Προς το περιεχόμενο

επιλογη τηλεορασης


posonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα η VT 30 είναι όντως πολύ καλή τηλεόραση. Απλά υπάρχει ενα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που δυστυχώς ενοχλείται έντονα απο το φαινόμενο blinking που υφίσταται στα plasma panel. Άλλοι δεν το παρατηρούν. Για αυτο και προέτρεψα τον φιλo πιο πάνω να την δει πριν την αγοράσει και οχι να εμπιστευτεί τυφλά τον ξάδερφο του. Να παραδεχτώ οτι σε σχέση με το παρελθόν εχει ελαχιστοποιηθεί. (στις panasonic) Αλλα σε πολύ φωτεινές εικόνες δυστυχώς ακόμα υπάρχει.

 

Και για να εξηγηθώ τι εστι blinking ή αλλιώς flickering:

 

Ως flicker, τρεμόπαιγμα, έχει καθιερωθεί να ονομάζουμε την αναλαμπή που εμφανιζόταν στις τηλεοράσεις που σάρωναν πεπλεγμένα την εικόνα στα 50Hz.

Δηλαδή πρόβαλλαν 50 μισές εικόνες, πεδία ή fields όπως ονομάζονταν, (πεπλεγμένη σάρωση) το δευτερόλεπτο που μας έδιναν 25 ολόκληρες, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του συστήματος PAL.

Το πρόβλημα πήγαζε από το γεγονός ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιλαμβάνεται σε αυτές τις συχνότητες την αλληλουχία των εικόνων.

 

Οι τηλεοράσεις Plasma ακολουθούν μία διαδικασία φόρτισης, εκφόρτισης των κελιών τους για να παράγουν εικόνα. (ο ιονισμός των ευγενών αερίων για την ακρίβεια). Με αποτέλεσμα η αλληλουχία να είναι ‘On - Off - On - Off.... Πράγμα που σημαίνει ότι: παράγουν μία εικόνα - σβήνουν - παράγουν εικόνα - σβήνουν - και ούτω καθεξής.

Δηλαδή οι εικόνες προβάλλονται σαν τις παλιές μηχανές για απεικόνιση slides, στις οποίες ένας φωτοφράκτης άνοιγε παρήγαγε εικόνα - έκλεινε - άνοιγε ξανά κ.ο.κ.

Έτσι, δεν είναι διόλου παράδοξο οι plasma τηλεοράσεις να διακατέχονται από αυτήν την ιδιαιτερότητα που δεν καλείται βέβαια flickering, αλλά blinking που σημαίνει αναλαμπή.

 

Στις lcd αυτό δεν συμβαίνει καθώς η κάθε εικόνα που παράγεται, το κάθε καρέ δηλαδή, (100 η 200 HZ) παραμένει στην οθόνη μέχρι να έρθει το επόμενο. Δηλαδή δεν υπάρχει off, reset όπως στις plasma τηλεοράσεις. Η τεχνική αυτή λέγεται(sample & Hold) Εδω το μειονέκτημα ειναι η αργη απόκριση των υγρών κρυστάλλων ετσι στις γρήγορες αλλαγές καρέ ειχαμε το φαινόμενο motion blur. Αυτο το πρόβλημά εχει διορθωθεί αρκετά με χρηση νεων κρυστάλλων με χαμηλά ms αποκρισης.

 

Τελος σχετικά με το η καλύτερη TV 2011. Δεν μου λεει κάτι. Αν και εν μέρη παραδέχομαι οτι παιζει πολυ καλα, θα πω το εξης: Ακόμα και εαν ένα προϊόν με βάση καποιο ISO βγει πρώτο δεν σημαίνει οτι αυτη η αποδοση του θα πρέπει να αρέσει σε όλους του ανθρώπους του πλανήτη. Ο καθένας μας βλέπει, ακούει και αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Για αυτο μια τελική συμβουλή. Πριν αγοράσετε, δείτε, ακούστε και μετα τα συζηταμε.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολλους ανθρωπους στην τεχνολογία πλασμα ενοχλει το φαινομενο blinking, (αναλαμπες-τρεμοπαιγμα) που ειναι κουραστικό καθως μου θυμίζει crt 50Hz

 

