Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιζόμενες χρεώσεις


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, και πιο συγκεκριμενα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις λεει ΕΙΔ. ΤΕΛ. ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΡΥΠΩΝ..(?) ΕΝΑΣ φιλος μου ειπ οτι ειχε ακουσει οτι ειναι τα προστιμα που τρωεει η δεη γιατι δεν συμορφωνεται ευρωπαικα με διεθνεις κανονες για τους ρυπους..ισχυεει? και αν ναι, αυτο γιατι να το φεσωθουμε? (χαζη ερωτηση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, και πιο συγκεκριμενα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις λεει ΕΙΔ. ΤΕΛ. ΜΕΙΩΣΗΣ ΕΚΠΟΜΠΩΝ ΡΥΠΩΝ..(?) ΕΝΑΣ φιλος μου ειπ οτι ειχε ακουσει οτι ειναι τα προστιμα που τρωεει η δεη γιατι δεν συμορφωνεται ευρωπαικα με διεθνεις κανονες για τους ρυπους..ισχυεει? και αν ναι, αυτο γιατι να το φεσωθουμε? (χαζη ερωτηση...)

Ειδικό Τέλος Μείωσης Εκπομπών Αερίων Ρύπων

Το Ειδικό Τέλος για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (Α.Π.Ε) έχει επιβληθεί από τον Ν.2773/99 (άρθρο 40), το ύψος του προσδιορίζεται με Υπουργική Απόφαση μετά από πρόταση της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας (Ρ.Α.Ε.) και χρεώνεται σε όλους τους καταναλωτές με βάση το ύψος της ηλεκτρικής ενέργειας που καταναλώνουν.

 

Σύμφωνα με το Ν.2773/99, η ΔΕΗ καταβάλει το Ειδικό Τέλος ΑΠΕ στο Διαχειριστή του Ελληνικού Συστήματος Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΔΕΣΜΗΕ), προκειμένου αυτός να καλύψει μέρος του απαιτούμενου ποσού που καταβάλλει στους Παραγωγούς ΑΠΕ, για την αγορά από αυτούς ολόκληρης της ηλεκτρικής ενέργειας που παράγουν.

 

Το συγκεκριμένο αυτό «τέλος» καλύπτει το ακριβότερο κόστος παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ, έναντι παραγωγής από τα συμβατικά καύσιμα. Από ουσιαστική άποψη αυτή η χρέωση αποτελεί ένα «ανταποδοτικό τέλος» που η Πολιτεία δια του Ν.2773/99 έχει επιβάλει για να καλυφθεί το κόστος του περιβαλλοντικού αγαθού που προσφέρει στους πολίτες, δηλαδή της καθαρής ενέργειας. Το Ειδικό Τέλος ΑΠΕ υπόκειται σε ΦΠΑ.

 

Τύπος υπολογισμού: τιμή ΑΠΕ x kWh

πηγή: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31079&nt=18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Sorry για το φτυάρι που ρίχνω και ξεθάβω ένα τόσο παλιό θέμα, αλλά μήπως κάποιος έχει υπολογίσει πόσο πραγματικά μας κοστίζει μία κιλοβατώρα; Πέρα από την ανταγωνιστική της χρέωση, η κατανάλωσή επιβαρύνεται και με κάποιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις... τίποτα όμως δεν είναι ξεκάθαρό...   :wacko:


Με έναν πρώτο υπολογισμό που έκανα:

 

Α. Χρέωση κιλοβατώρας (ανταγωνιστική): €0,09460

Β. Ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αέριων ρύπων (ρυθμιζόμενη χρέωση): €0,01632

 

(Α+Β) + ΦΠΑ = €0,1364316

 

Μου διεφεύγει κάτι άλλο; Το Ελληνικό σύστημα μεταφοράς και το σύστημα διανομής τιμολογούνται με την κιλοβατώρα; Οι υπηρεσίες κοινής ωφέλειας τιμολογούνται με την κιλοβατώρα; Αν ναι, πόσο πάει το μαλλί;  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 6 μήνες μετά...

παιδια ερωτηση....επειδη νοικιαζω και δεν γνωριζω.παιζει να αφορα τον ιδιοκτητη το κοστος η εμενα;ρωταω επειδη το ρευμα ειναι στο ονομα του και δεν ξερω εαν θα το πληρωνα αν ηταν στο δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το φτυάρι που ρίχνω και ξεθάβω ένα τόσο παλιό θέμα, αλλά μήπως κάποιος έχει υπολογίσει πόσο πραγματικά μας κοστίζει μία κιλοβατώρα; Πέρα από την ανταγωνιστική της χρέωση, η κατανάλωσή επιβαρύνεται και με κάποιες ρυθμιζόμενες χρεώσεις... τίποτα όμως δεν είναι ξεκάθαρό...   :wacko:

Με έναν πρώτο υπολογισμό που έκανα:

 

Α. Χρέωση κιλοβατώρας (ανταγωνιστική): €0,09460

Β. Ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αέριων ρύπων (ρυθμιζόμενη χρέωση): €0,01632

 

(Α+Β) + ΦΠΑ = €0,1364316

 

Μου διεφεύγει κάτι άλλο; Το Ελληνικό σύστημα μεταφοράς και το σύστημα διανομής τιμολογούνται με την κιλοβατώρα; Οι υπηρεσίες κοινής ωφέλειας τιμολογούνται με την κιλοβατώρα; Αν ναι, πόσο πάει το μαλλί;  :wacko:

 

Ένα χρόνο μετά και δεν πήρα καμία απάντηση σε μια απλή (!) ερώτηση... όλοι όμως πληρώνουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λόγο να πληρώσει ο ιδιοκτήτης την ενέργεια που καταναλώνει ο ενοικιαστής;

οι ρυθμιζομενες χρεωσεις δεν ειναι ενεργεια που καταναλωσα εγω και σε καθε περιπτωση ρωτησα επειδη δεν γνωριζω προφανως.ξερει καποιος να απαντησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ρυθμιζομενες χρεωσεις δεν ειναι ενεργεια που καταναλωσα εγω και σε καθε περιπτωση ρωτησα επειδη δεν γνωριζω προφανως.ξερει καποιος να απαντησει;

Είναι όμως το κόστος της μεταφοράς και της διανομής του ρεύματος που εσύ κατανάλωσες και οι υπηρεσίες κοινής ωφέλειας που πρέπει εσύ να πληρώσεις σαν καταναλωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ρυθμιζομενες χρεωσεις δεν ειναι ενεργεια που καταναλωσα εγω και σε καθε περιπτωση ρωτησα επειδη δεν γνωριζω προφανως.ξερει καποιος να απαντησει;

εκτός και αν ζεις μέσα σε σταθμό παραγωγής είναι ανάλογες τις ενέργειας που κατέγραψε ο μετρητής σου και προφανώς κατανάλωσες εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...