Προς το περιεχόμενο

Κατσαριδοκτόνο... αμέσως!!!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άμα δε θέλετε κατσαρίδες εκτός το να είναι καθαρό το σπίτι να τρώτε μόνο αγγούρια...

είναι το μόνο φαγώσιμο που δεν πλησιάζουν

 

άλλος το τρώει και δροσίζετε,

άλλος το τρώει και ζορίζετε...

το αγγούρι πάντα...

 

ε οι κατσαρίδες προς το δεύτερο τις κόβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 443
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας παιδια.

Μεχρι προσφατα ειχα κ εγω μεγαλο προβλημα με τις σιχαμενες στο σπιτι!

 

Μετακομισα προσφατα κ το σπιτι ηταν κλειστο για περιπου ενα χρονο, με αποτελεσμα να ειναι η τελεια φωλια. Δεν ειχα συναντησει ουτε μια στο υπνοδωματιο και στην κουζινα, αλλα βγηκε μια απο το μπανιο, συγκεκριμενα απο την μπανιερα που εχει στο πλαι μια "τρυπα" για περιπτωση υπερχειλησης.

Μιας κ εχω τρομερη "φοβια" με τις κατσαριδες πηρα ενα τεζα κ αδειασα ολοκληρο το μπουκαλι σε αυτη την τρυπα, καθως και στο συφωνι στο πατωμα. Το αποτελεσμα; Βγηκαν δεκαδες, μαζι με κατι μικροσκοπικες απο αυτη την τρυπα κυριως. Τις σκοτωσα ολες και εφυγα απο το σπιτι. (οχι λογω κατσαριδων, απλα δεν ειχα παει ακομη τα επιπλα :P) Γυρισα λοιπον λιγες μερες αργοτερα με αγριες διαθεσεις (και γονεις λολ) και πηγαμε στο μπανιο, ριξαμε στη τρυπα τα παντα, απο χλωρινη μεχρι υδροχλωρικο οξυ, και δεν ειδα καμια πουθενα αυτη την ημερα. Μου ειχαν αγορασει οι γονεις μου ομως 2 εντομοκτονα απο μαγαζι με γεωργικα προιοντα, και ειπα να τα χρησημοποιησω (το ενα ειναι το imperator που διαλυεται με νερο και ψεκαζεται και το αλλο δε το θυμαμαι).

 

Ψεκασα λοιπον στο μπανιο, στα συφωνια, στις γωνιες, γυρω απο το παραθυρο που βλεπει στον φωταγωγο κλπ... ειπα ομως επειδη ποτε δε ξερεις να ψεκασω και στη κουζινα, κ εριξα γυρω απο τα ντουλαπια, συρταρια κ το παραθυρο της κουζινας (που επισης βλεπει σε φωταγωγο). Εκανα ομως κατι που απο οτι μου ειπαν οι φιλοι μου ηταν τραγικο λαθος, εριξα και μεσα στα ντουλαπια και τα συρταρια, και αναρωτιεμαι τωρα εγω, θα ειναι ασφαλες να εχω μεσα σε αυτα τα ντουλαπια ποτηρια πιατα και τροφιμα;

 

Σορρυ για το μεγαλο ποστ και ελπιζω καποιος να μπορει να βοηθησει μιας και απο οτι βλεπω το εχετε ψαξει το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστο λιγο καιρο να κανει δραση στα ντουλαπια και τα συρταρια και μην βαλεις πραγματα, μετα καθαρισε τα με νερο και σαπουναδα και μετα με καθαρο νερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια, μεγάλης κλίμακας μελέτες έχουν ενισχύσει την επικίνδυνη σχέση μεταξύ κατσαρίδας και του άσθματος . Αυτό που παρατηρείται είναι η αλλεργιογώνα ουσία που μεταδίδεται μέσω του σάλιου της κατσαρίδας, των περιττωμάτων καθώς και από την αποσύνθεση των οργανισμών αυτών .

