Προς το περιεχόμενο

Πόσο πετρέλαιο καίτε το χρόνο για θέρμανση?


NeuroN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά μάλλον θα πάμε για πελλετ.

Να ρωτήσω κάτι, μια πελλετ σόμπα που είδα γράφει 8KW, χρειάζεται συνέχεια τόσο ρεύμα δλδ? γιατι 8KW δεν είναι και λίγα, 4 μικρά αερόθερμα πες :)

Δεν καίει τόσο ρεύμα.

Τα 8KW είναι η απόδοσή της δηλαδή τόσο ζεσταίνει.

Το μόνο ρεύμα που καίει μια τέτοια σόμπα είναι για ένα μικρό βεντιλατέρ που τροφοδοτεί το χώρο καύσης με αέρα

και αν είναι αερόθερμη έχει και ένα δεύτερο βεντιλατερ για την κυκλοφορία του αέρα στο χώρο.

Έτσι έχουν συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α ωραία είπα κ γω..

 

Επίσης παίζει και το θέμα ξυλόσομπα

σε αυτό το λινκ λέει οτι το πέλλετ είναι η πιο φτηνή καύσιμη ύλη ακόμα και απο το ξύλο

και εδώ λέει οτι ένα σπίτι που καίει 2000 λίτρα πετρέλαιο θέλει 4000 κιλά πέλλετ στα μισά λεφτα.

πόσο ξύλο θέλει ένα τέτοιο σπίτι 5-6 τόνους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ωραία είπα κ γω..

 

Επίσης παίζει και το θέμα ξυλόσομπα

σε αυτό το λινκ λέει οτι το πέλλετ είναι η πιο φτηνή καύσιμη ύλη ακόμα και απο το ξύλο

και εδώ λέει οτι ένα σπίτι που καίει 2000 λίτρα πετρέλαιο θέλει 4000 κιλά πέλλετ στα μισά λεφτα.

πόσο ξύλο θέλει ένα τέτοιο σπίτι 5-6 τόνους?

Ισχυει αυτο αλλα πρεπει να ειναι πιστοποιημενα τα πελλετ..

 

Θελετε να μιλησω για θερμοκρασιες που επικρακουν στην Κοζανη...

 

Πρωι που παω στην πρακτικη/δουλεια βλεπω το κεντρικο θερμομετρο που εχει στην πλατεια..την προηγουμενη δευτερα εδειχνε 1 βαθμο και σημερα 5..μην συζητησω για παραπερα που πεφτει στους -2 και...και για να προλαβω μερικους δεν εχει ολη η Κοζανη τηλεθερμανση...

 

Η καλυτερη λυση ειναι η γεωθερμια..

 

ή

 

Να βαλετε φωτοβολτα'ι'κα στην σκεπη οσα χρειαζονται και να χρησιμοποιητε την ενεργεια του μονο για θερμανση..Συνδυαζοντας τα με αντκιες θερμοτητας και ενα μετατροπεα..Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω απο φετος πεταξα τον πετρελαιολεβητα και τοποθετησα πελλετολεβητα.

 

Για φετος θα καψω μονο πελλετ ενω για του χρονου θ' αγορασω μια μεγαλη ποσοτητα πυρηνοξυλου.Το πελλετ το αγορασα προς 220 ευρω/τονο ενω το πυρηνοξυλο τωρα εχει 70 ευρω/τονο.Πηρα 6 τονους πελλετ με το οποιο ευελπιστω να βγαλω τον φετινο χειμωνα.

Το σπιτι μου ειναι 120τμ ανοικτο απ' ολες τις πλευρες χωρις σκεπη με την κλασσικη μονωση και βρισκεται στην κεντρικη Ελλαδα.Τον θερμοστατη μου τον αφηνω στους 20 βαθμους ενω τις ωρες που δεν ειναι κανεις στο σπιτι απο 7.30 εως 2.00 τον κατεβαζω στους 18.

Θεωρω πως οι 23 βαθμοι ειναι αφορητη ζεστη μεσα στο σπιτι και οτι περιπου 20 με 21 βαθμοι ειναι η ιδανικη θερμοκρασια που δημιουργει συνθηκες ανεσης

 

Εχω μετανοιωσει που οταν το εχτιζα εδωσα περισσοτερα χρηματα για πλακακια και την κουζινα παρα για μονωση και σκεπη.

