Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Νεα Υορκη.


brucel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 αυτό που γράφεις για το αεροδρόμιο πάντως είναι Urban legend.. δεν αντιμετωπίζουν τους τουρίστες ως εγκληματίες.

Δεν τα ξέρεις καλά μάλλον. Αν πας για 10 μέρες δεν ασχολείται κανείς μαζί σου.

 

Αν δηλώσεις 3 μήνες, σε συγγενείς, ισχύουν τα παραπάνω.

απο εμπειρία για το αεροδρόμιο ο sphinxgr έχει δικιο (οχι για το κινητό ισως ηταν μια υπερβολή ) 

 

Και όμως δεν είναι... ;) Κινητό με έλεγχο  Whats Up, Viber, Facebook, SMS κλπ με Έλληνα ελεγκτή και όλα αυτά για να επιβεβαιώσουν πως δεν υπάρχει σκοπός γάμου κατά τη διαμονή  ;) Ακόμα και τα μουστοκούλουρα που ήταν στην τσάντα έσπασαν, γιατί δεν καταλάβαιναν τι είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε έχω πάει 3 φορές απο 2 μήνες τις 2 πρώτες και 1 μηνα την τελευταία .. τυπικές ερωτήσεις του 1 λεπτού μου έκαναν ευγενέστατοι..

τι δεν ξέρω καλά δηλαδή θα μας τρελάνεις; 

 

το οτι μπορεί να έτυχε σε κάποιον δεν το αμφισβητώ αλλά δεν είναι ο κανόνας..

Αν σου κάνουν ερωτήσεις και τους λές μαλακίες λογικό είναι να σε αρχίσουν στις ερωτήσεις και να σου κάνουν ανάκριση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε έχω πάει 3 φορές απο 2 μήνες τις 2 πρώτες και 1 μηνα την τελευταία .. τυπικές ερωτήσεις του 1 λεπτού μου έκαναν ευγενέστατοι..

τι δεν ξέρω καλά δηλαδή θα μας τρελάνεις; 

 

το οτι μπορεί να έτυχε σε κάποιον δεν το αμφισβητώ αλλά δεν είναι ο κανόνας..

Αν σου κάνουν ερωτήσεις και τους λές μαλακίες λογικό είναι να σε αρχίσουν στις ερωτήσεις και να σου κάνουν ανάκριση..

 

Γενικά αυτό που συμβαίνει σε έναν δεν θα συμβεί απαραίτητα και σε κάποιον άλλον.

Είναι αλήθεια ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις εξονυχιστικού ελέγχου σε κινητά, μηνήματα, laptop κ.λ.π. που σχεδόν πάντα έχουν άσχημη κατάληξη. Έχω μιλήσει με πληθώρα ελλήνων που τους αρνήθηκαν την είσοδο στις ΗΠΑ.

 

Σημείωση ότι όποιος λέει ψέμματα στον συνοριοφύλακα είναι inadmissible στις ΗΠΑ εφόρου βίου και αντιμετωπίζει και ποινή φυλάκισης μέχρι πέντε χρόνια, αν και σπάνια η αρχή ασκεί ποινικές διώξεις.

 

Σχετικά με το σχόλιο ότι για να πάρεις working visa πρέπει να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει πολίτης ΗΠΑ διαθέσιμος για την δουλειά, αυτό δεν ισχύει. Ισχύει μόνο για ορισμένες κατηγορίες μετανάστευσης και όχι για απλή βίζα εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να ισχύει το τελευταίο . εισαι σίγουρος ; στο http://www.uscis.gov είχα διαβάσει το παραπάνω που έγραψα. Θα το ξανακοιτάξω.

Δηλαδή μπορεί κάποιος ΕλληνοΑμερικάνος με Εστιατόριο να φωνάξει ώς σερβιτόρο εμένα για πχ και να μου δώσει working visa- παραμονή για όσο εργάζομαι εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να ισχύει το τελευταίο . εισαι σίγουρος ; στο http://www.uscis.gov είχα διαβάσει το παραπάνω που έγραψα. Θα το ξανακοιτάξω.

Δηλαδή μπορεί κάποιος ΕλληνοΑμερικάνος με Εστιατόριο να φωνάξει ώς σερβιτόρο εμένα για πχ και να μου δώσει working visa- παραμονή για όσο εργάζομαι εκεί;

 

Είπα ότι για βίζα εργασίας δεν χρειάζεται να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει πολίτης ΗΠΑ διαθέσιμος για την δουλειά. Δεν είπα ότι ένας ελληνοαμερικανός με εστιατόριο μπορεί να προσλάβει αλλοδαπό για σερβιτόρο και να του βγάλει βίζα.

Δεν διακδικώ το αλάθητο, αλλά το επάγγελμα μου είναι να βοηθάω αλλοδαπούς να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ - και έχω φέρει αρκετό κόσμο στις ΗΠΑ χωρίς να χρειαστεί να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει πολίτης ΗΠΑ διαθέσιμος για τη δουλειά.

 

Το uscis.gov είναι σε γενικές γραμμές αξιόπιστο, αλλά δεν είναι αλάθητο. Το ευαγγέλιο στην αμερικανική μεταναστευτική νομοθεσία είναι το Immigration and Nationality Act και, σε δεύτερο βαθμό, το Code of Federal Regulations. Επίσης οι αποφάσεις του BIA και του AAO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλά το επάγγελμα μου είναι να βοηθάω αλλοδαπούς να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ.

