Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την γνώμη μου, φτηνό ερκοντήσιο θα δουλέψει αξιοπρεπώς μόνο για ψύξη. Τα φτηνά για θέρμανση δεν κάνουν, θα τα βρουν μπαστούνια όταν πιάσουν γερά κρύα.

 

Όχι ακριβώς. Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, για θέρμανση, 9άρακια απλά κλιματιστικά -Firstline, 179€ από καρφουρ. Είναι 3, το ένα για δωμάτιο 10τμ, το 2ο για 12τμ και το 3ο για 15τμ.

 

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Όταν η εξωτερική θερμοκρασία πλησιάζει τους 0, τότε ζορίζονται πολύ και χρειάζεται επιπλέον βοήθεια. Με ένα φτηνό αερόθερμο που δουλεύει καμιά ωρίτσα ο χώρος ζεσταίνει και μετά είναι εύκολο να διατηρηθεί η ζέστη μόνο με το αιρκοντίσιον. Τόσο κρύο όμως δεν κάνει για πάνω από 15-20 μέρες όλο το χειμώνα.

 

Για τα λεφτά τους είναι άψογα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ξηραίνουν την ατμόσφαιρα, αλλά αυτό αφορά όλα τα κλιματιστικά, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτά τους είναι άψογα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ξηραίνουν την ατμόσφαιρα, αλλά αυτό αφορά όλα τα κλιματιστικά, σωστά;

Γιαννη δοκίμασες να βάλεις κάπου μια πλατιά λεκανη με νερό; Δεν ξέρω αν βολέυει στο χώρο που είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε ενα δωματιο 20τμ αν βαλω το αναλογο πανελ υπερυθρων θα εχει ζεστη σολο το δωματιο ή μονο εκει που κοιταει το πανελ?

δευτερη ερωτηση, το πανελ υπερυθρων καιει αν το ακουμπησεις?

τριτη ερωτηση, σενα δωματιο που εχει ενα τοιχο με υγρασια το πανελ πρεπει να μπει σε αυτον τον τοιχο ή στον απεναντι απαυτον?

 

παρακαλω να απαντησει οποιος ξερει σιγουρα γιατι εχω μικρο παιδι στο σπιτι.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη δοκίμασες να βάλεις κάπου μια πλατιά λεκανη με νερό; Δεν ξέρω αν βολέυει στο χώρο που είσαι.

 

Όχι, δε βολεύει. Μιλάμε για τάξη φροντιστηρίου. Έτσι και βάλω λεκάνη νερό... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορυφαια αυστριακη εταιρεια redwell υπερυθρη θερμανση..δειτε τις λεπτομερεις http://www.redwell.gr/ και Πινακας Χρεώσεων ΔΕΗ, αναλόγως της κατανάλωσης σε KWh http://www.ionianeco.gr/thermanse/thermanse/deixreosi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σόμπες καθαρού πετρελαίου-κηροζίνης βγάζουν κάπου τα καυσαέρια? Γιατί είδα ότι δεν έχουν μπουριά...Αφήνουν μυρωδιά στο χώρο? Έχει κανείς εμπειρία?

Και από πού παίρνεις το καύσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σόμπες καθαρού πετρελαίου-κηροζίνης βγάζουν κάπου τα καυσαέρια? Γιατί είδα ότι δεν έχουν μπουριά...Αφήνουν μυρωδιά στο χώρο? Έχει κανείς εμπειρία?

Και από πού παίρνεις το καύσιμο?

Τα καυσαερια πανε στον χωρο αλλα κανουν πολυ καλη καυση και τυπικα δεν μυριζουν. Μονο στο αναμα και σβησιμο πρεπει να τα κανεις εξω ή κατω απο απορροφητηρα, αμα αναψουν μυριζουν ελαχιστα.

Καυσιμο περνεις τα μπιτονια kerosun που ειναι καθαρη κηροζινη, καποιοι λενε οτι πουλανε καποια βενζιναδικα κηροζινη αλλα δεν ειναι τοσο καθαρη και μυριζει. Εγω την εχω κανει λιγη χρηση και δεν μυριζε ιδιαιτερα αλλα εβγαζε πολυ ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα για τα πανελ υπρυθρης που σκεφτομουν να βαλω δε διαβασα καλα reviews και λεω τελικα μηπως βαλω θερμοπομπους adax (http://www.skroutz.g...&keyphrase=adax) ή ισως convectors . εχει κανεις εμπειρια ή σιγουρη αποψη να μου πει γιαυτα αν θαμαι ενταξει απο θεμα θερμανσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καυσαερια πανε στον χωρο αλλα κανουν πολυ καλη καυση και τυπικα δεν μυριζουν. Μονο στο αναμα και σβησιμο πρεπει να τα κανεις εξω ή κατω απο απορροφητηρα, αμα αναψουν μυριζουν ελαχιστα.

 

Μπελαλίδικο μου ακούγεται, ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορα πανελ υπερυθρων - θερμοπομπων ?

Μπορει να ειναι βλαβερες οι υπερυθρες ?

Ζεσταινουν και το χωρο ή μονο τον ανθρωπο που ειναι μπροστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...