 

Η επαγγελματική αντιμετώπιση των μολύνσεων από την κατσαρίδα θα μειώσει τελικά τον αριθμό των αλλεργιογόνων που μπορούν να επιδεινώσουν το άσθμα του παιδιού.Οι Ιδιοκτήτες των ακινήτων θα πρέπει να επαγρυπνούν για την πρόληψη τέτοιων μολύνσεων, ειδικά όσο πλησιάζει το καλοκαίρι. Οι κατσαρίδες είναι πιο ενεργές όταν οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν καθώς αυτά τα παράσιτα ευδοκιμούν σε ζεστούς , σκοτεινους και υγρούς χώρους.

 

Προσφέρoυμε στους ιδιοκτήτες των ακινήτων αυτές τις συμβουλές για την προστασία των οικογενειών τους από την κατσαρίδα:

 

Τα τρόφιμα να σφραγίζονται και να αποθηκεύονται σωστά, ιδίως στις κουζίνες.

 

Καθαρίζετε τις κουζίνες καθημερινά, από ψίχουλα και σκουπίδια Πετάξτε τα σκουπίδια τακτικά και να αποθηκεύουν σε σφραγισμένα κιβώτια.

 

Σφραγίστε τις ρωγμές και τις τρύπες στα σπίτια, συμπεριλαμβανομένων των σημείων εισόδου για τις επιχειρήσεις κοινής ωφελείας και σωλήνες.

 

Κρατήστε υπόγεια καλά αεριζόμενα.

 

Αυτές οι συμβουλές αφορούν την πρόληψη μας, σε περίπτωση μόλυνση ενός χώρου από κατσαρίδες θα χρειαστείτε να χρησιμοποιήσετε μεθόδους χημικής καταπολέμησης.

 

από http://www.madata.gr/index.php/diafora/health/42911.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Περσι ειχα σοβαρο προβλημα με τις κατσαριδες δυστυχως, ευτυχως ανακαλυψα την φωλια τους και τις εξαφανισα απο το σπιτι, ενα χρονο αρχιζουν να κανουν παλι την παρουσια τους αισθητη, προχθες βραδυ εβλεπα τηλεοραση στον καναπε και διπλα μου καθοταν ενα παιδακι κατσαριδα, την αλλη μερα στο διαδρομο εκανε βολτες αλλο ενα παιδι, την παραλλη μερα παλι το ιδιο. πηρα το maxforce και εβαλα οπως ελεγε και με το παραπανω. μια μερα μετα εκανε αλλη μια βολτα στον διαδρομο μου. την βαζω σε ενα κουτακι διαφανες και βαζω μια σταγονα απο το maxforce, ε παιδια ουτε να πλησιασει......... με τα πολλα την ριχνω πανω του και σιγα σιγα αρχιζει να δρα το φαρμακο. η κατσαριδα σαν νεκρη μονο οι κεραιες της να κουνανε. για δυο μερες στην ιδια κατασταση η κατσαριδα. ε σημερα ομως.... αρχισαν τα ποδια να κουνουν. και το γελιο ειναι οτι οταν εβαλα teza μεσα στο κουτακι, να βλεπατε μονο για ποση ωρα εγινε περδικι και αρχισε να τρεχει σαν τρελη!

καθως διαβαζα τις πρωτες σελιδες του ποστ, βλεπω μια εφηβη κατσαριδα στην μοναδα διπλα να ειναι και αυτη στην ιδια κατασταση. την βαζω στο κουτι teza και αυτη εγινε μια μαζα παει....

με πιανουν τα νευρα μου παιδια και κουναω την μοναδα του pc και μετα απο ωρα βγαινουν δυο μωρα κατσαριδακια τα οποια ξετρελαθηκαν με το gel παλι καλα!

 

εγω απορω παντως πως εσεις βλεπετε νεκρες κατσαριδες και εγω μετα την εφαρμογη του gel βρηκα 4! οι οποιες η μια ουτε να δοκιμασει απο το ζελ τα μικρα τα 2 τρελαθηκαν και μια νευρικα νεκρη!

