Προς το περιεχόμενο

Σκίαση ταράτσας


mad00lini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοούσα καλυτερες θερμοκρσσιες στο δωματιο κατω απο την ταρατσα , καταλαβα λαθος.

 

Όχι όχι..από κάτω φούρνος, από γύρω κι από πάνω το σπίτι έχει παντού μόνωση..Δεν έχουμε ελπίδα σωτηρίας από τη ζέστη πέρα από το κλιματιστικό.

Απλά για να αράζουμε στην ταράτσα λίγο νωρίτερα το απόγευμα όταν ο ήλιος δεν είναι και τόσο δυνατός.

 

Επειδή έχω κι εγώ μία ταράτσα με χτιστό μπάρμπεκιου και ψάχνομαι για έπιπλα, τους καναπέδες με παλέτες τους έφτιαξες μόνος σου?

 

Τις παλέτες τις αγόρασες ή τις βρήκες πεταμένες?

 

Εγώ για σκίαση έλεγα να βάλω μία ομπρέλα με 70 ευρώ από το Praktiker, αλλά και πάλι το θέμα της ζέστης μεσημεριάτικα δεν ξέρω πώς θα το παλέψω. Δηλαδή αν έχει 35-40 έξω, με τον ίσκιο άντε να πέσει 2-3 βαθμούς, πάλι δεν ξέρω αν κάθεσαι στην ταράτσα αν δεν έχει ένα αεράκι τουλάχιστον και σκέψου ότι εγώ μένω Αργυρούπολη, κάτω από Υμηττό που υποτίθεται έχω και δροσιά...

 

Τις παλέτες τις πήρα δωρεάν από ένα γνωστό μου που έχει βιοτεχνία. Γενικά βρίσκεις εύκολα. Αν ψάξεις σε βιοτεχνίες, στη λαχαναγορά του Ρέντη, σίγουρα θα βρεις κάπου.

 

Περίπου 1,5 ευρώ το τετραγωνικό

 

Έχεις βρει κάπου συγκεκριμένα αυτήν την τιμή για να πάω να ρωτήσω;;

 

Το καλύτερο είναι θερμομόνωση στην ταράτσα που βάζουν πισσόχαρτα , φενιζολ , τσιμέντο άλλα πρέπει να είναι ακριβό

Θερμομόνωση, όπως το λες. Κρατάει όλη τη θερμοκρασία εντός των τοίχων με αποτέλεσμα να νιώθεις ότι το σπίτι βράζει ενώ έξω μπορεί να έχει 25 βαθμούς και αεράκι.

Μόνο το χειμώνα είναι πολύ καλό αυτό γιατί δε χρειάζεται να ανάβουμε τη θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι νομίζω κι εγώ, απλά δεν ξέρω τι γίνεται αν έχεις καναν περίεργο γείτονα που θα σε τρέξει, έστω κι αν είναι αυτονόητο ότι θα δικαιωθείς. Και η φασαρία όμως μπορεί να αποδειχθεί μείον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αν αντέχει από ποια άποψη;</p>

Βάρους και στατικότητας δαπέδου , μακροχρόνιας φθοράς υλικού του δαπέδου κλπ .

 

Ο άλλος έφτιαξε στην ταράτσα του πισίνα . Ούτε μελέτη ούτε άδεια ούτε τίποτα . Η πολυκατοικία του ´60 . Και μιλάμε για ενα εξτρα βάρος περι τους ~20-30 τόννους . Καταλαβαίνεις το έγκλημα που πήγε και έκανε . Και φυσικά η πολεοδομία του πήδηξε το κωλάντερο .

 

Σαφώς και δεν συγκρίνονται οι περιπτώσεις , αλλα πιστεύω κατάλαβες τι σημαίνει "αν αντέχει" .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος έφτιαξε στην ταράτσα του πισίνα . Ούτε μελέτη ούτε άδεια ούτε τίποτα . Η πολυκατοικία του ´60 . Και μιλάμε για ενα εξτρα βάρος περι τους ~20-30 τόννους .

 

...και δεν κατέληξε στο ισόγειο η πισίνα; :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι νομίζω κι εγώ, απλά δεν ξέρω τι γίνεται αν έχεις καναν περίεργο γείτονα που θα σε τρέξει, έστω κι αν είναι αυτονόητο ότι θα δικαιωθείς. Και η φασαρία όμως μπορεί να αποδειχθεί μείον.

Μεταξύ μας χεσμένους τους έχω τους γείτονες, έχω ήδη πολλά ράμματα για τη γούνα τους. Αφετέρου εγώ νοικιάζω σ' αυτό το σπίτι οπότε σίγουρα εγώ δε θα τρέξω πουθενά :P

 

Δες και κανενα διχτυ παραλλαγης...

