Προς το περιεχόμενο

Οικονομικες σχολες...


padarofe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουσα πολλες αποψεις σχετικα με αυτο το θεμα και ευχαριστω πολυ και για τις δικες σας αποψεις.Απο εμπειρογνωμονα που ειναι σε ναυτιλιακο τομεα σπουδασμενος οικονομολογος μου ειπε το εξης:Οτι οπως ειναι γνωστο σε περιοδους οικονομικης κρισης ελαχιστα εως μηδαμινα επαγγελματα εχουν αποροφηση.Ιδιαιτερα ομως το επεγγελμα ενος οικονομολογου ειναι το πλεον κορεσμενο αφου ολοι πλεον επιλεγουν οικονομικες σχολες.Μου προτεινε να ασχοληθω με τη ναυτιλια.Αν ειναι να επιλεξω καποιο οικονομικο επαγγελμα θα ηταν καλυτερα να επιλεξω μεταξυ λογιστικης αφου πλεον ολοι ειναι διευθυντες προεδροι κοκ. και η οργανωση και διοικηση των επιχειρησεων ειναι πλεον φουλ.Επιπλεον μεσα σε τετοια κριση η εταιριοκρατια καταρρεει και ειναι προτιμοτερο σε μια εταιρια σε τετοια περιοδο να απολυει παρα να προσλαμβανει.Δεν θελω να υπενθυμισω πσοο δυσκολη ειναι η κατασταση αλλα μεταφερω την γνωμη ενος ειδικου.Ασφαλως ειμαι σε μεγαλο διλυμα οπως οι περισσοτεροι ακουγωντας απο τη μια αποψεις στελεχων σε εταιριες πως δεν προσλαμβανουν οικονομολογους και απο την αλλη στατιστικς μελετες να λενε πως οι οικονμικες σχολες εχουν την μεγαλυτερη απορροφηση μαζι με τα πληροφοριακα.

Είναι γνωστό οτι η απορρόφηση είναι μηδαμινή ΠΑΝΤΟΥ, απλά να ξέρεις οτι οι οικονομικές σχολές σου προσφέρουν μια ευελιξία στην αγορά εργασίας. Έχοντας ένα πτυχίο οικονομικών, δεν απευθύνεσαι σε ενα συγκεκριμένο τομέα απασχόλησής.

πχ Τώρα στην Ελλάδα την μεγαλύτερη κρίση κατά την γνωμη μου την περνάει ο κατασκευαστικός τομέας, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις έχει φέρει σε πολύ δύσκολη θέση απόφοιτους σχετικών σχολών που αναγκαστικά δεν μπορούν να απευθυνθούν σε κάποιο άλλο τομέα γιατί δεν τους το επιτρέπει το πτυχίο τους.

Ένας απόφοιτος όμως οικονομικής σχολής μπορεί να δουλέψει από μια μεγάλη πολυεθνική εταιρία σαν μανατζερ που λέει ο λόγος μέχρι και στο μαγαζάκι της γειτονιάς σαν λογιστής. Όλες οι εταιρείες είτε είναι χρηματοοικονομικές, κατασκευαστικές, υγείας, ναυτιλιακές, πληροφορικής κλπ έχουν ένα οικονομικό τμήμα και ανάγκη από απόφοιτους οικονομικών σχολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα είναι τι σου αρέσει. Ναι ξέρουμε πως είναι η κατάσταση σήμερα δεν ξέρουμε τι θα γίνει αύριο ή όταν τελειώσεις και που θα αποφασίσεις να πας. Το θέμα σε αυτά τα δύο που διάλεξες είναι το εξής. Το πρώτο (οικονομικα γενικότερα) είναι θεωριτικό με μαθηματικά κυρίως ενώ το δεύτερο είναι πιο πρακτικό. Αν πας έξω θα δεις πως τα διαχωρίζουν ως economics kai bussiness. Διαλέγεις και παίρνεις. Στην πρώτη περίπτωση θα βλέπεις τι γίνεται σε μια κοινωνία και θα βγάζεις συμπεράσματα ενώ στην άλλη θα είσαι στα πιο πρακτικά και απτά(τα λέω λίγο μπακαλίστικα για να γίνω και πιο κατανοητός). Το καθαρά οικονομικό είναι σαφώς και δυσκολότερο και με περισσότερα μαθηματικά.

