Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το είδα (ευχαριστώ) αλλά θέλω να είμαι καλυμμένος ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ γιατί δεν έχω περιθώρια καθυστέρησης αυτό τον καιρό.

Για νερό έχεις ιδέα?

 

Εχω την εντυπωση αλλα με επιφυλαξη οτι η ΕΥΔΑΠ δεν δεχεται αλλαγη ονοματος.Σε παρενθεση διπλα στου ιδιοκτητη βαζει και του ενοικιαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για νερό έχεις ιδέα?

 

 

Εχω την εντυπωση αλλα με επιφυλαξη οτι η ΕΥΔΑΠ δεν δεχεται αλλαγη ονοματος.Σε παρενθεση διπλα στου ιδιοκτητη βαζει και του ενοικιαστη.

 

 

Δέχεται Γιάννη...

 

Δεχεται την εγγυηση να την εχει πληρωσει ο ενοικιαστης και αν ειναι αυτος υπολογος απεναντι της οπως κανει η ΔΕΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα για αλλαγή ονόματος στο ρολόϊ και είδα κάποια κυρία στο διπλανό γραφείο να εξοφλεί (σαν ενοικιάστρια) την οφειλή της και να της διαγράφουν το όνομά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να αλλαξει η διαδικασια.Οταν ειχα ζητησει να αλλαξει ρολοι μου στο ονομα ενοικιαστου παλιοτερα δεν το δεχοντουσαν και απλα εβαλαν το ονομα του σε παρενθεση διπλα στο δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αν ο προηγουμενος δεν χρωσταει δεν χρειαζεται καν συμβολαιο.Αφου ειναι νεα η πολυκατοικια με ενα λογαριασμο πας , πληρωνεις μια μικρη εγγυηση αναλογατα τετραγωνικα και φευγεις.

 

Παιδιά ειμαι ιδιοκτητρια και θελω να βαλλω το ονομα του ενοικιαστη στο λογοριασμο.

Οι λογαριασμοι είναι πληρωμενοι.

Η πολυκατοικια ειναι παλια, πανω απο 15 χρονια.

Δεν εχουμε κανει προσφατα αλλαγη ονοματος,

αλλα απο την τελευταια φορα που μας φεσωσε ο πρωην ενοικιαστης με ενοικια, πετρελαια, νερα, ρευματα....

ειπαμε να παρουμε καποια μετρα.

 

Διαβασα καπου οτι πρεπει να ξανακαταθεσουμε ηλεκτρολογικο σχεδιο. Ισχυει;

 

Αν ναι απο που το παιρνουμε;

 

Απο ηλεκτρολογο ή μηχανικο;

 

Και αν ξερει καποιος για διαμερισμα περιπου 55 τ.μ. ποσο κοστιζει;

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα καπου οτι πρεπει να ξανακαταθεσουμε ηλεκτρολογικο σχεδιο. Ισχυει;

 

Αν ναι απο που το παιρνουμε;

 

Απο ηλεκτρολογο ή μηχανικο;

 

Και αν ξερει καποιος για διαμερισμα περιπου 55 τ.μ. ποσο κοστιζει;

 

Ευχαριστω...

 

Ναι χρειαζεται πιτοποιητικο αφου εχουν περασει 14 χρονια.Στο δινει ηλεκτρολογος και κοστιζει καπου στα 70 ευρω.

 

Με επιφυλαξη αλλα καπου στα 50-60 ευρω θα ειναι η νεα εγγυηση που θα πληρωσει ο νεος ενοικιαστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειμαι ιδιοκτητρια και θελω να βαλλω το ονομα του ενοικιαστη στο λογοριασμο.

Οι λογαριασμοι είναι πληρωμενοι.

Η πολυκατοικια ειναι παλια, πανω απο 15 χρονια.

Δεν εχουμε κανει προσφατα αλλαγη ονοματος,

αλλα απο την τελευταια φορα που μας φεσωσε ο πρωην ενοικιαστης με ενοικια, πετρελαια, νερα, ρευματα....

ειπαμε να παρουμε καποια μετρα.

