Προς το περιεχόμενο

Ψησιμο στο φουρνο.


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειαζονται ολα τα φαγητα νερο στο ψησιμο.

Λαδοκολα βαζεις για να μην κολλησει υποθετω, ή αν θες να το κανεις "δεμα/πακετο"

Ξαναλεω, πες τι θες να ψησεις ακριβως. Οχι χοιρινη μπριζολα σκετο. Θες λαιμο? Θες σπαλα? Θες μπουτι? Θες μοσχαρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομματια (μεριδες στρατου) αρνι στο φουρνο. Ο φουρνος ειναι με αντιστασεις πανω-κατω και τα ταψια απαραδεκτα προφανως. Τι κανω για να εχω τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα; Αλουμινοχαρτο και λαδοκολες δεν διαθετουμε. Επισης το ταψι θα εχει μονο κρεας. Οι πατατες θα ψηθουν ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλιως μαγειρευεται το μπουτι, αλλιως ο ωμος, αλλιως το καρε.

 

Αν ειναι κομματια σε στυλ κοκκινιστου, στην κατσαρολα.

.

 

Το ξερω αυτο. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να το βαλω ολο μαζι στο φουρνο για την Κυριακη του Πασχα, και θελω να γινει οσο το δυνατον πιο κοντα στο παραδοσιακο αρνακι. Δηλαδη χωρις μουσταρδες περιεργα μπαχαρικα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufa μιας και το ανάφερες...τι ακριβώς είναι τα λευκα υγρά?

για να τα βγάλω μου βγαίνουν και τα μπαχαρικά μου και ξενερώνω αφάνταστα...

το περίεργο είναι ότι τα έχω δει και σε σίγουρα κάλο κομμάτι ψαρονέφρι...

 

ενώ δεν τα έχω δει σχεδόν ποτε σε κρέας που πρώτα ήταν κατάψυξη αποθηκευμένο. τα βλέπω συνήθως σε νωπά κομμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το νερο μαζι με πρωτεινη που βγαινει επειδη σφιγγουν αποτομα οι μυες αν θυμαμαι καλα. Μερικες αλλες φορες ειναι επειδη εχουν βαλει προσθετο νερο για να κλεψουν.

Επισης οταν δεν γινεται σωστο μαγειρεμα (πχ πολλα πραγματα στην κατσαρολα/τηγανι και αντι για τσιγαρισμα εχεις βρασιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...