ελπιζω να εχω και εγω την τυχη σας και να λεω οτι δεν βλεπω τωρα ποια αλλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Περσι ειχα σοβαρο προβλημα με τις κατσαριδες δυστυχως, ευτυχως ανακαλυψα την φωλια τους και τις εξαφανισα απο το σπιτι, ενα χρονο αρχιζουν να κανουν παλι την παρουσια τους αισθητη, προχθες βραδυ εβλεπα τηλεοραση στον καναπε και διπλα μου καθοταν ενα παιδακι κατσαριδα, την αλλη μερα στο διαδρομο εκανε βολτες αλλο ενα παιδι, την παραλλη μερα παλι το ιδιο. πηρα το maxforce και εβαλα οπως ελεγε και με το παραπανω. μια μερα μετα εκανε αλλη μια βολτα στον διαδρομο μου. την βαζω σε ενα κουτακι διαφανες και βαζω μια σταγονα απο το maxforce, ε παιδια ουτε να πλησιασει......... με τα πολλα την ριχνω πανω του και σιγα σιγα αρχιζει να δρα το φαρμακο. η κατσαριδα σαν νεκρη μονο οι κεραιες της να κουνανε. για δυο μερες στην ιδια κατασταση η κατσαριδα. ε σημερα ομως.... αρχισαν τα ποδια να κουνουν. και το γελιο ειναι οτι οταν εβαλα teza μεσα στο κουτακι, να βλεπατε μονο για ποση ωρα εγινε περδικι και αρχισε να τρεχει σαν τρελη!

καθως διαβαζα τις πρωτες σελιδες του ποστ, βλεπω μια εφηβη κατσαριδα στην μοναδα διπλα να ειναι και αυτη στην ιδια κατασταση. την βαζω στο κουτι teza και αυτη εγινε μια μαζα παει....

με πιανουν τα νευρα μου παιδια και κουναω την μοναδα του pc και μετα απο ωρα βγαινουν δυο μωρα κατσαριδακια τα οποια ξετρελαθηκαν με το gel παλι καλα!

 

εγω απορω παντως πως εσεις βλεπετε νεκρες κατσαριδες και εγω μετα την εφαρμογη του gel βρηκα 4! οι οποιες η μια ουτε να δοκιμασει απο το ζελ τα μικρα τα 2 τρελαθηκαν και μια νευρικα νεκρη!

ελπιζω να εχω και εγω την τυχη σας και να λεω οτι δεν βλεπω τωρα ποια αλλες!

 

Οκ ακυρο το ποστ μου, αλλα ετσι οπως τα εγραψες φιλε μου ελιωσα στο γελιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ακυρο το ποστ μου, αλλα ετσι οπως τα εγραψες φιλε μου ελιωσα στο γελιο!

 

μην γελας καθολου! αν κανει μια κατσαριδα 15-20 μικρά και εγω είδα δυο μωρα, τα υπολοιπα 18 αδερφάκια τους που είναι;;;

και η εφηβη δεν θα εχει αλλα 19;

και του παιδιου τα αλλα 19; εχω και τρεις γενιες οπως φαινεται το πραγμα!

φφφφφφφφφφφ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσι ειχα σοβαρο προβλημα με τις κατσαριδες δυστυχως, ευτυχως ανακαλυψα την φωλια τους και τις εξαφανισα απο το σπιτι, ενα χρονο αρχιζουν να κανουν παλι την παρουσια τους αισθητη, προχθες βραδυ εβλεπα τηλεοραση στον καναπε και διπλα μου καθοταν ενα παιδακι κατσαριδα, την αλλη μερα στο διαδρομο εκανε βολτες αλλο ενα παιδι, την παραλλη μερα παλι το ιδιο. πηρα το maxforce και εβαλα οπως ελεγε και με το παραπανω. μια μερα μετα εκανε αλλη μια βολτα στον διαδρομο μου. την βαζω σε ενα κουτακι διαφανες και βαζω μια σταγονα απο το maxforce, ε παιδια ουτε να πλησιασει......... με τα πολλα την ριχνω πανω του και σιγα σιγα αρχιζει να δρα το φαρμακο. η κατσαριδα σαν νεκρη μονο οι κεραιες της να κουνανε. για δυο μερες στην ιδια κατασταση η κατσαριδα. ε σημερα ομως.... αρχισαν τα ποδια να κουνουν. και το γελιο ειναι οτι οταν εβαλα teza μεσα στο κουτακι, να βλεπατε μονο για ποση ωρα εγινε περδικι και αρχισε να τρεχει σαν τρελη!

