Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Papia100 σ’ ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ξαναπροσπαθήσω σήμερα και αν δεν τα καταφέρω θα ξαναρωτήσω!

 

ΥΓ: Σ’ ευχαριστώ και για τις πληροφορίες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, σας παρακαλώ βοηθήστε με με δυο θεματάκια που έχω:

 

1) Από πλευρά αγοραστή:

Έχω δώσει προσφορά για δυο διαφορετικά πράγματα από τον ίδιο πωλητή. Ο πωλητής γράφει ότι αν αγοράσεις δυο διαφορετικά πράγματα, πληρώνεις μεταφορικά μόνο για το πρώτο και τα άλλα είναι δωρεάν. Αν τα κερδίσω και τα δυο, πώς θα πληρώσω μεταφορικά μόνο για το ένα, αφού θα κάνω δυο διαφορετικές πληρωμές μέσω paypal για το καθένα ξεχωριστά και θα μου έχει το ποσό έτοιμο; Ή μπορώ να το αλλάξω πριν πληρώσω στην σελίδα του paypal;

 

2) Aπό πλευρά πωλητή:

Αν προσπαθήσω να πουλήσω και Αμερική εκτός από Ευρώπη, μπορώ να στείλω μια μπλούζα πχ σε αυτούς τους μεγάλους φακέλους με τις φυσαλίδες, που χρησιμοποιώ για αποστολή ρούχων και στην Αγγλία; Ή μόνο σε κουτί; Και υπάρχει περίπτωση ο αγοραστής εκεί να πληρώσει τελωνεία; Πρέπει να γράψω gift και χαμηλή αξία απ’ έξω;

 

Επίσης, παραπλήσιο ερώτημα, θέλω να επιστρέψω μια φούστα που πήρα από οnline shop Αμερικής. Γράφω πάλι αξία κτλ έξω από το πακέτο ή δεν χρειάζεται; Επιστροφές σε Ευρώπη έχω κάνει πολλές, αλλά Αμερική;

 

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας παρακαλώ βοηθήστε με με δυο θεματάκια που έχω:

 

1) Από πλευρά αγοραστή:

Έχω δώσει προσφορά για δυο διαφορετικά πράγματα από τον ίδιο πωλητή. Ο πωλητής γράφει ότι αν αγοράσεις δυο διαφορετικά πράγματα, πληρώνεις μεταφορικά μόνο για το πρώτο και τα άλλα είναι δωρεάν. Αν τα κερδίσω και τα δυο, πώς θα πληρώσω μεταφορικά μόνο για το ένα, αφού θα κάνω δυο διαφορετικές πληρωμές μέσω paypal για το καθένα ξεχωριστά και θα μου έχει το ποσό έτοιμο; Ή μπορώ να το αλλάξω πριν πληρώσω στην σελίδα του paypal;

 

2) Aπό πλευρά πωλητή:

Αν προσπαθήσω να πουλήσω και Αμερική εκτός από Ευρώπη, μπορώ να στείλω μια μπλούζα πχ σε αυτούς τους μεγάλους φακέλους με τις φυσαλίδες, που χρησιμοποιώ για αποστολή ρούχων και στην Αγγλία; Ή μόνο σε κουτί; Και υπάρχει περίπτωση ο αγοραστής εκεί να πληρώσει τελωνεία; Πρέπει να γράψω gift και χαμηλή αξία απ’ έξω;

 

Επίσης, παραπλήσιο ερώτημα, θέλω να επιστρέψω μια φούστα που πήρα από οnline shop Αμερικής. Γράφω πάλι αξία κτλ έξω από το πακέτο ή δεν χρειάζεται; Επιστροφές σε Ευρώπη έχω κάνει πολλές, αλλά Αμερική;

 

Θα εκτιμούσα την βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας παρακαλώ βοηθήστε με με δυο θεματάκια που έχω:

1) Από πλευρά αγοραστή:

Έχω δώσει προσφορά για δυο διαφορετικά πράγματα από τον ίδιο πωλητή. Ο πωλητής γράφει ότι αν αγοράσεις δυο διαφορετικά πράγματα, πληρώνεις μεταφορικά μόνο για το πρώτο και τα άλλα είναι δωρεάν. Αν τα κερδίσω και τα δυο, πώς θα πληρώσω μεταφορικά μόνο για το ένα, αφού θα κάνω δυο διαφορετικές πληρωμές μέσω paypal για το καθένα ξεχωριστά και θα μου έχει το ποσό έτοιμο; Ή μπορώ να το αλλάξω πριν πληρώσω στην σελίδα του paypal;

 

μια πληρωμή θα κάνεις και για τα δυο αντικείμενα έχεις την δυνατότητα αυτή .

