Προς το περιεχόμενο

Τελος δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης τωρα τι?


john654321

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε φιλε συγνωμη κιολας αλλα γιατι να μην σπουδασεις κιολας στο ΤΕΙ που περνας, αν ειναι σχετικο με την ειδικοτητα σου;

Οκ αν ειναι μακρυα αλλα δες αν μπορεις να περασεις σε κατι σχετικα κοντα ( π.χ να πας Χαλκιδα ή Λαμια) και να πηγαινεις μονο καποιες μερες 2-3 την εβδομαδα στα εργαστηρια και να δινεις κανονικα στα εξαμηνα. Ετσι τελειωσε το ΤΕΙ Χαλκιδας φιλος μου (σε 7 χρονια βεβαια αλλα ταυτοχρονα δουλευε κιολας)

Παντως πρωτα Στρατος και μετα παλι Πανελληνιες δεν παιζει, ξεχασε το. Μετα τον στρατο δυσκολα ξαναμπαινεις στην διαδικασια του διαβασματος. Νομιζω το ιδιο ισχυει και να πας στρατο και μετα να σπουδασεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα....αν πας φαντάρος νομίζω δικαιούσαι και φοιτητική άδεια στις εξεταστικές

Μια χαραα.

 

μην πας φαντάρος, βρες τι θες να κάνεις στη ζωή σου πρώτα. 

 

Σχετικά με τον στρατό, όταν με κάλεσαν πρώτη φορά ήταν 24 μήνες, τώρα αν πάω θα κάνω 8. Σκέψου να σκεφτόμουν σαν κι εσένα και να είχα παρουσιαστεί και υπηρετήσει 1.5 χρόνο παραπάνω...

Δεν εχω θεμα που θα παω στρατο μην σου πω οτι θα μαρεσει κιολας ειναι μια εμπειρια.

ενταξει στην περιπτωση σου εισαι τυχερος .

στην ζωη μου ακομα δεν ξερω τι θα κανω γι αυτο θα ηταν καλυτερα να τελειωνω με τις υποχρεωσεις (στρατο) και μετα να ειμαι ελευθερος να μπορω να μπω οπου θελω και οχι να χρειαζεται να σταματησω την εργασια μου για να κανω την θητεια και μετα να μην με ξαναπερνουν αν με καταλαβες.

 

Ρε φιλε συγνωμη κιολας αλλα γιατι να μην σπουδασεις κιολας στο ΤΕΙ που περνας, αν ειναι σχετικο με την ειδικοτητα σου;

Οκ αν ειναι μακρυα αλλα δες αν μπορεις να περασεις σε κατι σχετικα κοντα ( π.χ να πας Χαλκιδα ή Λαμια) και να πηγαινεις μονο καποιες μερες 2-3 την εβδομαδα στα εργαστηρια και να δινεις κανονικα στα εξαμηνα. Ετσι τελειωσε το ΤΕΙ Χαλκιδας φιλος μου (σε 7 χρονια βεβαια αλλα ταυτοχρονα δουλευε κιολας)

Παντως πρωτα Στρατος και μετα παλι Πανελληνιες δεν παιζει, ξεχασε το. Μετα τον στρατο δυσκολα ξαναμπαινεις στην διαδικασια του διαβασματος. Νομιζω το ιδιο ισχυει και να πας στρατο και μετα να σπουδασεις....

Οχι το ΤΕΙ που περναω ειναι τουριστικα στην κρητη κατι τετιο , στον αγιο νικολα συγκεκριμενα οποτε απο αθηνα αγιο νικολα δεν αξιζει , και δεν εχει καμια σχεση με την ειδικοτητα μου

ενταξει αλλα και να ξαναδωσω πανελληνιες και περασω καπου το μονο που θα εχω ειναι ενα χαρτι παραπανω και  9α εχουν περασει τεσσερα χρονια (το λιγοτερο) που θα μπορουσα να ειχα βρει καπου μια σταθερη  δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα σας .

Τελειωσα το ΕΠΑΛ με ειδικοτητα ηλεκτρονικος και τωρα δεν ξερω τι να κανω. 

 

  • Πανελληνιες δεν εγγραψα καλα αλλα περναω(σε σχεση με τις περσινες βασεις) σε κατι σχολες μακρια(που δεν προκειται να παω) απλα να παρω την θεση και το φοιτητικο πασο.

 

  • Δευτερη επιλογη να μπω σε καποιο δημοσιο ιεκ αλλα δεν ξερω πως μπαινω και τι παραπανω περνω απο αυτο.

 

  • Τριτη επιλογη να τελειωσω πρωτα με τον στρατο και μετα βλεπω.

 

  • Τεταρτο κατι προγραμματα που εχει ο οαεδ τι ακριβως ειναι γιατι δεν μπορω να τα καταλαβω.

     

Οποιος ειναι γνωστης αυτων τον θεματων μπορει να μου τα εξηγησει ? 

ποια ειναι η δικια σας αποψη τι  να κανω ?

 

 

Τράβα στρατό. Το να πληρώσεις μία περιουσία για κάτι παραπάνω, όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή, είναι παρανοϊκό.

 

Καθαρίζεις με το στρατό στην πρώτη ΕΣΣΟ που μπορείς να μπεις, οπότε αρχές 2014 θα είσαι 19-20 και χωρίς το βραχνά.

Θα δεις ότι επειδή είσαι μικρής ηλικίας στην αγορά εργασίας, η επαγγελματική σου καριέρα είναι πιο ευέλικτη. Δεν θα αντιμετωπίσεις τα προβλήματα όσων βγαίνουν σε αυτή στα 28+ μετά από πανεπιστήμιο. 8 χρόνια είναι μεγάλη υπόθεση.

 

Επίσης κοίτα να δεις πως μπορείς να ανεβάσεις τις γνώσεις σου σχετικές με το αντικείμενό σου, σε αυτούς τους μήνες που θα είσαι στο στρατό με βιβλία κλπ. Και κυρίως τί ζητά η αγορά εργασίας, ιδίως στο εξωτερικό σε επίπεδο γνώσεων και όχι χαρτιών.

 

Μην σκεφτείς δεύτερη φορά αν σου πέσει κάποια ευκαιρία για εξωτερικό.

 

Με απολυτήριο ΤΕΛ 1994 είμαι. Καθάρισα με το στρατιωτικό στα 20, δούλεψα Ελλάδα ως προγραμματιστής 7 χρόνια, και 10 χρόνια τώρα στην Αγγλία, με πάρα πολύ καλό μισθό. (δει μυθικό για τα Ελληνικά δεδομένα). Και έχω συμμαθητές στα 37 με πτυχία και μλκς που είναι ακόμα άνεργοι. Γιατί στα 30 που βγήκαν στην αγορά εργασίας, είναι "μεγάλοι" και χωρίς τις γνώσεις που απαιτεί η αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...