Προς το περιεχόμενο

μαϊμού γυαλιά ηλίου


liakos perister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι σε κάποιο καλό κατάστημα με οπτικά θα υπάρχει τέτοιο μηχάνημα. Δε χάνεις τίποτα να πιάσεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο και ν' αρχίσεις τις ερωτήσεις σ' όποιο βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως διασφαλιζεται οτι τα επωνυμα γυαλια:

α. ειναι οριτζιναλ. Αποκλειεται το καταστημα οπτικων να κανει αυτο που θελει να κανει ο ts;

β. εχουν καλα υλικα για προστασια απο UV; (στην περιπτωση που ειναι καρα-οριτζιναλ)

 

για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, το υλικο των γυαλιων ειναι σχεδον σε ολα το ιδιο. ειτε θα ειναι κανονικο γυαλι ειτε "οργανικο" γυαλι δηλαδη plexiglass (PMMA)(βεβαια υπαρχουν διαφορες ποιοτητες) τα οποια και τα δυο ειναι πολυ φτηνα (η τιμη ανα κιλο ειναι μερικα ευρω). στα γυαλια αυτο που ανεβαζει την τιμη του φακου ειναι η επεξεργασια που του εχουν κανει και στον σκελετο η μαρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, το υλικο των γυαλιων ειναι σχεδον σε ολα το ιδιο. ειτε θα ειναι κανονικο γυαλι ειτε "οργανικο" γυαλι δηλαδη plexiglass (PMMA)(βεβαια υπαρχουν διαφορες ποιοτητες) τα οποια και τα δυο ειναι πολυ φτηνα (η τιμη ανα κιλο ειναι μερικα ευρω). στα γυαλια αυτο που ανεβαζει την τιμη του φακου ειναι η επεξεργασια που του εχουν κανει και στον σκελετο η μαρκα.

Ναι το ξερω και αυτο που ρωταω ειναι οτι πως διασφαλιζεται οτι το ταδε καταστημα οπτικων δεν εισαγει κινεζικα μαιμου αρμανι κλπ, και τους περνα κανα φακο ελαφρως καλυτερο απο αυτον που βαζει ο κινεζος, με τελικο κοστος καμια 30ρια ευρω ανα κομματι και τα πουλανε ως αυθεντικα προς 200+ ευρω?

 

Στη τελικη μπορει το κομματι να ειναι πανομοιοτυπο με το επωνυμο και μπορει να εχει και πιο καλο φακο, αλλα η απατεωνια δεν παυει να ειναι απατεωνια.

 

Η ερωτηση που κανω δεν ειναι τυχαια. Πριν κανα 2 χρονια αγορασα απο γνωστο καταστημα οπτικων (ισως το αναμεσα στα 2-3 γνωστοτερα στην πολη) κατι prada προς 180 ευρω οταν αλλου ειχαν απο 220 και πανω. Τωρα σε διαφορα σημεια οι φακοι εχουν αρχισει και "ξεβαφουν" υπο μορφη μικρων στιγματων. Πως ξερω οτι το συγκεκριμενο καταστημα οπτικων δεν μου πουλησε προς 180 ευρω τα γυαλια που πουλαει ο Πακιστανος με 20 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κανένα φτηνό μηχάνημα να ελέγξεις αν τα γυαλιά σου έχουν uv προστασία?

