Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον δρόμο όπως λέτε το wing chun είναι καλό και πιστεύω ότι αν κάνει έστω και λίγο καιρό θα του αρέσει.. Το kick θέλει ενασχόληση σχεδόν καθημερινή αν θες να γίνεις fighting machine. και δεν θα εκπαιδεύσεις τόσο πολύ τα αντανακλαστικά σου.. Krav manga δεν πιστεύω πως κάνει γιατί είναι πιο πολύ πολεμικό.. όσο για muay thai σχολή στην Θεσσαλονίκη δεν νομίζω πως έχει κάποια αξιόλογη μιας και όλοι κάναν kick boxing ακολούθησαν 2 μήνες σεμινάρια για να πάρουν το χαρτί και ανοίξαν γυμναστήριο που λέει muay thai για να μαζέψουν κόσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα σε ολους!διαβασα με προσοχη ΟΛΑ τα μηνυματα σας και ηθελα να εκφρασω την ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ και να απαντησω σε καποια θεματα!η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει καλη και κακη τεχνη η αθλημα.γινεται καλο απο την δικια σου προσπαθεια(εννοειται και απο σωστο ΔΑΣΚΑΛΟ)δηλ. πρεπει να δινεις το 110% σε καθε προπονηση!!ολοι ρωτανε πια πολεμικη τεχνη ειναι ποιο αποτελεσματικη και ποια οχι αλλα προς θεου ΕΓΩ δεν θελω να την χρησιμοποιω για να βγαινω στον δρομο και να τουςς δερνω ολους ε τοτε τι σε ενδιαφερει ποια ειναι καταλληλη για το δρομο κ ποια οχι?ΟΛΕΣ οι Π.Τ. ειναι καταλληλες για ΟΛΟΥΣ(οι Π.Τ οχι τα αθληματα)!!!διαβασα απο εναν φιλο οτι στην θεςς πηγε ο IP MAN ε ναι λοιπον τους εκανα την τιμη να παω και στην συπρωτευουσα!Φιλε μου ο ΙP MAN εχει παθανει(απο καρκινο του λαρυγγα)εδω κ πολλα χρονια!καλο θα ηταν πριν πας καπου να δεις αν σαρεσει να μαθεις και λιγα πραγματα γιαυτο που θαδεις!ΕΠΙΣΗΣ μια μαχη του δρομου δεν κραταει περισσοτερο απο 7 δευτερολεπτα ενα ρητο λεει η καλυτερη μαχη ειναι αυτη που δεν δωθηκε ΠΟΤΕ αααα αν πετυχεις καποιον που ειναι μαχητης του δρομου(και δεν αναφερομαι στους ψευτομαγκες) δεν πανα ξερεις και τον θεο το ιδιο κλαφτα εκτος και αν εισαι ο IP MAN η οποιοσδηποτε αλλος μεγαλος δασκαλος!!!η ονομασια KUNG FU οπως ειπε καποιος περιλαμβανει ολες τις κινεζικες Π.Τ.οι οποιες ειναι παρα μα παρα παρα πολλες με ανωτερη αυτη του tai chi και αυτη του shaolin οι οποιες για να τις μαθει καποιος ΤΕΛΕΙΑ δεν του φτανει μια ζωη(εξαλλου οι κινεζοι πιστευουν στη μεταθανατια ζωη)Οσο για το wing chun προερχεται απο το shaolin αλλα ειναι πιο συντομο στην εκμαθηση!(http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BF%CF%85%CE%AF%CE%BD_%CE%A4%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD)ειναι αρκετα αποτελεσματικο στο δρομο γιατι βασιζεται στα 'βρωμικα χτυπηματα'Αρκει να σημειωσω οτι μεγαλοι δασκαλοι αναφερονται στο οτι μπορει να κανεις να ασκειται μια ζωη(κ να εισαι αρκετα καλος)στο kung fu και σε μια δυσκολη στιγμη να μην μπορεις να βγαλει την πιο απλη αμυνα!!!οσο για τον φιλο που θελει να μαθει που εχει στην αθηνα wing chun ας δει στην σελιδα πιο πανω εκει που λεει για το βορειο shaolin λεει και καποιους δασκαλους δεν θελω να κανω διαφημιση απο εκει μπορεις να πας σε καποια σχολη συμβουλη μη νομιζεις με ενα μαθημα θα καταλαβεις πολλα θελει υπομονη αν πραγματικα σε ενδιαφερει!μπορει να τα ειπα ίγο εως πολυ αρκταμα!ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ(ΕΝΩ ΕΓΩ 3)ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΣΗΜΕΡΑ!!!!συνεχιστε να ΑΓΩΝΙΖΕΣΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Την καλησπέρα μου στην παρέα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι -ή, μάλλον, να σας συμβουλευτώ:

Σε 3 μήνες "πατάω" τα 40... Δεν είμαι -ούτε ήμουν ποτέ- αθλητικός τύπος, απεχθάνομαι την υγιεινή διατροφή, κάνω καθιστική ζωή -ειδικά τα 2 τελευταία περίπου χρόνια που είμαι άνεργος και... καπνίζω συστηματικά από τα 15 μου!