Τον τελευταιο χειμωνα πριν την αλλαγη εκαψα κατι λιγοτερο απο 3 τονους πετρελαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω φιλε μου.Μια σκεπη θα μ' εσωζε στην κυριολεξια ομως τα χρηματα ειναι αρκετα.Ελπιζω σε δυο χρονια απο τωρα να ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δείτε τώρα πως θα μπει ειδικός φόρος κατανάλωσης στα καυσόξυλα… Κάτι θα βρούνε, ίσως να τον ονομάσουν πράσινο φόρο. Μην τυχών και ο Έλληνας βρει φθηνή λύση σε κάτι, αμέσως να το φορολογήσουν… (βλέπε υγραέριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ωραία είπα κ γω..

 

Επίσης παίζει και το θέμα ξυλόσομπα

σε αυτό το λινκ λέει οτι το πέλλετ είναι η πιο φτηνή καύσιμη ύλη ακόμα και απο το ξύλο

και εδώ λέει οτι ένα σπίτι που καίει 2000 λίτρα πετρέλαιο θέλει 4000 κιλά πέλλετ στα μισά λεφτα.

πόσο ξύλο θέλει ένα τέτοιο σπίτι 5-6 τόνους?

Το ποιό φτηνό σήμερα είναι το πυρινόξυλο.

Στην πράξη για κάθε λίτρο πετρελαίου θέλεις 3 κιλά από όλα τα στερεά καύσιμα(πυρίνα πέλλετ ξύλα κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω φιλε μου.Μια σκεπη θα μ' εσωζε στην κυριολεξια ομως τα χρηματα ειναι αρκετα.Ελπιζω σε δυο χρονια απο τωρα να ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο.

 

Μονωση μπορεις να την τοποθετησεις και μονος σου και να εχει μικρο κοστος. Θα χρειαζεται ισως λιγο συντηρηση αλλα και παλι θα εχεις μεγαλυ εξοικονομηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονωση μπορεις να την τοποθετησεις και μονος σου και να εχει μικρο κοστος. Θα χρειαζεται ισως λιγο συντηρηση αλλα και παλι θα εχεις μεγαλυ εξοικονομηση.

 

Tι ακριβως εννοεις?

Υπαρχει κατι καλο που μπορω να βαλω στην ταρατσα και στους τοιχους γυρω απο το σπιτι και μαλιστα μονος μου.

Αν σου ειναι ευκολο δωσε μου σε παρακαλω ενα link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιό φτηνό σήμερα είναι το πυρινόξυλο.

Στην πράξη για κάθε λίτρο πετρελαίου θέλεις 3 κιλά από όλα τα στερεά καύσιμα(πυρίνα πέλλετ ξύλα κ.λ.π.

 

 

Μου είπανε ότι με το πυρινόξυλο χρειάζεται καθάρισμα η καμινάδα κάθε μήνα και γενικά πως έχει πολλά «κατάλοιπα» ή κάτι τέτοιο.

Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπανε ότι με το πυρινόξυλο χρειάζεται καθάρισμα η καμινάδα κάθε μήνα και γενικά πως έχει πολλά «κατάλοιπα» ή κάτι τέτοιο.

Ισχύει;

Η καμινάδα εαν είναι κάθετη δεν θέλει καθάρισμα.

Όλοι οι λέβητες στερεών καυσίμων θέλουν συχνό καθάρισμα λόγο της στάχτης.

Ένας σωστά ρυθμισμένος πυρινολέβητας έχει τα ίδια κατάλοιπα που έχουν όλοι οι άλλοι λέβητες στερεών καυσίμων

π.χ. ξυλολέβητας.

Το πυρινόξυλο είναι αλεσμένο κουκούτσι ελιάς και στεγνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση ότι ένας τόνος pellets δεν έχουν τον ίδιο όγκο με ένα τόνο πετρελαίου. Είναι πολύ περισσότερο, οπότε τίθεται το θέμα αποθήκευσης και σίγουρου προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...