Προς το περιεχόμενο

Πόσο ζει ένα χρυσόψαρο σε γυάλα?


Tmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι κατάλαβα από αυτα που λέτε, η γυάλα στο ψάρι είναι φόνος...

 

Με λιγα λογια ναι...

Ενα χρυσοψαρο θελει περιπου 30 λιτρα νερο για να ζησει υγιες 10+χρονια.Οποτε αμα σε ενδιαφερουν τα ψαρια ξεκινα να ψαχνεις για κανενα ενυδριο μικρο, ισως και μεταχειρισμενο και αργοτερα το αναβαθμιζεις.

Αλλοιως υπαρχουν στα τζαμπο κατι μικρα ενυδρια με φιλτρο φθηνα, αλλα ακομα και αυτα δεν ειναι για πολυ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω σε κανονικη γυαλα με νερο βρυσης και γατα στο σπιτι και ζει 4 χρονια τωρα.... σα τσιπουρα εχει γινει το χρυσο μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια ναι...

Ενα χρυσοψαρο θελει περιπου 30 λιτρα νερο για να ζησει υγιες 10+χρονια.Οποτε αμα σε ενδιαφερουν τα ψαρια ξεκινα να ψαχνεις για κανενα ενυδριο μικρο, ισως και μεταχειρισμενο και αργοτερα το αναβαθμιζεις.

Αλλοιως υπαρχουν στα τζαμπο κατι μικρα ενυδρια με φιλτρο φθηνα, αλλα ακομα και αυτα δεν ειναι για πολυ καιρο.

Τιμή ενός μικρού ενυδρείου ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμή ενός μικρού ενυδρείου ξέρουμε?

 

 

 

Εγω ειχα βρει σε προσφορα 50Ε ενα 40λιτρο με ολα τα παρελκομενα. Κανε και μια ερευνα αγορας και κατι θα βρεις

 

εγω το εχω σε κανονικη γυαλα με νερο βρυσης και γατα στο σπιτι και ζει 4 χρονια τωρα.... σα τσιπουρα εχει γινει το χρυσο μου!!!!

 

Και δεν σκεφτηκες ποτε να του δωσεις ενα καλυτερο σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω σε κανονικη γυαλα με νερο βρυσης και γατα στο σπιτι και ζει 4 χρονια τωρα.... σα τσιπουρα εχει γινει το χρυσο μου!!!!

φωτογραφια εδω και τωρα!! :mrgreen:

 

και εγω ειχα ενα και μου ειχε ζησει ενα εξαμηνο αλλα μετα αρχιζε να μαυριζει και πεθανε.πειραματόζωο ηταν το καημενο...καποια στιγμη μπορει να ξαναγορασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω 2 χρυσοψαρα (σε κανονικο ενυδρειο ας πω την εμπειρια μου)

 

Στη γυαλα δεν θα ζησει το ψαρακι επειδη δεν εχει φιλτρο, που καθαριζει το νερο, φαντασου οτι δεν ανανεωνει το νερο και τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ευαισθητα. Εγω οταν τα ειχα παρει και τα ειχα εκτος φιλτρου για λιγες μερες μου ειχαν πει πως ειναι θεμα να αρρωστηουν, ευτυχως δεν επαθαν τιποτα. Κατα τα αλλα το νερο τους πλεον το αλλαζω μια φορα την βδομαδα αντι ανα 2 ημερες που χρειαζεται στη γυαλα.

 

Μετα θα χρειαστεις αντιχλωριακο, χοντρο αλατι, και θερμομετρο ενυδρειου για να βλεπεις την θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου οτι δεν ανανεωνει το νερο και τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ευαισθητα.

Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ανθεκτικά και για αυτό μπαίνουν σε γυάλα. Λόγο αυτού + το ότι λερώνουν πολύ + χαμηλής τιμής χρησιμοποιούνται για στρώσιμο νερού σε ενυδρεία. Τουλάχιστον αυτά ξέρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρυσόψαρα είναι από τα πιο ανθεκτικά και για αυτό μπαίνουν σε γυάλα. Λόγο αυτού + το ότι λερώνουν πολύ + χαμηλής τιμής χρησιμοποιούνται για στρώσιμο νερού σε ενυδρεία. Τουλάχιστον αυτά ξέρω εγώ.

 

Eμενα μου εχουν πει το αντιθετο, οτι ειναι πολυ ευαισθητα και οτι αρρωσταινουν πολυ ευκολα, τωρα ποιος ξερει τι ισχυει :)

 

A και κατι αλλο, το συνεχες μεσα εξω απο την γυαλα, για αλλαγη νερου τα καταπονει ιδιαιτερα, και μπορει να τα τραυματισει, για αυτο οι ειδικοι δεν συστηνουν και τις γυαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω 2 χρυσοψαρα (σε κανονικο ενυδρειο ας πω την εμπειρια μου)

 

Στη γυαλα δεν θα ζησει το ψαρακι επειδη δεν εχει φιλτρο

 

Εγώ ξέρω έχει να κάνει με τη ποσότητα του νερού. Π.χ. ψάρι σε γυάλα είναι εγκληματικό.

Α, έχεις ενυδρείο. Ξες καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω έχει να κάνει με τη ποσότητα του νερού. Π.χ. ψάρι σε γυάλα είναι εγκληματικό.

Α, έχεις ενυδρείο. Ξες καλύτερα.

 

Ναι ειναι εγκληματικο, για αυτο και γινεται προσπαθεια να απαγορευτουν οι γυαλες για χρυσοψαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πουλάνε ό,τι γουστάρουν τα πετσοπς. Ψάρια που τρώγονται μεταξύ τους κτλ.

Καλά αυτό είναι μεγάλη αλήθεια.

Θέλει γενικά να τη ψάξεις από μόνος σου λίγο.

 

Έχει δει ενυδρείο καινούριο με αγγελόψαρα και τιγράκια που του το έστησε επαγγελματίας κατά τα άλλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πετ σοπ που πηρα τα δικα μου, ειχε μεχρι και πιρανχας, μικρα καρχαριακα.. και κατι μικροσκοπικα που ηταν σε ολα τα χρωματα (του αλμυρου νερου αυτα).

 

Αν ειχα λιμνη θα επερνα τα κοι, ειναι σαν μεγαλα χρυσοψαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία να σε ρωτήσω, πόση ώρα αφιερώνεις για τη φροντίδα του ενυδρείου σου; Ας πούμε καθημερινά; Εβδομαδιαία; Δε ξέρω για πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...