 

 

ρε παιδιά δεν καταλάβατε δεν θέλω να αγοράσω ακριβό μηχάνημα απλά ρωτάω αν υπάρχει κανένα φτηνό με ξέρω εγώ το πολύ 20 ευρώ>>>>

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδες πηγα στο μαχαζι του φιλου μου και ειχε το uv cheker για να ελενχουν τα γυαλια και τους ανταλακτικους φακους και του λεω να τα δοκιμασει περιτο να σας πω τι εγραψε το μηχανιμα 100% ολα τα λαμπακια πρασινα ενεργεσ ολλεσ οι προστασιες και κατι αλλο μου λεει το παιδι τους ανταλακτικους γνισιουσ φακους ray ban τους αγοραζουν μολης 15 ευρω το ζευγαρι(μονο φακους) οπωτε μαλλον πληρονουμε το ονομα αλλα καλου κακου εβαλα 20 ευρω γνισια carrera φακους αλλα πηρα και δυο αρμανι απο μαυρο και θαμε κομπλε :P :devil: :devil: :devil:

 

παιδια πηρα κατι γυαλιά ηλιου carrera απο πακι θέλω να παω να αλλάξω τους φακους και να βαλω καλους απο εναν φιλο που δουλεύει σε οπτικα με το αζημίωτο φυσικά αλλα ειδα αυτο το βιντεο και μου μπηκαν ειδεες για τα μαϊμού μηπως δεν ειναι οπως μας τα λενε αλλα μασ κοροϊδεύουν οι εταιριεσ για να συνεχίσουν να πουλάνε ακριβα??? δειτε και περιμενω γνωμες http://www.youtube.com/watch?v=yywGRtppRA8

εγω παιδες πηγα στο μαχαζι του φιλου μου και ειχε το uv cheker για να ελενχουν τα γυαλια και τους ανταλακτικους φακους και του λεω να τα δοκιμασει περιτο να σας πω τι εγραψε το μηχανιμα 100% ολα τα λαμπακια πρασινα ενεργεσ ολλεσ οι προστασιες και κατι αλλο μου λεει το παιδι τους ανταλακτικους γνισιουσ φακους ray ban τους αγοραζουν μολης 15 ευρω το ζευγαρι(μονο φακους) οπωτε μαλλον πληρονουμε το ονομα αλλα καλου κακου εβαλα 20 ευρω γνισια carrera φακους αλλα πηρα και δυο αρμανι απο μαυρο και θαμε κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω απο παλιοτερη μαρτυρια φιλου μου με οπτικα, μου ελεγε ας πουμε για τα μυωπιας, οτι πολλους απο τους σκελετους που εχουν τα μαγαζια ειναι ισης ποιοτητας με αυτους που πουλανε οι πλανοδιοι.

 

Μεταξυ μας, δεν νομιζω οτι ειναι κανα τεραστιο κοστος κατασκευης ο φακος των γυαλιων ηλιου, ουτε απαιτει καμια τρομερη τεχνολογια ή τεχνογνωσια. Οποτε τα 5-10-20-30 ευρω που κανουν αυτα τα γυαλια στους πλανοδιους, δεν νομιζω οτι πρεπει να μας υποψιαζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επειδή την πάτησα και εγώ θα σας πρότεινα γυαλιά μόνο από καταστήματα με οπτικά..Αγόρασα γυαλιά από πλανόδιο λόγο το ότι μου είχαν χαλάσει τα παλιά μου και δεν είχα χρήματα να αγοράσω ξανά επώνυμα..Το αποτέλεσμα δεν άντεξα να τα φορέσω πάνω από μια μέρα και προτίμησα να μην φορώ καθόλου, πιο ξεκούραστα ένιωθα τα μάτια μου..Καλύτερα να κρατήσεις χρήματα για να πάρεις από κατάστημα οπτικών..Έχεις και την απόδειξη σου αν κάτι πάει στραβά και ξέρεις και ποιον έχεις απέναντι σου, ένας σοβαρός επαγγελματίας που είναι χρόνια στον χώρο δεν ρισκάρει έτσι απλά την επιχείρηση του άλλωστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως διασφαλιζεται οτι τα επωνυμα γυαλια:

α. ειναι οριτζιναλ. Αποκλειεται το καταστημα οπτικων να κανει αυτο που θελει να κανει ο ts;

β. εχουν καλα υλικα για προστασια απο UV; (στην περιπτωση που ειναι καρα-οριτζιναλ)

α) πας κ παιρνεις πιο ακριβα γυαλια (κ φαινεται το ακριβο γυαλι σαν ποιοτητα δλδ) κ οχι αξεσουαρ τυπου ρειμπαν καρρερα που τα αντιγραφουν κατα κορον

β) οταν θα περνας απο καταστημα οπτικων πανε δοκιμασε οουκλει με πολαραιζντ φακο κ θα καταλαβεις τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά υπάρχει κανένα φτηνό μηχάνημα να ελέγξεις αν τα γυαλιά σου έχουν uv προστασία?