 

Διαβασα καπου οτι πρεπει να ξανακαταθεσουμε ηλεκτρολογικο σχεδιο. Ισχυει;

 

Αν ναι απο που το παιρνουμε;

 

Απο ηλεκτρολογο ή μηχανικο;

 

Και αν ξερει καποιος για διαμερισμα περιπου 55 τ.μ. ποσο κοστιζει;

 

Ευχαριστω...

 

Πας σε οποιονδηποτε αδειουχο ηλεκτρολογο, και σου κανει ενα σχεδιο. Σου κοβει και μια υποτυπωδη αποδειξη (χρειαζεται για να θεωρηθει το σχεδιο), τον πληρωνεις και φευγεις. Η τιμη παιζει αλλα δε νομιζω να ξεπερασει τα 50 ευρω. Αν εχεις κανενα φιλο, πληρωσε του απλα το φπα.

Μετα πας στο συλογο ηλεκτρολογων (θα σου πει ο ηλεκτρολογος που ειναι), και το θεωρεις, πληρωνοντας ενα συγκεκριμενο ποσο (δεν εχουν σημασια τα τμ.). Δεν ξερω αν ειναι εννιαια η τιμη, ας πουμε στην πολη μου πληρωνουμε 70 ευρω.

Αυτα. Με αυτο μετα πας στη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε οποιονδηποτε αδειουχο ηλεκτρολογο, και σου κανει ενα σχεδιο. Σου κοβει και μια υποτυπωδη αποδειξη (χρειαζεται για να θεωρηθει το σχεδιο), τον πληρωνεις και φευγεις. Η τιμη παιζει αλλα δε νομιζω να ξεπερασει τα 50 ευρω. Αν εχεις κανενα φιλο, πληρωσε του απλα το φπα.

Μετα πας στο συλογο ηλεκτρολογων (θα σου πει ο ηλεκτρολογος που ειναι), και το θεωρεις, πληρωνοντας ενα συγκεκριμενο ποσο (δεν εχουν σημασια τα τμ.). Δεν ξερω αν ειναι εννιαια η τιμη, ας πουμε στην πολη μου πληρωνουμε 70 ευρω.

Αυτα. Με αυτο μετα πας στη ΔΕΗ

 

Αυτο ειναι υποχρεωση του ηλεκτρολογου και οχι του πελατη.Στην Αθηνα το κοστος ειναι λιγο πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χρειαζεται πιτοποιητικο αφου εχουν περασει 14 χρονια.Στο δινει ηλεκτρολογος

 

Α να μπραβο..κ λεω τι λετε τοση ωρα.Μετα τον θανατο του πατερα μου,επειδη τα παντα ηταν στο ονομα του η μανα μου βρηκε εναν ηλεκτρολογο να της δωσει αυτο το πιστοποιητικο για να τα αλλαξει στο ονομα της και στα 2 σπιτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ξεθάβω για να μην ανοίξω νέο.

 

Επειδή μετακομίζω, έχω το συμβόλαιο θεωρημένο στα χέρια μου, ταυτότητα, θα πάρω και το εκκαθαριστικό μου που αναγράφει το ΑΦΜ και έχω και τον λογαριασμό του προηγούμενου ενοικιαστή που έχει κάνει διακοπή, για να δουν τον αριθμό του μετρητή στη ΔΕΗ.

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

 

Επίσης εγώ τώρα μένω Ν. Σμύρνη και πάω Αργυρούπολη. Μπορώ να απευθυνθώ σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της ΔΕΗ ή πρέπει να πάω υποχρεωτικά στο αρμόδιο υποκατάστημα της νέας μου περιοχής (εν προκειμένω στην Αργυρούπολη) για να κάνω την αίτηση?

 

Τέλος, το ρεύμα έχει κοπεί στο σπίτι λόγω της διακοπής που έκανε η προηγούμενη ιδιοκτήτρια. Σε πόσες μέρες από την αίτηση θα μου το συνδέσουν, γνωρίζει κανείς?

 

PS Ξέρει κανείς τι παίζει με το νυχτερινό? Πρέπει εγώ να το ζητήσω όταν κάνω την αίτηση?