Θα συμφωνησω αλλα για τις φθηνες Plasma οπως το U μοντελο. Το εχω γραψει κι αλλες φορες εδω οτι μου δημιουργουσε την εντυπωση οποιασδηποτε τηλεορασης 50Ηz. Σε ακριβα μοντελα οπως το G και πανω δε θυμαμαι κατι τετοιο. Θυμαμαι να παρατηρω το εντονο ενοχλητικο flicker στο λευκο σε crt οθονες (υπολογιστη) που ηταν ρυθμισμενες στα 50 και οχι στα 60 Ηz και το ελεγα σε φιλους μου και οι οποιοι δεν μπορουσαν να καταλαβουν την εξωφθαλμη αυτη διαφορα για μενα. Και για να μην πω αρνητικο μονο για plasma τη φτωχη ποιοτητα υλικου σε πολλα τηλεοπτικα προγραμματα τη θεαση διαφορων ταινιων ή σειρων τουλαχιστον στη δικη μου 100Ηz LCD την κανει το λιγοτερο ενοχλητικη. Θα μπορουσα να πω και αδυνατη

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος σχετικά με το η καλύτερη TV 2011. Δεν μου λεει κάτι. Αν και εν μέρη παραδέχομαι οτι παιζει πολυ καλα, θα πω το εξης: Ακόμα και εαν ένα προϊόν με βάση καποιο ISO βγει πρώτο δεν σημαίνει οτι αυτη η αποδοση του θα πρέπει να αρέσει σε όλους του ανθρώπους του πλανήτη. Ο καθένας μας βλέπει, ακούει και αντιλαμβάνεται διαφορετικά. Για αυτο μια τελική συμβουλή. Πριν αγοράσετε, δείτε, ακούστε και μετα τα συζηταμε.

 

Mε αυτό που λες συμφωνώ γενικά αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: Το γεγονός ότι μια υπερφωτεινή led των 400 ευρώ μπορεί να εντυπωσιάσει με τα φαντασμαγορικά (και ψεύτικα) χρώματά της κάποιον σε σχέση με μία κορυφαία πλάσμα είναι γεγονός. Αυ΄το δεν σημαίνει ότι υπάρχει και σύγκριση με αντικειμενικά κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω αλλα για τις φθηνες Plasma οπως το U μοντελο. Το εχω γραψει κι αλλες φορες εδω οτι μου δημιουργουσε την εντυπωση οποιασδηποτε τηλεορασης 50Ηz. Σε ακριβα μοντελα οπως το G και πανω δε θυμαμαι κατι τετοιο

 

Και αυτό έχει μια εξήγηση, τεχνική. Τα ακριβά μοντέλα χρησιμοποιούν ακριβότερους ελεγκτές με περισσότερες διαφορετικές διαδρομές παλμών υψηλής τάσης. Πέραν αυτού έχουν χωρίσει σε περισσότερα τα δυαδικά υποπεδία, 20+ για την χρονική κατανομή των αναφλέξεων αρα και για πιο ομαλο αποτέλεσμα, βεβαια αυτο εγινε πιο πολυ για να μειωθεί το dynamic false contouring, τα διαβόητα μωβ φίδια. Επισης τα νεα πανελ λογω αυξημένης φωτεινότητας με του παρελθόντος εχουν μειώσει τον αριθμό των αναλαμπών για την επίτευξη του λευκού σε πολύ λιγότερο απο τα 1024 ανα Hz οπου ίσχυε για τα παλιότερα 10bit πάνελ.

 

Δεν λεω εχουν γινει βήματα εμπρος αλλα ακόμα δεν εχουν εξαλειφθεί τελείως αυτα τα φαινόμενα. Οσοι δεν το αντιλαμβάνεστε, ειστε τυχεροί, άρα καλές θεάσεις.

 

Mε αυτό που λες συμφωνώ γενικά αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: Το γεγονός ότι μια υπερφωτεινή led των 400 ευρώ μπορεί να εντυπωσιάσει με τα φαντασμαγορικά (και ψεύτικα) χρώματά της κάποιον σε σχέση με μία κορυφαία πλάσμα είναι γεγονός. Αυ΄το δεν σημαίνει ότι υπάρχει και σύγκριση με αντικειμενικά κριτήρια.

