Προς το περιεχόμενο

Samsung ML-1675 Laser printer 41 ευρω κωτσο


iguana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αυτα τα μελανια των samsung δεν εχουν πανω τους το γνωστο πρασινο τυμπανακι των HP, ειναι μονο toner.

 

Σαφως και ειναι καρκινογονος η σκονη, αλλα αν ειμαστε προσεκτικοι και το κανουμε ΕΞΩ ειναι οκ. Ακομα και απο καινουργιο τονερ μπορει να βγει σκονη, οταν το κουνησουμε κλπ.Η προσοχη πρεπει να υπαρχει παντα. Μαλιστα ποσα αναγομωμένα εχω δει να χανουν και να λερωνουν απο κακη δουλεια των refill centers (σε hp που κλεινουν την τρυπα με αυτοκολλητο!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιτα η αναγομωση ειναι επικυνδινη διαδικασια γιατι ο γραφιτης ειναι εξαιρετικα καρκινογονος.

 

το εξαιρετικά από που προκύπτει?? Νομιζω καλύτερα ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο, ανθυγιεινός είναι λεγεται,όχι όμως και πλουτώνιο 239! Θα είχαν πεθάνει όσοι δουλεύουν σε φωτοτυπάδικα αμα ήταν έτσι.. Εκεί ο γραφίτης πάει σύννεφο.. Ειδατε κανα τονερ σε φωτοτυπικό να το αλλάζει κανείς με μάσκα και γαντια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον καθε μερα εκτυπωνω καμια 20αρια σελιδες με τον inkjet που εχω. οποτε μολις τσιμπησα εναν μιας και 2 απ τα 6 μελανια κοστιζουν οσο ο lazer. ευχαριστω τον τοπικ σταρτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εξαιρετικά από που προκύπτει?? Νομιζω καλύτερα ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο, ανθυγιεινός είναι λεγεται,όχι όμως και πλουτώνιο 239! Θα είχαν πεθάνει όσοι δουλεύουν σε φωτοτυπάδικα αμα ήταν έτσι.. Εκεί ο γραφίτης πάει σύννεφο.. Ειδατε κανα τονερ σε φωτοτυπικό να το αλλάζει κανείς με μάσκα και γαντια??

 

Μην παρανοεις καποια πραγματα:

 

Αλλο αλλαζω το τονερ του εκτυπωτη και αλλο αναγομωνω το ανταλλακτικο με γραφιτη.

 

Πολλοι τεχνικοι μηχανηματων laser φορουν μασκα οταν συντηρουν τα μηχανηματα κι ας μην προσθετουν γραφιτη. Τα μικροσωματιδια γινονται αισθητα απο τη μυρωδια. Δικαιωμα σου να αναπνεεις διπλα στο λειζερ οταν αυτος τυπωνει. Επισςη μπορεις να πιανεις και τον γραφιτη με το χερι σου και να φας και κουλουρακια μετα. ΜΗΝ προτεινεις ομως και στους αλλους να το κανουν αυτο, ειναι παραπληροφορηση.

 

Αλλο προληψη, αλλο ημιμαθεια και αλλο τρομοκρατια-καταστροφολογια.

 

https://www.google.gr/search?client=opera&rls=el&q=laser+toner+cancer&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Πολλοι τεχνικοι μηχανηματων laser φορουν μασκα οταν συντηρουν τα μηχανηματα κι ας μην προσθετουν γραφιτη. Τα μικροσωματιδια γινονται αισθητα απο τη μυρωδια. Δικαιωμα σου να αναπνεεις διπλα στο λειζερ οταν αυτος τυπωνει. Επισςη μπορεις να πιανεις και τον γραφιτη με το χερι σου και να φας και κουλουρακια μετα. ΜΗΝ προτεινεις ομως και στους αλλους να το κανουν αυτο, ειναι παραπληροφορηση.

 

Αλλο προληψη, αλλο ημιμαθεια και αλλο τρομοκρατια-καταστροφολογια.

 

https://www.google.g...channel=suggest

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όσοι το ψάξατε καλύτερα μιλάμε για σφραγισμένο προϊόν ή εκθεσιακό ?

 

2) Η αναγόμωση πόσο κοστίζει αν την κάνουμε μόνοι μας και πόσο σε κατάστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Όσοι το ψάξατε καλύτερα μιλάμε για σφραγισμένο προϊόν ή εκθεσιακό ?

 

2) Η αναγόμωση πόσο κοστίζει αν την κάνουμε μόνοι μας και πόσο σε κατάστημα ?