Θα ήθελα, που λέτε, πάρα πολύ, ν' ασχοληθώ με κάποια πολεμική τέχνη (ναι, το ξέρω: αργά το θυμήθηκα) περισσότερο για να αλλάξω -όσο γίνεται- τρόπο ζωής και για να ασχοληθώ με κάποιο άθλημα, παρά για αυτοάμυνα ή για να πλακώνομαι στο ξύλο. Λαμβάνοντας ως δεδομένα τα παραπάνω (συν το ότι έχω και κάποια παραπανίσια κιλά), κρίνω ότι "μονόδρομος" για μένα αποτελεί μια πολεμική τέχνη που να μην με ξεπατώνει στη γυμναστική και στο "ζέσταμα" και να μην είναι ιδιαίτερα απαιτητική από μένα (δε νομίζω να μπορώ να κάνω σπαγγάτο, όσο κι αν το θέλω). Φυσικά, θα πρέπει να "δουλεύονται" τα χέρια, περισσότερο από τα πόδια -δηλαδή, από λίγα έως ελάχιστα λακτίσματα- και, στην περίπτωση των τελευταίων να μην υπερβαίνουν το όριο της κοιλιακής χώρας -της δικιάς μου, μιας και είμαι μόνο 1.70!

Και σε αυτό εδώ το σημείο, έρχομαι να σας απευθυνθώ: Wing Tsun ή Krav Maga; (Ή μήπως τίποτα από τα δύο και να "κάτσω στ' αυγά μου";... Όπως και να το κάνουμε, θα είναι κι αυτή μια άποψη!)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Pan Kai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα διλημα, θελω να παω ή κικ μποξινγκ ή ταεκβοντο(το παραδοσιακο. Θελω κυριώς να κανω καλη γυμναστικη πραγμα π νομιζω θα μου το δινει πιο πολυ φανταζομαι το κικ μποξινγκ, αλλα απ τν αλλη το ταεκβοντο είναι μια πολεμικη τεχνη οπως και να το κανεις. Το θέμα είναι με το ταεκβοντο ποση γυμναστικη κανεις; Αξιζει να παω ταεκβοντο αντι τ κικ μποξινγκ και ας χασω τη λιγο απ τη γυμναστικη που θελω? Εσεις που κανετε ενα απ αυτα τα αθλήματα-τεχνες τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,εγώ δε ξέρω καμία πολεμική τέχνη αλλά θέλω να μάθω,ποία να μάθω;

 

αυτη του τρεξιματος 200 μετρων, και αν θες καλυτερα αποτελεσματα πηγαινε 200 μετρα μετ εμποδιον :P:P. off topic το ξερω, αλλα δεν κρατηθηκα:D. επειδη το εψαχνα και εγω, μου κεντρισε κυριως τον ενδιαφερον το καρατε,αλλα δυστυχως εγω δεν εχω στην περιοχη μου. οποτε αν θες κανε μια αναζητηση και δες βιντεακια απο διαφορα στιλ,νμζω θα σ αρεσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη του τρεξιματος 200 μετρων, και αν θες καλυτερα αποτελεσματα πηγαινε 200 μετρα μετ εμποδιον :P:P. off topic το ξερω, αλλα δεν κρατηθηκα:D. επειδη το εψαχνα και εγω, μου κεντρισε κυριως τον ενδιαφερον το καρατε,αλλα δυστυχως εγω δεν εχω στην περιοχη μου. οποτε αν θες κανε μια αναζητηση και δες βιντεακια απο διαφορα στιλ,νμζω θα σ αρεσει

μόνο για σούμο κάνω πλέον,πρέπει να χάσω καμιά 40 αρια κιλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σε αυτη την σχολη ζηταει εμπειρια αλλων πολεμικων τεχνων :fear: την μονη εμπειρια που εχω ειναι στο μπαλετο, στην ρυθμικη και την ενοργανη

 

Κοίτα και ο Jan Claude Van Dam από μπαλέτο ξεκίνησε... :-D Όχι ότι είναι τίποτα το ιδιαίτερο ο van dam,ηθοποιός είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεκίνησε από μπαλέτο. Έκανε 5 χρόνια από τα 16 του. Πολεμικές τέχνες άρχισε από μικρός. Και ναι εκτός από ένα ταπεινό Ευρωπαϊκό που πήρε με την ομάδα του και κάτι knock out που έσπειρε δεξιά και αριστερά.. ένας απλός ηθοποιός είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...