Προς το περιεχόμενο

Πληρώνω ενοίκιο - δεν παίρνω αποδειξεις


thes1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@OP: Γιατί δεν ξεκινάς να τον πληρώνεις σε τραπεζικό λογαριασμό, αλλά μόνο τα λεφτά που αναγράφονται στο συμβόλαιο;

 

Θα έχει πλάκα αν προσπαθήσει να κινηθεί νομικά εναντίον σου για κάτι που έχει υπογράψει...

 

 

edit: Ή αν αρνηθεί να σου δώσει λογαριασμό τράπεζας, ξεκίνα να τον πληρώνεις με τραπεζική επιταγή, οπως προείπε κάποιος.

 

 

 

 

Θα εξαρτηθεί απο τη συμπεριφορά του.

 

Πρέπει πρώτα να του πάρω τις αποδείξεις για τους προηγούμενους μήνες (θα τον πάω με το καλό) για να είμαι σίγουρος. Και φυσικά θα πληρώνω πάντα στη συνέχεια ή με την απόδειξη στο χέρι ή σε τράπεζα.

 

Αν τολμήσει να το ξανα-παίξει ιστορία (έστω να μιλήσει λιιιγο άσχημα) θα λαμβάνει τα μισά (όπως ρητά έχουμε συμφωνήσει στο συμβόλαιο) και θα του κοστίσει ο κάθε παληκαρισμός 10,000 € με βάση τη διάρκεια του συμβολαίου....

 

Αν σοβαρευτεί και συμπεριφέρεται φυσιολογικά, το ξεχνάω... Εγώ εβραίος δε γίνομαι (πόσο μάλλον για 100 € που τσατίστηκε αυτός... έλεος... )

 

anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτές οι αποδείξεις τι ισχύ έχουν; Έχω την εντύπωση ότι είναι απλό χαρτί που δεν αποδεικνύει τίποτα. Η εφορία τα βλέπει μέσω των Ε (Ε2 ο ιδιοκτήτης και στην φοροαπαλλαγή λόγω ενοικίου (Ε1) ο ενοικιαστής).

Θεωρητικά πάντως υποτίθεται ότι τις βάζεις μαζί με την φορολογική δήλωση. Τώρα αν δεν τις δίνουν σημασία για διασταύρωση παρα μόνο αν τους χτυπήσει κάτι ως περίεργο, δεν ξέρω. Πάντως σίγουρα για τυχόν νομικές/δικαστικές διαμάχες και οι απλές αποδείξεις από μπλοκάκι αποτελούν σαφές αποδεικτικό στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αυτές οι αποδείξεις τι ισχύ έχουν; Έχω την εντύπωση ότι είναι απλό χαρτί που δεν αποδεικνύει τίποτα. Η εφορία τα βλέπει μέσω των Ε (Ε2 ο ιδιοκτήτης και στην φοροαπαλλαγή λόγω ενοικίου (Ε1) ο ενοικιαστής).

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα για ένα χρόνο και ο ενοικιαστής έχει πληρώσει μόνο τους 3 πρώτους μήνες και είμαστε σε διαδικασία έξωσης. Επειδή κάνω μόνη μου τη φορολογική δήλωση μπορεί κάποιος να μου πει τι ποσό θα βάλω στο Ε2; Όλο το πόσό ή μόνο τους 3 πρώτους μήνες που έχω πληρωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πριν μήνες που κάναμε ανανέωση και καινούριο συμβόλαιο, μου το φέρανε για να το διαβάσω/υπογράψω -όπως κι έγινε- αλλά ακόμη να μου φέρουν το αντίτυπο σφραγισμένο. Δηλαδή αν τυχόν αυτοί δεν το έχουν πάει για σφράγισμα κι έρθει η ώρα της φορολογικής δήλωσης (αν και έχουμε ακόμα) εγώ δεν θα μπορώ να δηλώσω τα ενοίκια? (είπαμε, αυτό που έχω στάνταρ είναι τα χαρτιά κατάθεσης των ενοικίων στην τράπεζα).