 

Εγω που έχω το ίδιο μοντελο ρώτησα σε κατάστημα και μου είπαν 35€ - τους πηγαίνω το άδειο πίσω επίσης. Μου είπαν το πληρώνω το δοκιμαζω και αν δεν το αναγνωρίσει ο εκτυπωτης (γιατι υπάρχει ένα θέμα μου είπε με κάποιους serial number) το επιστρέφω πίσω & μου δίνουν τα χρήματα μου πίσω.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2) Η αναγόμωση πόσο κοστίζει αν την κάνουμε μόνοι μας και πόσο σε κατάστημα ?

Μονοι μας, για τον περσινο δικο μου καπου 7-8 ευρω, αλλα απο οτι αναφερθηκε εδω για τον 1675 χρειαζονται τσιπς (υπαρχουν-δεν υπαρχουν θα σε γελασω, κανε research youtube + ebay)

 

Εγω που έχω το ίδιο μοντελο ρώτησα σε κατάστημα και μου είπαν 35€ - τους πηγαίνω το άδειο πίσω επίσης. Μου είπαν το πληρώνω το δοκιμαζω και αν δεν το αναγνωρίσει ο εκτυπωτης (γιατι υπάρχει ένα θέμα μου είπε με κάποιους serial number) το επιστρέφω πίσω & μου δίνουν τα χρήματα μου πίσω.

Σου δινουν και το αδειο (δικο σου) τονερ πισω ή παει αυτο; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ο συγκεκριμένος θέλει reset chips ΑΛΛΑ υπάρχει λογισμικό για τον εκτυπωτή που παρακάμπτει τον έλεγχο του chip και έτσι απλά αγοράζεις τόνερ. Επίσης είδα ότι τον αρχικό τόνερ μπορείς να τον γεμίσεις χωρίς να βάλεις chip - φαντάζομαι ότι το chip θα είναι για 1500 σελίδες και έχει μέσα τόνερ για 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εξαιρετικά από που προκύπτει?? Νομιζω καλύτερα ας μην τρομοκρατούμε τον κόσμο, ανθυγιεινός είναι λεγεται,όχι όμως και πλουτώνιο 239! Θα είχαν πεθάνει όσοι δουλεύουν σε φωτοτυπάδικα αμα ήταν έτσι.. Εκεί ο γραφίτης πάει σύννεφο.. Ειδατε κανα τονερ σε φωτοτυπικό να το αλλάζει κανείς με μάσκα και γαντια??

 

Το ότι κάποιοι το παίζουν επαγγελματίες αλλά στη τελική δε ξέρουν τίποτα, δε σημαίνει ότι ο γραφίτης δεν είναι καρκινογόνος και επιβλαβής για την υγεία μας.

http://www.lawyersandsettlements.com/features/personal-injury/hp-printer.html

 

Όταν εκτυπώνουμε ποσότητες πάντα ανοίγουμε παράθυρα και ανάλογα τη τσέπη του καθενός κρίνεται πόσο σας συμφέρει να αναπνέετε τέτοιες ουσίες στα γεμίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

... και ανάλογα τη τσέπη του καθενός κρίνεται πόσο σας συμφέρει να αναπνέετε τέτοιες ουσίες στα γεμίσματα.

Σε αυτο το κομματι σου διαφωνω. Μια φορα στα 2 χρονια χοντρικα που θα γεμισει ενας ιδιωτης το τονερ του, εξω και με μασκουλα θα παθει (εισπνευσει) κατι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν γεμιζουμε το τονερ με σκονη (με μασκα και γαντακια) δεν ανοιγουμε ποτε παραθυρα και γενικως αποφευγουμε οποιοδηποτε ρευμα αερα που θα μας στειλει τη σκονη στα μουτρα π.χ. κλιματιστικο, ανεμιστηρας. Ο κινδυνος ειναι απο την εισπνοη της σκονης (γραφιτης), η οποια αν εισπνευστει καθεται μονιμα στον πνευμονα και δε φευγει ποτε, και η εισπνοη γραφιτη εχει αποδεικτει οτι μπορει να προκαλεσει καρκινο.

Κινδυνος απο απλες εκτυπωσεις με laser printer δεν υπαρχει, ουτε απο το να πιανουμε τα τυπωμενα χαρτια, αν υπηρχε κατι τετοιο θα ειχαν αποσυρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώσεις

Ο εκτυπωτής διατίθεται με δοχείο απόδοσης 700 σελίδων

 

Πραγματικά έχει πέσει πάρα πολύ η τιμή των laser εκτυπωτών.

Σίγουρα συμφέρει refill! Και να σου χαλάσει ο εκτυπωτής ανακύκλωση , και πέρνεις άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...