Προς το περιεχόμενο

φαρυγγίτιδα - αμυγδαλίτιδα


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ πιθανό να έχεις κάνει μια ωραιοτάτη μέση ωτίτιδα (με υγρό η χωρίς) και γιαυτό να πονας. Εκεί δε φτανει καμία μπατονετα...

 

Πυρετό έχεις;

Δε χρειάζεται να επαναλάβω ότι πρέπει να πας σε γιατρό. Πήγαινε στα επείγοντα στο κάτω κάτω...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως είπαν και οι άλλοι, να πας στο γιατρό.

 

Αν είναι φαρυγγίτιδα ή κάτι παρόμοιο θα πρέπει να σου δώσει και την ανάλογη αντιβίωση που πρέπει να παίρνεις μόνο με συνταγή γιατρού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμυγδαλές είναι και σε έχει χτυπήσει στο αυτί. Αν έχεις σηκώσει πυρετό πρέπει να το κοιτάξεις και να ανυσηχήσεις μια φορά αν δεν εχεις σηκώσει πυρετό πρέπει να ανυσηχήσεις δυο φορές! Ο γιατρός θα σου γράψεις κάποιες εξετάσεις και θα σου δώσει αντιβίωση μετά που θα κάνεις τις εξετάσεις. Πιθανές εξετάσεις ειναι Γενική αίματος και strept test μαζί με κάποιες που εξετάζουν τα επίπεδα μολύνσης στο αίμα. Αν δεν εχεις να πας σε γιατρό η δεν την παλεύεις να σηκωθείς χτύπα μια amoxil των 500 απο το φαρμακείο ή αλλη παρόμοια αντιβίωση και θα ισιωσεις μέσα σε δύο μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αυτια δεν τα καθαριζουμε καθε μερα......μπορει καθος εκανες μπανιο να μπηκε νερο μεσα.για τον πονολαιμο παρε Tamtum Verde στοματικο διαλλημα ειναι και κανε γαργαρες ολη μερα.αμα εισαι και κρυωμενος δοκιμασε τα Panadol cold and flu.επισης πανε σε γιατρο θα σου δοσει κανα Zinadol η Augmentin και μπορει να κανεις και καμια γενικη για να δει λευκα και ουδετεροφυλλα +μια crp για να δει αν εχεις λοιμοξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις να πας σε γιατρό η δεν την παλεύεις να σηκωθείς χτύπα μια amoxil των 500 απο το φαρμακείο ή αλλη παρόμοια αντιβίωση και θα ισιωσεις μέσα σε δύο μέρες.

ΟΧΙ, ΟΧΙ , ΟΧΙ!

Ποτέ αντιβίωση έτσι στα τυφλά. Είναι λάθος, επικίνδυνο, ατομικά και κοινωνικά ανεύθυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχη στο amoxil που αναφερθηκε παραλιγο να χασω μια φιλη απο συνδρομο stephen johnson ή καπως ετσι μου το ειπαν οι γιατροι (σοβαρη αλλεργια στο φαρμακο απο οτι καταλαβα στα επειγοντα που ετρεχα σα τρελος)

 

οχι αντιβιωση χωρις συνταγη γιατρου. γιατι εκτος απο το οτι απλα μπορει να μη σου κανουν καλο ή σε βαθος χρονος να μειωσεις τις αντιστασεις του ανοσοποιητικου σου, μπορει να υπαρξουν και αμμεσες παρενεργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καταστροφικό να παίρνεις αντιβίωση χωρίς λόγο.

 

Μόνο όταν το συστήνει γιατρός.

 

 

:shifty: :shifty: :shifty:

 

Συγνώμη για το bold αλλά το θεωρώ απαραίτητο στην προκειμένη περίπτωση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμυγδαλές είναι και σε έχει χτυπήσει στο αυτί. Αν έχεις σηκώσει πυρετό πρέπει να το κοιτάξεις και να ανυσηχήσεις μια φορά αν δεν εχεις σηκώσει πυρετό πρέπει να ανυσηχήσεις δυο φορές! Ο γιατρός θα σου γράψεις κάποιες εξετάσεις και θα σου δώσει αντιβίωση μετά που θα κάνεις τις εξετάσεις. Πιθανές εξετάσεις ειναι Γενική αίματος και strept test μαζί με κάποιες που εξετάζουν τα επίπεδα μολύνσης στο αίμα. Αν δεν εχεις να πας σε γιατρό η δεν την παλεύεις να σηκωθείς χτύπα μια amoxil των 500 απο το φαρμακείο ή αλλη παρόμοια αντιβίωση και θα ισιωσεις μέσα σε δύο μέρες.