Για να βρεις δουλειά και να προκόψεις πρέπει εκτός του να υπάρχει ζήτηση να υπάρχει και όρεξη και θέληση. Εγώ είμαι σε τμήμα οικονομικής των επιχ γιατί μου αρέσει πιο πολυ το μαρκετινγκ και το μανατζμεντ απ ότι τα καθαρά μαθηματικά για παράδειγμα. Να ξέρεις πως ότι και να αποφασίσεις κάποιες γενικές γνώσεις θα τις πάρεις απο τους άλλους τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στο τμήμα οικονομικής επιστήμης της Ασοεε είμαι και κατά την γνώμη μου είναι το πιο δύσκολο τμήμα στην Ασοεε. Αν δεις το Μ.Ο πτυχίου και το Μ.Ο χρόνων αποφοίτησης θα καταλάβεις.

 

 

καλα αυτο ειναι μεγα απόφθεγμα για τους φοιτητες καθε τμηματος..ολοι τα ιδια λεμε.οποτε γραψε Χ σε αυτο.

 

Στον σταρτερ,πριν κανεις οτιδηποτε.

 

ΠΑΡΕ ΤΟΝ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΟΔΗΓΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΘΕ ΤΜΗΜΑΤΟΣ.www.aueb.gr κ βρες τους

Δεν τον βγαζουν για πλακα τα πανεπιστημια.(Βγαζουν κ εκδοσεις για μαθητες)

δεν θελουν κ δεν αντεχουν τα πανεπιστημια αιωνιους φοιτητες που χρωστανε,ξαναδινουν(εξοδα χαρτιου,επιτηρητων κλπ).

 

Διαβασε τον,δες τι μαθηματα εχει καθε τμημα,για να δεις περι τινος προκειται και υστερα αποφασιζεις αναλογα με το τι σου αρεσει πιο πολυ.Θα πας καπου λογω ονοματος και θα λες τι μ@λακια εκανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τον οδηγό σπουδών αλλά άδικο για το περι δυσκολίας. Όσον αφορά τις οικονομικές σχολές όλοι συμφωνουν πως το τμήμα της θεωρίας οικονομίας(οικονομετριες/μακρο/μικρο/μαθ) είναι το πιο δύσκολο και στο λέω εγώ που είμαι σε τμήμα οικονομικής των επιχειρήσεων και σου λέω πως το δικό μου τμήμα είναι πολύ ευκολότερο.

Η λύση είναι μια...μην πας οικονομικό, αρκετό ανταγωνισμό έχουμε :-D !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτο ειναι μεγα απόφθεγμα για τους φοιτητες καθε τμηματος..ολοι τα ιδια λεμε.οποτε γραψε Χ σε αυτο.

Δεν το λέω γιατί ετσι λένε όλοι, σε εμάς έχει γίνει θέμα γιατί πλέον δημιουργεί και προβλήματα αύριο μεθαύριο σε ένα μεταπτυχιακό.

Κοιτάζοντας μέσους ορούς που διανέμουν οι παρατάξεις από τα διάφορα τμήματα καταλαβαίνεις αμέσως για τι μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω γιατί ετσι λένε όλοι, σε εμάς έχει γίνει θέμα γιατί πλέον δημιουργεί και προβλήματα αύριο μεθαύριο σε ένα μεταπτυχιακό.

Κοιτάζοντας μέσους ορούς που διανέμουν οι παρατάξεις από τα διάφορα τμήματα καταλαβαίνεις αμέσως για τι μιλάω.

Γι αυτό και πλέον στα περισσότερα μεταπτυχιακά θέλουν gmat(ή το αντοιστιχο το δικό σας) και ίσως καποια επιστολή καθηγητή και δεν δίνουν τόση σημασία στον βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες ! Θελω να δηλωσω οικονομικες σχολες και αυτο τον καιρο ψαχνομαι.Ελπιζω οτι μπορω να πιασω ενα τμημα Οικονομικων Επιστημων αν πεσουν οι βασεις.Επειδη ομως με βαση τις περσινες βασεις δεν πιανω Οικ.Επιστ. σκεφτομαι να δηλωσω και τει λογιστικης.Τι προοπτικες εχω αν τελειωσω ενα τει λογιστικης?

Εχω ακουσει οτι απο τα τει λογιστικης βγαινεις πιο καταρτησμενος επανω στα οικονομικα και εισαι περισσοτερο ετοιμος να δουλεψεις για παραδειγμα σε μια εταιρια,καθως η λογιστικη ειναι βασικο μερος της οικονομιας.Ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες ! Θελω να δηλωσω οικονομικες σχολες και αυτο τον καιρο ψαχνομαι.Ελπιζω οτι μπορω να πιασω ενα τμημα Οικονομικων Επιστημων αν πεσουν οι βασεις.Επειδη ομως με βαση τις περσινες βασεις δεν πιανω Οικ.Επιστ. σκεφτομαι να δηλωσω και τει λογιστικης.Τι προοπτικες εχω αν τελειωσω ενα τει λογιστικης?

