά... Στα ταξιδια δεν θα ειναι τοσο ανετος αλλα ανετα θα πιανει μια 100 - 110km/h δικαβαλος... και αν εχει και ψυγειο θα ειναι μια χαρα το μοτορι.

Εγω με παπακι εχω κανει περα δωθε 200 km χωρις προβλημα δικαβαλος .. αλλα δε συγκρινεται παπακι με μηχανη..

 

Πάρη είναι ανάλογα και τις αντοχές που έχει ο καθένας... Εγώ πχ με 50αρι δικάβαλος έχω κάνει 150χλμ σε μια μέρα. Ο πατέρας μου δεν το αντέχει ούτε στα 10...

 

@ts

Εννοείται πριν πάρεις μηχανή θα την οδηγήσεις πρώτα. Σίγουρα θα έχεις μπερδευτεί! Ο καθένας προτείνει διαφορετικά μοντέλα. Τέσπα εγώ θα συμφωνήσω με αυτούς που πρότειναν On/off. (kle,translap)

 

Καλή τύχη και πάντα όρθιος.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειχα πει στο πρώτο μήνυμά μου, αν θελεις πολλά κυβικά αλλα σε "φοβίζουν" (λογικό ειναι), δες προς μεγα σκούτερ.

Δεν θα σου πρότεινα να παρεις μικρού κυβισμού μηχανή, γιατι στον χρονο θα την βαρεθείς.

 

Αυτη ειναι μια αλλη επιλογή πιο χαλαρή απο το Monster (στο οποίο δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικός :P )

Suzuki gsr γρήγορη οταν εσυ θελήσεις. Ενα Test Drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι gsr και monster του λέτε ρε παιδιά του ανθρώπου; Αυτά είναι για να βγάζεις γούστα. Ο ανθρωπός ανθρωπομεταφορέα θέλει στον οποίο να είναι άνετο και δευτερο άτομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερες πιθανότητες εχεις να σκοτωθείς με ενα παπί παρά με τις παραπάνω μηχανές.

Τι νομίζετε οτι ειναι, ατομικές βόμβες? Το μονο που θα τον δυσκολέψει στην αρχή ειναι ο ογκος και λίγο μέχρι να συνηθίσει το γκαζι.

Ειναι μηχανές που στο συγχωρούν το λάθος, με το στήσιμο που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερες πιθανότητες εχεις να σκοτωθείς με ενα παπί παρά με τις παραπάνω μηχανές.

Τι νομίζετε οτι ειναι, ατομικές βόμβες? Το μονο που θα τον δυσκολέψει στην αρχή ειναι ο ογκος και λίγο μέχρι να συνηθίσει το γκαζι.

Ειναι μηχανές που στο συγχωρούν το λάθος, με το στήσιμο που έχουν.

 

Ακριβώς...

GSR πολύ καλή περίπτωση...

Από καινούρια το XJ6 της Yamaha είναι επίσης κορυφαίο για αρχάριο(μαζεμένη, ελαφρυά, με fairing αν θέλει, με όχι πολλά άλογα αλλά με κορυφαία διαχείριση κινητήρα και φτηνή) η οποία αρχίζει από 6.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάλά άντε βάλε εσύ δυο άτομα 1,80 και 1,90 πάνω στο monster να δείς ο συνεπιβάτης πόσο θα το εκτιμήσει. Δεν έχει υπερβολική δύναμη το 696, άλλα στραβά έχει για τη δουλειά που το θέλει ο άνθρωπος...

 

60-70 άλογα στην αρχή συμφωνώ ότι μπορεί να φαίνονται πολλά αλλά μετά από 10-20 χιλ χιλίομετρα σε μια προσπέραση με δεύτερο άτομο θα τα ζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τη μέχρι στιγμής βοήθειά σας.

 

ανακεφαλαιώνοντας να σας πω τα ακόλουθα.

 

α) είναι νέοπας.... ελεεινός νέοπας..... άσχετος (έτσι λέω και έτσι θα λέω για κάνα χρόνο ακόμα).

β) Η μηχανή είναι βασικά για την πόλη (με ελάχιστες ήσυχες και κοντινές βολτίτσες και το μενού δεν περιλαμβάνει τρέξιμο με την καμία όμως.

γ) Θέλω τη μηχανή αυτή ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ για να κάνω το βήμα αργότερα σε κάτι όπως vStrom, nt-700, Varadero ktl ktl ktl.

δ) Δεν θέλω παπιά, κότες, σκούτερ, μέγκα σκουτερ και ντακότες (άσε που τα θεωρώ και πολύ πιο επικίνδυνα). Θέλω ταχύτητες (αυτό το σκατουλάκι στο αριστερό πόδι χαμηλά) και ύψος και βάρος.

ε) κοιτάζω με μισό, μην πω εντελώς λοξό, μάτι τα street και τα naked .... Θα έκανα υποχώρηση για το cbf250 αλλά δεν πωλείται καινούργιο πλέον. (το έχω βρει μεταχειρισμένο στα 3.000 € στο Ηράκλειο μάλιστα αλλά δεν το έχω δει από κοντά (ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ)

 

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει

α) στο derbi terra 125 καινούργιο .... (=πέτα την γκόμενα από τη σέλα........δε με χαλάει:-D ) ΑΠΟΨΗ : όμορφο πολύ όμορφ, καλός κινητήρας για τα κυβικά του. αξιόπιστο αλλά ακριβούλικο . Θα βγεί 4.000 και αυτό για 125άρι.... και με ψιλοχαλάει.

β) σε μεταχειρισμένο Varaderaki 125 cc.ΑΠΟΨΗ: Βαρύ, απλά κουκλί, μαναρομαναρος, δεν τρέχει (δεν μπορεί να τρέξει), αξιόπιστος κινητήρας, καλά φρένα, καλή κατανάλωση, ψηλό, το έχω βρει σε πολύ καλή κατάσταση... (έτσι φαίνεται) σε τιμή 2.000 και κάτι ψιλά και το κυριότερο.. ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ για ακριβώς αυτό που θέλω........ το μόνο που με αγχώνει είναι το βάρος ως προς τη δύναμη του κινητήρα......

 

 

γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...