Ποιες ώρες ισχύει το νυχτερινό, γιατί κάτι έχω ακούσει για όλο το βράδυ από τις 11 και μετά και ένα δίωρο το μεσημέρι, ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοοπον...Αν και μας ονομασαν ΔΕΔΔΗΕ απο 1/5 εγω θεωρω οτι ακομα ειμαι ΔΕΗ και ξερω καια πραγματα και απο αυτη.

 

1. Μπορεις σε οποιοδηποτε πρακτορειο να μεταφρεις την παροχη στο ονομα σου.

Εκτος αυτα που λες θα χρειαστεις ισως και πιστοποιητικο ηλεκτρολογου αν εχουν περασει πανω απο 14 χρονια απο το προηγουμενο. Αν μου στειλεις με pm τον αριθμο παροχης μορω να ρωτησω και να σου πω αν χρειαζεται.Το κοστος του ξεκιναει απο 100 ευρω και ατυπα βαρυνει τον ιδιοκτητη.

 

Η επαναφορα μπορει να γινει και την ιδια μερα αν πας πρωι να κανεις την αλλαγη.

 

Για το νυχτερινο πρεπει να υπαρχει υποδομη στην ηλεκτρικη εγκατασταση και να το αναφερει στο πιστοποιητικο ο ηλεκτρολογος. Οι ωρες για παλιες πολυκατοικιες ειναι 23:00-7:00

 

Σε καποιες καινουργιες διαφοροποιειται και εχει κει μεσημερι αλλα δεν ξερω καλα.

 

Εγγυηση για μονοφασικη παροχη καπου 0,56 ευρω ανα τετραγωνικο

 

Σου στελνω με pm το κινητο μου αν χρειαστεις κατι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα ακριβώς περίμενα να βρω και ευτυχώς σε βρήκα :)

 

Δεν έχω πάνω μου το λογαριασμό, αλλά θα σου στείλω μεσημέρι που θα πάω σπίτι τον αριθμό της παροχής να μου πεις.

 

Η πολυκατοικία είναι κατασκευής 2005 και υπάρχει πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης και γενικά δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα με πιστοποιητικά.

 

Για το νυχτερινό βρήκα το εξής:

 

 

 

ΔΕΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΡΕΥΜΑ

Η ΔΕΗ Α.Ε. υπενθυμίζει στους πελάτες της που κάνουν χρήση του μειωμένου (νυχτερινού) οικιακού τιμολογίου με τμηματικό ωράριο ότι η ρύθμιση αυτή θα ισχύσει και φέτος, όπως κάθε χρόνο, από την 1η Νοεμβρίου 2012 έως και την 30η Απριλίου 2013. 

Ειδικότερα, το νέο τμηματικό ωράριο: 
Για τους πελάτες που είναι συνδεδεμένοι στο Δίκτυο της Ηπειρωτικής Χώρας και των διασυνδεδεμένων με αυτήν νησιών θα είναι από 15:00-17:00 και 02:00-08:00. 
Για τους πελάτες των μη διασυνδεδεμένων νησιών με τμηματικό ωράριο ισχύει το παλαιό τμηματικό ωράριο 15:30-17:30 και 02:00-08:00.

Το τιμολόγιο για το νυχτερινό ρεύμα είναι 0,054 ευρώ ανά κιλοβατώρα ανεξαρτήτως κατανάλωσης. Συγκριτικά το ημερήσιο τιμολόγιο της ΔΕΗ κλιμακώνεται από 0,05625 έως 0,09155 ευρώ ανά κιλοβατώρα (και στις δύο περιπτώσεις χωρίς τις χρεώσεις για τα δίκτυα μεταφοράς - διανομής, τις Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας, κλπ.

Καταναλωτές που επιθυμούν να έχουν ενημέρωση για το θέμα αυτό μπορούν να ζητούν τα σχετικά πληροφοριακά έντυπα από τα αρμόδια γραφεία ΔΕΗ της περιοχής τους ή να επισκεφθούν την ιστοσελίδα της ΔΕΗ.


ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...