ενα δειγμα αυτης της βοηθειας ?? ποια η θεση σ  αυτο το κομματι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος εργοδοτης να ισχυριστει οτι θελει εναν υπαλληλο που μεσα σε ολα τα προσοντα, να μπορει να μιλαει 3 γλωσσες…και συγκεκριμενα Αγγλικα, Αλβανικα και Ελληνικα?

Αντε να βρεις εναν τετοιο υπαλληλο στην Αμερικη……

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα δειγμα αυτης της βοηθειας ?? ποια η θεση σ  αυτο το κομματι ?

 

Συνήθως ένας μεταναστευτικός δικηγόρος στις ΗΠΑ προσλαμβάνεται από μια αμερικανική εταιρία που θέλει να φέρει κάποιον αλλοδαπό για δουλειά στις ΗΠΑ. Ή από κάποιον αμερικανό που θέλει να φέρει έναν συγγενή του στις ΗΠΑ. Ή από κάποιον αλλοδαπό που έχει ερωτήσεις ή μπλεξίματα με μεταναστευτικά δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος εργοδοτης να ισχυριστει οτι θελει εναν υπαλληλο που μεσα σε ολα τα προσοντα, να μπορει να μιλαει 3 γλωσσες…και συγκεκριμενα Αγγλικα, Αλβανικα και Ελληνικα?

Αντε να βρεις εναν τετοιο υπαλληλο στην Αμερικη……

 

Υποθέτω μιλάς για την διαδικασία για πράσινη κάρτα με labor certification.

Αν θέλει να φάει audit από το department of labor όταν κάνει αίτηση για PERM, να ταλαιπωρείται για χρόνια, να φάει απορριψη στο labor certification και να έχει πληρώσει και 10Κ στον δικηγόρο, φυσικά και μπορεί.

Όταν η διευκόλυνση της μετανάστευσης γίνεται με το αζημίωτο, τότε όλα είναι εύκολα :)

 

Μακάρι να ήταν έτσι. Δυστυχώς όμως, για τον περισσότερο κόσμο δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για μετανάστευση στις ΗΠΑ αφού δεν πληρούνται οι προυποθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μακάρι να ήταν έτσι. Δυστυχώς όμως, για τον περισσότερο κόσμο δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για μετανάστευση στις ΗΠΑ αφού δεν πληρούνται οι προυποθέσεις.

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις δηλαδή?

 

Διάβασε το thread από την αρχή, κυρίως το πρώτο post που έγραψα στην αρχική ερώτηση του χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ρατσιστική μου ακούγεται αυτή η Αμερική. Ή μήπως τελικά είναι λογική; Είναι πολύ δύσκολο όντως να μεταναστεύσεις στις ΗΠΑ, κυρίως μετά την επίθεση στους δίδυμους πύργους. Έχουν από τότε αυξήσει τα μέτρα σχετικά με τη μετανάστευση (απ'ό,τι έχω ακούσει). Στον Καναδά αν ενδιαφέρεσαι, είναι και εκεί πάνω-κάτω τα ίδια, αλλά είναι σχετικά ευκολότερο να μπεις και να εργαστείς νόμιμα. Φυσικά είναι ένα μεγάλο + να έχεις συγγενείς που διαμένουν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ρατσιστική μου ακούγεται αυτή η Αμερική. Ή μήπως τελικά είναι λογική; Είναι πολύ δύσκολο όντως να μεταναστεύσεις στις ΗΠΑ, κυρίως μετά την επίθεση στους δίδυμους πύργους. Έχουν από τότε αυξήσει τα μέτρα σχετικά με τη μετανάστευση (απ'ό,τι έχω ακούσει). Στον Καναδά αν ενδιαφέρεσαι, είναι και εκεί πάνω-κάτω τα ίδια, αλλά είναι σχετικά ευκολότερο να μπεις και να εργαστείς νόμιμα. Φυσικά είναι ένα μεγάλο + να έχεις συγγενείς που διαμένουν εκεί.

Ρατσιστικο δεν ειναι να θες να υπαρχουν καποιοι κανονες. Ρατσιστικο ειναι ενω εχεις δωσει αδεια παραμονης σε μεταναστες, να τους αντιμετωπιζεις ως πολιτες δευτερης κατηγοριας χωρις δικαιωματα.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι για βίζα εργασίας δεν χρειάζεται να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει πολίτης ΗΠΑ διαθέσιμος για την δουλειά. Δεν είπα ότι ένας ελληνοαμερικανός με εστιατόριο μπορεί να προσλάβει αλλοδαπό για σερβιτόρο και να του βγάλει βίζα.

Δεν διακδικώ το αλάθητο, αλλά το επάγγελμα μου είναι να βοηθάω αλλοδαπούς να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ - και έχω φέρει αρκετό κόσμο στις ΗΠΑ χωρίς να χρειαστεί να αποδειχτεί ότι δεν υπάρχει πολίτης ΗΠΑ διαθέσιμος για τη δουλειά.

 

Το uscis.gov είναι σε γενικές γραμμές αξιόπιστο, αλλά δεν είναι αλάθητο. Το ευαγγέλιο στην αμερικανική μεταναστευτική νομοθεσία είναι το Immigration and Nationality Act και, σε δεύτερο βαθμό, το Code of Federal Regulations. Επίσης οι αποφάσεις του BIA και του AAO.

άλλο τι έχεις καταφέρει και μπράβο σου.. αλλά ο κανόνας ποιος είναι.

Ρατσιστικο δεν ειναι να θες να υπαρχουν καποιοι κανονες. Ρατσιστικο ειναι ενω εχεις δωσει αδεια παραμονης σε μεταναστες, να τους αντιμετωπιζεις ως πολιτες δευτερης κατηγοριας χωρις δικαιωματα.

σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...