Εχω ακουσει οτι απο τα τει λογιστικης βγαινεις πιο καταρτησμενος επανω στα οικονομικα και εισαι περισσοτερο ετοιμος να δουλεψεις για παραδειγμα σε μια εταιρια,καθως η λογιστικη ειναι βασικο μερος της οικονομιας.Ισχυει?

Πόσα μόρια έχεις βγάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω και εγω τη γνωμη σας για το μηχανογραφικο γιατι δεν ξερω τι να κανω!! 1η επιλογη θα βαλω λογιστικη και χρηματοοικονομικη στην ασοεε(χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση στα λογιστικα-χρηματοοικονομικα, πιο πολυ λογω ονοματος)αλλα πρεπει να πεσει 245 μορια για την πιασω...και επειδη το βλεπω χλωμο λογικα θα περασω στη 2η επιλογη που δεν ξερω ποια να βαλω:( ειμαι αναμεσα σε χρηματοοικονομικη και τραπεζικη στο παπει, οικονομικων επιστημων στην ασοεε, διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας ασοεε ή οργανωση και διοικηση επιχειρησεων ασοεε....εσεις τι λετε?? ειμαι σε απογνωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οργάνωση και διοίκηση ασοεε διάβασε το 4ο ποστ!(μη τα ξαναλέω)

απ'όλα αυτά που λες,αντικειμενικά πιστεύω είναι το πιο εύκολο.

και γω πριν 3 χρόνια ακρίβως στην ίδια θέση βρισκόμουν,τι να επιλέξω απόλα αυτά.

μετά από 3 χρόνια λοιπόν βγαίνω αρκετά ευχαριστημένος και δικαιομένος από την επιλογή μου.

 

μπορείς να κοιτάξεις και το πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος,μπες στις σελίδες τους τα έχει,και δες τι μαθήματα έχει το καθένα.τι σου αρέσει τι δε σου αρέσει κλπ.και αποφασίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14708 (στο 5ο)

Η γνωμη μου ειναι θα πιασεις εστω ενα τμημα οικονομικης επιστημης στην επαρχια. Αν και υπαρχει και το τμημα διοικησης επιχειρησεων στην Θρακη ΑΕΙ που αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙΣ και μεχρι περυσι ειχε αντιστοιχια με το τμημα ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ.

 

Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω και εγω τη γνωμη σας για το μηχανογραφικο γιατι δεν ξερω τι να κανω!! 1η επιλογη θα βαλω λογιστικη και χρηματοοικονομικη στην ασοεε(χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη προτιμηση στα λογιστικα-χρηματοοικονομικα, πιο πολυ λογω ονοματος)αλλα πρεπει να πεσει 245 μορια για την πιασω...και επειδη το βλεπω χλωμο λογικα θα περασω στη 2η επιλογη που δεν ξερω ποια να βαλω:( ειμαι αναμεσα σε χρηματοοικονομικη και τραπεζικη στο παπει, οικονομικων επιστημων στην ασοεε, διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας ασοεε ή οργανωση και διοικηση επιχειρησεων ασοεε....εσεις τι λετε?? ειμαι σε απογνωση!!

Οικονομικής Επιστήμης ΠΡΏΤΟ!!!Μετά βαλτα όπως θες, έχει σχέση με τι θες να ασχοληθείς εσύ.

Πάντως για προπτυχιακό πτυχίο οικονομικών, το τμήμα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΣΟΕΕ ειναι οτι καλύτερο υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι θα πιασεις εστω ενα τμημα οικονομικης επιστημης στην επαρχια. Αν και υπαρχει και το τμημα διοικησης επιχειρησεων στην Θρακη ΑΕΙ που αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙΣ και μεχρι περυσι ειχε αντιστοιχια με το τμημα ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ.

 

 

Οικονομικής Επιστήμης ΠΡΏΤΟ!!!Μετά βαλτα όπως θες, έχει σχέση με τι θες να ασχοληθείς εσύ.

Πάντως για προπτυχιακό πτυχίο οικονομικών, το τμήμα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΣΟΕΕ ειναι οτι καλύτερο υπάρχει.