Ναι το σκέφτηκα κι αυτό. Σε στρατιωτικά είδη δεν το βρίσκω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας χεσμένους τους έχω τους γείτονες, έχω ήδη πολλά ράμματα για τη γούνα τους. Αφετέρου εγώ νοικιάζω σ' αυτό το σπίτι οπότε σίγουρα εγώ δε θα τρέξω πουθενά :P

 

Δηλαδή θα τροποποιήσεις ξένη περιουσία; έχεις ρωτήσει τους ιδιοκτήτες; και όταν αύριο δεν θα νοικιάζεις, ρώτησες τους ιδιοκτήτες αν έχουν λεφτά να το μοντάρουν όπως το βρήκες πριν μπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σκέφτηκα κι αυτό. Σε στρατιωτικά είδη δεν το βρίσκω αυτό;

 

Ναι σε στρατιωτικα/κυνηγετικα ειδη. Και ο Μπαλης στο Μοναστηρακι εχει και μεγαλη ποικιλια σε χρωματα camo. Απλα κοιτα να παρεις αν μπορεις με αρτανη για να ειναι πιο ανθεκτικο και να μην σου φυγει με τον αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα τροποποιήσεις ξένη περιουσία; έχεις ρωτήσει τους ιδιοκτήτες; και όταν αύριο δεν θα νοικιάζεις, ρώτησες τους ιδιοκτήτες αν έχουν λεφτά να το μοντάρουν όπως το βρήκες πριν μπεις;

 

Δε νομίζω ότι η τοποθέτηση σωλήνων και διχτιού είναι μη αναστρέψιμη κατάσταση, απ' την άποψη ότι θα χρειαστεί κόστος απεγκατάστασης κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάρους και στατικότητας δαπέδου , μακροχρόνιας φθοράς υλικού του δαπέδου κλπ .

 

Ο άλλος έφτιαξε στην ταράτσα του πισίνα . Ούτε μελέτη ούτε άδεια ούτε τίποτα . Η πολυκατοικία του ´60 . Και μιλάμε για ενα εξτρα βάρος περι τους ~20-30 τόννους . Καταλαβαίνεις το έγκλημα που πήγε και έκανε . Και φυσικά η πολεοδομία του πήδηξε το κωλάντερο .

 

Σαφώς και δεν συγκρίνονται οι περιπτώσεις , αλλα πιστεύω κατάλαβες τι σημαίνει "αν αντέχει" .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Εγώ ήθελα να πάρω μία μικρή φουσκωτή για την ταράτσα και μόλις το είπα σε έναν φίλο μου μηχανικό, τον πόνεσαν οι κοιλιακοί από τα γέλια. Η μικρή φουσκωτή που ήθελα εγώ, είχε χωρητικότητα 17.000 λίτρα, κοινώς 17 τόνους και μου είπε να μην την βάλω γιατί θα βρεθώ ισόγειο μαζί με την πισίνα. Χρειάζεται στατική μελέτη από μηχανικό και η πισίνα και ο ταρατσόκηπος.

 

Το δίχτυ σκίασης εμένα δεν με τρελαίνει, αφήνει αυτά τα κενά ενδιάμεσα. Εγώ θα πήγαινα σε λύση τέντας τύπου Gazebo, χωρίς τρυπήματα και ιστορίες. Παίρνεις και βάσεις για τους ορθοστάτες, που γεμίζουν με νερό αν θυμάμαι καλά και αποκτούν αξιόλογο βάρος και δεν έχεις να φοβάσαι μη γίνει η τέντα, αλεξίπτωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω χαθεί λιγάκι μιας και μιλάνε για μονώσεις ταρατσών , σκιές κλπ! άσχετα πράγματα μεταξύ τους!

 

Αν θέλουμε μόνωση ταράτσας θεωρώ πως απο τις καλύτερες λύσεις είναι η χρήση εξηλασμένης πολυστερίνης. Υπάρχουν αρκετοί οδηγοί για το πως μπορεί να το κάνει κάποιος μόνος του με κόστος περίπου 10€/m2 ή 30€ για επαγγελματία. Μοναδική μου ανησυχία αν επιτευχθεί σωστή ρύση.

 

Για σκίαση , φθηνό και ωραίο είναι τα καλάμια. Προφανώς και πρέπει να φτιαχτεί κάποια ξύλινη βάση - πέργκολα, φθηνό και γρήγορο.

 

xylometskalamwth.jpg

 

Η σκίαση με τέντες και συνδέσμους στους τοίχους , καλές μεν και φθηνές αλλά σε κάποιον μεγάλο αέρα μπορεί να ξηλώσει τα πάντα. Υπάρχουν βέβαια και σε προσφορές έτοιμα κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το στήσεις αυτό με τις καλαμιές θέλεις ειδική άδεια από την πολεοδομία.

 

Συνεπώς ξεχνάμε πέργκολες κλπ, εκτός αν η ταράτσα είναι στο υψος πρώτου ορόφου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...