Μπορείς να το δηλώσεις. Το πρόβλημα το έχει ο ιδιοκτήτης που δεν θεώρησε το συμβόλαιο και όχι ο ενοικιαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια σας παιδια...μια ερώτηση και εγω θελω να κανω... ενοικιάζω απο πέρυσι τον Απρίλιο ενα 2αρι, χωρις συμβόλαιο και χωρις αποδηξη...χωρις αποδηξη 330 ευρω (μαλακια μου βεβαια χωρις αποδηξη και συμβολαιο) τα χριστουγεννα ομως του ειπα να μου το μειωσει γιατι δουλευα ελαχιστα τοτε (και τωρα) και ηταν αρνητικος μου ειπε , το εδινα παλια 350 και δεν γινεται πιο κατω! μα του λεω τα δεδομενα αλλαζουν με τον καιρο, ολοι ζοριζονται τωρα! και εξ'αλλου δεν πληρωνεις φορο! αλλα παλι, λεει ειμαι στο αφορολογιτο τωρα και να σου κοψω παλι δεν με νοιαζει... του λεω οκ κοβε μου τουλαχιστον...μετα απο λιγο καιρο ερχεται και μου λεει : δινε μου 300 χωρις αποδηξη (μαλλον βγηκε απο το αφορολόγητο τωρα) του λεω οκ! θα ρωτισω τον πατερα μου αν τις χρειαζεται (και καλα!..) και θα σου πω. γυρισα απο διακοπες το καλοκαιρι και αφου μιλησα και με τουσ δικους μου ειπαν πες του χωρις αποδηξη αν ειναι το ενοικιο 250 και με αποδηξη 300 με ολο το ποσο.. τοτε λεει με τιποτα 250 οχι οχι..! ωραια του λεω δωσε μου τις αποδειξεις...απο τα τοτε που στο ειπα απο γεναρη του 2012 περιπου. Τωρα εδω ειναι το ερωτημα μου ειπε τωρα δεν μπορω, δεν μου ειπες αν θες τελικα αποδηξη και τωρα εκανα τα χαρτια μου, θα στις δωσω του 2012 οταν ξανακανω δηλαδη το 2013.... ρωταω εγω τωρα γινεται αυτο..??να παρω του 2012 το 2013 μπορει να το κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα εδω ειναι το ερωτημα μου ειπε τωρα δεν μπορω, δεν μου ειπες αν θες τελικα αποδηξη και τωρα εκανα τα χαρτια μου, θα στις δωσω του 2012 οταν ξανακανω δηλαδη το 2013.... ρωταω εγω τωρα γινεται αυτο..??να παρω του 2012 το 2013 μπορει να το κανει?

 

Τι ακριβώς εννοεί όταν λέει "έκανα τα χαρτιά μου"? Έκανε τη φορολογική του δήλωση? Εσύ από ότι κατάλαβα θέλεις να σου δώσει αποδείξεις από τον Γενάρη 2012 έως τώρα, οπότε δεν στέκει σαν επιχείρημα το ότι έκανε ήδη τη φορολογική του δήλωση. Τα ενοίκια που εισέπραξε/θα εισπράξει για το 2012 θα τα βάλει στη δήλωση που θα κάνει το 2013. Το μόνο κακό είναι πως για να σου δώσει τώρα αποδείξεις από τον Γενάρη 2012 και μετά, θα πρέπει πρώτα να συντάξετε μισθωτήριο με παλιά ημερομηνία και να το καταθέσει στην εφορία εκπρόθεσμο με πρόστιμο(60€ αν θυμάμαι καλά).

Το να σου δώσει τις αποδείξεις του 2012 το 2013 μπερδεύει πολύ τα πράγματα πάντως. Αν γίνει έτσι τις αποδείξεις του 2013 θα τις πάρεις το 2014? Η αν αφήσεις εσύ το σπίτι θα κάνει ανάλογη συμφωνία με τον νέο ενοικιαστή?

 

Πάντως προσωπικά σε βρίσκω λίγο φάουλ, αφού σου πρότεινε το Γενάρη 300 χωρίς και δέχτηκες, γιατί ζητάς αποδείξεις τώρα?

 

Αντι να γινεται αυτο το πραγμα γιατι δε δινουν φορολογικα κινητρα στον ενοικιαστη να ζηταει ολοκληρη αποδειξη?

 

Αυτό το πράγμα γίνεται πολύ σπάνια. Αν δώσουν φορολογικά κίνητρα στον ενοικιαστή όπως λες, το κράτος θα χάσει πολλά περισσότερα από όσα χάνει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα γίνεται πολύ σπάνια. Αν δώσουν φορολογικά κίνητρα στον ενοικιαστή όπως λες, το κράτος θα χάσει πολλά περισσότερα από όσα χάνει τώρα.

πως θα χασει το κρατος περισσοτερα απ οτι τωρα?

εχω κατι καλυτερο να προτεινω.να εκπιπτει ολο το ποσο απο το ενοικιο...

τωρα δικαιολογεις στην εφορια ΜΟΝΟ 100ε το μηνα και ας πληρωνες 1000ευρω το μηνα:P

Κωδικοί 811-812 : Ενοίκιο κύριας κατοικίας

Θα αφαιρείτε το 10% του ενοικίου που πληρώνουμε από τον φόρο και με ανώτερο όριο το υπέρογκο ποσό των 100 Ευρώ σε σχέση με το αντίστοιχο 20% στη δήλωση του 2011 και ανώτατο όριο απαλλαγής τα 240 ευρώ.

 

 

@amaral απο το παραπανω καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα να ζητας μεγαλα ποσα στις αποδειξεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοί εντελει οι...σπιτούχοι, ειναι μεγάλα λαμόγια. Εμ δε θελουν να φορολογούνται, εμ κάνουν και τους μαλάκες οταν μιλάμε για αποδείξεις.