 

Right.

 

Because FUCK YOU medical school!

 

Η δημοσίευση μηνυμάτων σε αυτό το forum χρησιμοποιώντας greeklish χαρακτήρες, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια πηγα χθες πρωι γιατρο, αλλα επειδη δεν εχω ακομα νιωσει καλυτερα (WTF αυριο κλεινω βδομαδα) δεν μπηκα να γραψω την συνεχεια.

 

Αρχικα η νοσηλευτρια μου πηρε καποιες βασικες ενδειξεις. Καρδια, οξυγονο, πιεση, ολα οκ. Με ρωτησε αν εχω πυρετο τις λεω οχι, με μετρησε και μου βρηκε 38 για καποιο λογο, και εγω δεν ενιωθα πυρετο. Αν ειχα 38 τοτε, την πρωτη μερα που ολο το βραδυ ημουν σε παραλληρημα και δεν μπορουσα να ελεγξω τις σκεψεις μου ποσο ειχα 40? τοτε ενιωθα κατι σαν να ονειρευομαι στον ξυπνιο μου εκεινο το βραδυ... Ενταξει ευτυχως την επομενη περασε...

 

Ακροαστικα ΟΚ, ελεγχος με ξυλακι για λαιμο, κατακοκκινος. Μου εγραψε τα εξης φαρμακα, τα οποια εχω ξεκινησει απο χθες μεσημερι.

 

Αντιβιωση (Αντιφλεγμωνωδες/Αντισηπτικο) Klaricid

Βλεννολυτικο-Αποχρεμπτικο Trebon 600mg

Γαργαρες για Πονολαιμο erreflog

και σταγονες για αυτι Unicept OTIC.

 

Σημειωσεις.

 

Το Trebon το 600αρι λεει στις οδηγιες πως χορηγειται για χρονιες παθησεις και κανονικα θελει 3 δοσεις των 200... Παρολα αυτα δεν κανει τπτ. Παλι εχω βλεννες ολη μα ολη την ωρα. Το Bisolvon Που ειχα παρει καποτε σε σιροπι, ηταν καργα αποτελεσματικο θυμαμαι.

 

Το Erreflog στις οδηγιες λεει εφαρμογη με στοματικες πλυσεις, δλδ? Γαργαρες στο λαιμο η αριστερα-δεξια τα μαγουλα σαν το στοματικο διαλυμα οτνα βουρτσιζουμε τα δοντια? Βασικα εγω για γαργαρες το περναω, αλλα οταν το βαζεις στο στομα, αφριζει και ειναι δυσκολο να το κανεις γαργαρες, και σχεδον το καταπινα (plz οχι μπηχτες για τις φρασεις "το καταπινα", "το βαζεις στο στομα" κτλ, ειμαι αρρωστος και δεν ειμαι ακομα ετοιμος για καλαμπουρι...)

 

Το αυτι δεν μου το εξετασε καν, μου ειπε ειναι λογικο να εχει κλεισει λογο λαιμου. Να παρω τις σταγονες για 4-5 μερες και μετα αν θελω συμπληρωματικα να παω για καθαρισμο. Και να θελω καθαρισμο δεν μπορω να παω απο τωρα, πρωτα θελει τα σταγονες για να λιωσει μεσα το κερι...

 

Εν τω μεταξυ ξερι κανεις το υγρο μεχρι που πρεπει να φτασει? Δεν ειναι επικινδυνο αν βρει τυμπανο? Στις οδηγιες λεει να γυρεις κεφαλι για να καθοδηγηθει το κερι, αλλα στο αυτι που δεν εχω λαβυρινθο το ενιωσα να ακουμπησε λιγο τυμπανο και ακαριαια εσκιψα πανικοβλυμενος απο την αντιθετη για να το ξαναγυρισω προς τα εξω... Επαιξε προβλημα?

το κλαρισιντ μπορει να σου φερει ασχημη γευση σαν ξυνιλα απο αυτο θα ειναι να ξερεις.το Trebon ειναι οτι καλητερο,το ζητουμενο ειναι να βγαζεις φλεματα αυτο σημαινει οτι λειτουργρει.κανε υπομονη θα στροσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...