πριν πληρώσεις το ένα μπορείς να συνεχίσεις τις αγορές από τον ίδιο πωλητή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας παρακαλώ βοηθήστε με με δυο θεματάκια που έχω:

1) Από πλευρά αγοραστή:

Έχω δώσει προσφορά για δυο διαφορετικά πράγματα από τον ίδιο πωλητή. Ο πωλητής γράφει ότι αν αγοράσεις δυο διαφορετικά πράγματα, πληρώνεις μεταφορικά μόνο για το πρώτο και τα άλλα είναι δωρεάν. Αν τα κερδίσω και τα δυο, πώς θα πληρώσω μεταφορικά μόνο για το ένα, αφού θα κάνω δυο διαφορετικές πληρωμές μέσω paypal για το καθένα ξεχωριστά και θα μου έχει το ποσό έτοιμο; Ή μπορώ να το αλλάξω πριν πληρώσω στην σελίδα του paypal;

 

μια πληρωμή θα κάνεις και για τα δυο αντικείμενα έχεις την δυνατότητα αυτή .

πριν πληρώσεις το ένα μπορείς να συνεχίσεις τις αγορές από τον ίδιο πωλητή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

 

1) Δεν θα πληρωσεις κατευθειαν, θα περιμενεις μεχρι να σου στειλει ο πωλητης ενα invoice (τιμολογιο) που θα λεει ποσο κοστιζουν τα πραγματα και τα μεταφορικα.

 

2) Θα μπορουσες να τα στειλεις σε φακελο. Δεν εχω στειλει ποτε σε Αμερικη και δε ξερω, αλλα ειχα ρωτησει μια κοπελα στα ΕΛΤΑ και μου ειχε πει οτι τα δεματα περνανε τελωνειο ενω οι φακελοι οχι (παντα για Αμερικη μιλαω). Απο οσο ξερω ναι καποιοι γραφουν την τιμη του αντικειμενου ή γραφουν gift σε δεματα.

 

Γραψε gift καλυτερα γιατι αν ειναι πανω απο καποιο ποσο (νωμιζω 50 δολλαρια) θα περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

 

1) Δεν θα πληρωσεις κατευθειαν, θα περιμενεις μεχρι να σου στειλει ο πωλητης ενα invoice (τιμολογιο) που θα λεει ποσο κοστιζουν τα πραγματα και τα μεταφορικα.

 

2) Θα μπορουσες να τα στειλεις σε φακελο. Δεν εχω στειλει ποτε σε Αμερικη και δε ξερω, αλλα ειχα ρωτησει μια κοπελα στα ΕΛΤΑ και μου ειχε πει οτι τα δεματα περνανε τελωνειο ενω οι φακελοι οχι (παντα για Αμερικη μιλαω). Απο οσο ξερω ναι καποιοι γραφουν την τιμη του αντικειμενου ή γραφουν gift σε δεματα.

 

Γραψε gift καλυτερα γιατι αν ειναι πανω απο καποιο ποσο (νωμιζω 50 δολλαρια) θα περασει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

 

Ο πωλητής συγκεκριμένα γράφει αυτό

 

When you buy one clothing item, each additional clothing item is Free shipping. You will pay the highest shipping cost first and all additional is free. Items must be paid for at one time, and within 7 days of one another in order to get the free shipping. If the items are paid for seperate, you will have to pay seperate shipping on those items.

 

Δηλαδή θα μου στείλει αυτός mail για να πληρώσω και τα δυο μαζί?

Αλλιώς πώς έχω αυτή τη δυνατότητα?

 

Οι δυο δημοπρασίες λήγουν μαζί, με 5 λεπτά διαφορά η μία από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, καθώς κοιτούσα στο ebay μια θήκη για το κινητό μου την έβαλα για παρακολούθηση και μάλλον έβαλα και ως ενδιαφερόμενος για τον πλειστηριασμό με αποτέλεσμα να τον κερδίσω χωρίς να θέλω και τώρα μου στέλνει email το ebay ότι αν δεν πάρω την θήκη ως την κυριακή θα μου περιορίσει τον λογαριασμό......

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να αποφύγω την αγορά και να την ακυρώσω κάπως....???