 

εδω εισαι ....... B)

 

http://www.ebay.co.uk/itm/200935304087?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

 

 www.youtube.com/watch?v=MZEfhHx48n4

 

καλο ε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Super Moderators

Ρεζουμέ:

 

1. Δεν γραφόμαστε στο insomnia για να διαφημίσουμε τα μαγαζιά μας.

 

2. Δεν ξεθάβουμε νήματα ανενεργά επί 1+ χρόνο για το να διαφημίσουμε τα μαγαζιά μας, καρφωνόμαστε.

 

3. Όταν βρίσκεται κάποιος να μας την πει, δεν μιλάμε στον πληθυντικό για το site που τάχα μου τυχαία αναφέραμε, καρφωνόμαστε επίσης.

 

4. Οι λογαριασμοί στο insomnia είναι προσωπικοί. Αν έχει πρόσβαση σε αυτούς ο αδερφός σας ή όποιο άλλο τρίτο πρόσωπο, διορθώστε το πρόβλημα άμεσα.

 

5. Εφόσον εντοπίζετε προβληματικό μήνυμα, στέλνετε αναφορά και απέχετε από κάθε άλλη συζήτηση. 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παιδες πηγα στο μαχαζι του φιλου μου και ειχε το uv cheker για να ελενχουν τα γυαλια και τους ανταλακτικους φακους και του λεω να τα δοκιμασει περιτο να σας πω τι εγραψε το μηχανιμα 100% ολα τα λαμπακια πρασινα ενεργεσ ολλεσ οι προστασιες και κατι αλλο μου λεει το παιδι τους ανταλακτικους γνισιουσ φακους ray ban τους αγοραζουν μολης 15 ευρω το ζευγαρι(μονο φακους) οπωτε μαλλον πληρονουμε το ονομα αλλα καλου κακου εβαλα 20 ευρω γνισια carrera φακους αλλα πηρα και δυο αρμανι απο μαυρο και θαμε κομπλε tongue.gif :devil: :devil: :devil:

 

 

εγω παιδες πηγα στο μαχαζι του φιλου μου και ειχε το uv cheker για να ελενχουν τα γυαλια και τους ανταλακτικους φακους και του λεω να τα δοκιμασει περιτο να σας πω τι εγραψε το μηχανιμα 100% ολα τα λαμπακια πρασινα ενεργεσ ολλεσ οι προστασιες και κατι αλλο μου λεει το παιδι τους ανταλακτικους γνισιουσ φακους ray ban τους αγοραζουν μολης 15 ευρω το ζευγαρι(μονο φακους) οπωτε μαλλον πληρονουμε το ονομα αλλα καλου κακου εβαλα 20 ευρω γνισια carrera φακους αλλα πηρα και δυο αρμανι απο μαυρο και θαμε κομπλε

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, γιατί εγώ είχα πάρει κατι φτηνά γυαλιά ηλίου από Intersport 20 ευρώ & ήταν κομπλέ, απλά ο πλαστικός σκελετός έσπασε μετά από λίγο καιρο, και μετά ένα άρθρο που είχα διαβάσει και έχει ενδιαφέρον είναι αυτό http://ethernews.com/%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%B2%CE%AC-%CE%B6%CE%B5%CF%85%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%87%CE%BD/ (όχι admin δεν είναι διαφήμιση thanks)

Επεξ/σία από papfwt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...