Λοιπόν 2 τα τινα. ΣΠΑΝΙΩΣ νοικιάζει κάποιος χωρίς συμβόλαιο. Αν ειναι καποιο ενοίκιο ακριβό (οπως πχ ου αδελφού μου) εστω 500ε. Συμφωνείς να του δίνεις 350-380 και στο συμβόλαιο να γράψεις 150.

ΠΟΤΕ ομως χωρίς συμβόλαιο με έστω αυτό το συμβολικό ποσό.

Ετσι και αποδείξεις παίρνεις (δεν ειναι απαραίτητο να φυλάς μπαστακας κάθε 1 του μήνα να παρεις τν αποδειξη) και ο ιδιοκτήτης ειναι καλυμμένος οπως προβλέπεται.

Διότι και σαν νοικάρης, σε συμφέρει να βάζεις το κοστος ενοικίου στη φορολογική δήλωση. Οσο κι αν ειναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτοί εντελει οι...σπιτούχοι' date=' ειναι μεγάλα λαμόγια. Εμ δε θελουν να φορολογούνται, εμ κάνουν και τους μαλάκες οταν μιλάμε για αποδείξεις.[/quote']

 

Μπα, εγώ λέω πως οι νοικαρηδες είναι μεγάλα λαμόγια. Μπαίνουν σε ξένα σπίτια, καθυστερούν να πληρώσουν, δεν πληρώνουν κοινόχρηστα ούτε το ίδιο το νοίκι στο τέλος, σου γαμάνε το σπίτι, αφήνουν απλήρωτους λογαριασμούς, κάνουν πουτάνα όλη την πολυκατοικία, δε σηκώνουν τηλέφωνα και όταν τελικά καταφέρεις να τους βγάλεις από μέσα έχοντας πληρώσει δικηγόρο, μετακομίζουν κρυφά μια Κυριακή για το σπίτι του επόμενου θύματος.

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα χασει το κρατος περισσοτερα απ οτι τωρα?

εχω κατι καλυτερο να προτεινω.να εκπιπτει ολο το ποσο απο το ενοικιο...

τωρα δικαιολογεις στην εφορια ΜΟΝΟ 100ε το μηνα και ας πληρωνες 1000ευρω το μηνα :P

Κωδικοί 811-812 : Ενοίκιο κύριας κατοικίας

Θα αφαιρείτε το 10% του ενοικίου που πληρώνουμε από τον φόρο και με ανώτερο όριο το υπέρογκο ποσό των 100 Ευρώ σε σχέση με το αντίστοιχο 20% στη δήλωση του 2011 και ανώτατο όριο απαλλαγής τα 240 ευρώ.

 

Το απάντησα ήδη, επειδή είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που ή κόβεται μειωμένη απόδειξη ή δεν κόβεται καθόλου. Στις περισσότερες περιπτώσεις οι ιδιοκτήτες δεν ρισκάρουν να το κάνουν αυτό.

 

Πιο αναλυτικά, αν το κράτος δώσει φορολογικά κίνητρα στους ενοικιαστές θα χάσει αρκετά χρήματα γιατί θα έχουν μειωμένη φορολογία ΟΛΟΙ οι ενοικιαστές. Από την άλλη όμως θα κερδίσει λίγα γιατί είναι λίγοι οι ιδιοκτήτες που αποκρύπτουν εισοδήματα από ενοίκια. Κατάλαβες τώρα γιατί το κράτος θα χάσει περισσότερα από όσα χάνει τώρα?

 

Aυτοί εντελει οι...σπιτούχοι, ειναι μεγάλα λαμόγια. Εμ δε θελουν να φορολογούνται, εμ κάνουν και τους μαλάκες οταν μιλάμε για αποδείξεις.

 

Από τη μία οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να φορολογούνται, από την άλλη όμως δεν κακοπέφτει στους ενοικιαστές να πληρώνουν χαμηλότερο ενοίκιο...! Όταν μπαίνει μικρότερο ποσό στο ενοικιαστήριο συμβόλαιο ή όταν δεν υπάρχει καθόλου ενοικιαστήριο, έχουν συμφωνήσει από κοινού ιδιοκτήτης και ενοικιαστής να κλέψουν την εφορία!(το ότι η εφορία είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης όλων είναι άλλη ιστορία). Δε βλέπω το λόγο να θεωρούμε χειρότερο τον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή, και οι δύο την ίδια ακριβώς παρανομία έχουν κάνει.

Όσο για τις αποδείξεις, αν έχει συμφωνηθεί πχ 300 στο χέρι και 150 στην απόδειξη τότε την πρώτη του μήνα τότε ο ένας δίνει 300 και ταυτόχρονα παίρνει απόδειξη για 150. Αν ο μεν δώσει τα 300 χωρίς να πάρει την απόδειξη ή ο δε δώσει την απόδειξη χωρίς να πάρει τα 300, τότε ο ένας από τους δύο είναι μ...ς(σορρυ για τον χαρακτηρισμό).

 

Και τέλος πιστεύω πως το αν κάποιος είναι λαμόγιο έχει να κάνει περισσότερο με τον άνθρωπο, και όχι με την ιδιότητά του σαν μισθωτής ή εκμισθωτής ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...