καθως διαβαζα τις πρωτες σελιδες του ποστ, βλεπω μια εφηβη κατσαριδα στην μοναδα διπλα να ειναι και αυτη στην ιδια κατασταση. την βαζω στο κουτι teza και αυτη εγινε μια μαζα παει....

με πιανουν τα νευρα μου παιδια και κουναω την μοναδα του pc και μετα απο ωρα βγαινουν δυο μωρα κατσαριδακια τα οποια ξετρελαθηκαν με το gel παλι καλα!

 

εγω απορω παντως πως εσεις βλεπετε νεκρες κατσαριδες και εγω μετα την εφαρμογη του gel βρηκα 4! οι οποιες η μια ουτε να δοκιμασει απο το ζελ τα μικρα τα 2 τρελαθηκαν και μια νευρικα νεκρη!

ελπιζω να εχω και εγω την τυχη σας και να λεω οτι δεν βλεπω τωρα ποια αλλες!

Πολυ φοβαμαι οτι οι κατσαριδες που εχεις σπιτι σου εχουν εξελιχθει και δεν τις πιανει το maxfore :X

 

Φωναξε εταιρια να σου κανει απολυμανση και πες τους να χρησιμοποιησουν το Goliath Gel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βαζεται τιποτα υγρο. και ακομα χειροτερα spray. δεν κανουν τιποτα. ακομα και αοσμο εχει αναθυμιασεις εστω και αν δεν το καταλαβαινεις. στα καλα φαρμακεια εχει ειδικα gel-τροφη για τις γωνιες τα οποια κανουν θαυματα πραγματικα και ειναι απο διαφορες εταιριες(μου τα συστησε χωρις να μου πει μαρκα μετα απο υποσχεση λαδωματος ανθρωπος εταιριας απολυμανσεων που με διαβεβαιωσε για την αναποτελεσματικοτητα σε βαθος χρονου και τις επιπτωσεις στο αναπνευστικο των περισσοτερων φαρμακων που χρησιμοποιουν). ειδικα σε συνδυασμο με φωλιες το αποτελεσμα ειναι εγγυημενο. απλα πρεπει να βρω την συσκευασια για να αναφερω και την μαρκα του gel.

 

Μηπως θυμηθηκες τη μαρκα?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εταιριες κατα κυριο λογο χρησιμοποιουν

 

ACTELLIC

DIACAP

FENDONA

IMPERATOR

SOLFAC

K-OTHRINE

TENOPA

 

και απο τα gel

 

Goliath Gel

Maxforce

faslane (το συγκεκριμενο νομιζω οτι εχει καταργηθει)

 

Ολα τα παραπανω μπορεις να τα βρεις σε φυτωρια και μαγαζια με γεωργικα φαρμακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δεν ήξερα πού ακριβώς να τα γράψω.Αλλά μήπως υπάρχει ένα πρόβλημα με τα κουνούπια στην Θεσσαλονίκη;Τέτοια εποχή και έχει κουνούπια;Σε 10 μέρες που είμαι εδώ έχω σκοτώσει μέσα στο σπίτι μου(κάτω από την γραμματεία Θράκης) 5..

Ρωτάω,γιατί δεν μου έχει ξανατύχει..Είναι άκρως εκνευριστικά,μες τα αυτιά να πετάνε όσο κοιμάμαι..και τσιμπάνε ..Φαίνονται και καλοθρεμμένα..Εμένα βρήκανε να φάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...