Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά έκανες και τα έβαλες από την ανάποδη.Δεν παίζει ρόλο στο πλύσιμο,απλά τα προστατεύεις.

Ariel%20Ygro%20Alpine%20%2040mez%202,8lt_1288161991.jpg&w=50&h=&page=Έχει πάνω στο καπάκι μια μεζούρα,την γεμίζεις και την βάζεις στον κάδο με τα ρούχα.

Αν κάτι έχει λεκέ, πχ λάδι,ρίχνουμε λίγο απορρυπαντικό πάνω στο λεκέ και το βάζουμε για πλύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τρομάζουν οι άντρες που χρησιμοποιούν λέξεις όπως τιρκουαζ και βυσινι.

Βερμιγιον, εμεραλντ, μπλε κομπαλτ, καπουτ μορτουμ, ουλταμαριν, κίτρινο ναπολης, κόκκινο βενετιας, σεπια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες και τα έβαλες από την ανάποδη.Δεν παίζει ρόλο στο πλύσιμο,απλά τα προστατεύεις.

Ariel%20Ygro%20Alpine%20%2040mez%202,8lt_1288161991.jpg&w=50&h=&page=Έχει πάνω στο καπάκι μια μεζούρα,την γεμίζεις και την βάζεις στον κάδο με τα ρούχα.

Αν κάτι έχει λεκέ, πχ λάδι,ρίχνουμε λίγο απορρυπαντικό πάνω στο λεκέ και το βάζουμε για πλύση.

 

Τι ειδους μεζουρα? Εμενα το καπακι ειναι μονοκομματο, δεν εχει σχημα χωνιου σαν την εικονα που παρεθεσες. Ενα μικρο καπακι ειναι και το γεμιζεις ολο, αλλα και παλι φαινεται λιγο...

 

sopas.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες βρε τρανς. αν βαλεις πλυντηριο με αδειο καδο θα καει!

 

 

Γιατι θα καει καλε?Οταν παιρνεις καινουργιο πλυντηριο δε κανεις την πρωτη πλυση μονο με νερο?Καιγεται εκει?

 

 

ναι αν το κανεις συνεχεια, σκεψου τι θα γινει.να λειτουργει ενα αδειο πλυντηριο.

 

Κάποτε έβγαλα ανοιχτόχρωμα ρούχα και μερικά είχαν 2-3 μικροσκοπικούς λεκέδες σαν λάσπη. Από τότε μιά στο τόσο (όχι συχνά όμως) βάζω ένα άδειο πλυντήριο με λίγο απορρυπαντικό σε υψηλή θερμοκρασία (60+) για να ξεπλένεται ο κάδος. Μου το επιβεβαίωσε και ο τεχνικός μου. Δεν έχει πάθει τίποτε (να χτυπήσω ξύλο - δεν είμαστε για έξοδα) αλλά δεν ξέρω αν έχει να κάνει και με τη μάρκα.

 

Και ένα μικρό τρικ που είχα διαβάσει κάπου: επειδή οι περισσότερες κάλτσες μου είναι μαύρες και έχω ψυχαναγκασμό με τα μπερδεμένα ζευγάρια, ακόμη κι αν είναι ίδια, όποτε βάζω κάλτσες τις πιάνω με ένα μανταλάκι. Και πλένονται καλά αφού δεν τις βάζω τη μια μέσα στην άλλη, και δεν χάνω καθόλου χρόνο να τις ταιριάξω μετά. Ακόμη και διαφορετικές να είναι, είναι τρελό σπάσιμο να ψάχνεις το ταίρι μιας κάλτσας μέσα σε ένα μπόγο μπερδεμένα ρούχα.

Η ευτυχία ειναι στα απλά πράγματα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ένα μικρό τρικ που είχα διαβάσει κάπου: επειδή οι περισσότερες κάλτσες μου είναι μαύρες και έχω ψυχαναγκασμό με τα μπερδεμένα ζευγάρια, ακόμη κι αν είναι ίδια, όποτε βάζω κάλτσες τις πιάνω με ένα μανταλάκι. Και πλένονται καλά αφού δεν τις βάζω τη μια μέσα στην άλλη, και δεν χάνω καθόλου χρόνο να τις ταιριάξω μετά. Ακόμη και διαφορετικές να είναι, είναι τρελό σπάσιμο να ψάχνεις το ταίρι μιας κάλτσας μέσα σε ένα μπόγο μπερδεμένα ρούχα.

Η ευτυχία ειναι στα απλά πράγματα. :mrgreen:

πολυ καλη ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- Για να βγάλετε τους λεκέδες σκουριάς από ρούχα, βάλτε στο λεκέ μια φέτα λεμόνι χωρίς τη φλούδα, από πάνω τοπο9ετηστε ένα λευκό πανί και σιδερώστε με καυτό σίδερο. Επαναλάβετε τη διαδικασία αν χρειαστεί.

2-Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε να τρίψετε με μια οδοντόβουρτσα πάνω στο λεκέ ένα μίγμα από ξύδι και αλάτι ή λεμόνι και αλάτι να το αφήσετε για 1 ώρα και μετά να το ξεπλύνετε με καυτό νερό. Η διαδικασία είναι ασφαλής για λευκά και ανοιχτόχρωμα ρούχα. Για σκούρα ρούχα κάντε μια δοκιμή πρώτα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση τα μαγιο πλενονται στο πλυντηριο? Απο καπου ειχα ακουσει μονο στο χερι. Εχω παρει ενα φετος, το οποιο ολο μου λερωνεται και ολο καταληγω να το τριβω στο χερι μετα απο το μπανιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...