 

Ο εντυπωσιασμός όμως σαν αντίδραση, υποδηλώνει ότι αυτή η ομάδα των ανθρώπων, διεγείρεται από έντονα και ζωηρά χρώματα. Όταν οι αισθήσεις ενω ανθρώπου διεγείρονται θετικά, τότε έχουμε πετύχει ενα μεγάλο ποσοστό της ζητούμενης ψυχαγωγίας. Άλλωστε το φυσικό και pal (στο οποίο υπερέχουν οι πλάσμα, δεν διαφωνούμε σε αυτο) δεν είναι πάντα το ζητούμενο σε μια ταινία.

 

Η εμπειρία μου στο χώρο κοντά στα 10 ετη μου εχει δείξει οτι πολύ λίγοι άνθρωποι βλέπουν και ακούν το ιδιο. Ακόμα και το πασιφανές καλύτερο απο την πλειοψηφία σε κάποιον αλλο μπορει να μην αρέσει καθόλου. Λογο αυτου δεν μπορω να καταπιεσω καποιον να παρει αυτο που θελω εγω καθως, δεν θα εχει ικανοποιήσει ποτε την αρχική του επιθυμία. Αργότερα οταν θα δει καπου αλλου αυτο που ηθελε στην αρχη, τοτε θα νιωσει οτι εκανε κακη αγορα. Εχει συμβει δυστυχώς πολλες φορες σε πελατες που καταπιέστηκαν απο hi-endαδες να παρουν το σωστο και οχι αυτο που τους αρεσε.

 

Αρα αντικειμενικότητα σε μια πληροφορία μπορει να υπάρχει, αλλα σε ενα μεγάλο συνδυασμό πληροφοριών οπως μια τηλεόραση, μαλλον οχι. Αρα ξανα τονιζω, δειτε, διαλεχτέ και μετα ρωτήστε σε καποιο forum.

 

Τελος σαφώς και ειναι ανούσια η σύγκριση μιας lcd 400 ευρω enry level με ενα κορυφαίο plasma panel. Για ναι μεν σε φως θα υπερτερεί το lcd, αλλα στοιχειά οπως μαυρο, αντίθεση, ροη κινησης πανε περίπατο.

 

Για αυτο και την συγκρινα με την Sharp LE830 που την θεωρω αξιοπρεπέστατη πρόταση.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος σαφώς και ειναι ανούσια η σύγκριση μιας lcd 400 ευρω enry level με ενα κορυφαίο plasma panel. Για ναι μεν σε φως θα υπερτερεί το lcd, αλλα στοιχειά οπως μαυρο, αντίθεση, ροη κινησης πανε περίπατο.

 

Συμφωνούμε, απλά επειδή όντως μπορεί κάποιον να τον εντυπωσιάσει ακόμα και η φτηνή led, θα του πρότεινες να την πάρει? Όχι. Άρα πρέπει να γίνεται ένας συγκερασμός των υποκειμενικών μας κριτηρίων με τα αντικειμενικά χαρακτηριστικά. Κατά τα άλλα πέρα από τεχνικές λεπτομέρειες (που τις παραθέτεις πολύ κατανοητά και είναι πολύ χρήσιμες) επειδή όπως λες μετράει και η προσωπική οπτική εμπερία, παρέθεσα παραπάνω και την δικιά μου από την vt30. Δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι τελευταίο να το τονίσω καθώς ειναι σημαντικο. Στα καταστήματα τα demo ειναι σε αναλυση 1080/60i, ενω τα blueray της αγοράς στα 1080/24p. To blinking στα 24p είναι πολυ πιο έντονο. Αρα ζητηστε να δειτε την tv και με απλη ταινια. Στην χειρότερη φέρτε την δικια σας.

 

Συμφωνούμε, απλά επειδή όντως μπορεί κάποιον να τον εντυπωσιάσει ακόμα και η φτηνή led, θα του πρότεινες να την πάρει? Όχι. Άρα πρέπει να γίνεται ένας συγκερασμός των υποκειμενικών μας κριτηρίων με τα αντικειμενικά χαρακτηριστικά. Κατά τα άλλα πέρα από τεχνικές λεπτομέρειες (που τις παραθέτεις πολύ κατανοητά και είναι πολύ χρήσιμες) επειδή όπως λες μετράει και η προσωπική οπτική εμπερία, παρέθεσα παραπάνω και την δικιά μου από την vt30. Δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο.