 

Ευχαριστώ...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα πρόβλημα που έχω με μια αγορά από Ebay και πληρωμή μέσω Paypal. Χρησιμοποιώ το Paypal πολλά χρόνια τώρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αγορές μέσω δικτύου, κυρίως από Ebay. Μια φορά πριν 2 χρόνια ένας τύπος δεν μου έστειλε έναν φορτιστή laptop και αφού δεν απαντούσε στα μηνύματά μου έκανα ένα dispute στο paypal και μου επέστρεψε τα χρήματα. Πριν 1 μήνα αγόρασα από ebay κάτι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και πλήρωσα με paypal. Ο πωλητής ήταν ηλεκτρονικό κατάστημα στη Γερμανία με χιλιάδες θετικές κριτικές και πιστοποιημένος πωλητής οπότε αξιόπιστος λογικά. Οι μπαταρίες είχαν δωρεάν αποστολή στη Γερμανία και έστελνε μόνο Γερμανία οπότε τις έστειλε στη θεία μου που μένει εκεί, ΑΛΛΑ έσπασε ο διάολος το πόδι του και ενώ είπα στη θεία μου πως πλήρωσα για τις μπαταρίες, αυτή πήγε στο ταχυδρομείο και παράλαβε τις μπαταρίες που είχε στείλει ο πωλητής με ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ. Έστειλα μήνυμα στο κατάστημα και περίμενα 5 μέρες χωρίς απάντηση οπότε μπήκα στο paypal και άνοιξα dispute αλλά δεν είχε πουθενά επιλογή για να αναφέρω το πραγματικό μου πρόβλημα οπότε ανάμεσα στις δύο επιλογές που είχε επέλεξα item not as described και αφού έγραψα τα παράπονά μου στον πωλητή το paypal μου έβγαλε το μήνυμα ότι αν δεν τα βρω με τον πωλητή δεν θα με αποζημιώσει επειδή δεν έχω λογαριασμό στη Βρετανία και επομένως δεν δικαιούμαι αποζημίωση για item not as described.

Τι κάνω τώρα, παίρνω το αεροπλάνο για Γερμανία και τους σπάω στο ξύλο για την τιμή των όπλων ή κάτι πιο έξυπνο και χωρίς πολλές φασαρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, καθώς κοιτούσα στο ebay μια θήκη για το κινητό μου την έβαλα για παρακολούθηση και μάλλον έβαλα και ως ενδιαφερόμενος για τον πλειστηριασμό με αποτέλεσμα να τον κερδίσω χωρίς να θέλω και τώρα μου στέλνει email το ebay ότι αν δεν πάρω την θήκη ως την κυριακή θα μου περιορίσει τον λογαριασμό......

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να αποφύγω την αγορά και να την ακυρώσω κάπως....???

 

Ευχαριστώ...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Στειλε στον πωλητη να του πεις οτι πατησες καταλαθος, και ισως ακυρωσει το transaction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

θέλω να ρωτήσω δυο πράματα

1oN θέλω να παραγγείλω καμια 5-6 ρούχα μπορεί και παραπάνω τα περισσότερα από τον ίδιο πολίτη

το shipping που λένε θα τα προσθέσω όλα μαζί ? η μήπως γίνετε να είναι όλα σε μια τιμή ?

ξέρει κανένας?

τα έξοδα αποστολής που γραφή κάτω από το αντικείμενο είναι τόσα όσα λέει η μπρορεί να είναι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολυ καιρο πειπαλ και τοχω συνδεσει με μια καρτουλα debit γιαναγοραζω απο ιμπει. Ενω ολα ειναι καλα ,κανω τις αγορες μου μια χαρα και η καρτα εχει και υπολοιπο φυσικα ξαφνικα σημερα μου βγαζει αυτο οταν παω να πληρωσω μια συναλαγη στο ιμπει

This card cannot be used for this transaction. You can complete the checkout with another debit or credit card. Please enter your new card information below.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

θέλω να ρωτήσω δυο πράματα

1oN θέλω να παραγγείλω καμια 5-6 ρούχα μπορεί και παραπάνω τα περισσότερα από τον ίδιο πολίτη

το shipping που λένε θα τα προσθέσω όλα μαζί ? η μήπως γίνετε να είναι όλα σε μια τιμή ?

ξέρει κανένας?

τα έξοδα αποστολής που γραφή κάτω από το αντικείμενο είναι τόσα όσα λέει η μπρορεί να είναι παραπάνω?

Στείλε μύνημα στον πωλητή και συνενοήσου μαζί του. Πιθανότατα θα δεχθεί να συνδυάσει τα έξοδα αποστολής για όλα τα προϊόντα.

 

Εχω πολυ καιρο πειπαλ και τοχω συνδεσει με μια καρτουλα debit γιαναγοραζω απο ιμπει. Ενω ολα ειναι καλα ,κανω τις αγορες μου μια χαρα και η καρτα εχει και υπολοιπο φυσικα ξαφνικα σημερα μου βγαζει αυτο οταν παω να πληρωσω μια συναλαγη στο ιμπει

This card cannot be used for this transaction. You can complete the checkout with another debit or credit card. Please enter your new card information below.

Έχεις κάνει την διαδικασία verification για την κάρτα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...