 

για το ΟΔΕ τι εχεις να πεις?? μηπως ειναι καλυτερα να παω εκει απο οτι το οικονομικης επιστημης?? και μετα σκεφτομαι και το Διοικητικης Επιστημης και Τεχνολογιας αλλα αυτο ειναι πολυ περιεργο τμημα...δεν ξερω τι ακριβως μπορω να βγω απο εκει μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ΟΔΕ τι εχεις να πεις?? μηπως ειναι καλυτερα να παω εκει απο οτι το οικονομικης επιστημης?? και μετα σκεφτομαι και το Διοικητικης Επιστημης και Τεχνολογιας αλλα αυτο ειναι πολυ περιεργο τμημα...δεν ξερω τι ακριβως μπορω να βγω απο εκει μεσα...

Κοιτα η κοπελα μου ειναι ΟΔΕ και για αυτο μπορω να σου πω με σιγουρια οτι εκει μονο οικονομια δεν διδασκονται.

Ολο δικαια,δικαια,δικαια και γενικα παρα πολυ θεωρεια.

Εχω ολοκληρομενη εικονα για τα τμηματα ΟΔΕ και Οικ.Επιστημης, και μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το τμημα οικονομικης επιστημης ειναι καθαρα οικονομικο τμημα.

Σε προπτυχιακο επιπεδο ειναι το καλυτερο τμημα για ενα ατομο που θελει να ασχοληθει με τα οικονομικα.

Για το τμημα ΔΕΤ δεν ξερω και παρα πολλα, απλα εχω ακουσει οτι ουτε και οι ιδιοι δεν ξερουν τι βγαινουν απο εκει περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα η κοπελα μου ειναι ΟΔΕ και για αυτο μπορω να σου πω με σιγουρια οτι εκει μονο οικονομια δεν διδασκονται.

Ολο δικαια,δικαια,δικαια και γενικα παρα πολυ θεωρεια.

Εχω ολοκληρομενη εικονα για τα τμηματα ΟΔΕ και Οικ.Επιστημης, και μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το τμημα οικονομικης επιστημης ειναι καθαρα οικονομικο τμημα.

Σε προπτυχιακο επιπεδο ειναι το καλυτερο τμημα για ενα ατομο που θελει να ασχοληθει με τα οικονομικα.

Για το τμημα ΔΕΤ δεν ξερω και παρα πολλα, απλα εχω ακουσει οτι ουτε και οι ιδιοι δεν ξερουν τι βγαινουν απο εκει περα.

επειδή σπουδάζω ΟΔΕ,μπορώ να σου πω για τα δίκαια που λες ότι δεν έχουνμε τόσα πολλά όπως τα παρουσιάζεις!3 για την ακίβεια.(αστικό Ι,και εμπορικό Ι-ΙΙ)αν υπάρχουν και άλλα είναι επιλογής.

τώρα για την οικονομία που λες,διδασκόμαστε οικονομία άλλα όχι στο βαθμό που που διδάσκεστε εσείς.και το βρίσκω πολύ λογικό αυτό.αφού είσαι στο τμήμα οικονομικής επιστήμης..τι θα μάθαινες??

όπως και στο τμήμα στατιστικής έχουν χίλια δυο μαθήματα στατιστικής,εμείς δεν εμβαθύνουμε στην στατιστική και για αυτό έχουμε λίγα μαθήματα.κατάλαβες τι θέλω να πω έτσι?

 

όπως είπα και στην αρχή,στο ΟΔΕ κάνεις λίγο απ'όλα τα 2 πρώτα χρόνια,αφού δεις τι σ'αρέσει,επιλέγεις κατεύθενση στο 3ο έτος,κάνεις και ένα μεταπτυχιακό σε αυτό και είσαι μια χαρά.

και αυτό γιατί είναι καλό?γιατί τώρα που είσαι 18 δεν μπορείς να πεις και δε ξέρεις τι ακριβώς σου αρέσει.θα το ρισκάρεις να πας στο λογιστικής και να μη σου αρέσει η λογιστική?να πας μάρκετινγκ και να μη σου αρέσει μάρκετινγκ..και πάει λέγοντας..

 

δε θέλω να μπω στη διαδικάσία,ποιό είναι καλύτερο ΟΔΕ ή Οικονομικών επιστημών κλπ,γιατί ο καθένας θα λέει τα δικά του.σου παρουσιάσαμε και οι 2 τα συν και τα πλην,εσύ αποφασίζεις!

'αντε με το καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...