 

Αρα εκανες την καλυτερη επιλογη για εσενα. Και VT 30 ειναι μια αριστη επιλογη. Απλα αυτο που θελω να κανω κατανοητο ειναι οτι δυστηχως ειναι πολυ δυσκολο να καθιερωθει το καλυτερο σε οπτικο ακουστικά συστήματα. Και εγω πριν 6-7 χρονια, οπου οι lcd ηταν για κλαματα, μονο πλασμα προτιμούσα-πρότεινα σε flat panel tv,(για αυτο αλλωστε αγορασα τοτε την kuro Pioneer PDP 4280 XD)To blinking δυστηχως το αντιλαμβάνομαι. Τωρα η ψαλιδα εχει κλείσει μεταξυ των 2 τεχνολογιών και δεν χρειάζεται να είμαστε τοσο απόλυτοι.

 

Η αρχη μου οταν συμβούλευα καποιον για tv ηταν να του παραθέσω οτι υπάρχει διαθέσιμο. Να του δωσω ποικιλία επιλογων. Παντα κανω μια εισήγηση στις τεχνολογίες κτλ, αλλα την αποφαση την επαιρνε σχεδον μονος του. Εαν υποψιαζόμουν οτι κανει λαθος η εντυπωσιάστηκε εσφαλμένα, του τονιζα καποια πραγματα επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γιατί το insomnia ειναι ΤΟ KOΡΥΦΑΙΟ ΜΕΡΟΣ για να ζητήσεις την άποψη των συνανθρώπων σου.

 

τελικά κατέληξα στη GT30 με 1000 ευρώ . Για αυτό που είδα σαν τηλεόραση . Ηταν "στα ματια μου" τρελό value for money . την είδα να παίζει και Assasin Creed.. αλλό πράγμα...

 

μακάρι να μην το μετανιώσω :D :D

 

να στε ολοί καλα ευχαριστω παααρα πολύ για τις απόψεις σας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς εννοούσα, να την δεις και να κρίνεις. Καλορίζικη. Μην αμελήσεις το θέμα του στρωσίματος γιατί αυτή η σειρά παρουσιάζει ευαισθησία. Καλές θεάσεις.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρα V ειναι λιγο καλυτερη απο την σειρα G. Η V υπερτερεί στον εξοπλισμο, καλύτερος ηχος και ύπαρξη θύρας RS232C. Στο θεμα εικονας η V υποστηριζει επιπλέον μια νεα τεχνολογία την 24p Cinematic Playback, οπου αναφερει πιο ρεαλιστική ροη κίνησης.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα V ειναι λιγο καλυτερη απο την σειρα G. Η V υπερτερεί στον εξοπλισμο, καλύτερος ηχος και ύπαρξη θύρας RS232C. Στο θεμα εικονας η V υποστηριζει επιπλέον μια νεα τεχνολογία την 24p Cinematic Playback, οπου αναφερει πιο ρεαλιστική ροη κίνησης.

 

Σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι τις επαγγελματικές σου γνώσεις μαζί μας, αλλά γιατί μου καρφώθηκε η εντύπωση ότι με αυτό το blinking έχεις μεγάλο κόλλημα; Προσωπικά σε δύο πλάσμα στο σπίτι , αλλά και αλλού δεν με ενόχλησε τίποτα από αυτά που αναφέρεις. Για να μην πώ ότι στην 42U10 που έχω στο υπνοδωμάτιο , ύστερα από δύο χρόνια δεν χορταίνω να βλέπω. Και εν τέλει το να λες σε κάποιον να δεί πρώτα , που να δεί; Σε καταστήματα με φωτισμό γηπέδου και σε αρρύθμιστες και άστρωτες τηλεοράσεις , ή σε καταστήματα που επίτηδες ορισμένες έχουν τέρμα τα γκάζια για να εντυπωσιάσουν και να πουλήσουν; Εγώ σε κανένα κατάστημα δεν μπόρεσα να πείσω πωλητή να μου δώσει κοντρόλ και να χαμηλώσειτο φωτισμό για να δούμε τι παίζει επιτέλους.

Και τελικά, αναφερόμενοι σε μια μέση τιμή των 600-700€ που κινούνται οι περισσότεροι τι θα πρότεινες , λαμβάνοντας υπόψη τις γνώσεις σου; και μην πεις ότι αρέσει στον καθένα. ;) γιατί θα είναι Σολομώντια απάντηση.

