Προς το περιεχόμενο

καγκελόπορτα από αλουμίνιο


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατι δεν καβεις το υπαρχων καγκελο, κολλα και 4 σιδερακια οπου θα κολλησεις τους μεντεσεδες και εκανες την πορτα χωρις πολλα πολλα, αφου βλεπω οτι ειναι χωρισμα... Ουτε μισο μετρο πορτα δεν θα ναι...

Δεν έχω καταλάβει που λες να κολλήσω τα 4 σιδεράκια!

Γνωμη μου, οτι το αλουμινιο θα σου ερθει πολυ ακριβο. Το βαρυ σε αυτο το καγκελο, ειναι τα στρογγυλα σιδερα γιατι ειναι δεν ειναι κουφια. Βρες σωληνα κουφια στην ιδια διαμετρο, και αλλαξε τα στρογγυλα σιδερα, και απο βαρος θα εισαι εινταξει.

Πολύ καλή ιδέα, βρε λες;

Από μεντεσέδες πως θα επιλέξω τους καλύτερους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ανετα γίνεται το σχέδιο που δείχνεις αλουμινιο...κ δεν θα σ ρθει ακριβα..ειδικα τωρα με τις αναδουλειες που έχουμε. .

Πες μου διαστάσεις να σ πω ενα ευρος τιμων μην σε πιάσουν κοτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ beatshooter, είναι περίπου 130 πλάτος x 110 ύψος, αλλά αυτό που δεν μπορώ να φανταστώ είναι το θέμα της συγκόλησης των μεντεσέδων αναμεταξύ σίδερου και αλουμινίου.

Όσο για το σχέδιο, επισυνάπτω μια φωτογραφία, όπου τα κόκκινα είναι οι μεντεσέδες και έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να παραμείνει αισθητικά όσο το δυνατόν όμοιο με το ήδη υπάρχον κάγκελο! Φυσικά εάν υπάρχουν άλλες ιδέες είμαι ανοιχτός!

post-74587-0-54864000-1393196569_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω στο σιδετο βαζει ο μάστορας ενα προφίλ εκει μεντεσέδες κ την πορτα η οποια κλεινει πανω στο σλλο πριφιλ απέναντι από το πρώτο.καπως ετσι: |>|

Μεχρι ποσα μπορείς να διαθέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόβεις το κομμάτι των κάγκελων που θέλεις να γίνει πόρτα. Κολλάς αριστερά - δεξιά 2 λάμες για να μην είναι στον αέρα οι άκρες των κυλινδρικών σίδερων, βάζεις και 2 μεντεσέδες από την μία πλευρά, κλειδαριά από την άλλη και έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλουμινένιο το θέλει...

 

Ποσο θα παει ενα σχεδιο σαν της φωτο που εχει στην πρωτη σελιδα, με ημικυκλη κουπαστη, 7 σωληνες στρογγυλους, κοντρα στη μεση, κλεισιμο απο κατω, και 2 προφιλ για στηριγμα-κλεισιμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο θα παει ενα σχεδιο σαν της φωτο που εχει στην πρωτη σελιδα, με ημικυκλη κουπαστη, 7 σωληνες στρογγυλους, κοντρα στη μεση, κλεισιμο απο κατω, και 2 προφιλ για στηριγμα-κλεισιμο;

Τι είναι η κόντρα στη μέση;

Tι είναι τα προφίλ για κλείσιμο/στήριγμα που λες;

Κλείσιμο από κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι η κόντρα στη μέση;

Tι είναι τα προφίλ για κλείσιμο/στήριγμα που λες;

Κλείσιμο από κάτω;

 

Αν κανεις επακριβως ενα σχεδιο σαν της φωτο, θα χρειαστεις καποιο σιδερο (ειτε χιαστι, ειτε καθετα) και κολλημενο με τα αλλα, ωστε να μην κουνιουνται τα σιδερα, διοτι πλεον δε θα ειναι σε κατι δεμενο στο υπολοιπο συνολο, αλλα σε ενα πλαισιο.

Στον τοιχο θα χρειαστεις (και για ομορφια, και πρακτικα), ενα καθετο πλακε κουφιο σιδερο οπου θα κλεινει πανω του η πορτα. Το ιδιο και στην ενωση με το υπολοιπο καγκελο, (αν πας σε αλουμινιο), θα χρειαστεις ενα καθετο αλουμινιο, το οποιο θα βιδωσεις πανω στο καγκελο, και μετα πανω σε αυτο θα μπει η πορτα.

Μετα τα στρογγυλα σιδερα, θα χρειαστεις κι ενα πλακε απο κατω ωστε να "κλεισει" (περισσοτερο οπτικα), το ολο πλαισιο.

 

Ηλεκτροκολληση εχεις/ξερεις να χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έχεις δεί το σχέδιο στο #18, ή κάνω λάθος; Στο σχεδιό μου αυτό έβαλα όλη την πεμπτουσία μου!  :-D

 

Μα αυτο θα προτεινα κι εγω, (λεπτομερειακες διαφορες θα υπαρξουν βεβαια).

Και μη σε πιανει αγχος για το βαρος, με δυο καλους μεντεσεδες, δε θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Αλλα θες οπωσδηποτε ηλεκτροκολληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο θα προτεινα κι εγω, (λεπτομερειακες διαφορες θα υπαρξουν βεβαια).

Και μη σε πιανει αγχος για το βαρος, με δυο καλους μεντεσεδες, δε θα αντιμετωπισεις προβλημα.

Αλλα θες οπωσδηποτε ηλεκτροκολληση.

Το θέμα μου δεν είναι το βάρος από μόνο του, αλλά η υπάρχουσα στήριξη για το αντίστοιχο βάρος! Οπότε θέλω να πω πως δεν είναι οι καλοί μεντεσέδες που θα με σώσουν αλλά η ελαφριά κατασκευή. Έχει αλλάξει και η φωτογραφία στο #7 εάν έχεις μείνει στην παλιά φωτό… sorry :fear: ! Στην ουσία χαμηλή στήριξη είναι μόνο μια, δεν θέλω να τρυπήσω πλακάκι, γιαυτό με βλέπεις και αγχώνομαι για το βάρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου δεν είναι το βάρος από μόνο του, αλλά η υπάρχουσα στήριξη για το αντίστοιχο βάρος! Οπότε θέλω να πω πως δεν είναι οι καλοί μεντεσέδες που θα με σώσουν αλλά η ελαφριά κατασκευή. Έχει αλλάξει και η φωτογραφία στο #7 εάν έχεις μείνει στην παλιά φωτό… sorry :fear: ! Στην ουσία χαμηλή στήριξη είναι μόνο μια, δεν θέλω να τρυπήσω πλακάκι, γιαυτό με βλέπεις και αγχώνομαι για το βάρος!

 

Αν το κανεις ετσι (κοκκινο=κοψιμο, μπλε=μικρο λαμακι, μαυρο= μεγαλη λαμα), μπορεις να βαλεις και 4 μεντεσεδες χωρις να εχεις κανενα προβλημα (αν και πιστευω οτι 3 ειναι υπεραρκετοι).

 

post-40057-0-70952700-1393237392_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...