 

Υ.Γ Ωραίος ο Ναυτίλος στο αβατάρ σου. B)

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα, να την δεις και να κρίνεις. Καλορίζικη. Μην αμελήσεις το θέμα του στρωσίματος γιατί αυτή η σειρά παρουσιάζει ευαισθησία. Καλές θεάσεις.

 

Να σου πω ότι στην 50G30 που πήρα το καλοκαίρι πάνω στη βδομάδα της πέταξα τις ρυθμίσεις που γούσταρα και δεν έγινε τίποτε από όσα ακούγονται; Στο κάτω κάτω τηλεόραση αγόρασα , όχι πίνακα του ντα Βίντσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το blinking ευτυχώς δεν μπορούν να το αντιληφθούν όλοι με τον ιδιο τρόπο. Άλλοι το βλέπουν λίγο, άλλοι καθόλου, άλλοι δυστυχώς πολύ. Σαν φαινόμενο ισχύει, σε αυτο δεν χωρα αμφιβολία. Άλλοι πάλι ενώ το βλέπουν και τους ενοχλεί το συνηθίζουν. Όπως εγω, μιας και ειμαι κάτοχος της Pioneer PDP 4280 XD απο το 2007. Τότε βέβαια τα lcd ηταν το λιγότερο για κλάματα. Σήμερα ομως όπως ειπα και πριν, μιας και ψαλίδα εχει κλείσει αρκετά και για τις 2 τεχνολογίες, εαν κάποιον τον ενοχλεί πολυ, δεν είναι ανάγκη να το βλέπει καθε μερα. Εαν εβλεπα πολυ τηλεοραση μπορει να επερνα και εγω μια 50 LE 830.

 

Στα καταστήματα δυστυχώς υπάρχουν θεματα. Αλλα ειναι ο μονος χώρος που μπορει κάποιος να εχει τις πρωτες επαφες με το προϊόν που ενδιαφέρεται. Σε μερικα καταστήματα επικρατει χαμηλός φωτισμος. Πχ σε ολα τα μεγαλα πλαίσιό (χωρις να εχω καμια επαφη με αυτην την εταιρια) στα tv demo rooms επικρατεί πολυ χαμηλός φωτισμός. Ισως πολυ χαμηλότερος απο τα περισσότερα σπίτια μας την ημέρα.

Στον αντίποδα μετα απο αυτο εαν εδινα τοση βαρυτητα θα προτιμούσα μετα να δω και την TV σε αντίξοες συνθήκες υπερβολικού φωτισμου, που επικρατεί σε πολλά αλλα καταστήματα. Εκει θα μου δείξει εαν εχει ικανα αποθέματα φωτεινότητας. Ιδιαίτερα χρησιμο στο συνδυασμό φωτεινών σπιτιών και προβολη θεματος με σκοτεινες σκηνες.

 

Οι περισσότεροι πωλητές ειναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν το remote control, εστω ας το χειριστούν αυτοι. Μπορεις να δεις τα image settings και απο τα κουμπια στο πλαι της tv εαν σου πουν οτι δεν το εχουν. Αν σου λενε περιεργα τραβα στον υπεύθυνο. σχεδον ποτε δεν με εχουν δυσκολέψει στο να πειραξω μια tv.

 

Τελος να σου τονισω οτι δεν ειμαι κατα των plasma. Ειναι μια ιδιότροπη τεχνολογία πο ταιριαζει πιο πολυ σε αυτον που θελει να ασχοληθει. Το στρωσιμο απλα σε προστατεύει απο πιθανή μονιμη ζημια του πανελ σου απο καποια στατικη εικόνα. (Αυτό γιατί ο φωσφόρος ειναι πολυ ευαίσθητος οταν ειναι καινούργιος) Σε ενα σπιτι δύσκολα την παταει καποιος καθως κανει ζαπινγκ κτλ. Εαν ομως πχ εβλεπες καθε μερα ταινίες οπου εχουν letterbox και μονο τετοιες πολυ πιθανον να εχεις μονιμο burn. Πραγμα που δεν επιδιορθώνεται και δεν το καλύπτει η εγγύηση. (πρωτη σελιδα στο manual) Πριν 2 εβδομάδες είχα πελάτη που μου εκανε θεμα με μια g30 με σημαδια letterbox....Εαν θελετε να παραθεσω και φωτο.

 

Και τελικά, αναφερόμενοι σε μια μέση τιμή των 600-700€ που κινούνται οι περισσότεροι τι θα πρότεινες , λαμβάνοντας υπόψη τις γνώσεις σου; και μην πεις ότι αρέσει στον καθένα. ;) γιατί θα είναι Σολομώντια απάντηση.

 

Στην οικονομικη κατηγορια για οποιον αναζητα φυσικοτητα, μαυρο, κινηση οι πλασμα αποτελουν σοβαρη επιλογη. Σε πληροφορω ομως δεν αρεσουν σε ολους τα φυσικα χρωματα.

 

Οπως έγραψα πιο πανω εαν το ειδες ελεγα αυτο σχετικά με τα εντυπωσιακά χρώματα των lcd.

Ο εντυπωσιασμός όμως σαν αντίδραση, υποδηλώνει ότι αυτή η ομάδα των ανθρώπων, διεγείρεται από έντονα και ζωηρά χρώματα. Όταν οι αισθήσεις ενος ανθρώπου διεγείρονται θετικά, τότε έχουμε πετύχει ενα μεγάλο ποσοστό της ζητούμενης ψυχαγωγίας. Άλλωστε το φυσικό και pal (στο οποίο υπερέχουν οι πλάσμα, δεν διαφωνούμε σε αυτο) δεν είναι πάντα το ζητούμενο σε μια ταινία.

 

Η εμπειρία μου στο χώρο κοντά στα 10 ετη μου εχει δείξει οτι πολύ λίγοι άνθρωποι βλέπουν και ακούν το ιδιο. Ακόμα και το πασιφανές καλύτερο απο την πλειοψηφία σε κάποιον αλλο μπορει να μην αρέσει καθόλου. Λογο αυτου δεν μπορω να καταπιεσω καποιον να παρει αυτο που θελω εγω καθως, δεν θα εχει ικανοποιήσει ποτε την αρχική του επιθυμία. Αργότερα οταν θα δει καπου αλλου αυτο που ηθελε στην αρχη, τοτε θα νιωσει οτι εκανε κακη αγορα. Εχει συμβει δυστυχώς πολλες φορες σε πελατες που καταπιέστηκαν απο hi-endαδες να παρουν το σωστο και οχι αυτο που τους αρεσε.

 

Αρα οφείλω να του δειξω το δρόμο και να τον κατατοπισω αλλά όχι να τον πεισω με οτι μπορω τι να παρει με το ζορι.

 

Στα 600 ευρω αξιοπρεπέστατη πρόταση για κάποιον που δεν θελει πλάσμα και ανήκει στην άλλη κατηγορία είναι η Samsung UE40D6000. Με σωστο calibration παιζει πολυ καλα. Εχει ελαφρως πιο φτωχη παλετα, αλλα παιζει και μερα και νυχτα.

 

Αν κανεις ενα poll για το τι προτιμά ο καθένας,(τεχνολογία, μαρκα, μοντελο.) θα εκπλαγεις απο την ποικιλία που θα προκυψει.. Λογικο. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο..

 

Στον ηχο οπου και ειδικεύομαι περισσότερο να δεις τι γινεται...

 

Μάλιστα ο περισσότεροι φανατισμένοι πλασματακιδες σε πληροφορω δεν δει έχουν ποτε lcd με σωστο και σοβαρό calibration. Η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη οσο νομιζετε. Εχω εκπλήξει πολλούς φανατισμενους, με μια ταπεινή c6000.. Και αλίμονο δεν υποννοω κατι για κάποιον εδω, καθώς δεν σας γνωρίζω προσωπικά και δεν ξερω ποσο σοβαρα ασχολείστε.

 

ΥΓ Ενα ζευγος ναυτιλοι ηταν καποτε σε μια γωνια του demo room του Σαραβελλου. Περασα απιστευτα ωραια μαζι τους. ΜΕΓΑΛΟ απωθημένο....

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά τα λεγόμενά σου. Δεν διαφωνώ βασικά σε τίποτα.

ΥΓ. Ένας φίλος μου χαϊφιντελίστας είχε δεξιά και αριστερά από το κρεβάτι του τα Meridian M1 και τον πειράζαμε ότι το βράδυ σηκώνεται και κάνει έρωτα μ' αυτά :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...